.45 ACP

scandium
častý prispievateľ
Príspevky: 506
Registered for: 11 years

Príspevok od používateľa scandium »

Dal som 3,2 grainu Ba10 pod tie LOS-ky. Obtiahlo to (nábojnice mi padali na hlavu, rovno z výhodzieho okienka do čela) ale skúsil som aj 3,7 grainu a to je lepšie - ale tiež nejako razantne neopúšťali zbraň. Ale asi treba tých 3,7-3,8 grainu. Dal som zarovnanú lyžičku zo sady LEE a to je 3,7 grainu (cez váhu)
Takže dá sa aj s tými LOSkami
tomas fuk
prispievateľ
Príspevky: 192
Registered for: 10 years 4 months

Príspevok od používateľa tomas fuk »

Jak uz jsem ti psal. Ja davam pod ty strely LOS - 3,8 gr Ba10, OAL 31,1 mm, zapalka S&B. Nabojnice litaji z pistole daleko. Presnost vyborna.
scandium
častý prispievateľ
Príspevky: 506
Registered for: 11 years

Príspevok od používateľa scandium »

tak tak...ja som len chcel skúsiť aj nižšiu navážku. Ale súhlasím s tebou že tých 3,8 je pre tie LOSky optimálne.
Tá Ba10 je zaujímavý prach. Myslel som že tie LOSky pri nižšej navážke neobtiahne ale som sa mýlil. Len to škriplo nábojnicu a ako som písal nábijnice lietali veľmi lenivo a neviem prečo kolmo z výhodzieho okienka priamo mne do čela
scandium
častý prispievateľ
Príspevky: 506
Registered for: 11 years

Príspevok od používateľa scandium »

Tak som si zvolil VECTAN BA10 za prach ktorý budem používať v 1911
Podelím sa o pár poznatkov.

Robil som nejaké preváženia s diskovým prachovačom od LEE. Aj keď 45ACP robím na jednooperačnom LEEčku, snaha o aspoň minimálne zrýchlenie procesu ma viedla k tomu že chcem a budem na BA10 používať tento typ prachovača s ktorým prebíjam LUGRE.

Priemer 10 meraní:
Disk č. 46 dáva 3,4 grs BA10
Disk č.49 dáva 3,7 grs BA10
Disk č. 43 dáva 3,26 grs BA10

No a na BA10 mnou otestované laborácie fungujúce pre RUGER SR 1911 a Springfield 1911-A1 sú:

1, Olovo SWC 203 grs strela 3,26 grs BA10 (diera č. 43), AOL 31,2mm
2, ARES EPRX 230 grs strela, 3,7 grs BA 10 (diera 49) AOL 31mm - silný spätný ráz, porovnal by som to k továrenským MAGTECHOM.
3. ARES EPRX 230 grs, 3,4 grs BA10 (diera 46), AOL 31mm
4, ARES EPRX 230 grs. 3,26 grs BA10 (diera 43), AOL 31 mm

Všetky vyššie uvedené laborácia fungujú na 100%, rozdiel (logicky) je v spätnom ráze.

Myslím si a to musím pretestovať že s tými 203 grs. SWC by sa dalo ísť ešte trochu nižšie s navážkou.
Ja tam cítim rezervu v spätnom ráze a občas som našiel strelu v terči naplocho - potrhalo terč.
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Registered for: 13 years 1 month

Príspevok od používateľa theplaky »

S Vectanom skusenosti nemam ale k tej 200gr SWC strele:
- ak ti to v terci chodi naplocho (a "potrhalo terc") myslim si ze je to tym ze tu strelu zenies prilis pomaly = strela nieje zastabilizovana (otaca sa okolo svojej osi prilis pomaly) = pocas letu sa ti prekoprcne
- pises ze pod to sypes 3,26gr BA10: prebijacie tabulky hovoria ze 200gr SWC+BA10 = 224m pri 3,1gr (min) az 250ms pri 3,8gr (max)
- ja osobne by som to skusil hnat rychlejsie (skus si spravit vzorky 3,4 a 3,6gr)
- co sa spatneho razu tyka zo 45ky malorazku neurobis

Ten suflikovy prachovac od LEE som mal kedysi tiez:
- zabudni na presnost na druhe desatinne cislo, taku konzistenciu pri objemovom davkovani nedosiahnes
- tento prachovac ma tendenciu rozsypavat ak v nom davkujes velmi jemny prach - vyhovuju mu skor hrubsie zrna
- ak chces aby ti v pistoli chodilo nieco inak nez doteraz, navazku zmen o 0,2gr (0,1gr je uz prilis jemny tuning = vysledok sa Ti tak neprejavi)
scandium
častý prispievateľ
Príspevky: 506
Registered for: 11 years

Príspevok od používateľa scandium »

OK dám tam 3,4 grainu. Som bol v tom že ak strela ide naplocho a teda trhá terč že je rýchla, strhne sa v drážke a letí ako kameň k terču. Z tohto presvedčenia som vychádzal keď som chcel znižovať navážku. Som práve jej spomalením chcel zabezpečiť lepšie zarezanie sa do drážok. Ale keď je to tak ako píšeš, vyskúšam.
Otázka s SWC. Používať na finálnu úpravu zažehlovaciu matricu, či nie? Lebo keď náboj preženiem cez zažehlovaciu a škrtiacu matricu tak sa mi ohne kraj nábojnice ponad kraj strely (tej časti čo je utopená v hilzni) a to myslím nieje dobre. To znamená že mám hlboko strelu, ale tak mi poradili, aby kraj strely bol vnorený pod okraj hilzne 0,5 mm.
Má byť SWC utopený v nábojnici pod jej okraj, alebo má byť zarovno s okrajom? Neviem to inak vysvetliť, možno ak to nieje jasné by som odfotil jeden SWC
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3105
Registered for: 16 years

Príspevok od používateľa R »

Ani zarovno ani pod okraj, to môže platiť pre revolver ale u samonabíjacej zbrani sa ti môže stať že pri podávaní bude zasúvať projektil do hilzne. Ja by som volil vysunutie vodiacej časti max. koľko dovolí nábehový kužel a OAL na spoľahlivé podávanie, a tiež škrtenie je u olova dôležité.
scandium
častý prispievateľ
Príspevky: 506
Registered for: 11 years

Príspevok od používateľa scandium »

ktoré zahĺbenie je podľa Vašich skúseností správnejšie?
To čo je vpravo sa komplikovane zaškrcuje.
Prílohy
DSC_0001.JPG
shot
prispievateľ
Príspevky: 173
Registered for: 16 years 2 months

Príspevok od používateľa shot »

Vľavo.
Prerezávaciu hranu strely treba nechať vystúpenú nad hrdlo nábojnice. Uznávané US autority uvádzajú rôzne presahy od 0,2 do 0,6 mm. Ja to mám od oka, niekde na tej spodnej hranici. COL sa bude líšiť podľa tvaru strely, takže neriešim. Náboj nesmie sekať a musí vojsť do zásobníka.

PS: Preklep opravený po priateľskom upozornení THEPLAKY.
Inak píšu aj "na hrúbku dvoch ľudských vlasov" alebo "na hrúbku nechta". Tu sa s desatinnou čiarkou neseknem. :)
Naposledy upravil/-a shot v 23 Sep 2015, 14:47, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Registered for: 13 years 1 month

Príspevok od používateľa theplaky »

Ako pise shot tu presekavaciu hranu do nbc neschovavaj.
- ja som si celkovu dlzku naboja odvodil vzhladom na to ako daleko od razok chcem mat vodiacu cast strely ked sa naboj zasunie do komory.
- nieje dobre ak sa ti pri nabehu naboja do komory strela zahryzne do drazok vyvrtu (ak naboj nevystrelis, len ho pohybom zaveru vyhodis von mozes si to na tom makkom olove pekne skontrolovat-ak to mas spravne, malo by to byt bez otisku)
- ak vsak usadis strelu prilis daleko od drazok prekona tuto vzdialenost v komore/hlavni nevedena a riskujes ze sa ti do drazok zahryzne pod nejakym uhlom co moze mat vplyv na presnost (mne bolo povedane ze ideal je ak je strela od drazok cca 0,2mm = to znamena skracovat az kym budes mat strelu bez otisku (vtedy si len na dotyk) a potom este preventivne 2 desatinky ubrat)

Nikde vsak nieje napisane ze takto postaveny naboj ti bude spolahlivo nabijat v kazdej zbrani prislusnej raze - treba si to odskusat a ak by si mal zavady (nepodany naboj) tak ho budes musiet trosku skratit (alebo skusit pouzit strelu ktora ma trochu iny tvar).
shot
prispievateľ
Príspevky: 173
Registered for: 16 years 2 months

Príspevok od používateľa shot »

Skontroloval som Cast Bullets od Harrisona, str. 31.
Udáva presah 0.015´´- 0.025´´.
scandium
častý prispievateľ
Príspevky: 506
Registered for: 11 years

Príspevok od používateľa scandium »

super ďakujm za radu. Skúsim to dovrieť v komore ako píšeš a budem sledovať tie odtlačky. Dobrý tip. S tými SWC sa trápim, lebo ako som písal, keď ju utopím v nábojnici tak sa okraje nábojnice pri zaškrtení prehnú ponad strelu a to nieje asi dobre.
shot
prispievateľ
Príspevky: 173
Registered for: 16 years 2 months

Príspevok od používateľa shot »

Inak este k tomu testu COL, ktory opisuje THEPLAKY. Ja to pre bezne strelivo robim s kazdym typom strely v kazdej razi. Hotovy naboj musi zapadnut do komory, potom nim treba skusit pootacat. Ak pri otacani chyta, treba ho skratit. Takto nastavim COL pre kazdu strelu pre najkratsiu komoru v dome. Potom naboj ide v kazdej z mojich zbrani. Ak robim naboj na presnost, potom nastavujem COL specificky pre danu komoru (ako pise vyssie THEPLAKY).
scandium
častý prispievateľ
Príspevky: 506
Registered for: 11 years

Príspevok od používateľa scandium »

čo môže byť problém že SWC mi nevykrajuje pekné krúžky? Strielam na papierový terč a dávam pod neho kartón hrúbky cca 2-3 mm. Nevytrháva terč . Ani nejde naplocho. Dierka je pekná, najmä to vidím keď prelepujem terč. Dierka sa dá pekne "poskladať" a prekryť lepkou. Ale nieje to pekný výkroj ako by som očakával. Je to také rozstrapkané, ako keby som ani nestrielal SWC.
Krásny výkroj som dosiahol len použitím strely od Hornadyho XTP ktorých som si pár kúpil na obranu, prípadne

Neviete ako u SWC zabezpečiť pekný výkroj?
DUSO
častý prispievateľ
Príspevky: 1522
Registered for: 15 years 8 months

Príspevok od používateľa DUSO »

podla mna je problem v tom skosenom kuzely, ktory je na SWC oproti WC naviac, ten prejde tercom ako prvy, tym padom presekavacia hrana vysekava z uz deraveho terca a nema taku oporu pri vysekavani diery, ako ked je terc v celku, proste pouzi WC a mas po probleme
Napísať odpoveď

Návrat na "Prebíjanie nábojov"