Bullet swaging = robenie si vlastnych jedinecnych striel

Používateľov profilový obrázok
Rasto
expert
Príspevky: 4235
Registered for: 14 years 9 months

Bullet swaging = robenie si vlastnych jedinecnych striel

Príspevok od používateľa Rasto »

Ako si mnohy vsimli v teme kupim nabojnice, existuje sposob (avsak nie lacny a jednoduchy) ako si v domacich podmienkach mozete vyrobit vlastne strely za pouzitia roznych druhotno surovinovych materialov a polotovarov.

Jedna sa o strely do dlhych ale i kratkych zbrani.
Kvalitativne co do konzistentnosti vyroby, ci presnosti sa vyrovnaju masovej produkcii vacsich vyrobcov. Nejedna sa vsak o nahrazku tovarenskych striel, skor o doplnenie sortimentu vlastnou vyrobou. V neposlednom rade i o ekonomicku stranku veci, kedy napr pri IPSC na slovensku si strielate pod nohy a kazdy dvojstrel vas stoji podla pouziteho streliva 0.5-1E

Urcite potesim i realistov zahlcujucich temu WTSHTF, kedy sa dostat ku akemukolvek strelivu nie to si este vyberat bude naozaj problem.
Taktiez tato situacia moze nastat pri dakej dalsej "inteligentnej" regulacii zo strany politikov a zohnat ci dovolit si kupit strelivo bude viac nez nemozne a prebijanie ostane pre nasinca jedinou cestou.

CO na to potrebujete?
Skusenosti, technicke vybavenie na prebijanie (jedno operak +) a druhotne suroviny :-) a v neposlednom rade fuuuru volneho casu.

Ja som sa z ekonomickeho hladiska a z dovodu stagnovania v konicku "prebijanie" chcel posunut dalej a tato cesta ma naozaj oslovila.

Ako vo vsetkom co vam do buducna usetri furu penazi je prvotna financna injekcia dost vysoka, aby vas odradila :-)

Ja som sa rozhodol pre vyrobu vlastnych .224 striel do .223Rem.

Pokial disponujete vsetkym potrebnym na prebijanie puskovych nabojov, tak jedine co budete postradat budu matrice.
Tieto zozeniete nikde inde len v statoch a ich cena je i pre amikov privysoka.

Priekopnikom v matriciach je jeden panko menom Corbin, ktory je vo fachu uz uctihodnych 40 rokov !
Ked si ich chcete od neho objednat, tak narazite na skutocnost, ze zaplatite dopredu (800-1100$), pricom sa zaradite do poradovniku a dodacia doba je do dvoch rokov :shock:

V skratke popisem kroky nevyhnutne k uspesnemu dokonceniu .224 projektilu.

zohnat 22lr nabojnicu,
zohnat olovo (bud nastrihat olovenny drot, alebo odliat tycinky, alebo pouzit napr male broky),
vycistit nabojnicu (hlavne z vnutra)
nazeravit nabojnicu (okolo toho je cela metalurgia)
namazat nabojnicu,
1. matrica zbavite sa vytahovacieho kruzku na dne nabojnice
2. matrica pripravite si olovenne jadro na vami pozadovanu hmotnost (- hmotnost nabojnice),
3. matrica usadite olovenne jadro do plasta strely,
4. matrica formujete ziskanu strelu do jej finalnej podoby.
5. matrica kalibrujete strelu na .224

To je v skratke bullet swaging, naozaj v skratke, lebo o kazdom procese pripravy ci samotnej vyroby sa toho da popisat na A4 a viac.
erebos
expert
Príspevky: 2130
Registered for: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

Tak na zabijanie casu je to dobra aktivita.... Ale realna vyuzitelnost je otazna. Ked si zratam cenu surovin a cas straveny pri ich vyrobe tak to si radsej kupim od aresu par tisic kuskov a mam pokoj a myslim aj za rovnaku cenu..

Predpokladam, ze presnost takto vyrobenych striel nebude nic moc.

Pre pripad WTSHTF by som asi volil nejaku karabinu na 9 mm Luger a do toho lial olovene strely...

Samozrejme nic v zlom - tema je to zaujimava. Som zvedavy na vysledky strelby.
inspiring_montalcini

Príspevok od používateľa inspiring_montalcini »

Dakujem za rozsirenie mojich obzorov, idem studovat. Ani sa mi nesnivalo, ze sa daju v domacich podmienkach lisovat vlastne FMJcka.
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5190
Registered for: 18 years 8 months

Príspevok od používateľa lovec »

Takze uz sa nebudu po strelniciach vadit a sklbat nielen o devinove hilzne, uz aj o 22LR bude boj.... :lol: :lol: :lol:
Používateľov profilový obrázok
Rasto
expert
Príspevky: 4235
Registered for: 14 years 9 months

Príspevok od používateľa Rasto »

erebos neviem ci to mam brat ako neplatenu reklamu na Ares, ale ocividne si nepochytil celu podstatu MOJHO prispevku o vyrobe .224 projektilov.
Cena kompomentov:
nabojnica najdrahsie ako len mozes zohnat je 0.002E/ks :idea:
olovo 1kg/1E, 1kg/390ks (40gr jadier) = 0.002E/ks :idea:
:arrow: Celkove naklady kompomentov na 1 strelu =0.004E (0.12SK) :?:

Najlacnejsie komercne dostupne strely:
http://www.alliancze.cz/strela-22322cal ... y/d-70856/
V akcii a v PRAHE :idea:

Riesis presnost? standardne strielaju 1MOA/100m vid zahranicne fora.

Ruskyj, nejedna sa ani tak o FMJ, ako hlavne v mojom pripade o Hollow point, Soft nose, alebo specialne, co tu nebudem rozoberat.
Používateľov profilový obrázok
Rasto
expert
Príspevky: 4235
Registered for: 14 years 9 months

Príspevok od používateľa Rasto »

Lovec nemusis sa bat, predpokladam, ze budem jediny a dlho osamoteny na celom slovensku :lol:
Vid cena matric a spotrebovaneho casu :oops:
Samozrejme budem to robit vo vacsich mnozstvach naraz po jednotlivych krokoch pre vlastnu potrebu.
Cize 1000ks kazdy krok zvlast, pricom to nepotrebujem na BR ,ale na IPSC, kde som netrenovaval z dovodu draheho streliva a len chodil to na sutaze vyhravat :lol:
Používateľov profilový obrázok
3500korun
častý prispievateľ
Príspevky: 726
Registered for: 13 years 5 months

Príspevok od používateľa 3500korun »

Hmm...tak to držím palce, znie to zaujímavo. Keby to malo pre mňa zmysel (a mal by som prostriedky), tiež by som sa do takého niečoho dal, lebo rád skúšam nové nevšedné a zaujímavé veci. Daj priebežne vedieť ako sa Ti darí, aj s fotodokumentáciou :wink:
Používateľov profilový obrázok
Rasto
expert
Príspevky: 4235
Registered for: 14 years 9 months

Príspevok od používateľa Rasto »

Diky za tie palce :-)


Momentalne riesim stahovanie celeho prebijacieho centra z "detskej" mojho mikro potomka do pivnice, cize v tom tkvie kompletne upratanie pivnice a vyroba benchu, pricom mi ide hlavne o ergonomiu a pevnost, takze sa zapotim, lebo zatial to je vo faze na papiery 8)

Samotne matrice este neboli ani dane do vyroby, takze cakam, ze snad do konca roku, pricom Lee cast press je na poste, lebo mi ho zmrdi ani nedoniesli domov.

I vas sere, ked musite nosit zasielky na postu a oni nemaju ani snahu vam ich dorucit na vasu adresu, len vam nechaju oznamenie o ulozeni?
Banda zaludo olizovacov, bodaj by cela posta isla do kytek, koli konkurencnemu boju.
erebos
expert
Príspevky: 2130
Registered for: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

Ne moj prispevok nemal byt reklamou na ARES a ani nemal byt zamerany proti tejto aktivite. Len som konstatoval, ze na toto by som nemal nervy a radsej si tie strely kupim..

Drzim palce pri zabave..

Zaujima ma realna presnost tych domavyrobenych stiel lebo jedna vec je to co vyrobca komponentov garantuje a druha ako to dopadne na strelnici.
Marek Z
častý prispievateľ
Príspevky: 690
Registered for: 16 years

Príspevok od používateľa Marek Z »

Rasto, Slovensku postu neries. Ja som raz cakal na letenky, co mi mali dorucit vo stvrtok a piatok som mal letiet. Cely den som bol doma a vraj adresat nezastihnuty. Naziapal som na veducu a postak mazal aj so zasielkou specialne ku mne.

Priklad za vsetko, USPS zasielka. Objednane z glockparts 4.11. dnes to mam doma (postovne cca 2 eura). Keby takto fungovala SP.....mozme len snivat.

ale som OT, nafot potom postup, je to dost zaujimave
inspiring_montalcini

Príspevok od používateľa inspiring_montalcini »

Rasto: celkovo, lisovanie vlastnych striel bolo premna doteraz tazke sci-fi :D

Drzim palce ;)
inspiring_boyd

Príspevok od používateľa inspiring_boyd »

hmmm a mame tu domaceho inovatra v prebijani :)

..... takze ak ti bude toto fungovat budes este riesit upper 7,62X39 asi nie ze ?


no a pri takej cene municie si ta viem predstavit na treningu aj sutazi z niecim takymto :twisted:


http://www.youtube.com/watch?v=CqCI4GR4 ... re=related

alebo

http://www.youtube.com/watch?v=-W4WT0zF ... re=related
inspiring_wescoff

Príspevok od používateľa inspiring_wescoff »

mne sa to paci pozrel som nejake nekvalitne video na Youtube , ak mas nieco lepsie pls hod link mne sa vsetky tieto aktivity pacia, vela stastia
Používateľov profilový obrázok
Rasto
expert
Príspevky: 4235
Registered for: 14 years 9 months

Príspevok od používateľa Rasto »

Jozef nech sa paci vo Full HDTV:

http://www.youtube.com/watch?v=SN_fYyl8pEw&hd=1


PS ma to tusim 9 dielov, tak doporucujem pozriet za sebou.
PS2 treba si pozriet i ostatne jeho videa, kde prezentuje i napr 9mm hollow point
Používateľov profilový obrázok
sundance.kid
prispievateľ
Príspevky: 220
Registered for: 13 years 3 months

Príspevok od používateľa sundance.kid »

zdravim Rasto. tesim sa ze nie som jediny pako na Slovensku co poskuluje po lisovanych strelach. skor ma ale lakaju pistolove kaibre. okrem corbins bros. je celkom zaujmava ponuka ch4d.com cenovo su ovela prijatelnejsi. s tymi matricami sa daju lisovat polo/celo plaste z medenej/mosadznej trubky a makkeho olova. /pekny postup je aj na youtube, alebo na ammosmith.com. nab 22lr na vyrobu .223rem je u usa bezna prax, len u nas sa tomu cuduju. inak daju sa pouzit aj nab. 9L ako plaste na vyrobu striel .40sw. na youtube je toho plno. volakde na HD mam aj stiahnute plany na jednooperacny ,,swage press,, ktory je kopiou lisu od corbins, keby bol zaujem...
vela zdaru. ked sa do toho pustis, rad by som prisiel pozriet :D
Napísať odpoveď

Návrat na "Prebíjanie nábojov"