Lee Carbide Factory Crimp

inspiring_tesla

Lee Carbide Factory Crimp

Príspevok od používateľa inspiring_tesla »

" kalibruje nábojnícu počas škrtenia" ... máte s tým niekto skúsenosť? Ušetrilo by to čas ...
Prílohy
LEE.jpg
Dancek
občasný prispievateľ
Príspevky: 92
Dátum registrácie: 10 years 10 months

Príspevok od používateľa Dancek »

Nejsem si jistý, zda si vysvětluješ správně větu "kalibruje nábojnícu počas škrtenia". Z té věty mám totiž dojem že si představuješ, že budeš moci vynechat první kalibraci a tím získat čas. Ale možná se mýlím, mohl jsi to myslet i tak, že čas ušetříš tím, že nebudeš muset 2x nastavovat usazovací matrici.
Žehlička kalibruje nábojnici a škrtí střelu na již téměř hotovém náboji, oproti přebíjení na sadě 3 matric tedy přibude čtvrtá matrice a jedna operace. Velká výhoda žehličky je v tom, že 3. matricí pouze usadíš střelu a tím odděluješ usazování střely od škrcení no a navíc máš všechny nábojnice stejné. Oddělení usazení střely od škrcení má význam hlavně při použití olověných střel, pokud současně lisuješ střelu do nábojnice a přitom ji i škrtíš, může ústí nábojnice střelu "oříznout" a vytvořit tak v místě mezi střelou a nábojnicí olověné vlnky, které mohou bránit v zasunutí náboje do komory. Kromě toho, tam kde je to potřeba, zaškrtíš žehličkou podstatně silněji než usazovací matricí.
Žehličku používám a jsem s ní velmi spokojen, ale přebíjím hlavně 357 Magnum a občas 38 Special. Dokoupil jsem ji k sadě 3 matric hlavně proto, že nepřežehlené 38 Special mi nevešly do komor, zatímco nepřežehlené 357 Magnum tam vešly bez problémů.
Jen pro doplnění, syn přebíjí 9 mm Luger a žehličku nepoužívá, což se mírně projevuje na tvaru nábojnic přebitých nábojů, ale nestřílí olovem, takže ve funkčnosti to nijak nevadí.
Dancek
občasný prispievateľ
Príspevky: 92
Dátum registrácie: 10 years 10 months

Príspevok od používateľa Dancek »

Na obrázcích je to lépe viditelné, při pohybu náboje směrem nahoru usazovací matrice stále zasouvá střelu a přitom ji škrtí
Prílohy
Usazovací a škrticí matrice.jpg
Usazovací a škrticí matrice.jpg (26.77 KiB) 3858 zobrazení
Dancek
občasný prispievateľ
Príspevky: 92
Dátum registrácie: 10 years 10 months

Príspevok od používateľa Dancek »

zatímco žehlička horním šedým kroužkem škrtí a dolním žlutým kalibruje nábojnici.
Prílohy
Žehlička LEE.jpg
Žehlička LEE.jpg (7.5 KiB) 3857 zobrazení
Kall
prispievateľ
Príspevky: 308
Dátum registrácie: 20 years 2 months

Príspevok od používateľa Kall »

také používám jako 4 . matrici žehličku.
Její princip je, že z hotovýho náboje udělá 100 % spolehlivej náboj.Teda pokud se dobře nastaví.
Třeba 150 ran soutěžních , 45 ACP v 5 ranných položkách za cca 15 minut bez závady.
inspiring_tesla

Príspevok od používateľa inspiring_tesla »

Videl som nejaké reloadingovacie video kde aktér tvrdil ze vďaka tomu nemusí domácu olovenú strelu kalibrovať. ( prvý krát ) Čiže áno, myslel som to tak.
Dancek
občasný prispievateľ
Príspevky: 92
Dátum registrácie: 10 years 10 months

Príspevok od používateľa Dancek »

Střely neodlévám a kupované jsou již zkalibrované, takže vlastní zkušenost nemám, ale nabíjet nezkalibrované střely a konečnou kalibraci provádět až žehličkou nepovažuju za dobrý nápad.
Chceš-li nabít nezkalibrovanou střelu, musíš víc rozhrdlit nábojnici a při lisování střely většího průměru roztahuješ nábojnici víc, než na co byla určena. Větší rozhrdlení i větší roztahování střelami většího průměru zkracuje životnost nábojnic.
Další snížení životnosti nábojnic je způsobeno kalibrací žehličkou z většího průměru než jaký by měly při osazení kalibrovanými střelami.
Nábojnice se kalibrací prodlužuje. Pokud kalibruješ nábojnici s usazenou střelou většího průměru, výrazněji měníš výslednou OAL. Podle toho o jaké nábojnice jde může dojít k jejich různému prodloužení a každý náboj pak může být jinak dlouhý, což způsobuje rozdílné tlaky jednotlivých nábojů, proto i rozdílné rychlosti střel a tím snižuje přesnost.
U nábojů "na kropení" by to asi až tak moc nevadilo, ale chceš-li střílet přesně, domnívám se, že tudy cesta nevede.
ivo_PN
prispievateľ
Príspevky: 155
Dátum registrácie: 12 years 10 months

Príspevok od používateľa ivo_PN »

toto vlakno je uz troska starsie ale nechcem zakladat nove.

Chcel by som sa spytat, ci niekto uz skusal prezehlovat uz hotove naboje ( zalisovana strela a zakrimpovane) kalibrovacou matricou s vytiahnutou ihlou?
Dancek
občasný prispievateľ
Príspevky: 92
Dátum registrácie: 10 years 10 months

Príspevok od používateľa Dancek »

Ano, dělal jsem to matricemi LEE na nábojích 38 special, když mi po přebití nevešly do válce revolveru. Nevím přesně kolik nábojů jsem tímto způsobem zkalibroval, vlastně jen jednu várku, hned na to jsem objednal žehličku.
Je zajímavé, že 357 magnum tento problém neměly, po přebití stejnými střelami do válce vešly.
inspiring_austin

Príspevok od používateľa inspiring_austin »

Neskalibrujes touto metodou aj stelu na mensi priemer?
erebos
expert
Príspevky: 2130
Dátum registrácie: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

Dancek : tvoj problem poznam :D

Mal si hilzne od ineho vyrobcu, preto ti to neslo. Staci minimalny rozdiel v hrubke steny hilzne a pokial si pouzil strelu na hranici povoleneho priemeru tak sa stane toto. Predpokladam, ze si prebijal olovene strely...

Inac ta factory crimp by nemala sluzit na "zehlenie" problemov s nedostatocne skalibrovanymi strelami. To treba riesit pred prebitim, teda venovat pozornost spravnej uprave strely pred osadenim - najme tych olovenych...
ivo_PN
prispievateľ
Príspevky: 155
Dátum registrácie: 12 years 10 months

Príspevok od používateľa ivo_PN »

A co by to spravilo so strelami fmj?
Ciste teoreticky by som povedal, ze prezehlenie hotoveho naboja kalibrovacou matricou moze gulu este lepsie utesnit. Tym teda zabezpecit konzistentnejsie horenie.
S olovennou gulou to moze byt ale naopak. Prezehlenim sa moze stlacit (prekalibrovat) a zmensit svoj priemer presne o hrubku nabojnice.
Moze niekto odmerat vnutorny priemer kalibrovacieho (zehliaceho) kruzku na matrici Lee factory crimp die? 357 alebo 9mm luger. Zaujimalo by ma ci je tento kruzok vacsi oproti kalibrovacej matrici.
Dancek
občasný prispievateľ
Príspevky: 92
Dátum registrácie: 10 years 10 months

Príspevok od používateľa Dancek »

abakan: Přiznám se, že jsem to neměřil. K získání nějaké objektivních hodnot bych musel náboje delaborovat a změřit vodicí části střel, ale do komor šly, létalo to celkem dobře a to mi ke spokojenosti stačilo. Na jiném fóru jsem četl, že kalibrační matricí s vytaženou jehlou "žehlí" i střelec, který na soutěžích dosahuje velmi dobrých výsledků, používá ale střely WC od S&B, nelze tedy vyloučit, že jeho střely s dutinami v prdelkách se po kalibraci možná nepatrně stáhnou na menší a při výstřelu se opět nafouknou na správný průměr. I tak odhaduju, že jestli vůbec při kalibraci dojde k nějakému zmenšení průměru vodicí části střely, bude to nejspíš zanedbatelné, vždyť nové náboje, ani ty s olověnými střelami, nemají v místě kde je zalisována vodicí část střely, rozšířené nábojnice.

erebos: Nábojnice 38 special i 357 magnum byly od S&B, ale je možné, že měly rozdílnou tloušťku stěn. S těmi střelami máš pravdu, přebíjel jsem LRN 158 grs od Arese.

ivo_PN: Průměr kalibračního kroužku jsem měřil v několika místech a naměřil 9,57 až 9,59 mm.
Používateľov profilový obrázok
TeErTe
častý prispievateľ
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 14 years 5 months

Príspevok od používateľa TeErTe »

Ahojte, nechcem zakladať nové vlákno, tak napíšem sem, potreboval by som informáciu ohľadne Lee matríc.
Mám v lise matrice Lee ktoré som kúpil s už používaným lisom,
otázka znie, ako zistiť, či sú karbidové alebo oceľové.
Trebárz prvá vypichovacia matrica má označenie E7 (známeho karbidová má označenie C4) len neviem, či je toto relevantný údaj. Našiel som informáciu, že karbidové majú akoby vystlané vnútro vložkou, pokým kovová nemá, je jednoliata...

Dík
erebos
expert
Príspevky: 2130
Dátum registrácie: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

Ak mas karbidove tak nie vsetky ale len ta jedna, prva - kalibrovacia. Pozres sa do vnutra a hned od ustia po cca 5mm uvidis inu farbu. Taku tmavsiu. To je karbitovy prstenec. pokial to mas vo farbe ocele, resp. nevidis tam ziadnu zmenu farby tak mas ocelove.
Naposledy upravil/-a erebos v 29 Máj 2015, 00:00, upravené celkom 1 krát.
Napísať odpoveď

Návrat na "Prebíjanie nábojov"