zbran na obranu, resp.vystrasenie zlodejov

Plynové pištole, expanzné pištole, plynové náboje
Mari
občasný prispievateľ
Príspevky: 2
Registered for: 6 months

zbran na obranu, resp.vystrasenie zlodejov

Príspevok od používateľa Mari »

Pise zena, amater bez ZP. Zijem v dome so zahradou, detmi aj psom ale ten asik nepomoze. 2x za 2 mesiace k nam na zahradu vosli zlodeji cez plot, naposledy tuto noc.... Potrebujem poradit aku zbran by som si mala kupit na odplasenie ? tj asi nieco hlucne, ktore by vyvolalo pocit, ze ide o ostru zbran. Budem riesit aj alarm na plot ci svetelne senzory pohybu.

Poprosim nepiste mi, ze si nemam kupovat nic, ze aj tak by som sa bala vystrelit a podobne( matky ak maju obranit svoje deti vedia byt velmi zle),.... nikto nebude chodit po pozemku a kradnut a nedajboze pride do domu, kde su deti...

Ak su tu uz taketo temy, ospravedlnujem sa, staci mi len hodil link.

Dakujem za cenne rady a pomoc.
Mari
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Mari, chceš dobrú radu? Ak to myslíš s ochranou seba a najbližších naozaj vážne, nešpekuluj s plynovkou, radšej zváž, či si nespravíš zbroják a nekúpiš si “ozajstný” kvér. Ak potrebuješ poradiť, ako na to, pokojne napíš PM.
:wink:
Samozrejme, aj plynovka dokáže kdekoho postrašiť a odradiť, ale kdekoho nie. Čo by si robila, keby si ich vyrušila, adresovala im hrozbu a oni by neuverili, že ju myslíš vážne a/alebo by poňali pochybnosť, že to, čím im hrozíš nie je “ostrý” kvér ale vlastne len slzák maskovaný ako kvér? Lebo tým plynovka v skutočnosti je.
:?:
Pokiaľ ide primárne o vyplašenie zlodejíčkov, nejakých miestnych lemplov, tak tam môže pomôcť skôr dobrý alarm, kamery a pod. než ilúzia vytvorená plynovkou. Ak sa ti podarí pripojiť na PCO, máš decentnú šancu, že ich hliadka/výjazd aj čapne, alebo minimálne urobí také manévre, že nabudúce už riskovať nebudú a radšej navštívia inú adresu.
8)
Pokiaľ ale uvažuješ o tom, že by títo zlodeji (alebo hocakí iní) mohli niekedy prísť na návštevu aj k vám domov, nielen do dvora či záhrady a mohli by predstavovať riziko pre teba alebo tvoje deti, potom stojí za zváženie ten zbroják a ostrá zbraň.
Mari
občasný prispievateľ
Príspevky: 2
Registered for: 6 months

Príspevok od používateľa Mari »

Dakujem za erudovanu odpoved. Rozmyslam nad zbrojnym ale viem, ze je to narocne ci po fyzickej psychickej stranke a aj casovej, tak hladam alternativu dovtedy. Urcite aj kvalitny alarm. napojenie na policiu asi nebude take jednoduche lebo je to ten obycajny pletivovy plot ale to uz nie je o tejto teme 😉. chcem si nieco kupit zajtra volne dostupne, nasla som este druh flobertka ( tak nejak sato vola) ta by mozno bola lepsia ako plynova, ci ? Nechapem preco prave my, okolo susedia rovnake ploty, rovnake pristupy a nic, ani bohati nie sme 🤣. Dakujem este raz.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Mari, získať ZP nie je náročné fyzicky ani psychicky - musíš byť bezúhonná, byť duševne zdravá a pokiaľ ide o fyzické zdravie, nesmieš mať niektorú z diagnóz, ktoré sú v zmysle vyhlášky kontraindikáciou. Zbehneš lekárovi pre potvrdenie, dohodneš si termín u psychológa, kde posedíš nejaké dve-tri hoďky, potom sa naučíš správne odpovede na nejakých cca dvesto otázok a zbroják môžeš mať aj do mesiaca. Samozrejme, najprv si treba dobre rozmyslieť, či ho naozaj chceš a či tú zodpovednosť chceš niesť.
:wink:
Pokiaľ ide o to, čo si vieš kúpiť hneď zajtra, nechcem ťa odradiť, ale na doma zváž skôr paralyzér a/alebo kaser (radšej jet než fog), nesnaž sa zbytočne konfrontovať zlodejov, pokiaľ sú len kdesi v záhrade. Radšej čo najrýchlejšie volaj PZ, lebo je tam nejaká šanca, že ich čapnú. Čo narobíš ty? Nakričíš na nich? Dáš z plynovky ranu do luftu?
Používateľov profilový obrázok
Kapo
častý prispievateľ
Príspevky: 1434
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Kapo »

Alebo si porieš takýto kanón. https://www.bwarms.sk/products/4445-pis ... 96ixFfB4ks

Striela slzný plyn, farbiace guličky a aj gumenné projektily. Je to nesmrtiace, a druhú si nikto nebude pýtať.

Ale kamery sú dnes dostupné, tiež svetlá na pohybové čidlo. Takže to je asi prvoradé...
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Na T4E sú celkom dobré recenzie, no má tu s ňou niekto reálne skúsenosti? Druhá vec, hroziť zlodejom do záhrady by som nešiel ani s ňou. Z hľadiska použitia navyše treba získať a udržiavať podobné návyky ako pri ostrej.
Používateľov profilový obrázok
Kapo
častý prispievateľ
Príspevky: 1434
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Kapo »

Zlodej v záhrade nebude s velkou pravdepodobnosťou ozbrojený vrah. Ale skôr neplnoletý "magnet", alebo dáka fetka.
Plnokrvnú strelnú zbraň netreba človeku, čo nie je trénovaný a nemá ani osvetlený dvor. :roll:
Tiež by som ju v takýchto prípadoch nepoužil. /strielať na šuchot do tmy na záhrade/ Takže mám svietidlá. 8)


Myslím, že v tomto prípade je to najschodnejšie riešenie. Ta bezproblémov prerazená centimetrová doska je vcelku presvedčivá. V niektorých prípadoch môže byť zdraviu škodlivá.
https://www.bwarms.sk/products/4973-rev ... l-68-16-j/
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Kapo, o tom či človeku treba alebo netreba "ostrú" strelnú zbraň sa rozhoduje ten konkrétny človek. A teda netvárme sa, že urobiť si zbroják a zvládnuť zákady bezpečnej manipulácie je nejaká veda. Btw, aj tú T4E netreba mať zvládnutú, aby ju človek vedel správne použiť. A netvárme sa, že nepotrebuje poznať predpisy, aby sa nedostal do prúseru. Určite sa netvárme, že je to optimálne riešenie na magneta.
:wink:
Nejdem maľovať čerta na stenu, ale trafíš s tým magneta, nešťastnou náhodou príde napr. o oko a ty budeš mať problém uhrať to na NO, lebo on bude tvrdiť, že k tebe na dvor len náhodou zablúdil, keď musel preskočiť cez plot z ulice, kde ho naháňal zabehnutý pes. Alebo si ani nebude musieť príliš vymýšľať, ale stačí, ak napr. nebude mať pri sebe žiadnu "korisť", maximálne nejaké poľnohospodárske prebytky alebo napríklad železný šrot a znova budeš mať problém uhrať to tak, aby nešlo o exces. Žiadne víťazstvo. Nehovoriac o tom, že niekedy sa veci zvrtnú tak tragicky, že aj z mladého magneta sa stane vrah, alebo prinajmenšom poáchateľ nejakej ťažkej ubližovačky.
:roll:
OK, povedal som, že nejdem maľovať čerta na stenu. Nikoho neodhováram, určite lepšie mať T4E ako klasickú plynovku, čo je vlastne len kaser tváriaci sa ako kvér. Racio toho, čo píšem, tkvie skôr v tom, že treba zvýšiť úroveň pasívneho zabezpečenia pozemku a že rozhodne netreba takýchto zlodejíčkov zbytočne konfrontovať, ani sa ich snažiť vyplašiť, ale lepšie - ak už ich človek vyčíha - je čo najskôr volať políciu. A prípadne to podať tak, aby sa hliadka naozaj poponáhľala.
ZbrojnyPreukaz.EU
občasný prispievateľ
Príspevky: 2
Registered for: 6 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa ZbrojnyPreukaz.EU »

Mari,

v Tvojom prípade ak by si použila zbraň na niekoho, kto neoprávnene vnikne do tvojho obydlia (a za obydlie sa v tomto prípade považuje aj oplotený pozemok rodinného domu) by sa jednalo o takzvané OPRÁVNENÉ POUŽITIE ZBRANE, §26 TRESTNÉHO ZÁKONA:

§26 Oprávnené použitie zbrane
(1) Použitie zbrane v súlade so zákonom nie je trestným činom.
(2) Za použitie zbrane v súlade so zákonom sa považuje aj jej použitie proti inému vo svojom obydlí na ochranu života, zdravia alebo majetku, ak osoba do obydlia neoprávnene vnikne alebo v ňom neoprávnene zotrvá a nejde o nutnú obranu. To neplatí, ak bola pritom inému úmyselne spôsobená smrť.

Vyzerá to jednoducho, ale je s tým kopec komplikácií po uvedenom použití.

Ak máš záujem to prebrať, kludne sa ozvi, vysvetlím Ti aj problematiku získania Zbrojného Preukazu.
Používateľov profilový obrázok
Kapo
častý prispievateľ
Príspevky: 1434
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Kapo »

Jack, ty si dobrý čert.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

ZbrojnyPreukaz.EU, “reklamné” ponuky, kde si skúšaš naháňať kšeft, patria do Inzercie alebo PM, nie do rôznych vlákien WF. Takže nabudúce tam.
:arrow:
A prosím, ak na verejne prístupnom fóre, tu na WF, už použiješ skratku, odvolávajúcu sa na §26 ods. 2 TZ, daj si aj tú minimálnu námahu a do rozvitého súvetia dopíš podmienky, za ktorých platí, čo si uviedol. Samozrejme, máme tu k tomu celkom obsažné vlákna, nie každý ich však bude čítať.
:wink:
Kapo, áno som. Ale uznávam, že aj môj pohľad je/môže byť skreslený hmlistými predstavami o tom, ako v skutočnosti vyzerá situácia, ktorú Mari chce riešiť. Detaily nepoznám(e). A navyše, čo ti ja viem, či nie som zaujatý voči plynovkám a plynovkárom?
:lol:
Používateľov profilový obrázok
Kapo
častý prispievateľ
Príspevky: 1434
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Kapo »

Smozrejme si zaujatý, ako väčšina strelcov znalých zákona. :wink:

Ja som zase zaujatý voči tomu, aby sa všetkým nútili na obranu hneď ostré strelné zbrane. Strach má velké oči a taký ludia môžu viac ublížiť, než zachrániť.
Dalšia vec je trpezlivosť a zodpovednosť. Keď sa pozrieš na profil Mari, tak zistíš, že po registrácii tu bola cca 2 hodiny. /teda predpokladám, že ešte príde, každý nemá tolko času sedieť pri PC, ako ludia za to platený/
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Jasne, to sa zhodneme. Nechcem, aby to vyznelo ako vnucovanie zbrojáku a ostrej. Preto som zdôrazňoval, že je to na individuálnom rozhodnutí. Rozhodnutie prevziať zodpovednosť za vlastnú bezpečnosť, je len prvý krok.

Na jednej strane budem rád, ak zákona dbalých držiteľov ZP bude čo najviac, na druhej strane, ak bude zároveň čo najmenej tých, ktorí by si zbraň zaobstarávali iba z chvíľkového popudu, bez ochoty obetovať tomu, čo treba (čas, peniaze, energiu, kus vlastného komfortu, atď.).

Pokiaľ ide o Mari, nepoznám ju, ale poznám v okolí mužov a ženy, ktorí sa pod dojmom nejakých aktuálnych udalostí veľmi chceli ozbrojovať, ale rýchlo ich to prešlo.
Používateľov profilový obrázok
Kapo
častý prispievateľ
Príspevky: 1434
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Kapo »

Ešte by som chcel spomenúť pár vecí, proti zlodejom, ktoré sú lepšie, ako strelná zbraň.
Dôležitá je prevencia. Teda nenechávať na dvore viditelne nič cenné. Bicykle, kosačky, náradie... vždy všetko schovať a pozamykať.
Dobrý plot a bránky, ktoré sťažujú prístup na dvor. Zlodej buď dostane tip, alebo má vyhliadnutú korisť aj terén za dňa.
Svietidlá s pohybovým čidlom, dnes dostupné aj solárne s jednoduchou inštaláciou.
Zabezpečiť dom kvalitnými dverami, zámkami a v prízemných poschodiach mreže, alebo bezpečnostné fólie. Nenechávať otvorené okná bez dozoru ani na ventilačku.

Dnes máme dostupné vymoženosti, ako je mobilný telefón, kedy zavolať políciu je otázka okamžiku.
Taktiež sa dajú kúpiť wifikamery s nočným videním. Kedy si na PC, alebo v telefóne môžme pozrieť aj v absolútnej tme, čo sa na dvore deje. A tak zlodeja buď vyrušiť, alebo usvedčiť. :wink:
steniels
prispievateľ
Príspevky: 320
Registered for: 11 years 1 month

Príspevok od používateľa steniels »

skus najprv sa povenovať zabezpečeniu pozemku. poriadny plot, kamerovy system, svetla na pohybov senzor. v prvom rade sa povenuj tomu aby zlodej k tebe neprišiel, lebo použitie zbrane proti neželanému návštevníkovi je velmi zložite na následné skúmanie dokazovanie a mnoho mnoho byrokracie....
Napísať odpoveď

Návrat na "Plynové pištole"