Kde vyslovene nemozem nosit zbran aj ked mam sk.A ?

Používateľov profilový obrázok
regnak
prispievateľ
Príspevky: 137
Dátum registrácie: 15 years 3 months

Príspevok od používateľa regnak »

Igrlik napísal:
regnak napísal:... nemôžeš nosiť zbraň na ktorú ti nebol vydaný preukaz zbrane...
a zbraň sa odkladá aj do trezora v nenabitom stave...
Na toto všetko si prišiel sám, alebo Ti niekto pomáhal??? :shock:
Samé hlúposti, ku ktorým nenájdeš oporu v zákone!
Hovorí sa - lepšie hamovať ako banovať, alebo dvakrát meraj raz rež, alebo najprv si nájdi v zákone a až potom argumentuj. :evil:
190/2003
§ 28
(4) Držiteľ zbrojného preukazu nesmie
a) previesť vlastníctvo zbrane a streliva na osobu,
ktorá nie je oprávnená na jej držanie,
b) mať pri sebe zbraň alebo strelivo alebo manipulovať
so zbraňou, ak je jeho schopnosť na túto činnosť
znížená požitím alkoholických nápojov,20)
omamných látok, psychotropných látok, prípravkov21)
alebo v dôsledku choroby,
c) mať zbraň určenú na zberateľské účely v stave
umožňujúcom okamžité použitie tejto zbrane,
d) držať alebo nosiť zbraň, na ktorú nebol vydaný
preukaz zbrane,

e) viditeľne nosiť zbraň, ak mu bol vydaný zbrojný
preukaz s vyznačenou skupinou A,
f) ponechať zbraň a strelivo v motorovom vozidle,26)
ak sa vzdiali mimo dohľadu na motorové vozidlo.

a to s tým uložením, na skúške som mal podobnú otázku a vraj to tak má byť...
a skús vecne bez invektív....
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Dátum registrácie: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

Po dobu v zákone uvedených 7 dní do zaevidovania zbrane nahrádza neexistujúci preukaz zbrane diel A potvrdeného nákupného povolenia.
V opačnom prípade by si ani nemohol odniesť zbraň z obchodu.

§ 27 Oprávnenia držiteľa zbrojného preukazu
(1) Držiteľ skupiny A a skupiny B zbrojného preukazu je oprávnený
a) nadobudnúť na základe nákupného povolenia do vlastníctva a držať zbraň kategórie B uvedenú v § 5 ods.
1 písm. a), b) alebo c); držiteľ skupiny A zbrojného preukazu je oprávnený aj na nosenie tejto zbrane
v stave,
pri ktorom je strelivo v hlavni, v nábojovej komore hlavne, v nábojovej komore valca revolvera, v nábojovej
schránke zbrane alebo v zásobníku zbrane, ak je zásobník v zbrani (ďalej len "stav umožňujúci okamžité
použitie"), ak osobitný predpis neustanovuje inak, 24)
b) nadobudnúť do vlastníctva, držať a nosiť strelivo do zbrane, na ktorú má vydaný preukaz zbrane (§ 37
ods. 2).
bajec
občasný prispievateľ
Príspevky: 58
Dátum registrácie: 10 years 5 months

Príspevok od používateľa bajec »

to: roman a skemro... klidek chlapci...rychlejsie som pisal ako myslel...moja chyba, moja chyba, moja prevelka chyba... :oops: somarinu som vymazal
Používateľov profilový obrázok
Bauer
častý prispievateľ
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa Bauer »

Keď sme pri tých lietadlách, letel som so zbraňou z BA do Košíc.
Postup:
1. oznámil som leteckej spoločnosti v tomto prípade DANUBE WINGS, jeden deň pred odletom, že poletím so strelnou zbraňou v legálnej držbe.
2. Aerolinky napriek tomu absolútne nič nevedeli, alebo aspoň smena, čo tam v ten deň na check in bola.
3. Zbraň bola v uzamknuteľnom kufríku vo vybitom stave.
4. Aerolinky sa ani nedotkli kufríka. Privolala najbližšieho policajta, ktorý bol v tom momente na letisku jediná osoba, ktorá smela manipulovať s mojou strelnou zbraňou. Bol to pyrotechnik, iného nenašli. Ten skontroloval zbraň, že je vybitá, skotroloval doklady, zrengenoval celý kufrík, aby vedel, čo je vo vnútri okrem zbrane.
6.Musel som si kúpiť letenku pre zbraň. Z BA-KE to bolo 100€ a z KE do BA to bolo zas 100€.
7. Policajt odniesol moju zbraň do lietadla, majáky, auto, jak detektívka.
8. Ja som samostatne urobil check in, bezpečnostnú kontrolu a potom nastúpil do lietadla.
9. Po pristáti k lietadlu najprv prišlo policajné auto s majákmi, videl som ako dvaja PZ vybehli hore schodíkmi a po chvíľke už kráčali dole schodmi s mojím kufríkom, v ktorom bola moja zbraň.
10. Až potom dovolili vystúpiť pasažierom a ja som si bol proti zbrojnému preukazu a KZ vyzdvihnúť v kancelárii letiskovej polície zbraň.

Toľko moja skúsenosť. Bola to len vnútroštátna linka.
Používateľov profilový obrázok
lubor
prispievateľ
Príspevky: 204
Dátum registrácie: 14 years 7 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa lubor »

Za tolko EVRI si mohol ist sukromnym lietadlom.
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

to by este len boli fotky na azete...
bus driver
častý prispievateľ
Príspevky: 1442
Dátum registrácie: 12 years 4 months

Príspevok od používateľa bus driver »

Na bratislavskom letisku som nebol uz roky. Nevie niekto, aka je tam aktualna situacia ohladne nosenia zbrane ? Ja osobne neletim, budem len doprevadzat jednu osobu k odletu. Mozem vstupit so zbranou do vestibulu ? Ak nie, je tam moznost docasneho ulozenia zbrane ?
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Dátum registrácie: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa arminius »

bus driver napísal: Mozem vstupit so zbranou do vestibulu ?
Je považovaný vestibul za bezpečnostný priestor ?
Lebo oficiálne stránky letiska vravia :
https://www.bts.aero/informacie/bezpecn ... sy/zbrane/

Pred pár rokmi som vyprevádzal dcéru na let ... vo vestibule som mal zbraň.
bus driver
častý prispievateľ
Príspevky: 1442
Dátum registrácie: 12 years 4 months

Príspevok od používateľa bus driver »

To som cital. Nieco sa mi vsak mari, ze isty cas pri vstupe do vestibulu boli detekcne ramy.
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Dátum registrácie: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

Z tej webstránky letiska:
Terminál
Odbavovacia budova Letiska Bratislava pozostáva z hlavnej budovy terminálu (terminál A) a terminálu B, ktorý je určený pre prílety a odlety mimo krajín schengenského priestoru.

Prízemie
Na prízemí terminálu sa nachádza verejná časť odletovej haly vrátane check-in pultov a príletová hala. Prvé poschodie je vyhradené pre administratívne priestory. Prízemie terminálu B slúži pre prilietavajúcich cestujúcich z krajín mimo schengenského priestoru.

2. poschodie
Priama cesta k odletom vedie eskalátormi alebo výťahom z prízemia na 2. poschodie, kde cestujúci cez detekčnú kontrolu prechádzajú do vyhradených bezpečnostných priestorov. Nachádza sa tu nákupno-oddychová zóna a odletové východy, tzv. gaty 1 – 8. Za pasovou kontrolou – v termináli B – sa nachádzajú východy 9 -13 pre odlety mimo krajín schengenského priestoru.
Používateľov profilový obrázok
aparapi
častý prispievateľ
Príspevky: 617
Dátum registrácie: 10 years 1 month

Príspevok od používateľa aparapi »

Nedávna kauza z Trnavy, váš názor?
https://drive.google.com/file/d/19GSeN0 ... uW7SNpEeJA
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3690
Dátum registrácie: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Že je to nie zrovna dobrá vizitka. Držiteľ mohol odpovedať pokornejšie.
brco
občasný prispievateľ
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 1 year 11 months

Príspevok od používateľa brco »

Z toho pribehu a nastavenych otazok je to zial obraz, ktory ma verejnost, mimo ludi, ktori nosia zbran alebo maju drzbu. Proste vyzvy na preukazanie sa a verejne poukazovanie, ze “ma zbran”, svedcia o tom, ze je automaticky nastavena negativna reakcia a nalada.

Toto som myslel, ze uz sme prekonali, aspon co som sa stretol s par reakciami. Zrejme nie, aj nedavne pripady strelby vzbudzuju u ludi obavu. Ak vidia presvitat nieco pod trickom, okamzite reaguju, vopred s predsudkom, ze je to nieco zle.

Nevnimam reakcie dotycneho ako zle. Proste ak je nastavena atmosfera, ze nosenie zbrane vlastne spolocnost nechce, potom co to prekona? Pisat? Vysvetlovat? Nepomoze, podla mna. Iste, toto je jeden pripad, ine verejne akcie su bez odovzvy, aj ked na nich mozu byt desiatky ludi so zbranou.

Ak ma A, jej podstatou je nosenie zbrane. Tak to robim aj ja, isto si u mna vsimol iny strelec, ze ju mam. Ten to vsak neriesi. Verejnost bude takto zrejme reagovat, je to z povahy veci strach.

By som chcel vediet, za co ho priestupkovo budu riesit? Ze nemal spravne ukrytu zbran?
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5589
Dátum registrácie: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Brco, hovoríš, že máš "Áčko" a potom sa pýtaš? Nevieš, kam ti zákon explicitne zakazuje vnášať zbraň? Alebo nevieš, aký veľký priestor na výklad ponechal zákonodarca, keď zakázal viditeľné nosenie zbranie?
:evil:
Za predpokladu, že išlo o verejné zhromaždenie, ten lumen tam tú zbraň nesmel mať pri sebe. Jednoducho zákon č. 84/1990 Zb. o zhromažďovacom práve to výslovne zakazuje. Ani nemusím pozerať, nájdeš to v § 7. Hoci tu nevieme, či naozaj išlo o takto zvolané a realizované verejné zhromaždenie a nie napríklad o zhromaždenie v zmysle zákona č 369/1990 Zb. o obecnej samospráve. Vnášať tam zbraň je však blbý nápad v každom prípade, ešte blbší mať ju tak, aby si to ostatní účastníci mohli všimnúť.
:!:
Otázka, či lumena možno priestupkovo riešiť aj pre porušenie povinnosti nosiť zbraň skryte, ustanovenej § 28 zákona č. 190/2003 Z. z. o zbraniach a strelive, je ešte naliehavejšia. Dosiaľ tu prevládal benevolentnejší prístup k výkladu. Ak sa ale tento prístup kompetentných orgánov, napríklad aj pod dojmom verejnej mienky (v dôsledku takýchto medializovaných prípadov) zmení, tak sa možno bude dať za porušenie povinnosti považovať aj printovanie zbrane pod oblečením, či jej nechcené náhodné odhalenie pri vystupovaní z auta. Takže aroganciu jedného či viacerých lumenov môžu odskákať všetci, ktorí nosia. To nechceš. Ani ja nie.
:P
Takže bľabolatanie, že tie jeho odpovede sú fajn a že sa vlastne nič také nestalo, si, treba nechať na iné fórum. Ideálne tam, kde diskutéri seno žerú. Tie odpovede sú formulované s takou mierou arogancie, že by ma neprekvapilo, ak by polícia respondenta poslala na pokec za psychológom a keby sa tento lumenovi následne zdráhal vydať kartičku. Sú to hlúpo formulované odpovede, pretože respondent v nich priznáva viac než novinár mohol vôbec dúfať a sú využiteľné/zneužiteľné voči respondentovi, ktorý nevyužil príležitosť mlčať. A "tak trochu" aj voči našej spoločnej veci.
:roll:
A teda, zatiaľ nemám detailnejšie info, ale z prečítaného som nadobudol dojem, že lumen bol na stretnutí akýsi akčný a niekoho tam umravňoval. A zrejme tento umravňovaný potom z toho urobil aféru. Či? Lebo ak je to naozaj tak, potom gratulujem. Nie je nad to vziať si kvér na verejné zhromaždenie alebo na podobné podujatie, nosiť ho tak idiotsky, aby to ostatní zistili (lebo v ladvinke, ruksaku alebo taštičke to asi neni ono) a potom ešte umravňovať bohviekoho... Táto miera stupidity je zarážajúca. Čo keby sa umravňovaný nenechal umravniť? Čo keby situácia eskalovala? Kam až by to zašlo? K taseniu? Alebo... a rovno na verejnom zhromaždení, či na nejakej obdobnej akcii? Aha, on má "výcvik". Tvl, aký?! Dúfam, že ide len o "výcvik" získaný kdesi v Zohore.
:lol:
Sorry, ale toto je celé zle. Právo nosiť zbraň považujem za jedno zo základných práv, hoci ak sa rozhliadnem po svete, vidím, aké je to privilégium. Je to zároveň obrovská zodpovednosť, aj preto zostávam pokorný a uvedomujem si, že do prúseru nikdy nie je ďaleko. Ale ísť tomu až takto naproti - to ma zaráža. Bez ohľadu na to, či nakoniec bude alebo postihnutý za nejaký priestupok, čo si predikovať nedovolím, lebo nemám dostatok info...
47ronin
prispievateľ
Príspevky: 206
Dátum registrácie: 5 years 3 months

Príspevok od používateľa 47ronin »

Jack, obmedzim sa len na komentovanie casti tykajucej sa zakazu mat pri sebe zbran na verejnom zhromazdeni (§ 7 ods. 3 zak. 84/1990 Zb.).
Ano, samozrejme o tom to ustanoveni viem, ale povazujem ho za prekonane vyvojom, takze istej miery obsolentne.
V praxi sa toto ustanovenie asi dost tazko aplikuje, resp. poskytuje prislusnym organom moznost dost "gumoveho" vykladu...
V reale moze napr. nastat situacia, ked ako zakonadbaly obcan s opravnenim nosit, idem (s prislusnou vybavou :mrgreen: ) po meste a bez predchadzajuceho zameru sa pristavim pri skupine tam stojacich ludi (dav ludi vacsinou pritahuje pozornost) a chcem zistit, o co vlastne ide - moze ist o cokolvek od prezentacie novych hrncov az po politicky meeting... Nebodaj by ma tema zhromazdenia zaujala a chcel by som tam nejaku chvilu zotrvat...
V ktorom momente sa zo zakonadbaleho obcana konajuceho vylucne v rozsahu svojich zakonom garantovanych prav stava renegat porusujuci zakon o zakaze nosenia zbrane na verejnom zhromazdeni?!
V bledo-modrom to iste moze nastat na spontannom stretnuti s kolegami po praci, sportovej akcii (mimo stadiona samozrejeme...), navsteve kina....
Takze nakoniec dojdeme k zaveru, ze nosit mozem, iba ak by som nosit nemohol....?!

Tolko k zak. 84/1990 Zb., o tom obtiahnutom tricku by sme sa mohli bavit este dlhsie....

P.S.
Nehovoriac o novele zakona, ktora u priestupku podla § 69 ods. 1 pism. b), t.j. porusenie zakazu "viditeľne nosiť zbraň, ak mu bol vydaný zbrojný preukaz s vyznačenou skupinou A" predpoklada UMYSELNE ZAVINENIE....
Napísať odpoveď

Návrat na "Ostatné"