Nosenie zbrane na štátnej hranici

ipa
občasný prispievateľ
Príspevky: 77
Registered for: 8 years

Nosenie zbrane na štátnej hranici

Príspevok od používateľa ipa »

Chystáme sa plaviť plťou z Červeného Kláštora. Rieka Dunajec, po ktorej sa plaví, tvorí štátnu hranicu s Poľskom. Za predpokladu, že na plť nastúpim a aj z plte vystúpim na území SR a že nikde po ceste plťou nebudem zastavovať, ani vystupovať na poľskom brehu, je to ešte v poriadku, mať v takomto prípade pri sebe zbraň (ZP sk. A)? Som ešte stále na území SR? Alebo radšej nemám zbytočne provokovať a nechať ju tentokrát radšej pekne doma v trezore?
Na rozdiel od Zákona o námornej plavbe (435/2000 Z. z.) som v Zákone o vnútrozemskej plavbe (338/2000 Z. z.) nenašiel žiaden priamy zákaz prepravy zbraní.
Prosím, nemotajte do tejto témy Európsky zbrojný pas, lebo ten neumožňuje nosenie zbrane v zahraničí.
Používateľov profilový obrázok
skemro
častý prispievateľ
Príspevky: 1609
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa skemro »

Pokial si pametam prednasku o vnutrozemskej plavbe, tak na lodiach mame zakaz drzania a nosenia zbrani. No strojnicky a lodnicky preukaz som robil pred 10-14 rokmy a to sa mohlo aj nieco zmenit.
erebos
expert
Príspevky: 2130
Registered for: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

Skemro : ten zakaz mala dunajplavba resp. jej nastupnicke organizacie... Zakaz zbrani na palube je reliktom doby a mal zabranovat vzburam, resp. udrzat moc kapitana a dostojnikov nad posadkou. Podobne to mali - maju v britskom namornictve kde su povolene noze, ale s tupou spicou a pred plavbou ich musela posadka predlozit ku kontrole, pricom nevyhovujuce kusky boli lodnym kovacom zabrusene....

Pokial tvori hranicu statu koryto rieky tak hranica prechadza stredom koryta. Pokial bude na plti tak plavebna draha plte bude urcite prechadzat medzi dvoma statmi. Cize raz bude v Polsku, raz na SK, teda de jure hranicu prekroci... Teraz je otazka co s tym. Osobne by som to neriesil a pokial musim byt aj na plti ozbrojeny tak spravim vsetko preto aby som na seba neupozornoval. Predpoklad, ze na plt vstupi Polska policia a bude ucastnikov zajazdu kontrolovat ci nemaju zbrane je usmevna... Ak by k tomu doslo tak pisatel moze vzdy skocit do vody a plavat na SK :lol: :lol: :lol:
Ina situacia by nastala, keby sa prevratili a vyplavilo by ich na Polskom brehu......
Používateľov profilový obrázok
s0m3body
prispievateľ
Príspevky: 264
Registered for: 7 years 7 months

Príspevok od používateľa s0m3body »

Neslo by v pripade prevratenia sa plte a doplavania na "nespravny breh" o krajnu nudzu?

Nepoznam polsku legislativu, ale co v pripade poliaka, ktory ma pri sebe zbran v legalnej drzbe, a po prevrateni sa plte v snahe zachranit si zivot doplava na slovensku stranu?
Misos
prispievateľ
Príspevky: 140
Registered for: 6 years 11 months

Príspevok od používateľa Misos »

Krajnú núdzu?
Skorej vyššiu moc, nehodu a tak podobne, čo držiteľ nevedel ovplyvniť.
erebos
expert
Príspevky: 2130
Registered for: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

:lol: :lol: :lol: :roll:

Chlapci teraz mate priestor na teorie o KN a NO a dalsie fantazirovanie "co keby". Moj prispevok zodpovedal otazku od IPA dostatocne...
Používateľov profilový obrázok
s0m3body
prispievateľ
Príspevky: 264
Registered for: 7 years 7 months

Príspevok od používateľa s0m3body »

Erebos, o tom nepochybujem. Ale ved je piatok, robit sa uz neoplati zacinat, tak co...
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

Somebody: a čo má s prípadom KN? Nosenie a držba je vedomá činnosť- teda držiteľ zbrane je osoba odborne spôsobilá a zákonov znalá. Je to to isté ako by sa horolezec pýtal, či pri výstupe na hraničný vrch xy neporuší zákon, keď určitý úsek povedie trasa cez druhý štát?
Ja mám leto a dovolenku aj preto rád, že si vyvetrám hlavu od pocitu ohrozenia a chodím dosť často bez zbrane. Po nejakej dobe začne človek fungovať v normálnom režime a nerieši blbosti. :wink:
Používateľov profilový obrázok
s0m3body
prispievateľ
Príspevky: 264
Registered for: 7 years 7 months

Príspevok od používateľa s0m3body »

Pisal som o situacii, kedy sa odborne sposobila a zakonov znala osoba plavi na plti, popri 'svojom' (dajme tomu polskom) brehu.

Plt sa vsak nahle prevrati, a to v mieste, kde prud zanasa k 'zahranicnemu' (dajme tomu slovenskemu) brehu.

Osoba nie je dobry plavec, a v snahe neutopit sa a zachranit si zivot, necha sa unasat prudom. Drzi sa nad hladinou, a cela mokra sa nakoniec vyskriabe na breh v zahranici.

So zbranou, avsak bez opravnenia ju na tej strane rieky nosit. Osoba sa teda v snahe zachranit si vlastny zivot dopusti na uzemi SR protipravneho konania...
Misos
prispievateľ
Príspevky: 140
Registered for: 6 years 11 months

Príspevok od používateľa Misos »

Podľa mňa sa dopustí protiprávneho konania na Poľskej strane.... :wink:
erebos
expert
Príspevky: 2130
Registered for: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

Chlapi ja som myslel, ze extremne tepla uz skoncili :wink: :lol:
Steff
častý prispievateľ
Príspevky: 624
Registered for: 8 years 1 month

Príspevok od používateľa Steff »

Radšej sa utopis ako vypláva na breh v Poľsku?
Používateľov profilový obrázok
s0m3body
prispievateľ
Príspevky: 264
Registered for: 7 years 7 months

Príspevok od používateľa s0m3body »

Ja som zamerne pisal o Poliakovi, ktory v snahe zachranit si zivot doplava na slovensky breh. Prave preto, ze polsku legislativu nepoznam. Takze mame poliaka, ktory v polsku legalne nosi zbran, ale ocitol sa na slovenskom brehu, na ktorom nema na nosenie zbrane opravnenie.

A nie, u nas horka este neskoncili. To je snad zrejme :-)
Používateľov profilový obrázok
MRBLUE
častý prispievateľ
Príspevky: 1314
Registered for: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa MRBLUE »

U trestnych cinov ci priestupkov so zbranami ktorych by sa toto mohlo tykat je potrebny umysel. Cize ak ta najdu poliaci na brehu poloutopeneho, premoceneho s partou dalsich pltnikov, asi ti ziaden postih nehrozi. Ale urcite by som upozornil na skutocnost ze mam u seba zbran, aby vedeli urobit pripadne opatrenia, ak by bol potrebny napriklad transport do nemocnice...
Pokial sa ale pohybujes v hranicnom priestore a ozbrojeny prekrocis hranicu, protizakonnej cinnosti sa dopustas. Mas totiz vediet kde je hranica a neprekracovat ju. V tomto pripade je napriklad teoreticka moznost ze pri akcii na paserakov zastavia poliaci plt na svojej strane. A to by bol pruser, co viem tak su na zbrane v Polsku doat citlivy.
Steff
častý prispievateľ
Príspevky: 624
Registered for: 8 years 1 month

Príspevok od používateľa Steff »

Alebo keď zaspis v medzinarodnom vlaku
Prílohy
Only-in-RUSSIA.jpg
Napísať odpoveď

Návrat na "Ostatné"