§ 360a Trestného zákona

Používateľov profilový obrázok
Dannyk
občasný prispievateľ
Príspevky: 99
Registered for: 15 years 11 months

§ 360a Trestného zákona

Príspevok od používateľa Dannyk »

Ahoj, mam trocha problem s jednym dotycnym (psychopatom).

obtazuje mi priatelku, najprv sposobil nejake skody jej, ludom okolo, policajt to pretlacil do urovnania zmierom, ale s tym ze musel zaplatit za skody co jej spachal aj co sa nedokazalo, co sa mu nepacilo, ale nechcel podmienku.

registruje sa niekolko krat denne na viber, whatsup, bazos, FB, etc a zadava tam jej tlf cislo takze jej chodia potvrdzovacie sms z roznych stranok.
vytvara si rozne identity a potom jej vypisuje vulgarne veci ci cez FB ci cez youtube, proste cez rozne stranky.

pollicajti o to nejavia prilisny zaujem, predsa len je to narocnejsia praca ako zastavit niekoho na ulici a 10 minut ho sikanovat ci ma vsetky papiere a povinnu vybavu, pripadne zinkasovat 50e za rychlost odmeranu z krytu autobusovej zastavky.

je tam moznost vstupit do toho osobne ale trocha sa bojim ze to aj osobne zoberiem a nezostane to pri slovach a napriek tomu ze policia nekona tento institut spravodlivosti nase zakony neakceptuju.

nejaka rozumna rada?
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa arminius »

Celkom pekne rozpísaná problematika.
http://preventista.sk/info/kybersikanov ... i-trestov/

Spomínaš nejaké škody, ktoré boli zaplatené.
Lenže kyberšikana je iný level, takže :
Ako by sa teda mali ľudia v takom prípade správať?

Vo vzťahu k útočníkovi sa treba správať pasívne a byť aktívny v oblasti vlastnej obrany. V prípade prekročenia hraníc zákona treba podať trestné oznámenie.
Oznámenie ale podaj na príslušnú prokuratúru a nie na políciu. Keďže šikanista je aj známy, tak by to oznámenie malo mať nejaký účinok.
Používateľov profilový obrázok
Dannyk
občasný prispievateľ
Príspevky: 99
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa Dannyk »

je znamy, ale nedokazeme to ze je to on.
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa arminius »

Nedokážete vy, dokážu iní...teda, mali by.
inspiring_cori

Príspevok od používateľa inspiring_cori »

Ta animozita voci policajtom ma aj nejaky vazny dovod, alebo ta len namerali?
Policajt dotlacil zmier? Urcite? Priatelka s nim musela suhlasit, pochybujem ze mala pistol pri hlave. A schvaluje ho prokurator, cize aj toho policajt donutil?
Dalej ak doslo ku zmieru, tak vina dokazana bola a pachatel ju aj priznal. Neviem preco by sa to druhy krat nemalo podarit, snad si nemyslis, za na fb a internete vseobecne si anonymny.
Ps: cislo mala mat uz davno zmenene
Používateľov profilový obrázok
fotograf
častý prispievateľ
Príspevky: 800
Registered for: 9 years 3 months

Príspevok od používateľa fotograf »

quest1 napísal:...
Ps: cislo mala mat uz davno zmenene
Prepáč, ale toto mi nedá...
Prečo by som si mal (nie ja, ale ktokoľvek) meniť číslo kvôli psychopatovi, ktorý je známy a má (mal by) ísť za dokázaný TČ za mreže?
Keď moje číslo má tisíc mojich klientov, zákazníkov, známych, priateľov, rodina, ... ?
A to si myslíš, že to nové číslo by si ten šikanista v krátkom čase nezistil?
:?: :!: :idea:
Používateľov profilový obrázok
Dannyk
občasný prispievateľ
Príspevky: 99
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa Dannyk »

zmena cisla je nieco co sa dlhsie vybavuje ako vydrzi v takomto pripade.

Animozita ... nejdem popisovat kolko krat bola na stanici jednej, druhej, tretej, ako jej vraveli ze nech to vzda, ze je to len priestupok, ze to nema vyznam riesit. ze to on tak nemysli... to je na dlhu osobnu debatu.
inspiring_cori

Príspevok od používateľa inspiring_cori »

Myslim, ze s tym cislom iba spekulujete, ale osobnu skusenost nemate.
No a preco zmenit cislo? Lebo to efektivne riesi problem. Iste, ked pride par sms alebo telefonatov, je to len neprijemne. Ale existuje moznost, ze dotycny nebude uplny debil a v tom pripade zacnu na to cislo chodit stovky spamovych sms sprav, alebo zacnu vyvolavat desiatky sexuchtivych zakaznikov...
To, ze ta policajt bude odhovarat od podania oznamenia je slovensky folklor. Staci si trvat na svojom, pripomenut mu, ze je jeho povinnostou prijat kazde oznamenie, pripadne pohrozit nadriadenym, inspekciou, zavolanim na 158. Alebo podavat na prokurature.
Používateľov profilový obrázok
VZ93
občasný prispievateľ
Príspevky: 34
Registered for: 6 years 1 month

Príspevok od používateľa VZ93 »

To odhováranie podania TO som zažil aj ja, prišiel som oznámiť skutočnosti o pravdepodobnom spáchaní trestného činu, ktoré som sa dozvedel. Na políciu som sa dostavil 23:35 a s moc veľkým pochopením som sa nestretol. Na otázky či nemôžem prísť zajtra, alebo či nemôže prísť zajtra priamo ten dotyčný som odpovedal negatívne a trval som na oznámení. Paradoxne toto podanie mi neskor veľmi uľahčilo situáciu, kedže som ho podal skôr ako protistrana. To ako sa k tomu postavil vyšetrovateľ a prokurátor nechám tak už prešli 2 roky a nebudem sa zamýšľať. Rada však znie : všetko čo ťa priamo neohrozuje na živote rieš nie vlastnými rukami, ale cez patričné orgány a súdy. A už vôbec nenavštevuj dotyčného doma. Ja som mu bol len zaniesť papier o splátkach a za dva dni mi zvonil pán v civile s odznakom a rečami o porušovaní domovej slobody ...
Používateľov profilový obrázok
MRBLUE
častý prispievateľ
Príspevky: 1314
Registered for: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa MRBLUE »

Par rad.
Nech priatelka vsetky telefonne cisla, whats-appy, vibery, FB kontakty a ostatne neviem co blokuje, blokuje, blokuje. Lahsie sa zablokuje nechceny otravovatel, ako tvori novy profil, ci zhana sim karta.
Vsetku komunikaciu ktora naplna znaky "prenasledovania" si ukladat a pouzit pri oznameni.
Oznamovat a nenechat sa odradit neochotou.
Menit telefonne cislo je naozaj neprijemne, to by som asi ani ja nerobil.
A este jedna vec na zaver. Vacsinou sa v tychto pripadoch jedna o byvaleho partnera. Casto je odhodlanie noveho pratnera vacsie, ako odhodlanie byvalky. Tam moze niekedy vzniknut vo finale problem, ked sa ona v rozhodujucej cukne. Kym prebehnu vsetky ukony a vec sa dostane k sudu, trva to nejaku dobu. A zatial mozu na nu posobit (pri manzeloch) rodina, spolocni znami, cas...
Preto aj policajti nejasaju ak maju riesit spory medzi partnermi, ci aktualnymi alebo byvalymi.
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa arminius »

riesit spory medzi partnermi, ci aktualnymi alebo byvalymi.
Ale z popisu by sa dalo uvažovať, že tu už nejde o spor...tu môže ísť kľudne aj o niečo iné, čo by bolo potrebné aj liečiť.
Používateľov profilový obrázok
MRBLUE
častý prispievateľ
Príspevky: 1314
Registered for: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa MRBLUE »

Nevravim ze sa to nema riesit, ale zdovodnujem preco sa do toho policajtom nechce. Vyssie pisem, ze sa netreba nechat odradit.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Už to písal Quest, ale zmena čísla je základ! Na sociálnych sieťach nebyť prítomný, alebo ak, tak mať nastavenú čo najvyššiu mieru ochrany súkromia. TO podávať v takýchto prípadoch radšej na prokuratúre. A políciu nepodceňovať, podobné veci vie riešiť a ak je chuť, minimálne dokáže vyšetrovaným podozrivému skomplikovať život.
:twisted:
Nechcem špekulovať, kam takýto trt bude ochotný zájsť, veď ani neviem, či ide o nejakú prežutú vzťahovú záležitosť, alebo o motív vychádzajúci z nezhôd v práci či biznise, ale v princípe nepovažujem za šťastné takéhoto smrada ignorovať a veriť, že to azda vzdá sám od seba. To je asi druhý najhorší variant po snahe ísť si to vydiskutovať z očí do očí. Z právneho hľadiska to potom nemusí vyzerať dobre...
:D
Používateľov profilový obrázok
vydriduch
častý prispievateľ
Príspevky: 725
Registered for: 5 years 5 months

Príspevok od používateľa vydriduch »

Ohladne telefonatov: nech sa obrati na svojho operatora, ze ma problem so "zlomyselnym volanim" a poziada o blokaciu. Da sa to sj priamo na telefone, na androide urcite.
O uroven vyssie je nastavenie filtrovania hovorov nie cez blacklist, ale naopak whitelist - dovola sa iba clovek zo zoznamu a nikto iny, takze stalkerovi nepomoze zmenit cislo.
Ak chces podat TO, netreba sa nechat odbit. Dalsia moznost je podat ho na prokuratutu, to uz policajti neodkopnu pod koberec.
Mam taky dojem, ze sj na Slovensku je moznost sudneho zakazu priblizenia - skus sa na to popytat nejskych pravnikov.
Hlavne sa do toho priamo fyzicky nemiesaj, pokial nepojde 100%ne o nutnu obranu - inak riskujes minimalne zbrojak, v horsom pripade aj ine opletacky.
Používateľov profilový obrázok
astros
občasný prispievateľ
Príspevky: 87
Registered for: 9 years 3 months

Príspevok od používateľa astros »

Nedá sa to porovnať, ale mám osobnú skúsenosť s prezváňačom. Hodil som ho zakaždým novým číslom v mobile medzi blokované čísla a po cca. mesiaci ho to prestalo baviť, alebo si našiel inú obeť (a tá mu zlomila všetkých 10 prstov?).
Osobne si myslím, ak by si našiel nejakú novú pipku, tak by mal iné starosti. Tadiaľ by mohla viesť cesta.
Napísať odpoveď

Návrat na "Ostatné"