Co sa da podniknut voci rozpadajucej sa ruine v susedstve?

Používateľov profilový obrázok
s0m3body
prispievateľ
Príspevky: 264
Registered for: 7 years 7 months

Co sa da podniknut voci rozpadajucej sa ruine v susedstve?

Príspevok od používateľa s0m3body »

Zdravim,

mozno ma niekto skusenosti s niecim podobnym a bude vediet poradit... V mojem tesnom susedstve (<10m) sa nachadza rozpadajuca sa nehnutelnost. Kedysi to bol velky hospodarsky statok (vratane mojej nehnutelnosti), avsak z pohladu katastra su to dve budvy (dve popisne cisla) zdielajuce jeden mur. Budova s podorysom U resp. az C, predelena v strede na dve casti.

Pred x rokmi pri kupe ta druha cast sice nevyzerala vabne, ale vyzerala stabilne. Takisto som bol ubezpeceny, ze jej majitelia maju v plane rekonstrukciu, atd... Uveril som.

Ziadna rekonstrukcia sa vsak nekonala, a budova kazdym rokom viac a viac chatrala. Az donedavna to bol problem viac menej esteticky, takze i ked som sa raz za cas druhej strane ozval a pripomenul im ich sluby, nijak velmi ma to netrapilo.

Problem nastal po nedavnych vichriciach, kedy sa plechova stresna krytina na tejto nehnutelnosti na viacerych miestach uvolnila. A to tak, ze uz aj pocas bezneho vetra sa metre stvorcove krytiny o 1-2 metre nadvihnu a nasledne spadnu opat na krov.

To, z coho zacinam mat strach, je moment, kedy sa pri silnejsom vetre par metrov stvorcovych krytiny nadvihne, uvolni uplne a "splachti" z vysky 10 metrov na moj dvor. Majetok je jedna vec, ale nedaj boze aby sa v tom momente niekto na tom dvore nachadzal...

Co sa s tym da robit?

1. Majitelov susednej nehnutelnosti opakovane vyzyvam na napravu, avsak vzhladom na pomery neverim, ze sa nieco stane. Po ustnej komunikacii som vsetkym spolumajitelom poslal vyzvu pisomne, s dorucenkou, nech mam nieco v ruke.

2. Na stavebnom urade mi povedali, ze ked ich s tym budem otravovat, tak daju niekomu pokutu. A mozno aj nam obom, kedze nase nehnutelnosti maju spolocny mur.

3. To, ze byvam vedla buducej zrucaniny, ma nejak netrapi a nezaoberal by som sa tym. To co vsak chcem a potrebujem vyriesit je hrozba sposobena uvolnujucou sa stresnou krytinou. Ma zmysel skusit to cez policiu? Moze policia donutit druhu stranu vzniknutu situaciu riesit? Ako? Resp. v akom casovom horizonte?

4. Ak by som sa obratil na policiu, nehrozi aj mne problem, ze mi policia zakaze uzivat moju vlastnu nehnutelnost, nakolko som na nej ohrozeny? Je to miesto kde som prihlaseny na trvaly pobyt, mam tu pracovisko, atd...

5. Ma zmysel domahat sa ochrany zivota a majetku civilnym sporom? Alebo ten pride na rad az vtedy, ked sa naozaj nieco stane (nahrada skody a pod.)?

Za akekolvek rady, postrehy a tipy vopred dakujem!
Používateľov profilový obrázok
fotograf
častý prispievateľ
Príspevky: 800
Registered for: 9 years 3 months

Príspevok od používateľa fotograf »

Stručne zhrnuté:

- k bodu 2: určite je to pochybenie stavebného úradu, ktorý musí v takomto prípade konať zo zákona (zvolať štátny stavebný dohľad + následné konanie o náprave vzniknutej situácie...)

- k bodu 5: riešenie sporu civilným sporom (súdnou cestou) nemôže byť "preventívne", ale až ex-post, čiže keď sa stane nejaká škoda alebo príde k nejakej ujme...

Ešte otázka: máš ten dotknutý majetok (vrátane nehnuteľnosti ako takej) poistený?

Ostatné v PM... (napíšem Ti) :arrow:
Používateľov profilový obrázok
s0m3body
prispievateľ
Príspevky: 264
Registered for: 7 years 7 months

Príspevok od používateľa s0m3body »

2. Neobratil som sa zatial na stavebny urad pisomne, iba ustne. A bol som de-facto odhovarany od toho riesit to cez nich. Moze to byt ich lenivost, len mam pri takom pristupe z ich strany obavy, ze ked ich k niecomu dozeniem, nebudu sa zaoberat len skutocnym problemom (nebezpecenstvo plynuce z rozpadavajucej sa strechy), ale budu hladat co a kde sa im este nepaci. No a pri 100+ rokov starej nehnutelnosti, nie je umenie nejaky problem najst aj u mna...

Moju nehnutelnost mam samozrejme poistenu. Netusim vsak do akej miery sa toto poistenie vztahuje napr. na majetok na dvore, zaparkovane auto atd...
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3089
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa R »

Siel by som na to z opacnej strany, bez potahovaciek a za par minut. Rebrik, samorezne sruby, podlozky.
Používateľov profilový obrázok
fotograf
častý prispievateľ
Príspevky: 800
Registered for: 9 years 3 months

Príspevok od používateľa fotograf »

Už to riešime... :wink:
Podľa fotiek, čo mi s0m3body poslal e-mailom, tie šrubky niet kam (do čoho) spoľahlivo zašrubovať, lebo debnenie (lepšie povedané latovanie) na krokvách je prehnité a plechové príponky krytiny sú odhrdzavené. :?
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa arminius »

R napísal:Siel by som na to z opacnej strany, bez potahovaciek a za par minut. Rebrik, samorezne sruby, podlozky.
1. Vstup na cudzí pozemok je trestný čin.
2. Opravovať cudzie bez oznámenia, respektíve povolenia sa neoplatí.

Niečo podobné ako s0m3body mám aj ja.
Na hranici pozemku je susedovie drevená stavba. Rozpadá sa jedna radosť. Cez škáry medzi doskami je vidno staré zbytky zásob uhlia v prachovom stave. Na streche je eternit. Keď to všetko ebne k zemi a príde vietor, ani si nechcem predstaviť ten bordel vo vzduchu.
Zatiaľ som majiteľa nevolal, ale už sa pomaly na to chystám...akurát korona to trochu oddialila.
...ale fotodokumentáciu si robím pravidelne. 8)
DeSade
častý prispievateľ
Príspevky: 1483
Registered for: 12 years 1 month

Príspevok od používateľa DeSade »

Neopýtal si či to chceš riešiť právne, či paraprávne ? Prenájom UDS, za noci keď hromy mocne bijú a vietor silne duje.
Používateľov profilový obrázok
s0m3body
prispievateľ
Príspevky: 264
Registered for: 7 years 7 months

Príspevok od používateľa s0m3body »

To uz skor poviem starym rodicom, nech mi na narodeniny kupia Maraudera. Toho Juhoafrickeho myslim...
steniels
prispievateľ
Príspevky: 320
Registered for: 11 years 1 month

Príspevok od používateľa steniels »

ja mám skôr opačný problém. rozhodol som sa zrekonštruovať starý dom a susedia najprv priateľský a potom v jednom momente otočka a už trištvrte roka vedieme vojnu :( o celu stavebnú sezónu som pre nich prišiel.
miselito
prispievateľ
Príspevky: 223
Registered for: 10 years 10 months

Príspevok od používateľa miselito »

aj ti povedali v com je problem? mna caka nieco podobne, ze som kupil staru chalupu a nejake exterierove veci budem upravovat, burat staru hospodarsku budovu napr. a uz som bol varovany, ze stara pani suseda sa rada montuje do veci, ktore sa jej netykaju.
Ono uz len samotna myslienka, ze sused to bude mat pekne, nove a ja nie, dokaze nastartovat susedske spory.
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa arminius »

ze stara pani suseda sa rada montuje do veci
Problém je v zásade pri takýchto prípadoch vždy rovnaký. Proste prisťahovalca domáci nie vždy, všade a všetci príjmu rovnako...vlastná skúsenosť. Akurát môžem za seba povedať, že moji susedia z jednej strany sú od začiatku fasácky...z druhej strany je bývalý obchod a ja sa len modlím, aby nehnuteľnosť nekúpil nejaký mudrlant.

Lenže čo povedať na to, ak si domáci idú po krku ? Ako svojho času jeden robil rekonštrukciu strechy, no sused mu nedovolil prístup z jeho pozemku ? Že porušil zákon, ani nevravím.
Druhá stránka skutočnosti je presne tá, ktorú si spomenul. Ono závisť je kuevská vlastnosť a na Slovensku národným športom.

Na tieto situácie je potrebné byť pripravený. Ono sa to síce ľahko hovorí, lebo nie raz sa jeden dostane do pomykova, že čo protistrana dokáže vymyslieť.
Najlepšie je pri tých prestavbách mať všetko podchytené na patričných papieroch, t.j. stavebné ohlásenia alebo povolenia. Ono to susedské vzťahy nejak nezlepší, ale aspoň zabráni montovaniu sa.
miselito
prispievateľ
Príspevky: 223
Registered for: 10 years 10 months

Príspevok od používateľa miselito »

presne si to napisal.
inspiring_cori

Príspevok od používateľa inspiring_cori »

Je to o komunikacii a vztahoch. Najprv treba zobrat flasku/babovku/svesticky zo zahradky a ist sa slusne prestavit. Nasledne sa popytat, co susedia potrebuju a ci s niecim neviem pomoct. Az potom, ked uz nie si "cudzi" ale si ten novy Janko od vedla co vzdy pozdravi... az potom prides za susedmi a vysvetlis im, co a ako ides robit a co pripadne budes potrebovat.
Ved si to otoc opacne, ze niekto kupi chalupu vedla teba. Nepovie ani bu ani mu a rovno zacne buchat a pilit a spinit a ... Hnedd
ho mas za kkta a priatelia uz tak lahko nebudete.
miselito
prispievateľ
Príspevky: 223
Registered for: 10 years 10 months

Príspevok od používateľa miselito »

ano to je samozrejmost, predstavit sa aby vedeli kto som, co som.
Je to starsia pani, zije tam sama, takze pomoc sa jej tiez urcite zide.
No len dufam, ze ma nevykopne od branky ked jej zaklopem o 1:00 v noci, predsalen mame stale ten lockdown a je to iny okres :D
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa arminius »

co vzdy pozdravi...
rovno zacne buchat a pilit a spinit a ...
Slušnosť ako takú snáď nebudeme preberať. Ale na druhej strane aj etika má svoje hranice, do riti sa ja pchať nikomu nemienim. Ak niekto nevie odpovedať na pozdrav, tak čo s takým ?
Spočiatku som zdravil kadekoho-skoro každého, potom som sa na určitých vyserondial. No nerobilo mi problém pozdraviť ani cigána. 8) Dnes, po tých 12tich rokoch je situácia už trochu iná. Domáci v pohode zdravia nie raz ako prví, cigáni zásadne prví. :P

Ja vyťahujem štilku cez týždeň až vtedy, ak som si istý, že starká od vedľa je ráno už hore. Je úplne jedno, či porežem o polienko viac alebo menej... :roll:
Starká ma zasa pravidelne v nepravidelných intervaloch dotuje koláááášikmi... :wink: 8)
Napísať odpoveď

Návrat na "Ostatné"