Nosenie zbrane a lekarnicky

Používateľov profilový obrázok
Ja som
častý prispievateľ
Príspevky: 1879
Registered for: 14 years 3 months

Príspevok od používateľa Ja som »

ten Celox ma celkom zaujal, rovnako ako toto video... poviem vam, ze v praxy to musi byt pekne huste :D

gáza
http://www.youtube.com/watch?v=hhaJMZcywzo

edit: tie granule sa mi zdaju pouzitelnejsie :)

granule
http://www.youtube.com/watch?v=Mistd4Jzy8k
cubitko
častý prispievateľ
Príspevky: 1270
Registered for: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa cubitko »

Thio: jemny naznak napnutia na vracanie tam bol, ale trvalo to len chvilku. Skor je to neprijemne a trosku ti to oderie hrdlo pri otacani o 90 stupnov.
To sitie by bolo urcite horsie, ale prave preto mam v medikite analgetika (trieda N02AA01 - pouzi google) a dezinfekciu obsahujucu lidokain...na lokalne zmiernenie bolesti.

Ja som: Celox je urcite dobra vec, ale podla testov je rovnako dolezity tlak na ranu. Takze celox nosit jedine v kombinacii so sterilkompresom, hotovym obvezom, izraelskou bandazou...
matus69
častý prispievateľ
Príspevky: 1897
Registered for: 12 years

Príspevok od používateľa matus69 »

electron napísal:namiesto sitia sa moze pouzit lepidlo / napr. dermabond
je to pravda, ze aj obycajne sekundove lepidlo?
nehrozi tam nejaka otrava?
Používateľov profilový obrázok
BTV
častý prispievateľ
Príspevky: 1991
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa BTV »

Sekundove lepidlo je dobre na povrchove rany, kedy lepis len kozu.

Tym ze lepidlo hned zaschne otrava nehrozi - aspon nie ziadna vazna.

Pokial ale pouzivas zdravotnicke sekundove lepidla, tak tie su uplne bezpecne a normalne sa pouzivaju v chirurgii (mensie zranenia).
cubitko
častý prispievateľ
Príspevky: 1270
Registered for: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa cubitko »

Inak na take tie obycajne male rezne rany su dobre aj "suche" (lepiace) stehy (vyskusane :wink: ). 10 kusove balenie stoji par supov.

Obrázok
vanto
častý prispievateľ
Príspevky: 3210
Registered for: 13 years 7 months

Príspevok od používateľa vanto »

Rozmyslam, ci nema vyznam rovno zalozit novu temu osetrovanie strelnych poraneni alebo nieco podobne. Mna osobne by to zaujimalo a vidim, ze su ludia co k tomu by vedeli nieco povedat. Electron, slo by to nejako popresuvat?
inspiring_newton

Príspevok od používateľa inspiring_newton »

vanto
zatial temu delit nebudem
neskor ,ked pribudnu prispevky ku poskytovaniu PP,rozdelim
Používateľov profilový obrázok
MisoTN
prispievateľ
Príspevky: 116
Registered for: 11 years 10 months

Príspevok od používateľa MisoTN »

Ak chcete vypracovat daky ,,navod,, ako osetrit bez pomocok a ako s bezne dostupnymi napiste. A zapojte aj 3500korun, myslim ze je tiez zo zachranky :wink:
blissful_einstein

Príspevok od používateľa blissful_einstein »

tie lekarnicke sekundove lepidla co spomina BTV som inak braval z http://www.medihum.sk, len som to teraz preliezol cele a pozeram ze ich uz nemaju. asi som bol jediny kto to braval ;)
majo2
občasný prispievateľ
Príspevky: 16
Registered for: 10 years 6 months

Príspevok od používateľa majo2 »

Keď už bola táto téma "oživená" - neviem, koľkí z Vás to zaregistrovali, ale pred istým časom spustil SČK kampaň "Krajina záchrancov". V rámci nej nájdete na stránke http://www.prvapomoc.sk/ online kurz prvej pomoci - spravený celkom pekne a prehľadne, s množstvom videí. Po absolvovaní tohto online kurzu získate certifikát, s ktorým môžete absolvovať praktický kurz prvej pomoci v trvaní cca. 4 hodín na príslušnom územnom spolku SČK. Cena praktického kurzu je myslím celkom prijateľná - 14,90 EUR.

Od "online" a ani praktického kurzu netreba čakať žiadne zázraky, je to dosť z rýchlika, každopádne, kto si potrebuje oživiť základy, je to určite lepšie, ako nič.

Jednotlivé územné spolky SČK ponúkajú aj rozšírený 33-hodinový kurz PP. Uskutočňuje sa (minimálne v BA) v piatok poobede a počas celého víkendu. Tento sa ale chystám absolvovať až niekedy v novom roku, takže detaily nepoznám, učebný plán je tu - http://www.sckbamesto.sk/documents/Ucebny_plan_33h.pdf
Používateľov profilový obrázok
Arcanus
občasný prispievateľ
Príspevky: 94
Registered for: 12 years

Príspevok od používateľa Arcanus »

33 - ka je najlepsi a jediny zmysluplny kurz kedze je tam dostatok priestoru na prakticke drilovanie, obvykle je to v piatok poobede/podvecer a potom v sobotu a v nedelu, kedy su aj skusky. teoriou vas budu tlacit len v piatok a zvysok casu bude precvicovanie realnych situacii, co je vynikajuca vec, kedze clovek si to skusi aj z pozicie zachrancu aj z pozicie figuranta a oboje je poucne (a ked vas nesu ako figuranta hrajuceho poranenie chrbtice siesti ludia na deke po schodoch hore a dolu a v zakrute na wecku vam slahnu hlavou o stenu je to aj adrenalinove :). my sme v prvy den pri modelovych situaciach mali skore sance smrti zraneneho po nasom zasahu 9 z 11 a az vtedy sme si uvedomili aky je to pruser a ako treba davat pozor pri tom co robime. mna napriklad zachranoval jeden ucastnik kurzu, mestsky policajt z NZ pri simulovanej mozgovej mrtvici tak ze ma dal na zem a zodvihol mi nohy do vysky so slovami "nech ta krv dobre prudi" skolitelka len konstatovala "asi ste ho zabili" :p

ja som si ten kurz vypytal na vianoce a je to jeden z najuzitocnejsich darcekov ake som kedy dostal. po aboslvovani skusok mate certifikat s nutnostou bonovy tusim po 2 rokoch, ale da sa tam prist kedykolvek a zatrenovat si s nimi bezplatne a nabrat dalsie skusenosti o veciach, ktore sa do kurzu nezmenia, napriklad triedenie a pod.
Zlomizub
častý prispievateľ
Príspevky: 878
Registered for: 10 years 7 months

Príspevok od používateľa Zlomizub »

SCK v tomto smere robi vyrazne viac. Sam som tam 4 roky "praxoval" ako prva pomoc kde to prislo (futbal, koncerty, vnobrania, sermiarske akcie ...).
Celkom zaujimava, realna skusenost s prvou pomocou, realne zranenia, odpadavania, polamane nohy, ruky, potrhane usi (silvester ...). Ako bonus sme mali obsiahle treningy s MUDr. Dobiasom (cez 30 rokov praxe na zachranke), vytahovanie z aut, prepady banky so strelbou a samozrejme par sutazi aj na europskej urovni.
Koho to trocha zaujima, pytajte sa (neviem kde, bolo to davno), pomozete ludom a aj sa nieco priucite :)
Hlavne clovek ziska trocha chladnejsiu hlavu a uvedomi si urcite zasady poskytovania PP.
friendly_dijkstra

Príspevok od používateľa friendly_dijkstra »

Zaujímavá téma.
Treba si uvedomiť, že žiaden teoretický kurz, príprava a figuranti nedokážu pripraviť človeka na ošetrenie v teréne. Ani lekárnička. Nechcem kuvikať, ale vážne strelné poranenie ošetriť na ulici sa v podstate nedá, krvný tlak 120mmHg (bežné číslo) je okolo 1,6 metra vodného stĺpca (krvi). Tak ďaleko doletí krv z trhnutej tepny, napr. v stehne. Masívna strata do 60-90 sekúnd, strata viac, ako 50% objemu môže byť smrteľná. Známy pán záchranár s asi 40 ročnou praxou hovoril, že sám, ako profesionál zachraňoval asi 8 ľudí bez potrebnej výbavy (nemyslím lekárničku z auta), z toho 7 to neprežilo.
Skúšky na ZP, a otázky, ktoré pokrývajú otázky zo zdravotnej starostlivosti sú absolútne na nič.
Hlava? povedal by som, nula bodov. .308 v podstate odtrhne hlavu.
Pneumotorax? prekryť fóliou, ok, priestrel hocičoho väčšieho v hrudníku = smrť.
Brucho? dajme tomu, mäkké tkanivá, ak to nieje priamo väčšia cieva, pečeň, oblička, slezina, a to nie len samotnou strelou, ale tlakovou vlnou (peritoneálny šok), tak isto tekutinou vyplnené orgány a ich porušenie tlakom.
Končatiny dobre, zástrel, postrel - to je ok. Priestrel už zas iná káva.
Čo myslíte? Snáď len odvracanie útoku tak, aby nebol preukázaný úmysel spôsobiť smrť = dobre mieriť..
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4837
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

Trocha zmätený príspevok. A tá posledná veta, tú som nejako nepochopil ... :?
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Registered for: 16 years 2 months

Príspevok od používateľa arminius »

Zlatý Orol napísal:Zaujímavá téma.
...
Známy pán záchranár s asi 40 ročnou praxou hovoril, že sám, ako profesionál zachraňoval asi 8 ľudí bez potrebnej výbavy (nemyslím lekárničku z auta), z toho 7 to neprežilo.
...
Čo myslíte? Snáď len odvracanie útoku tak, aby nebol preukázaný úmysel spôsobiť smrť = dobre mieriť..
Zaujímavé názory. 8)

Spomínaš záchranára...ale opýtam sa :
" Ako si na tom Ty s tými skúsenosťami ohľadom strelných poranení? " :roll:
Lebo nie nadarmo sa vraví..." Radšej raz vidieť (zažiť), ako sto krát počuť ".

Tá posledná veta vo mne evokuje niečo vo význame " myslenia mysliteľa "... :wink:
Napísať odpoveď

Návrat na "Ostatné"