Kúpa veci z USA a clo

Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2914
Registered for: 16 years 9 months

Kúpa veci z USA a clo

Príspevok od používateľa Panzer »

Pre prípadných záujemcov, ktorí chcú kupovať cez net z krajín mimo EÚ si dovolím ponúknuť túto moju čerstvú skúsenosť.

Objednal som si z eshopu v USA pažbičky Hogue na 1911-ku. Cena 10 USD. Poštovné 15 USD. Od predajcu mi najskôr prišiel potvrdzujúci e-mail, že zaregistrovali moju objednávku a dal mi link na zaplatenie. Keď som kartou zaplatil poslal mi ďalší e-mail, že platba je OK a tovar mi posiela s takým a takým podacím číslom. Na druhý deň mi prišiel posledný e-mail, tentokrát od U.S. Post office, že mi od XY ide "poštou raní" pod takým a takým podacím číslom zásielka.

Po cca týždni a pol mi prišla doporučená zásielka od Colného úradu, že začalo colné konanie, nakoľko z neobchodného styku mi prišiel tovar z USA a teda mi zrejme vznikol colný dlh. Vyzvali ma, aby som im na úrad doniesol okrem seba a môjho OP aj "doklad o cene tovaru". Pretože som netušil, čo by tým dokladom mohlo byť, keďže žiadnu faktúru ani účtenku som nemal, zavolal som na číslo uvedené na predvolánke. Milá slečna mi vysvetlila, že takýmto dokladom môže byť napr. aj e-mail od predajcu, z ktorého bude zrejmé, že odosielateľ zásielky mi tovar predal za konkrétnu cenu. Skoro som odpadol, keď mi zahlásila, že im ten e-mail nemusím vytlačiť a doniesť osobne ale že im ho môžem preposlať na ich e-mail,oni to potom posúdia a vyrúbia prípadne clo. Normálne moderný úrad :D.

Tu ale nastal problém. Odosielateľom zásielky bol majiteľ eshopu pán XY, ktoré meno však nefigurovalo ani v jednom z e-mailov, keďže tieto vybavuje iný pracovník. Ako teda dokladovať to, čo po mne colný úrad chce. A vtedy som blahorečil prozreteľnosti za to, že som uvedené e-maily nevyhodil, ako to často robím pri upratovaní schránky. V prvom bola totiž uvedená cena, v druhom od toho istého odosielateľa podacie číslo a konečne v treťom od US pošty bolo, že pán XY mi poslal zásielku s takým istým podacím číslom, ktoré bolo samozrejme aj na obálke :D.

Toto všetko som preto poslal CÚ, pripísal som číslo môjho OP a vetu, že som ochotný zaplatiť prípadný colný dlh ak vznikne. Keď som tam po chvíli zavolal povedali mi, že je to všetko OK a môžem si prísť pre zásielku.

Tovar som mal nakoniec bez cla, pretože sa precľuje len tovar v hodnote nad 22 Eur . Od decembra by sa mala táto hranica zvýšiť.

Najviac ma ale prekvapilo, keď som potom priamo na obálke zbadal uvedenú cenu tovaru 10 USD. Vtedy som pochopil, že to overovanie ceny u adresáta je len formalita, pretože ak by mi kamoš zo štátov poslal pažbičky zo vzácneho dreva v cene 130 USD a napísal cenu 13 USD a do emailov mi popísal to, čo by som od neho chcel tak si neviem dosť dobre predstaviť, ako by to colníci odkontrolovali. A to už nehovorím o nejakej drobnej a na prvý pohľad nevýznamnej súčiastke k raritnej zbrani, ktorá by mohla stáť aj 500 USD a ja by som ju takýmto spôsobom dostal bez cla. 8)
inspiring_newton

Príspevok od používateľa inspiring_newton »

Panzer
mal som objednane hodinky-Luminox -v cene 160USD.Ak sa dohodnes s predajcom a balik oznaci ako GIFT,alebo uvedie,ze sa jedna o dar vyhnes sa clu :wink:
Používateľov profilový obrázok
djuri
častý prispievateľ
Príspevky: 905
Registered for: 16 years 10 months

Príspevok od používateľa djuri »

Panzer, to je bezna prax, vacsina predajcov ti balik automaticky oznaci ako gift a vtedy prejde tovar bez problemov, len nechapem preco pri tovare ktory mal uvedenu hodnotu 10 dolarov vobec zacinali colne konanie ked je jasne ze je este v limite bez cla, zvycajne to zvyknu len pri vyssich hodnotach tovaru.

Mna akurat stve, ze clo sa vyrubuje z celkovej ceny, vratane postovneho, platit clo za sluzbu sa mi nepaci :? :)
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa luke »

ak sa balik oznaci ako gift, vyhnem sa tak aj plateniu dph?
Používateľov profilový obrázok
djuri
častý prispievateľ
Príspevky: 905
Registered for: 16 years 10 months

Príspevok od používateľa djuri »

luke ano..vacsinou (aspon moja skusenost) platis len dph, clo byva minimalne, t.j. par percent
Používateľov profilový obrázok
spherixis
častý prispievateľ
Príspevky: 839
Registered for: 17 years 1 month

Príspevok od používateľa spherixis »

Ak poziadas predajcu, aby oznacil zasielku ako GIFT, na 90% ju donesie postar. Na 10% moze byt, ze colnik napriek na balicku deklarovanej cene dostane podozrenie, ze ta cena nesedi.

Panzer ma pravdu, ked hovori, ze conemu konaniu nepodliehaju veci rovne a nizsie 22EUR. Zasielky oznacene ako GIFT vsak nesmu okrem ineho mat hodnotu vacsiu ako 45EUR. Inak budu napriek vsetkemu preclene.

Nieje to dlhe citanie a nakolko u nas mame mnohokrat skvely vyber, potesi vediet detaily :)


Článok 27

Podľa článku 28 všetky zásielky pozostávajúce z tovaru nepatrnej hodnoty odoslané priamo z tretej krajiny príjemcovi v spoločenstve sú prepustené s oslobodením od cla.
„Tovarom nepatrnej hodnoty“ je tovar, ktorého úhrnná hodnota nepresahuje 22 ECU na jednu zásielku.

Článok 28

Oslobodenie sa nevzťahuje na tento tovar:

1. alkoholické výrobky
2. parfémy a toaletné vody
3. tabak a tabakové výrobky



ZÁSIELKY POSIELANÉ JEDNOU FYZICKOU OSOBOU DRUHEJ FYZICKEJ OSOBE

Článok 29

1. S výhradou článkov 30 a 31, je tovar nachádzajúci sa v zásielkach posielaných z tretej krajiny jednou fyzickou osobou druhej fyzickej osobe žijúcej na colnom území spoločenstva oslobodený od dovozných platieb za predpokladu, že takýto dovoz nemá obchodný charakter.
Oslobodenie od dovozných platieb podľa tohto odseku sa neuplatní na tovar nachádzajúci sa v zásielkach posielaných z ostrova Helgoland.
2. Na účely odseku 1 dovezené zásielky „nie sú obchodného charakteru“, ak:
* sú príležitostného charakteru
* obsahujú tovar určený výhradne na osobné použitie príjemcom alebo jeho rodinou, pričom charakter ani množstvo nenasvedčuje tomu, že ide o dovoz na obchodné účely
* ich odosielateľ posiela príjemcovi bezplatne


Článok 30

Oslobodenie od dovozných platieb, uvedené v článku 29 ods. 1, sa vzťahuje na tovar do hodnoty 45 ECU na jednu zásielku vrátane hodnoty tovaru uvedeného v článku 31.
Ak je celková hodnota zásielky pozostávajúcej z dvoch alebo viacerých položiek vyššia ako hodnota uvedená v prvom odseku, oslobodenie od dovozných platieb sa udelí do výšky tejto sumy pri tom tovare, ktorý by bol oslobodený, keby sa posielal samostatne, čo znamená, že hodnota jednej položky sa nemôže rozdeliť na viac častí.
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa luke »

teraz si nie som isty ci sa ano vyhnem platbe dph, alebo zaplatim len dph.
Používateľov profilový obrázok
spherixis
častý prispievateľ
Príspevky: 839
Registered for: 17 years 1 month

Príspevok od používateľa spherixis »

Ked balicek bude preclievany prve, co sa stane je, ze naň bez debaty a nedovratne naparia 19% DPH - potom od charakteru tovaru este pride clo. To moze byt kludne aj 0%
Naprikald kupujes mieridla z USA za $100.
Uz sa nepamatam presne, ale povedzme, ze je na nich clo 2%
Na colnici ti vydaju balicek ak doplatis este v Sk hodnotu 19+2 USD
Používateľov profilový obrázok
djuri
častý prispievateľ
Príspevky: 905
Registered for: 16 years 10 months

Príspevok od používateľa djuri »

som to debilne napisal..presne ako pise spherixis..bud platis aj clo aj dph, pricom clo na niektore druhy tovarov je 0%, alebo neplatis nic
Používateľov profilový obrázok
Admin
Administrátor
Príspevky: 142
Registered for: 18 years 5 months

Príspevok od používateľa Admin »

Je dobré si naštudovať aj colné sadzby - niekedy stačí trochu zmeniť názov a už je iná sadzba - napr. tlačiareň má 6% clo, ale vstupno-výstupné zariadenie počítača 0%. Ono je to často ako v tom vtipe:

Kód: Vybrať všetko

David Copperfield po úspešnom vystúpení opúšťa Slovensko. Príde na hranicu, kde ho zastavia colníci. Jeden z nich sa pýta:
- A nemohli by ste nám ukúzať nejaké to kúzlo?
- Ale áno, prečo nie...
Copperfield mávne rukou nad šálkou kávy a tá zrazu zmizne. Colník sa len čuduje:
- To je všetko?
- No áno.
- No tak sa pozri. Vidíš tamten kamión plný cigariet z Ukrainy?
- Samozrejme, vidím.
Colník zoberie pečiatku, niekoľko krát označí papiere a hovorí:
- Tak a teraz už je v tom kamióne hrášok!
infallible_rubin

Príspevok od používateľa infallible_rubin »

ja objednavam nieco z honkongu
baliky tiez oznacuju ako GIFT (dar)
cena ce cca 250dolarov
a vaha balika netusim,,ale pocul som ze ked bude vecsia bude sa aj tak platit CLO aj ked je tam napisane GIFT,, je to pravda?
vaha balika je mocko 3-4 kg

diki,,plz skoro odpovedzte
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

geri444: Na zasielkach z HongKongu pisu odosielatelia GIFT skoro vzdy bez ohladu na skutocnu hodnotu, z mojich skusenosti pokial sa jedna o nieco malicke co vojde do listovej obalky, pride Ti to priamo domov zvycajne bez problemov. Ak je to ale nieco vacsie / tazsie, niekedy to prejde ale niekedy to zadrzia, a bez ohladu ci tam je napisane GIFT alebo je pripojena faktura na povedzme 10 USD tak budes musiet ist na Tomasikovu a doniest papiere (zvycajne minimalne fakturu alebo vypis z Ebay a potvrdenie o platbe alebo vypis z PayPal). Mne tak zadrzali z HongKongu teleskop, ktory som pre synovca vydrazil za 2 EURa (zato postovne vyslo 30...). Po predlozeni potvrdeniek to bolo bez cla/dph (je to v limite 22 EUR), ak by to ale bolo vydrazene za povedzme EUR 25, uz by som platil tak ako je hore spominane DPH aj clo vypocitane z EUR 55 (dohromady 25 za teleskop a 30 postovne).

Viac info napr. na:
http://www.posta.sk/page/99


Gunslinger
Naposledy upravil/-a Gunslinger v 30 Júl 2008, 09:55, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
spherixis
častý prispievateľ
Príspevky: 839
Registered for: 17 years 1 month

Príspevok od používateľa spherixis »

Na vahe nezalezi, nakolko kriteriom pre colnikov je cena. Pokial sa udrzis s 5kg balikom tej hranici €22 pripadne €45 a ak mas na baliku uvedenu cenu, ktora sa do toho vojde a zaskrtnute policko gift, nemal by si mat problem.

Colnici ale radi baliky otvaraji (Napr. ak je balik tazky a cena na popiske mala :D ) a ak najdu znacny nepomer medzi tym, co uvidia a tym, co je napisane na krabici, vyrubu clo.
Takze jeden vlastne nikdy nevie.
inspiring_jackson

Príspevok od používateľa inspiring_jackson »

Chlapi môžem si z USA objednať zbraň keď by som v SK disponoval potrebnými oprávneniami? Ide to nejakým spôsobom?
Všimol som si, že napr. zbraň ktorá u nás stoji 20, tak v e-shope v USA stojí polovicu. To by sa oplatilo doviesť.
Používateľov profilový obrázok
igoros
moderátor
Príspevky: 967
Registered for: 17 years 2 months

Príspevok od používateľa igoros »

Nie, nieje to mozne nijakym legalnym sposobom
Napísať odpoveď

Návrat na "Ostatné"