Strelba v amoku

Používateľov profilový obrázok
AKI
expert
Príspevky: 1380
Registered for: 20 years 7 months

Strelba v amoku

Príspevok od používateľa AKI »

Strelba v amoku, school shooting. Touto temou sa uz zaoberam nejaky cas a rad by som poznal nazor fora na otazky:
Preco-dovody pre taketo jednanie?
Prevencia - ako sa chranit, chranit pribuznych?

Zopar informacii.
Zopar registrovanych pripadov:

4. September 1913, Vaihingen an der Enz, Nemecko 17 obeti
18. Maj 1927, Bath, Michigan, USA 45 obeti
6. September 1949, Camden, New Jersey, 13 obeti
11. Jun 1964, Köln, Nemecko 10 obeti
1. August 1966, Austin/Texas, USA 17 obeti
Oficialny datum kedy vznikol SWAT (special weapons and tactic) ako policajna jednotka. Dovodom bolo neschopnost standartne vybavenej policie zastavit utocnika.

29. Januar 1979, San Diego, USA 2 obete
3. Jun 1983, Eppstein Nemecko 5 obeti, 14 ranenych
13. November 1990, Novy Zeland, 14 obeti
10. Marec 1995, Urfahr Rakusko, 6 obeti
13. Marec 1996, Dunblane Skotsko, 17 obeti
28. April 1996, Port Arthur/Tasmania, 35 obeti
20. November 1997, Mauterndorf/Rakusko, 7 obeti
20. April 1999, Littleton USA, 15 obeti
19. Februar 2002, Freising, Nemecko 4 obeti, 2 raneny
27. Marec 2002, Nanterre, Nemecko 8 obeti, 19 ranenych
26. April 2002, Erfurt Nemecko, 17 obeti - utok jedneho studenta na skolu inspirovany utokom v Littleton/USA. Pozoruhodne je ze pri utoku pri ktorom pachatel doslova vymazal cely ucitelsky zbor dokazal zastrelit aj zasahujuceho policajta. Utok skoncil az po prichode SEK (Special Einsatz Komando).
20. November 2006, Emsdetten, Nemecko 1 obet, 37 ranenych
16. April 2007, Blacksburg/Virginia, 32 obeti, 29 ranenych
27. Jul 2007, Jabukovac/Srbsko, 9 obeti, 2 ranenych
7. November 2007, Jokela/Finnland, 9 obeti
14. Februar 2008, Illinois, USA 6 obeti, 16 ranenych
8. Jun 2008, Akihabara/Tokio, 7 obeti, 10 ranenych

Treba uznat ze hore vymenovane utoky davaju dostatocnu podporu pre odporcov zbrani a roznych pacifistov.

Zopar faktov:
Pachatelia su vaecsinou muzi outsidery s potlacanou agresiou vyhybajuci sa konfrontacii a konfliktom.
Len 7% utocnikov bolo dusevne chorych
Takmer ziaden z utokov nebol vykonany v afekte, ale dlhodobo pripravovany.
Pri 60% bola motivom pomsta.
Používateľov profilový obrázok
spherixis
častý prispievateľ
Príspevky: 839
Registered for: 17 years 1 month

Príspevok od používateľa spherixis »

Aki, mohli by sme speklulovat nad roznymi vecami, ale myslim, ze by trebalo niekde z netu vyhrabat nejaku studiu od ludi, ktori sa tomu rozumeju, asi najma psychologov, psychiatrov. Je to skor o hlavach, menej o zbraniach.
Používateľov profilový obrázok
AKI
expert
Príspevky: 1380
Registered for: 20 years 7 months

Príspevok od používateľa AKI »

Problem je, ze aj nazory odbornikov sa roznia. Najcastesie faktory su v studiach uvadzane:
Mobbing
Strach z buducnosti
Chybajuca komunikacia a integracia - rodicia, pribuzny, surodenci
Socialna izolacia
Samotarstvo a neuspech
Konflikt s blizkou osobou
Intenzivne nasilne fantazie
Ochorenia a kmplex menejcennosti
Kopirovanie predzadzajucich utokov
Medializacia pripadov skreslovanie skutocnosti veduca k pocit nesmrtelnosti u pachatelov.
Používateľov profilový obrázok
majac
častý prispievateľ
Príspevky: 716
Registered for: 17 years 2 months

Príspevok od používateľa majac »

fu, osobne si myslim, ze k tomuto problemu sa treba postavit z druhej strany. to co vedie pachatelov tychto cinov k ich jednaniu ty nijako neovplyvnis, to uz je proste vedlajsi efekt dnesnej civilizacie. skor by som asi isiel cestou osvety a cielenej pripravy u svojich blizkych. tzn. teoreticky ich pripravit na podobn situaciu s nacrtom moznych reakcii, idealne aj s praktickym nacvikom (budes za magora ) :) a ked sa da, tak ich vybavit aj po technickj stranke(zbran, balisticka ochrana ak je predpoklad jej potreby)

nic ine ma velmi nenapada. zaujimave je, ze tusim az na jeden pripad v srbsku(tam by som to asi pripisal traume z obcianskej vojny) sa tieto udalosti odohravaju v krajinach s tzv. najvyssou zivotnou urovnou. takze mame este vela casu aby sme sa pripravili :)
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Ty AKI, tak toto zaujíma aj mňa. Skúsim nejak stručne zhrnúť môj názor. Všetkých duševne chorých páchateľov teraz nechám bokom. Skôr ma zaujímajú decká so zvráteným vnímaním reality. Zámerne pôjdem teraz len po jednej línii: Blbá je podľa mňa už výchova detí. Mnohé veci vrátane princov, princezničiek, jednorožcov, húpacích koníkov sme prebrali z Viktoriánskeho Anglicka, kde bola trendy výchova detí matkami v bezpečí domova.
:P
Dnes milióny deciek vyrastajú pripútané k TV alebo PC a rodičia im nedajú šancu bezpečnej interakcie so svetom dospelých. Potom v čase puberty do tohto sveta dospelých plného problémov prichádzajú mentálne nevyspelé "deti" odchované na princoch, jednorožcoch, alebo Spidermanoch a Hulkoch, ktoré sa nevedia vyrovnať s tým, ako tvrdá vie byť realita. Keďže sa s tým nevedia vyrovnať, prichádzajú mindráky a depky. A v jednom z x prípadov aj nejaký extrémny čin ako samovražda, alebo vražda.
:!:
Napokon násilie a vražda... stačí sa pozrieť, aký killeri sú princovia v detských rozprávkach, veď oni nevyjednávajú, neberú zajatcov. Keď je problém, tasia meč a hurá zmasakrovať nejakého lumpa, alebo draka (to oni spôsobili vyhynutie tohto vzácného a pozoruhodného živočíšneho druhu! :D ) Takže zabudnime na obviňovanie PC hier a TV, násilie bolo v detských rozprávkach prítomné už pred stovkami rokov. Len decká ho zrejme inak vnímali, keďže okrem rozprávok mali aj iné podnety a nad sebou ochrannú ruku.
8)
Aby som to zhrnul: Aký človek vyrastie z dieťaťa odchovaného Disneym, keď sa musí v puberte odrazu konfrontovať s okolím? Aký človek vyrastie z dieťaťa odchovaného Marvelovými komiksami, keď sa musí v puberte vyrovnať s tým, že nie všetko vyrieši tak ľahko ako jeho komiksový hrdina. Proste z takýchto deciek, nemôžu vyrásť vyrovnaní ľudia. A z nevyrovnaných ľudí vyrastajú v malom promile prípadov aj sérioví vrahovia.
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa arminius »

AKI
Preco-dovody pre taketo jednanie?
Prevencia - ako sa chranit, chranit pribuznych?
Môj skromný názor :

Add 1 :
K tomuto sa vyjadril a súhlasím spherixis .
ludi, ktori sa tomu rozumeju, asi najma psychologov, psychiatrov. Je to skor o hlavach, menej o zbraniach.
Add 2 :
Myslím si,že prevencia je veľmi ťažká,ak vôbec nejaká existuje.Totiž,ak nejakému magorovi /lebo títo sú magori/ prdne vo veži v tej ktorej chvíli, tak všetka prevencia je tatam.Ak začne,povedzme,strieľať v nejakú nestráženú chvíľu,môžeš to doňho naládovať a odstaviť.No debo za tú chvíľu môže sposobiť utrpenie viacerým naokolo.
inspiring_kepler

Príspevok od používateľa inspiring_kepler »

Moj osobny nazor.

Vacsina utokov bola pripravovanych aspon do takej miery ze samotny vrah uz bol rozhodnuty dusevne, ze to urobi - velmi dolezita vec.
Od tejto chvile je to uz len technicka vec pripravy.
Ta priprava mohla byt podvedoma, cela akcia sa moze spustit velmi rychlo.
Inteligentny "stroj" maz uz "zavedeny program" uz len zbran a ide na to.

Preto ten chlad pri zabijani - uz vie co tym sleduje, jeho cielom je zabit co najviac ludi ako ked chce niekto z jednej pozicie na rebriku naoberat co najviac ceresni - vie ze je to jeho posledny pokus a preto sa musi snazit.

A preco to vznika:

1. pocit frustracie
2. pocit menej cennosti
3. chciet dokazat nieco neopakovatelne, ked uz sa neda inak
4. pocit silneho jedinca - moze pozabijat koho chce - nadradenost
5. byt iny ako sa domnievaju ostatni - prekvapit ich, fascinovat
6. a mnohe ine

Ako sa branit - najlepsie ujst :-) mierumilovny pokec podla mna v tychto pripadoch moc nepomoze.

Ina moznost - uz sa overila v praxi - u vsetkych "zucastnenych" treba vytvorit pocit, ze ich isto pozabija vsetkych bez rozdielu.
Musia vediet ze ich jedina sanca prezit je ze sa hromadne vrhnu na agresora a odzbroja ho aj ked niekto z nich to isto dostane, ale musia mat pocit ze to nebudu prave oni. Je to psycho-oklam ale statisticky to funguje. ( V lietadle leti s Vami sebevrah a ma pistol, vy viete, ze aj tak o 10 min pojdete s nim do "neba" ak ho nezastavite co by ste urobili s ostatnymi - tento pripad sa stal a bombera zneskodnili pasazieri osobne. Po 11.9.2001 uz s tym ludia nemaju taky problem sa psychicky presvedcit ze treba zakrocit )
Používateľov profilový obrázok
AKI
expert
Príspevky: 1380
Registered for: 20 years 7 months

Príspevok od používateľa AKI »

To Jack:
Zarucene to bude v tej vychove. Aj ked dnes porovnam ake bolo moje detstvo tam mozem povedat, ze sme neboli lepsi.
Dobsinskeho rozpravky boli plne krvilacnych princov co sekali hlavy a nie len drakom. Pred nedavnom so som jednu knihu kupil detom a ked som je cital stali mne vlasy na hlave. Za roky som uz zabudol ako je tam do detailov opisane "nasilie"
Ked to zhrniem bol som odchovany rovnako na krvilacnych rozpravkach. Hraval som pocitacove hry kde tiekla krv potokom. Nasa generacia sikanovala a blicovala rovnako ako aj tato ak nie viac. Sem tam niekoho poslali do polepsovne a bolo.
Rozdiel je v tom ze sme mali aky taky respekt pre ucitelom a hlavne pred rodicmi. Ak som dostal v skole nakladacku tak som hned nevolal mobilom fotra aby si to prisiel vybavit s ucitelom. Bol som ticho, lebo by som bez pytania dostal este raz.
Bude to asi o tom ze mladez nie je pod kontrolou.
Mladik co v Erfurte vystrielal skolu bol z nej rok predtym vyluceny a rodicia to vobec nepostrehli. Zo svojho okolia poznam holku co dokazala takto simulovat celu ucnovku. 3 a pol roka a potom dalsie dva po "ukonceni" nemali rodicia tucha ze chodi za skolu.
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

Podla mna jednoznacne problem vychovy.
Ked sa o decko doma nikto nezaujima a nema si s kym pohovorit a riesit bezne problemy, tak sa to v nom pomaly zbiera a je na najlepsej ceste ku komplexom a frustracii.
Filmy, hry a rozpravky maju v tomto mechanizme myslim zanedbatelny vplyv, ak funguje vychova a komunikacia v rodine. Bez ohladu na materialne zabezpecenie rodiny.

AKI napísal:Treba uznat ze hore vymenovane utoky davaju dostatocnu podporu pre odporcov zbrani a roznych pacifistov.
Len emocionalnu podporu v prvom priblizeni (titulky v novinach), inak je to myslim skor material pre pro-guns orientovanych.

Staci k nemu dopnit udaje a odhady znalcov a cela tabulka by mohla vyzniet uplne inak:
- kolki z pachatelov pouzili legalne drzanu zbran?
- ako by sa asi zmenili pocty mrtvych, ak by x% obeti malo pri sebe zbran (asi nemala cast pripadov sa predpokladam stala v gun-free zonach)?

Inak, ten zoznam dost naburava zazity mytus, ze takmer vsetky akcie typu "school shooting" sa udiali v (diabolskych :) ) USA.
Používateľov profilový obrázok
AKI
expert
Príspevky: 1380
Registered for: 20 years 7 months

Príspevok od používateľa AKI »

nechem to skreslovat, ale vybral som len tie o ktorych som zohnal viac informacii.
http://en.wikipedia.org/wiki/School_shooting
tu je kompletka z americkej strany.
Z nemeckej strany je ich skoro porovnatelne len len menej obeti.
Nemci to ale dokumentuju omnoho presnejsie. Pripad studenta z Erfurtu, ktory si vyziadal doteraz asi najviac - 17 obeti rozpitvali do detailov. Na nete je takmer 500 stranova sprava vysetrovacej komisie. Od podrobneho popisu miesta cinu (skutocne do poslednej nabojnice), priebehu akcie cez vypisy vysielackovej komunikacie policie po posudky psychologov a kriminalistov.
Používateľov profilový obrázok
gewehr
expert
Príspevky: 3553
Registered for: 19 years 2 months

Príspevok od používateľa gewehr »

pani, mam otazku na konkretny pripad

20. November 1997, Mauterndorf/Rakusko, 7 obeti

podla informacii mal ten pan spachat dany cin v rovnaky den, ako presiel psychotestami ktore robil k zbrojaku, neviete niekto zohnat konkretnosti o tomto cine?
Používateľov profilový obrázok
djuri
častý prispievateľ
Príspevky: 905
Registered for: 16 years 10 months

Príspevok od používateľa djuri »

agger
častý prispievateľ
Príspevky: 1287
Registered for: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa agger »

Šialený útok v Mauterndorfe sa stal 20. Novembra 1997 v kupeckej obci Mauterndorf v rakúskej spolkovej krajine Salzburg. 36 ročný mechanik Johann Gautsch (* 1961; † 21. November 1997) zastrelil 6 ľudí a nakoniec seba. V zanechanom liste citoval "démonov", ktorí ho k tomuto činu naviedli. Následne sa v Rakúsku rozbehla diskusia o zákone o zbraniach.

Johann Gautsch vyšiel dňa 20. November 1997 z domu s Waltherom PPK 7,65 a Smith & Wesson-om .357 Magnum a zastrelil svojho 39 ročného suseda Haralda Mosera, jeho 40 ročnú družku Gabriellu Artner a ich trojročnú dcéru Elisabeth. Ročnú dcéru Magdalenu prehliadol. Potom zastrelil 55 ročného viceprimátora a riaditeľa školy Wernfrieda Gappmayera, 19 ročného vojaka Stefana Badera a jeho 22 ročnú priateľku Irene Schitter v ich byte, potom čo mu nič netušiac otvorili dvere. Druhého rána, keď už po ňom prebiehalo pátranie, spáchal Gautsch sebevraždu strelou do hlavy. Pri následnej domovej prehliadke boli zaistené daľšie 4 pištole, 5 dlhých zbraní, 10kg čierneho prachu a 1000 ks munície.

Útok rozbehlol v Rakúsku diskusiu o zákone o zbraniach. Sociálni demokrati Rakúska, Zelení a Liberálne Fórum požadovali sprísnenie Zákona o zbraniach. Aj vo vláde sa diskutovalo o zmene, ale koaliční partneri mai odlišné názory. SPÖ chcelo Zákon o zbraniach ešte viac sprísniť, vtedajší spolkový kncelár Viktor Klima chcel dokonca zakázať zbrojné preukazy. Rozpracovávali sa rozsiahle plány na sprísnenie zákona, ktorý bol len krátko v platnosti, siahajúce až k vyvlastneniu. Jeden poslnec propagoval návrh "zbrojnej dane", ktorej úlohou by bolo vlastnenie zbrane tak predražiť, až by sa ich vlastníci "dobrovolne" zbavili. Toto bolo podporované mediálnou kampaňou. Rakúska ľudová strana bola proti: vicekancelár Wolfgang Schüssel sa vyjadril že Rakúsko má jeden z najprísnejších Zákonov o zbraniach v Európe. Nakoniec ostal zákon nedotknutý.

Hladam referencie k psychotestom.

Zaujimave citanie: http://www.parliament.uk/documents/post/pn087.pdf
Je to z roku 1996.
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Registered for: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

Chcel by som poukázať na to, že napríklad pri dvoch útokoch na fínske školy - Jokela 2007 (8 usmrtených, jeden zranený, samovražda 18-ročného strelca) a Kauhajoki 2008 (9 usmrtených, jedna obeť otravy kysličníkom uhoľnatým pri založenom požiari a rovnako samovražda 22-ročného strelca - zomrel v nemocnici) obaja páchatelia použili až absurdne "malicherné" zbrane - kalibru .22LR - v prvom prípade SIG Mosquito, v druhom Walther P22. Obaja mali zbrane legálne. Výber zbrane bol zrejme ovplyvnený dostupnosťou - ak sa nemýlim, len malokalibrové zbrane boli podľa zvyklostí polície vo Fínsku dostupné pre športových strelcov - začiatočníkov. Strelcovi z Jokela polícia zamietla žiadosť o Berettu 9mm vzhľadom na to, že bol členom streleckého klubu necelý mesiac.

Zakazovať všetkým športovým strelcom "výkonné" a "smrtonosné" zbrane napríklad typu samonabíjacej karabíny vz. 58 sa z tohto pohľadu javí ako absolútne scestné a irelevantné... Vo Fínsku neboli samonabíjacie pištole kalibru .22LR podrobené žiadnej reštrikcii. Ani inde vo svete...

Strelci prezentovali svoje úmysly na internete, jeden z nich bol dokonca bezprostredne pred útokom políciou vyšetrovaný. Nenasledovala ŽIADNA následná aktivita kompetentných. Je zrejmé, že pri adekvátnej preventívnej a vyhľadávacej činnosti mohla polícia prinajmenšom jednému prípadu zabrániť. Tu je podľa mňa podstata problematiky prevencie takýchto tragických udalostí - nie globálna reštrikcia, ale včasná a rýchla preventívna reakcia.
Používateľov profilový obrázok
fotograf
častý prispievateľ
Príspevky: 800
Registered for: 9 years 3 months

Príspevok od používateľa fotograf »

AKI napísal:Problem je, ze aj nazory odbornikov sa roznia. Najcastesie faktory su v studiach uvadzane:
Mobbing
Strach z buducnosti
Chybajuca komunikacia a integracia - rodicia, pribuzny, surodenci
Socialna izolacia
Samotarstvo a neuspech
Konflikt s blizkou osobou
Intenzivne nasilne fantazie
Ochorenia a kmplex menejcennosti
Kopirovanie predzadzajucich utokov
Medializacia pripadov skreslovanie skutocnosti veduca k pocit nesmrtelnosti u pachatelov.
Nedá mi nevrátiť sa k tomuto príspevku (a aj k celému vláknu) v kontexte s nedávnymi udalosťami, ktoré sú označované ako teroristické útoky. :arrow:
Nie je tam až priveľa podobného? :?:
Viem, nedá sa to úplne porovnávať, ale veľká časť psychologického a sociologického profilu páchateľov sa úplne zhoduje (viď aj ostatné príspevky v tomto vlákne). :shock:

A prekvapivý je aj vek príspevku, ktorý pôvodne napísal AKI - 8 rokov... :!:
Napísať odpoveď

Návrat na "Ostatné"