Výber prvej zbrane a otázky okolo toho

friendly_tesla

Výber prvej zbrane a otázky okolo toho

Príspevok od používateľa friendly_tesla »

Zdravím všetkých,

pred pár rokmi (cca 3-4 roky) som intenzívne sledoval toto fórum a uvažoval nad zbrojným preukazom. Teraz je toto uvažovanie ohľadom zbrojáku u mňa témou dňa opäť, bol som si už aj zastrieľať a zase zvažujem nad tým, že si spravím zbrojný preukaz. Znova je to pár dní uvažovania, polemizovania a vlastne takého hodnotenia pre a proti. Nechcem robiť nejaké unáhlené rozhodnutia a preto najmä zvažujem aj ten postup po jeho získaní t.j. akú kúpiť zbraň, bezpečnosť a podobne. Kde by som zbraň nosil a na čo by som ju používal. Neviem či píšem do dobrej sekcie, ale sekcia ostatné sa mi vzhľadom aj na rôzne otázky zdala najvhodnejšia.

Tých pár rokov dozadu som nad tým uvažoval, ale asi to bolo niečo neznáme, čo ma priťahovalo, teraz to však prišlo opäť, ale už s tým, že som aj bol reálne na strelnici si zastrielať, bavilo ma to a chcel by som vedieť tie zbrane používať. Okrem toho ten primárny cieľ ochrana života a zdravia svojho a blízkych sa mi zdá v dnešnom čase ešte dôležitejšia ako tých pár rokov dozadu, prebiehajú rôzne intenzívne pohyby či už v lokálnom ale aj svetovom meradle.

Čítal som viacero tém na fóre, ale nedá sa jednak prečítať všetko a jednak sa nedá z iných odpovedí presne napasovať odpoveď vždy na moju otázku, preto mám na začiatok tieto otázky. Samozrejme treba si vybaviť zbrojný preukaz, ja sa však zaoberám skôr otázkami čo potom a otázkami k bezpečnosti zbraní.

K tej bezpečnosti mám dve veci, nad ktorými rozmýšľam:

1. Ako je to s dnešnými modernými zbraňami typuj 9mm luger typu Glock a pod. v prípade ak exploduje zbraň z dôvodu, že narazí náboj do uviaznutého náboja v komore ?
Je to nejak materiálovo vyriešené, že tá ocel, či aký kov to je vydrží tú reakciu do takej miery, že vážne nezraní strelca ? Jasné, sú nejaké fotky a videá, ale mňa zaujímajú hlavne vaše poznatky, vaše skúsenosti a hlavne vo vzťahu k tým devinám. Proste obávam sa takej situácie, neviem ako často nastáva, za akých podmienok môže nastať, ako sa jej prípadne vyvarovať a aké následky to na takejto zbrani potom necháva na strelcovi.

2. Ako je to odrazom strely ? Od čoho a za akých podmienkach sa strela 9 mm , či .22 môže odraziť tak, že môže ohroziť strelca a ľudí v jeho okolí ?
Ide asi o rôzne balistické a fyzikálne veci, o ktorých nemám ani šajnu. Ja mám napríklad taký názor teraz, že proste ak ide o tvrdý predmet ako železo a trafím ho, tak sa môže strela odraziť k strelcovi. Budem veľmi rád ak mi to niekto vyvráti a nejak laicky mi bude vedieť povedať ako sa strela správa a kedy je to riziko a ako je veľké. Čo som bol napríklad teraz na strelnici, tak drevený terč bol uchytený o kovovú tyč, ktorá bola zapustená do železného disku z auta a ešte z toho terča trčal kovový roxor. No bál som sa, že ak tieto železné miesta trafím, že sa pod určitým uhlom môže strela odraziť ku mne. Takisto tam bol v mieste kde sa strieľa pohodený aj kus veľkého betónové šutra, čoho som sa tiež obával. Môže sa strela od niečo takéhoto odraziť alebo sa proste rozriešti o ten cieľ v okruhu pár desiatok cm.


K výberu zbrane:

Chcel by som chodiť aj strieľať na strelnicu, samozrejme musím si precvičiť streľbu, presnosť a podobne, ale zároveň chcem zbraň aj na reálne využitie na ochranu. Malorážka má najlepšiu cenu na náboje, ale zase na obranu by bol vhodný ten 9mm luger. Raz som za to , raz za hento. Momentálne som skôr za malorážku, aby som mohol strielať a keď ma to bude baviť, tak ju môžem po čase vymeniť za 9 mm luger, predsa len aj tie ceny sú niekde inde. čo sa týka nosenia, tak určite nebudem zbraň nosiť denne, skôr ju budem mať iba na situácie "kdyby náhodou" a nejaké potulky po lesoch. V inej téme som sa už dočítal, že 9mm luger je asi na les úplné minimum, a to ešte musím mať dobré strelivo.

Ak ísť do malorážky, tak akú by ste doporučili s ohľadom na presnosť streľby a bezpečnosť ? T..j. kvalitné spracovanie, spoľahlivosť a nevyberavosť pri strelive ?
Ak by som mal ísť do 9mm luger, tak akú zbraň a prečo ? Zase hlavne čo sa týka tej bezpečnosti.


Určite toho bolo viac čo som tu chcel napísať, ale momentálne ma už nič viac nenapadá, tak určite to rozoberiem v ďalších príspevkoch, myslím, že na začiatok je toho dosť.

Za všetky rady ďakujem.
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Dátum registrácie: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa arminius »

matmat napísal: 1. Ako je to s dnešnými modernými zbraňami typuj 9mm luger typu Glock a pod. v prípade ak exploduje zbraň z dôvodu, že narazí náboj do uviaznutého náboja v komore ?

2. Ako je to odrazom strely ? Od čoho a za akých podmienkach sa strela 9 mm , či .22 môže odraziť tak, že môže ohroziť strelca a ľudí v jeho okolí ?

K výberu zbrane:
1. K takejto situácii proste nedôjde.
Náboj/Strela musí mať iniciáciu - zápalku, aby došlo k výstrelu. K nemu dôjde len v nábojovej komore. Keďže uvažuješ o uviaznutom náboji v komore, ako by doň narazil ďalší ?

2. Od náhody ...? :roll:

Výber zbrane ?
Buď sa rozhodneš tak alebo onak. Na začiatok by Ti možno stačila aj malorážka.
inspiring_cori

Príspevok od používateľa inspiring_cori »

Na moj vkus sa prilis bojis, snad aj vlastneho tiena. Do toho lesa radsej vobec nechod a uz vobec nie so zbranou. Les je totiz svina a este je aj plny zlych bubakov...

Co sa tyka zranenia pri roztrhnuti hlavne/zbrane, nebyvaju prilis vazne a tieto situacie nastavaju velmi zriedka. Daju sa znacne eliminovat pouzivanim kvalitneho streliva. A ano, pri konstrukcii napr. Glocku sa pocitalo i s touto eventualitou. Utfg

Co sa tyka odrazov, to je konecne realne riziko. Osobne na strelnicu bez okuliarov nevleziem. Strela meni trajektoriu pri zasahu kazdeho telesa, neprijemne su aj ulomky. Su sutaze, kde sa striela i odrazom od hladiny vody... Na strelnici treba trochu rozmyslat, mat okuliare a nestrielat gongy na dva kroky. Na ulici treba velmi rozmyslat kam tu gulu posles.
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Dátum registrácie: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

matmat napísal:1. Ako je to s dnešnými modernými zbraňami typuj 9mm luger typu Glock a pod. v prípade ak exploduje zbraň z dôvodu, že narazí náboj do uviaznutého náboja v komore ?
Je to nejak materiálovo vyriešené, že tá ocel, či aký kov to je vydrží tú reakciu do takej miery, že vážne nezraní strelca ? Jasné, sú nejaké fotky a videá, ale mňa zaujímajú hlavne vaše poznatky, vaše skúsenosti a hlavne vo vzťahu k tým devinám. Proste obávam sa takej situácie, neviem ako často nastáva, za akých podmienok môže nastať, ako sa jej prípadne vyvarovať a aké následky to na takejto zbrani potom necháva na strelcovi.
Scenár, ktorý popisuješ si zrejme predstavuješ ako dvojité obtiahnutie - prvým dostaneš náboj do komory, pozabudneš sa a druhým obtiahnutím pošleš za ním nasledujúci? Asi nie, pretože tým druhým obtiahnutím vyhodíš prvý náboj z komory von. Takže takto - nárazom ďalšieho náboja/jeho strely na dno náboja v komore - "ka-boom" nespravíš. :D
Explózie v komore sa samozrejme stávajú a príčiny môžu byť rôzne. Nemám štatistiky ani sa tým nejako nezaoberám, ale príčinou môže byť napríklad nesprávne nalaborovaný prebíjaný náboj (dvojitá navážka), alebo slabý výstrel (prebíjaný náboj bez prachu, znehodnotený náboj - navlhnutý, flegmatizovaný prach), kedy zostane strela v hlavni, nevšimneš si to a pošleš za ňou druhú :roll: :evil:
Samozrejme prichádza do úvahy aj závada zbrane - materiálová chyba napríklad (viď K 100 a nejaké české hlavne) :evil:
Pri väčšine prípadov však nedochádza k fatálnym následkom, aj keď samozrejme nejaké poranenia sú.
matmat napísal:2. Ako je to odrazom strely ? Od čoho a za akých podmienkach sa strela 9 mm , či .22 môže odraziť tak, že môže ohroziť strelca a ľudí v jeho okolí ?
Ide asi o rôzne balistické a fyzikálne veci, o ktorých nemám ani šajnu. Ja mám napríklad taký názor teraz, že proste ak ide o tvrdý predmet ako železo a trafím ho, tak sa môže strela odraziť k strelcovi. Budem veľmi rád ak mi to niekto vyvráti a nejak laicky mi bude vedieť povedať ako sa strela správa a kedy je to riziko a ako je veľké. Čo som bol napríklad teraz na strelnici, tak drevený terč bol uchytený o kovovú tyč, ktorá bola zapustená do železného disku z auta a ešte z toho terča trčal kovový roxor. No bál som sa, že ak tieto železné miesta trafím, že sa pod určitým uhlom môže strela odraziť ku mne. Takisto tam bol v mieste kde sa strieľa pohodený aj kus veľkého betónové šutra, čoho som sa tiež obával. Môže sa strela od niečo takéhoto odraziť alebo sa proste rozriešti o ten cieľ v okruhu pár desiatok cm.
Strely sa - ako už bolo povedané - odrážajú! :!:
Najčastejšie vtedy, ak to nikto nepredpokladá a tam, kde spôsobia najväčšiu škodu!!! (zákon perverznosti prírody) :twisted:
Strela sa nemusí odraziť ako celok, môže sa roztrieštiť a časti, úlomky, črepiny môžu zasiahnuť osoby v blízkosti.
Preto ochrana zraku vždy pri streľbe na kovy (popre, gongy), pri streľbe na vonkajšej strelnici s prírodnými valmi (kamene,hlina), a tak podobne. Ono tie okuliare kúpiš už za neveľké sumy a vždy sa to vyplatí, rovnako ako seriózna ochrana sluchu.
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Dátum registrácie: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

matmat: podľa tvojho uvažovania mám dojem, že o zbraniach nevieš takmer nič. Ak by si trochu prečítal niektoré témy , dozvedel by si sa, že rozhodovať sa medzi 9mm a 22.LR je irelevantné. Ako si písal, silným argumentom je pre teba lacná prevádzka malorážky.
Môj súkromný odhad je ten, že mal by si teda začať rekreačne malorážkou, tešiť sa z lacnej streľby, osvojiť si manipuláciu so zbraňou a celkovo zodpovednosť za držbu zbrane.
Ak trochu vyzreješ a budeš mať jasnejšie v potrebe mať zbraň na vlastnú ochranu- potom asi bude aktuálne, aby sa začal zaoberať otázkou, akú devinu.
Ja mám totiž z teba taký pocit, že ak by si sa zajtra ozbrojil zbraňou kal.9mm- do nejakého času by sa ti asi niečo prihodilo z dôvodu tvojej neznalosti.
K držbe zbrane a jej prípadnému využitiu na účel dovolený zákonom treba predovšetkým osobnú vyzretosť, dobré právne vedomie a snahu pracovať na streleckom výcviku.
Misos
prispievateľ
Príspevky: 140
Dátum registrácie: 6 years 11 months

Príspevok od používateľa Misos »

Existujú zbrane na ktoré si môžeš kúpiť konverzný kit na .22LR a teoreticky po tom môžeš mať aj-aj a podľa potreby meniť...
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Dátum registrácie: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

matmat napísal:2. Ako je to odrazom strely ? Od čoho a za akých podmienkach sa strela 9 mm , či .22 môže odraziť tak, že môže ohroziť strelca a ľudí v jeho okolí ?
Pre lepšiu predstavu - pravidlá IPSC súťaží určujú pri streľbe na kovové terče ako minimálnu vzdialenosť 7 metrov. Na túto a väčšiu vzdialenosť si pri pištoľových kalibroch v podstate v bezpečí za predpokladu, že máš ochranu zraku. Najhoršie následky od odrazených striel, čo som videl, boli modriny a plytké povrchové rezy od ostrých fragmentov rozbitej strely. Nič život alebo zdravie ohrozujúce, samozrejme len ak má človek nasadené tie okuliare. Bez nich ľahko prídeš o oko aj na desiatky metrov.

!!! Upozornenie - bavíme sa teraz len o odrazoch viacmenej "tam a späť", t.j. povedzme v rozsahu minimálne 150 stupňov.
Odrazy typu "líznem kameň/kmeň/roxor, strela sa odkloní o 0-60° a veselo pokračuje ďalej" sú niečo úplne iné a úplne iné sú aj možné následky zásahu takouto strelou.
friendly_tesla

Príspevok od používateľa friendly_tesla »

peterson napísal:matmat: podľa tvojho uvažovania mám dojem, že o zbraniach nevieš takmer nič. Ak by si trochu prečítal niektoré témy , dozvedel by si sa, že rozhodovať sa medzi 9mm a 22.LR je irelevantné. Ako si písal, silným argumentom je pre teba lacná prevádzka malorážky.
Môj súkromný odhad je ten, že mal by si teda začať rekreačne malorážkou, tešiť sa z lacnej streľby, osvojiť si manipuláciu so zbraňou a celkovo zodpovednosť za držbu zbrane.
Ak trochu vyzreješ a budeš mať jasnejšie v potrebe mať zbraň na vlastnú ochranu- potom asi bude aktuálne, aby sa začal zaoberať otázkou, akú devinu.
Ja mám totiž z teba taký pocit, že ak by si sa zajtra ozbrojil zbraňou kal.9mm- do nejakého času by sa ti asi niečo prihodilo z dôvodu tvojej neznalosti.
K držbe zbrane a jej prípadnému využitiu na účel dovolený zákonom treba predovšetkým osobnú vyzretosť, dobré právne vedomie a snahu pracovať na streleckom výcviku.

To máš pravdu o zbraniach toho zatiaľ veľa neviem, právne znalosti mám, ale keďže som v tejto oblasti nejaký nerozhodný, tak som sa rozhodol, že sa opýtam na názor vás ostatných v otázkach, nad ktorými rozmýšľam. Tak malorážka a devina sú zbrane, ktoré som jednak vyskúšal a obe sa mi zdali v pohode, akurát devina viac kope. Určite by som mal zo začiatku čo najviac trénovať, preto aj zvažujem nad tou malorážkou, inak by som volil asi rovno devinu, ale zase tie náklady na streľbu sú dvojnásobné a cena novej zbrane je tiež výrazne vyššia a keďže ani sám neviem ako veľmi ma to bude baviť, tak malorážka sa mi zdá ako dobrá voľba. Alebo možno ešte taká voľba, že zatiaľ nič neriešiť a chodiť strieľať a zbrane si požičiavať.
friendly_tesla

Príspevok od používateľa friendly_tesla »

Takže s tými odrazmi to je tak, že pokiaľ dodržím dostatočnú vzdialenosť, tých cca 7 metrov, tak by to malo byť v podstate OK ? Nie je taká možnosť, že sa strela neroztrhne (neroztriešti) a celá sa odrazí do niekoho ? Ja viem, videl som veľa filmov ...
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5148
Dátum registrácie: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

matmat, nikto z nás nie je jasnovidec a nevie všetko na svete... Každá jedna možná mysliteľná eventualita môže nastať, tomu sa proste niekedy pri nevhodnej konštelácii okolností nevyhneš/me.
Radšej sa sústreď na dodržiavanie určitých zásad, používanie ochr. prostriedkov a tým z veľkej časti eliminuješ možnú kritickú situáciu.

Malorážka je super na tréning, ale na nosenie, ochranu seba a kohokoľvek by som si ju ja osobne nezvolil, ani keby som bol agentom Mossadu. Dnes nie je problém kúpiť kvalitnú a spoľahlivú zbraň v 9mm L, ktorá je dostatočne komfortná a spoľahlivá. Značka a cena podľa preferencií a obsahu peňaženky každého súdruha. Na tie najbežnejšie dostupné modely na našom trhu nájdeš aj tu na fóre dostatok referencií a skúseností s nimi, čo ti môže napovedať pri výbere.
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Dátum registrácie: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

matmat napísal:Nie je taká možnosť, že sa strela neroztrhne (neroztriešti) a celá sa odrazí do niekoho ?
Nie len možnosť, ale bežná vec. Keď si mám vybrať, radšej dostanem naspäť celú nezdeformovanú guľu ako rozbitý ostrý fragment. Ak mám ochranu zraku, pri tom prvom hrozí maximálne modrina, to druhé môže znepríjemniť život povrchovým porezaním s nejakou to krvou.

Bavíme sa stále o (takmer) úplnom odraze a bežných pištoľových kalibroch.
friendly_tesla

Príspevok od používateľa friendly_tesla »

Tak keď je to len o modrine, tak je to pohodička :)

Ja totiž nemám naštudované tieto fyzikálne veci a možné dôsledky, tak sa toho samozrejme obávam, ale vidím, že to je oveľa menej nebezpečné ako som si myslel a tým pádom to mám poriešené.


lovec... Presne to si myslím, malorážka je tréning, nie na obranu, takže tá 9mm L by bola určite vhodnejšia a univerzálnejšia, tie ceny nábojov zase nie sú o toľko drahšie, videl som balenia po 250 ks bez nejakých zliav za nejakých 39 € čo je v pohode.
Machead
častý prispievateľ
Príspevky: 996
Dátum registrácie: 8 years 6 months

Príspevok od používateľa Machead »

No a ked sa naucis prebijat, mozes sa dostat na cenu taku, ze na malorazku zabudnes lebo sa to neoplati kvoli mizivemu az ziadnemu rozdielu.

Skratka malorazka je malorazka, 9 mm a vyssie je nieco ine. Malorazka na trening obrannej strelby s tym, ze potom budem nosit 9 mm nie je vhodna. Malorazka na trening tercovej strelby, ktoru s nou potom aj budes robit ano. Trenovat ale treba s tym, co mienis nosit a pouzivat.

To si treba zvazit - chces nieco na obranu - kupit, trenovat s 9 mm.

Len taka zabavka na strelnici - ok, malorazka postaci.

Ale zabavka s puskou dobreho kalibru je uplne iny level :)
friendly_tesla

Príspevok od používateľa friendly_tesla »

Presne to si myslím, že na tréning je malorážka OK, ale zase keď chcem niečo aj na obranu - nielen prípadne keď pôjdem do lesa, ale aj v iných rizikových, či nepredvídateľných situáciach, tak tam by vhodná určite nebola. A zase lepšie sa učiť na zbrani, ktorú budem nosiť, takže by som mal riešiť určite tú 9mm. Tie ceny zase nie sú až také vysoké, nepredpokladám, že budem chodiť strieľať každý týždeň, v tom prípade by to už začalo ísť dosť do peňazí :).
Jasné, že na obranu čo som sa dočítal je najvhodnejšia .45ACP a pod. kalibre, ale to už sme niekde zase na 2-2,5 násobku ceny nábojov ako pri 9mm, takže to určite riešiť nebudem. A zase ani neprichádzam tak často do rizikových situácii a nie som ani tak veľmi paranoidný, že potrebujem to naj na nosenie s nábojom v komore :)
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Dátum registrácie: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

matmat: intímna otázka- pracuješ alebo bývaš u mamičky?
Napísať odpoveď

Návrat na "Ostatné"