Výber prvej zbrane a otázky okolo toho

Zlomizub
častý prispievateľ
Príspevky: 878
Dátum registrácie: 10 years 6 months

Príspevok od používateľa Zlomizub »

Ale Glocka kupi, skusi a necha alebo preda :) To ide ako teple rozky :D
friendly_tesla

Príspevok od používateľa friendly_tesla »

Z Waltera PPQ so strieľal a úplne mi nesedel. Lepšie to bolo, ak sa nemýlim s nejakým typom Sig Sauer (či SW, už ani neviem, proste dvojslovný názov :) ), ale to bola drahá pištoľ cenovo niekde okolo 1500 €. O tej spúšti na Glocku som počul, preto ho aj chcem vyskúšať, možno hneď zistím, že toto nie je pre mňa, vykašlem sa na neho a budem hľadať niečo iné. Len vieš rada typu, choď si vyskúšať do obchodu a čo ti sadne zober, nie je nič moc, pretože práve pri tej streľbe skôr zistím, čo mi bude sedieť. Ja som proste taký, že keď niečo riešim, tak, ak to nie je časovo, či inak neefektívne, tak sa snažím vybrať tú najlepšiu možnosť. Kupovať pištoľ bez vyskúšania, to mi trochu príde ako kupovať auto bez toho, aby som si na ňom zajazdil a aj keď som dostal len vodičák a budem sa v podstate len učiť jazdiť, tak to neznamená, že nemám mať pri jeho výbere nejaké preferencie.
A hlavne ja sa nikam neponáhľam, preto mi je lepšie občas si ísť ešte zastrieľať, vyskúšať rôzne zbrane a čo ma bude baviť, do toho potom pôjdem. Nejdem na to hurá systémom, hneď bezhlavo kupujem čo mi príde pod ruku.... A potom to vyhodím o mesiac na bazoš :).
Misos
prispievateľ
Príspevky: 140
Dátum registrácie: 6 years 11 months

Príspevok od používateľa Misos »

to: matmat

Pár ľudí s hlbokými znalosťami ti tu vo svojom voľnom čase a zdarma radí. Teš sa a doštuduj si základy ktoré ti evidentne chýbajú. Po tom si ušetríš sklamanie a pokazenú náladu keď ti niekto naznačí, že sa pýtaš veci, ktoré sú od veci. Prípadne konečne narazíš na zbraň ktorá by ti azda aj sadla a zabudneš, že ako sa volá. :) Zatiaľ si na všetko dostal solídne a korektné odpovede.

Ak si tak veľmi chceš skúsiť toho Glocka, tak napíš do Glockárskej časti fóra. Predpokladám, že s chlapmi alebo aj babami, čo ho majú sa bude dať dohodnúť nejaká tá streľba. Spomínal si inštruktorov..., vedz teda, že dve známe výcvikové agentúry (RDA a TCA) s ním o.i. vedú kurzy. Prihlás sa a môžeš skúšať celý deň. Áno, žiaľ nie je to do 30km od Nitry... Na druhej strane máš ambíciu sa venovať dosť vážnemu koníčku na to, aby si obetoval niečo viac, aby si zistil či ťa to vôbec bude baviť.
friendly_tesla

Príspevok od používateľa friendly_tesla »

Misos ďakujem za reakciu. Vážim si reakcie skúsenejších, ale reakcia typu, že niečo poviem/naznačím a nevysvetlím to, mi nič nedá. Základy sa snažím postupne študovať, ale ak sa pýtam blbosť, tak stačí priamo napísať, že pýtaš sa blbosť, lebo preto a preto a nie kľučkovať a naznačovať, veď neflirtujeme tu spolu :). Tá zbraň čo mi sadla, bola proste lepšia ako Walter, ale skúšal som ju počas streľby, sústreďoval som sa na streľbu a keďže som hneď počul info o cene, tak som viac neriešil, môže byť aká chce, určite nebudem prvú kupovať takú drahú.

Viem, že sa organizujú rôzne kurzy, nelipnem na tom, aby som šiel iba 30 km od NR, ale momentálne tieto dni nemám čas odbehovať ďaleko, ale aj by som si glocka rád vyskúšal čo najskôr, preto som riešil niečo v okolí. Nie je problém, aby som vybehol niekde ďalej :)

To, či ma to bude baviť zisťujem a zatiaľ ma to veľmi baví, preto som aj tak nedočkavý na toho glocka :) Prepáč, ale sme na internete, kto má aké znalosti ja posúdiť z jedného príspevku neviem, keď som tu registrovaný pár dní a nikoho tu nepoznám.
Používateľov profilový obrázok
MRBLUE
častý prispievateľ
Príspevky: 1314
Dátum registrácie: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa MRBLUE »

OK, chcel si na rovinu, tak ti to napisem na rovinu.
Vacsina tych co sa da na strelecku cestu si osvoji na zaciatok aspon zaklady problematiky. Bud len v priprave na ZP, lebo aj to zahrnaju skusobne otazky alebo aj nad ramec pripravy, na kurzoch, z materialov v tlacenej podobe alebo na nete.
Ty sa len zamyslas nad ZP a s naozaj minimalnym prehladom v problematike (odhadujem to zhruba na zbezne precitanie jednoho vytlacku Streleckej revue) si na odbornom fore zalozis vlakno a kladies otazky. OK, nikto nespadne uceny zo stromu, ale ked ta taktne hned na zaciatku ludia upozornia ze najprv citaj, citaj, citaj, uc sa, tak to rob. Ziskaj aspon zakladny prehlad a potom klad otazky.
Tiez si myslim ze klames ohladne toho instruktora. Keby si naozaj bol strielat s instruktorom, tak minimalne ti povie ze je niekolko druhov spustovych mechanizmov ich vyhody a nevyhody (v pripade zaciatocnika v podstate DA/SA alebo DAO v roznych modifikaciach). Tiez by si sa nepytal na aku vzdialenost mas trenovat s 9 Lugrom.
A hlasky ze to je take "Slovenske" si nechaj na diskuziu na AZte. Chcel si nazor a ten som ti napisal. Zbrojak mam vyse 20 rokov, mal som cez 20 modelov roznych kratkych zbrani od 9 vyrobcov, 9 roznych razi (len samotny Glock 7 modelov). A stale mam najvacsie rezervy v sebe a nie v zbrani. Takze ked napisem ze riesis p.coviny tak nenaznacujem ale priamo ti to hovorim! A to prirovnanie s autom je rovnaka p.covina ako to predtym! Bez vodicaku mozes skusat tak bacovu cicinu a nie auta. A pokial o autach hovno vies, tak aj tak netusis na co sa mas pri vybere auta zamerat.
Na zaciatku, ked si zalozil toto vlakno ti odpisali v dobrom naozaj ludia co uz maju nieco za sebou a snazili sa ta nasmerovat. Ale kedze ty radsej ako sa luskat streleckymi forami, vlaknami, literaturou, sa radsej znova pytas nejaku nezmyselnost co ta zrovna napadne, tak sa nediv ze sa ti to obcas vrati. Minimalne to pokladam voci tymto ludom za neuctive... Staci?
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3690
Dátum registrácie: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Matematika: ono tí ľudia ani tak neútočia (či neútočili), myslia to tak ako to napísali, netreba si to brať príliš osobne.

Sám som ti písal, čítaj a kúp čo ti srdcu najbližšie. Tento názor som tu prečítal od ďalších x strelcov, tak asi nebude až tak mimo misu.

Radíme ti to preto lebo väčšina z nás si tým prešla. Nekúpiš pre teba ideálnu zbraň (teda ak sa staneš strelcom, nielen vlastníkom zbrane a ZP). Už ti to tu písali, ako začiatočník nemáš šancu zhodnotiť vhodné vlastnsoti zbraní ich skúšaním, pretože stres pri streľbe, adrenalín, oxitocín, serotonín... prečúrajú tvoje vnímanie, že pri streľbe nerozoznáš rozdiely (porovnateľných modelov).

Že chceš vyskúšať zbraň ktorú si mieniš kúpiť vôbec nie je zlé, len ti to nič nedá.

Dostal si otázku ohľadom inštruktora u ktorého si bol. Legitímna otázka. Bol to lokálny inštruktor alias správca strelnice? Či inštruktor čo sa živí vzdelávaním v oblasti streľby? Píšeš niečo vyše hodiny, už len toto dáva priestor na pochybnosti, seriózny inštruktor ti bude len polhodinu hovoriť o bezpečnej manipulácii a ďalšiu
polhodinu strávi s informáciami o ohľadom úchopu,, postoja, streleckých chýb...

Čo ťa učil? Prečo je tvoja referencia na neho taká tajná?
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Dátum registrácie: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa arminius »

matmat napísal:Tebe sa to tak možno zdá, ale už som bol v predajni, už som si tie zbrane pochytal a aj som si zastrieľal z viacerých zbraní. Chcem si však zastrieľať z Glocka, pretože ten mi je najviac sympatický a som veľmi zvedavý ako sa mi bude držať a celkovo ako sa mi s ním bude strieľať. A mimochodom už mám za sebou aj nejakú hodinu s inštruktorom, kde mi vysvetľoval presne to ako zbraň držať a strieľať.
Špekuluješ jak Beta s Eržu...
Vyskúšaj si streľbu z ČZ 100...niet nad hentú pištoľ, čo sa týka návykov.
8)
Ak s ňou trafíš terč na 25 m, si borec. Ak trafiš do čierneho, si frajer. Ak trafiš do 10ky, si čávo a môžeš presedlať na iné kvéry.
:wink:

Ani inštruktor by z hentej zbrane nenastrieľal...
:D :D :D :D :D
Machead
častý prispievateľ
Príspevky: 996
Dátum registrácie: 8 years 6 months

Príspevok od používateľa Machead »

matmat, daj si poradit od skusenejsich. Ako bolo povedane, pytaju sa, aby Ta vedeli nasmerovat. Je vhodne k ludom tu pristupovat s pokorou, tak ako vzdy, ked ako zaciatocnik prichadzam do oblasti, o ktorej nic neviem a dufam, ze ma skuseni zaucia a nasmeruju.

Zacinal som tiez s Glockom. Ako Ti napisal DeSade, nie je to zbran prilis vhodna pre zaciatocnika. Ono je to take kladivo. Zakladom je vzdy riadny uchop zbrane, zial Glock svojim tvarom rukovate (plochy) neponuka zrovna optimalnu ergonomiu. Spust tiez nic moc. Proste je to sluzobne kladivo, hruby sprosty nastroj, ktory na par m splni ulohu, ale ako zaciatocnik zabudni, ze s nim na 10 m a viac budes dobre strielat. Nebudes. Z hladiska strelby pod stresom (sutaz, o obrane nehovoriac) to, co trafis niekde na okraj cierneho v klude pojde pod stresom uplne mimo terc. Preber si osobnu zodpovednost, ked taka strela poleti tam, kam nema.

Ako zaciatocnik Ti skutocne odporucam - preluskat stranky Legis telum a zohnat si knihu "Odborna sposobilost pre zbrojny preukaz".

Rozhodne nevahaj ist na nejaky ten kurz serioznych instruktorov, ci uz je to Strelecka Akademia P. Brunovskeho alebo RDA (TCA sa radsej vyhni). Je tu na to aj tema. Urcite sa prihlas ako clen do miestneho sportoveho klubu. Zucastni sa stavania sutaznych situacii napr. pre IPSC a ako pozorovatel sleduj a uc sa. Urcite Ta tam nikto nenecha len tak cumiet a nepomoze ti dobre mienenymi radami a zapozicanim pistole pod jeho dozorom.

Chces sa dat na hobby, ktore je narocne financne aj casovo, o extremnej zodpovednosti nehovoriac. Zvaz, ci si na to pripraveny osobnostne, casovo a financne. Nie je nic horsie ako nezodpovedny, nevyzrety jedinec, ktory si kupil zbran a tym ma odskrtnute v tabulke "mam vybavene".

Nariekas tu nad vzdialenostami a co je ako daleko. Vedz, ze som ako zaciatocnik, ktorym po 1.5 roku stale som a este velmi dlho budem, nacestoval stovky kilometrov len preto, aby som sa ucil a trenoval aj odsutazil. Tak ako u mnohych, obetovany nejeden vecer, vikend a uspory. Preto zvaz, ci budes mat chut toto obetovat.
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Dátum registrácie: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

Nepreháňate to zase trocha ohľadne tých Glockov?

Áno, je to služobné kladivo, aj spúšť v základe nie je extra výhra, ale zase že by to bol nejaký postrach a "veľmi ťažko zvládnuteľná zbraň"?
No neviem. Chodia nám na LOS-ku začiatočníci rôzne vyzbrojení a pravdu povediac som si doteraz nevšimol, že tí s G-čkami majú v tom súťažnom strese nejaké pozorovateľne horšie výsledky než zvyšok ansámblu. Detto pri lepších strelcoch neregistrujem, že by Glocky ťahali za kratší alebo dlhší koniec.
Bavíme sa teraz samozrejme o kategórii služobných zbraní, nie o búchačkách určených a ladených na šport.
Pattres
občasný prispievateľ
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 9 years 1 month

Príspevok od používateľa Pattres »

matmat, mal si napísať že si chceš kúpiť zbran bez vyskúšania, to by ta všetci zjebabrali, že to si musíš najprv isť vyskúšať na strelnicu ako každého nováčika a určíte by sa aj niekto ponúkol že ti glock požičia...
DeSade
častý prispievateľ
Príspevky: 1483
Dátum registrácie: 12 years 1 month

Príspevok od používateľa DeSade »

To by mal mať aspoň tie správne miery, blonďavé vlásky a v rodnom liste pohlavie ženské :)

Jaro, no keď som si minule pozeral terče po losíku tak väčšina zásahom bola niekde na pomedzí alfa a charlie zóny na siedmej hodine. Osobne by som už teraz s nejakou malou skúsenosťou a malou dušičkou z pohľadu rýchlosti, resp. stráveného času zvládnutia vypracovania perfektného výstrelu spúšť typu Safe Action neodporúčal začiatočníkovi. Bavím sa len čisto o rýchlosti a čo najmenej bolestivej ceste k zvládnutiu perfektného výstrelu. Ostatné aspekty ako ergonómia a pod. nehodnotím.
Kasius27
občasný prispievateľ
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 6 years 7 months

Príspevok od používateľa Kasius27 »

Niečo podobné ako rieši matmat som riešil nedávno tak som si s chuťou prečítal celú túto tému:-) Na moje veľké šťastie medzi mojimi známymi sa nájdu strelci profesionáli a mal mi nielen kto poradiť, ale mohol som si aj vyskúšať. Samozrejme prvá rada znela "KURZ" takže RDA a kurz na zbroják, prvý raz safety drill s Glockom 17(hneď som vedel, že to nie je tá správna zbraň pre mňa) prvé výstrely(sám so sebou spokojný:-) Druhá rada aká zbraň znela "GLOCK" pretože je spoľahlivý, nevyberavý, cena, váha, dizajn prijateľný. Po získaní ZP som neutekal hneď do obchodu na nákup, ale išiel za známym do Brna, zobral čo mal, niečo sa vybralo na strelnici a skúšal som pod odborným dohľadom. Páni profíci, darmo budete tu na fóre písať rady podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia, matmat potrebuje držať železo v ruke, počuť ranu, skúsiť zdvyh, mrknuť na papier kde do pekla to letelo a aj si "ocucať" palec škrabnutý záverom(síce ste mu to radili, ale objektívne dôvody sú sviňa:-):-) Je to len môj názor absolútneho laika a nováčka mierne podopretý vlastnou skúsenosťou, že slovíčka tu na fóre nebudú mať váhu slova chlapa čo bude na strelišti stáť za ním, povie čo a ako a hneď odpovie na prípadné(blbé) otázky:-) Niet nad osobnú skúsenosť, niet nad pocit. Mne Glock v ruke nesedel, nech bol akého koľvek typu, ale nebolato vina Glocku, chýbajú mi dva články ukazováku na pravej ruke a aj z prsteníka kúsok:-) takže mi v ruke nesedelo prakticky žiadne železo a strieľať sa budem teda učiť aj z pravej aj z ľavej ruky a nepredpokladám, že trpíš podobným problémom:-) Napriek tomu už viem čo si kúpim a zajtra idem pre nákupné povolenie:-) Síce som XDM držal len v ruke a nestrieľal z nej(nová s 5,25" hlavňou určená na predaj), nielen na prvý pohľad krásna, ale ergonomicky super do mojich oboch a skúsený ľudia potvrdili kvalitu zhodnú ak nie lepšiu ako Glock. Všetky ostatné problémy budem riešiť až keď sa naučím strieľať z tejto, koniec koncov, predať sa dá vždy a na strelnici(ako to tu niekto písal) sa s neochotou moc nestretneš takže vyskúšať sa určite bude dať aj iné železo:-)veď(aspoň mám taký pocit)všetkým ide o jedno a to isté, v prípade potreby chrániť to čo nám je drahé:-)
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Dátum registrácie: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

Kasius27 napísal:matmat potrebuje držať železo v ruke, počuť ranu, skúsiť zdvyh, mrknuť na papier kde do pekla to letelo a aj si "ocucať" palec škrabnutý záverom ...
...
Napriek tomu už viem čo si kúpim ... Síce som XDM držal len v ruke a nestrieľal z nej
Nedržíš sa svojich vlastných rád :wink:
Používateľov profilový obrázok
mabo
častý prispievateľ
Príspevky: 636
Dátum registrácie: 11 years 3 months

Príspevok od používateľa mabo »

yarco - pozorný čitateľ... :wink:
Zlomizub
častý prispievateľ
Príspevky: 878
Dátum registrácie: 10 years 6 months

Príspevok od používateľa Zlomizub »

Hlavne chcem vidiet ako novy strelec na par prvych nabojoch dokaze objektivne zhodnotit spravanie pri strelbe.
A pozerat kam to pada ... no presne tam kam mieris :D Ak ide inam, tak su zle nastavene mieridla alebo je vadny strelec.
Ak sedi v ruke, kupuj. Ak casom zistis ze to nieje ono, predas a kupis inu (alebo dokupis). Mne sadla GP a dodnes som nenasiel zbran z ktorej sa mi striela lepsie pri zachovani pohodlneho nosenia.
Napísať odpoveď

Návrat na "Ostatné"