Webforum - zbrane, strelivo

Strelecké kurzy
Aktuálny čas je 17 Sep 2019, 08:35

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina [ letný čas ]

Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  Stránka 1 z 2
 [ Príspevkov: 28 ]  Choď na stránku 1, 2  Ďalší

Možno strieľať na zabíjačke vlastnou zbraňou?

Autor Správa
Zbrane Brownells
PoslaťNapísal: 03 Nov 2009, 01:05 
Administrátor
Obrázok užívateľa

Cez súkromnú správu ma kontaktoval s takouto otázkou jeden z členov fóra. Pretože si myslím, že to môže zaujímať aj ostatných fóristov, dávam do pľacu svoj názor.

Ak bude pri zabíjačke použitý jatočný omračovací prístroj, tak problém nebude. Ak však použijete vlastnú legálne držanú zbraň, môžete mať problém, pretože použijete zbraň na inom mieste, než povoľuje zákon:

Citácia:
§ 28
Povinnosti držiteľa zbrojného preukazu

(1) Držiteľ zbrojného preukazu je povinný

a) dbať na zvýšenú opatrnosť pri manipulácii so zbraňou, strelivom, strelným prachom a so zápalkami,
.....
n) strieľať zo zbrane, ktorú je oprávnený držať alebo nosiť, len v miestach, kde je na to oprávnený podľa tohto zákona alebo podľa osobitného predpisu, alebo na strelniciach, ak nejde o použitie zbrane na ochranu života, zdravia alebo majetku.

Tým osobitným predpisom sa myslí napr. zákon o poľovníctve. Teda žiaden zákon alebo vyhláška neumožňuje použiť na usmrtenie jatočného zvieraťa strelnú zbraň. Teda aspoň ja o takom predpise neviem.

Takže ak strelíte ošípanú alebo býčka svojou zbraňou, môže ísť o priestupok s pokutou do 1659 Eur. Čo podľa mňa nestojí za to.

Citácia:
§ 69
Priestupky

(1) Priestupku na úseku zbraní a streliva sa dopustí ten, kto

a) ....
b) poruší povinnosť podľa § 11 ods. 6 a 7, § 12 ods. 2 a 3, § 28 ods. 1 písm. b), m), n) ....

(2) Za priestupok podľa odseku 1 písm. a) a b) možno uložiť pokutu do 1659 eur.

Predmet príspevku:
PoslaťNapísal: 03 Nov 2009, 14:55 
prispievateľ

Poznam dva podobne pripady stare viac ako 10 rokov.
V prvom bolo prasiatko zle strelene jatocnym pristrojom a pre nemoznost pouzit jatocny pristroj este raz dostrelene legalnou zbranou. Takze asi KN :wink:
V druhom pripade to bol jazdecky kon. Po tazkom uraze zostal lezat v bolestiach a kopal okolo seba. Bolo to cez vikend a nepodarilo sa zohnat veterinara, ktory by bol schopny prist v rozumnom case zviera utratit. Bolo utratene strelou do hlavy.

Predmet príspevku:
PoslaťNapísal: 03 Nov 2009, 15:40 
prispievateľ

Samozrejme pani, ze vsetci po pouziti zbrane v KN alebo NO bezodkladne nahlasite pouzitie zbrane najblizsiemu utvaru PZ SR ako prikazuje Zakon o zbraniach a strelive :wink:

Predmet príspevku:
PoslaťNapísal: 03 Nov 2009, 17:35 
prispievateľ

Blade : take som neriesil. Nebol som strelec, ani majitel zbrane, ani majitel zvierat.

Predmet príspevku:
PoslaťNapísal: 06 Nov 2009, 16:33 
častý prispievateľ

nehnevajte sa,ale to vas nikoho nenapadlo kam by ta gula mohla cestovat po opusteni hlavy zvierata ? kto by ho akoze drzal ? to je cele chore :) alebo vytiahnut springfilda zo skrine nech je istota ? na komoru ho dať ? nech padne v ohni ? a radsej nech aj beha bude to zabava ..

Predmet príspevku:
PoslaťNapísal: 25 Júl 2011, 00:02 
častý prispievateľ
Obrázok užívateľa

Už premĺčaný príbeh:
Jeden starý pán (mäsiar) mi rozprával, že niekedy na zabíjačkách strieľal prasatá 7,65mm Browning (CZ 50) do hlavy. Až raz prestrelil hlavu, projektil rozbil dlažbu a odrazil sa nevie kam. Od vtedy neriskuje a zakúpil si jatočnú pištoľ :!:

Predmet príspevku:
PoslaťNapísal: 25 Júl 2011, 07:01 
častý prispievateľ

Zabíjačka, prasa trafené 9mm Br za ľavé ucho, guľa vyšla pod pravým kolenom na prednej nohe a skončila v drevenej podlahe chlievu.
Prípad cca 20 rokov starý ...

Predmet príspevku:
PoslaťNapísal: 25 Júl 2011, 07:38 
moderátor
Obrázok užívateľa

Jaj krasna tema,len bacha velky brat načuva :twisted: Aj by som knihu mohol vydat o zabijačkovych historkach :lol: Kaliber 7,65,22lr,su najbeznejsie pouzivane,dokonca vraj 22 short je najistejsi.Alebo ako prasiatko po troch ranach 6,35 kuka ako puk co mu robia :twisted: Piste rad načuvam :wink:

Predmet príspevku:
PoslaťNapísal: 25 Júl 2011, 09:22 
prispievateľ
Obrázok užívateľa

Ako dieta som chodil do takej malebnej dedinky pod lesom, samozrejme som sa zucastnoval zabijaciek. Doteraz si pamatam odmenu pre polovnika, 6 kc za naboj a nechybalo ani to poldecko pred strelbou. Nestrielalo sa ziadnou 7.65, ale velkou puskou :D Ako to presne prebiehalo neviem, vsetci sa skryli do domu a pri strele boli iba nevyhnutne osoby.

Predmet príspevku:
PoslaťNapísal: 25 Júl 2011, 10:23 
prispievateľ

Na nasej ulici bola pred par rokmi tiez jedna zabijacka. Strelec profesionalny vojak. Kaliber pistole neviem. Prasiatko sa uhlo a odrazena strela skoncila v hrudniku jeho sestry. Samozrejme zachranka a prevoz do nemocnice. Strela uviazla blizko chrbtice na takom mieste, kde bolo riskantne ju vyoperovat, tak ju tam ma dotycna doteraz.

PoslaťNapísal: 26 Jan 2019, 21:05 
občasný prispievateľ
Obrázok užívateľa

Ahojte, sorry že otváram starú tému, nechcel som ale zakladať novú a táto je podľa môjho hľadania na fóre asi najbližšie k môjmu dotazu ->

Kamarátov otec má malorážku a na svojej záhrade ňou strieľa potkany, jednak mu vadia (v šope má sliepky a chodia im na zrno) a jednak sa tak dobre baví.

Tvrdil som že to nie je úplne legálne, on tvrdí že je to v pohode pretože je to jeho záhrada a potkany mu predsa ohrozujú zdravie sliepok a vyžierajú im krmivo, že by to spadalo do KN. Podľa mňa blbosť a hlavne by musel takúto streľbu tiež nahlásiť. Je to tak, alebo je odstreľ škodcov skutočne v pohode?

PoslaťNapísal: 26 Jan 2019, 21:59 
častý prispievateľ
Obrázok užívateľa

Zabíjanie škodcov je v pohode. Streľba zo zbrane je jasne v zákone limitovaná, je tam jasný priestupok.

PoslaťNapísal: 26 Jan 2019, 23:05 
On-line
častý prispievateľ
Obrázok užívateľa

Richard píše:
Kamarátov otec má malorážku a na svojej záhrade ňou strieľa potkany, jednak mu vadia (v šope má sliepky a chodia im na zrno) a jednak sa tak dobre baví.

Tvrdil som že to nie je úplne legálne, on tvrdí že je to v pohode pretože je to jeho záhrada a potkany mu predsa ohrozujú zdravie sliepok a vyžierajú im krmivo, že by to spadalo do KN. Podľa mňa blbosť a hlavne by musel takúto streľbu tiež nahlásiť. Je to tak, alebo je odstreľ škodcov skutočne v pohode?

Odstrel strelcov je v poriadku.
No na tento účel stačí úplne (v prípade streľby) aj vzduchovka.
Ak by malo ísť o streľbu malorážkou, bolo by vhodné pouvažovať o použití streliva Flobert.

PoslaťNapísal: 26 Jan 2019, 23:24 
prispievateľ
Obrázok užívateľa

Co presne znamena slovne spojenie "nie je úplne legálne" ? :)

Je to nieco ako "tak trochu ilegalne" ?

PoslaťNapísal: 26 Jan 2019, 23:34 
častý prispievateľ
Obrázok užívateľa

tak podla mna je strielanie na vlastnom pozemku s malorazkou absolutne ilegalne, pokial sa nejedna o KN alebo NO.
Silne pochybujem, ze by obhajil KN ochrany potravy sliepok pred potkanmi.
Je to len moj nazor a nemam pravnicke vzdelanie, no osobne sa mi rozum pozastavuje co i len pri uvahe o strielani skodcov na vlastnom pozemku co i len s 22short.

No moze sa jednat ale aj len o flobertku ktoru som uz zopar ludi pocul nazvat "malorazkou". S nou nestrielam a nezaujimam sa o zakony ohladom flobertiek, ale pokial si dobre pamatam podla sucasneho zakona s flobertkou do 6,5 Joule moze strielat kdekolvek na bezpecnom mieste tak aby nikoho strelba neohrozovala?

Moderátori: yarco, electron, Jack, igoros

Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  Stránka 1 z 2
 [ Príspevkov: 28 ]  Choď na stránku 1, 2  Ďalší

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina [ letný čas ]

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 5 hostia