Ochrana na súkromnej párty + legálnosť donuc. prostriedkov

eloquent_hellman

Ochrana na súkromnej párty + legálnosť donuc. prostriedkov

Príspevok od používateľa eloquent_hellman »

Zdravím.

Už dlhšie robí môj kamarát dozor, ochranku, biletára, nazvite si to ako chcete na akciách svojích známych.. Proste ked niekto robí akciu, zavolajú ho a za nejaký peniaz celý čas dáva pozor na dodržiavanie poriadku a pod..

Ako je to s legálnosťou použitia donucovacích prostriedkov (napr. obušok, v horších situáciách boxer) na návštevníkov akcie ktorí robia problémy ? Je takýto človek oprávnený nazvime to chrániť majetok usporiadateľa akcie a zabrániť akémukoľvek ublíženiu na zdraví pomocou všetkých dostupných donucovacích prostriedkov resp. len striktných ktoré pre príklad uvádzam vyššie, aj keď táto osoba nemá oprávnenie na vykonávanie takejto činnosti, poprípade nedosahuje vek 18 rokov ? (Nevšímajme si teraz nezakonný zárobok maloletého ktorý neodvádza dane a pod..)
Používateľov profilový obrázok
spherixis
častý prispievateľ
Príspevky: 839
Dátum registrácie: 17 years 1 month

Príspevok od používateľa spherixis »

Niesom odbornik na trestne pravo, ale pouzitie donucovacich prostreidkov, resp. utok, a pripadne ublizenie na zdravi (boxer :lol: ) moze pouzit kazdy a nie len on (co by "zodpovedny") proti komukolvek, kto napada zaujem chraneny trestnym zakonom. Ak teda niekto dava na parkete druhemu nakladacku, ktokolvek z podniku je opravneny ho primeranym sposobom spacifikovat, obmedzit slobodu, atd.

Precitaj si paragraf 25 trestneho zakona. Ide hlavne o primeranost. Nemozes chlapika, ktory ineho chudaka tlcie rukami, polamat teleskopickym obuskom, alebo nan vystrelit. Precitaj si ten paragraf, je to tam napisane.
Tiez si precitaj forum, prezuvame to tu zo vsetkych stran.: http://www.webforum.sk/viewforum.php?f=14
Vseobecne si nemyslim, ze by vyhadzovac, resp. SBS-kar, alebo ktokolvek mohol konat inak ako v medziach NO, teda zakona.
inspiring_tu

Príspevok od používateľa inspiring_tu »

2 adamico: Presne tak ako píše spherixis...

Ak však tvoj kamarát nemá ani preukaz odbornej spôsobilosti SBS, nech si urobí aspoň ten...(ak má na to teda vek, resp. ak nie je maloletý) V opačnom prípade nech sa na to radšej vykašle, lebo keď sa raz niečo zomelie, je jedno či v NO alebo KN- ak ju teda uznajú ,budú iné problémy, ver mi, mám s tým svoje skúsenosti, tzv. "Biletára" robil takto aj kamarát a nedopadol dobre...Za tých pár korún, čo si ten tvoj kamoš privyrobí, tie problémy nestoja... :wink:
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5589
Dátum registrácie: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Presne jak píše ICE. Len doplním, že by mal mať uzatvorenú zmluvu s usporiadateľom akcie. A to platí aj vtedy, keď je party len "súkromná". Mám známeho, ktorý robil pre SBS a strážili jeden podnik v BA. Stal sa tam prúser a keďže to nebolo riadne zazmluvnené (on mal zmluvu s SBS, SBS však nemala poriadnu zmluvu s podnikom), tak si to odskákal poriadnou pokutou a naťahovačkami s políciou.
:P
inspiring_khayyam

Príspevok od používateľa inspiring_khayyam »

prečo by si mal robit chalanisko Preukaz odbornej sposobilosti??? neviete k comu by mu asi tak bol dobry?? som prislusnikom SBS , mam preukaz ale nemam ziadne väčšie opravnenie pri zabraneni trestnej činnosti po pripade obmedzovani osobnej slobody ako akykolvek iny bezny obcan. .. pokial to chalan zvlada psychicky a sú mu jasne zakladne právne aspekty ktore sa tykaju vykonu prace ochranky diskoteky ( nedisponuje ziadnymi donucovacimi prostriedkami - obušok, puta, kaser su len vecny bezp. prostriedok, ktory smie pouzit len v pripade odvracania utoku pripadne obmedzenia os. slobody osobe ktora spachala trestny cin). mimo tento ramec smie len dorazne poziadatat osobu ktora robi bordel a majitel diskoteky si ju tam nepraje, aby opustila priestor diskoteky (maximalne ak k tomu vyvedenie pouzije hmaty a chvaty, opakujem maximalne) az ked na neho osoba priamo zautoci = aktivny odpor smie vyuzit slzotvorne prostriedky obušok a pod. ..... boxer nech nenosi v ziadnom pripade ani nahodou. toboz nie aby ho pouzival. policajti to zduse nenavidia rovnako ako noz , dyku atd.
hlavne je slusne vystupovanie a vzdy primerane zasahy ( NO, KN ) , ked vojde dnu policia slusne sa pozdravit a vysvetlit im ze majitel podniku ho tam ma ako osobu dohliadajucu nad bezpecnym priebehom akcie, pricom obusok a kaser co mu vysia na opasku moze ozrejmit ze to ma len pre pripad krajnej nudze , keby bol ohrozeny zaujem ktory chrani Trestny zakon.. myslim ze kazdy policajt to zobere uplne normalne. hlavne sa treba tvarit v pohode a priatelsky. nerobit na policajtov huste ksichty ako to vyhadzovaci zvyknu. potom samozrejme ze sa im policajt bude snazit najst nieco za co by ho zbuzeroval ( pokutka) - mozu mu ju dat za nosenie chladnych zbrani, lebo predpoklada pouzitie na hroznu nasilim alebo nasilie, moze ho dat riesit na useku sukromnej bezpecnosti kde moze tiez dostat pokutku...... takze pokial chalan je uplne v pohode, svoju pracu si urobi v ramci zakona, nie je prchkej povahy, netvari sa ako Pán Boh zostupeny z nebies. nebude mat s policiou ziaden problem a to ci to prezije v zdravi je uz len a len na jeho fyzickej a mentalnej príprave....


p´šem to preto lebo v dôsledku nedostatku chlapiov u nas v SBS vhodnych pre zabezpecovanie diskotek dohadzujeme k nim aj chlapov bez preukazu (samozrejme normalnych na hlavu) , maju to iste oblecenie a tie iste obranne prostriedky ako aj my a nikdy nebol ziadneh problem


A Adamico - povedz kamaratovi ze boxer sa na to nehodi a ani noz. to su zbrane ktore uz vo svojej podstate samotnej nemozu byt vhodne na sebaobranu v civilnych podmienkach (takze kaser, teleskop, tonfa, paralyzer pripadne puta) to je to co moze mat a kazdy to pochopi za vyssie spomenutych podmienok
Používateľov profilový obrázok
Michal1
častý prispievateľ
Príspevky: 2133
Dátum registrácie: 16 years 8 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Michal1 »

Nieje to take jednoduche a v pohode ako to tu popisujes.

KAmarat si tiez takto privyrabal a je z SBS a aj patrycny preukaz ma ... .

Na diskoteke po konecnej nechcel odist ozraty host, slusne ho poziadali on nikam nechcel ist a potom sa spraval agresivne , rozbil i nejaku flasku ked ho cheli vyviest tak sa zacal metat a mlatit, az pokym ho kamos nevypol a teraz ma sud za napadnutie a ublizenie na zdravy. :wink:

Som zvedavy ako to dopadne.
inspiring_khayyam

Príspevok od používateľa inspiring_khayyam »

to Michal1
dobre ja to robim zhruba 5 rokov kazdy jeden vikend. zatial sme si skoro vzdy vedeli poradit primerane a ked to celkom primerane nebolo tak sme to ukecali s policajtmi..

.. spytam sa ta takto.. kolko ich tam vtedy bolo??? bol na toho chlapa sam? preco ho udrel päsťou?? ten chlapik na neho priamo zautocil? ono ten ochrankar by mal byt na tolko dobre na tom fyzicky aby si viacmenej vedel s kazdym dat rady. uder pästou , pripadne obuškom to je uz to posledne. proste kamošovi rupli nervy, to sa stava proste obcas no...

a este inak sa spytam bol tvoj kamarat (ochrankar) triezvy? myslim tym uplne triezvy = absolutne nic ani jeden poldecak za cely vecer. pretoze pokial ano nerozumiem ako mohli policajti dat na tvrdenie podnapilej osoby protitvrdeniu jedneho , alebo dokonca viacerich ochrankarov???.. len tolko mi vysvetli.


aj ked pravdou je ze sa vravi o tejto praci ze to je robota jednou nohou v base, rovnako ako u PZ
Používateľov profilový obrázok
Michal1
častý prispievateľ
Príspevky: 2133
Dátum registrácie: 16 years 8 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Michal1 »

Poskodeny na neho podanie nedal to spravila nemocnica.
Na tvoje otazky ti tentokrat odpovedat nebudem, pretoze pripad neni ukonceny ... .
inspiring_khayyam

Príspevok od používateľa inspiring_khayyam »

to michal1
je mimoriadne dôležité udržať si nervy na uzde pri tejto práci . nebrať nič osobne
Používateľov profilový obrázok
71Jany71
častý prispievateľ
Príspevky: 1138
Dátum registrácie: 13 years 4 months

Príspevok od používateľa 71Jany71 »

Trochu oživím túto tému. Podľa mňa by sa mala Polícia zamerať na tzv. vyhadzovačov. Väčšinou sú to zakomplexované hrubé krky, ktoré len vyhľadávajú príležitosť si udrieť. Veľakrát zmlátia aj napadnutého.
Takúto ochranu by mali vykonávať IBA SBS a VO a každý zásah by mal byť ohlásený.
Nechápem, prečo polícia nad tým priviera oči. Je to vykonávanie bezpečnostnej služby bez licencie a je za to pekná pokuta (aj keď je to ťažké dokázať). Keby bola snaha, tak sa to dá.
Toť môj názor :wink:
jafo
občasný prispievateľ
Príspevky: 55
Dátum registrácie: 13 years 11 months

Príspevok od používateľa jafo »

Neviem ci ma zmysel reagovat po 7 rokoch ale urobim tak. Plati to co napisal JACK - dobra zmluva je zaklad. Inak sa moze stat ,ze ochrankar sa stane obetou systemu padajuceho ho.na. Povedzme ze partia vypatlancov na slusne napomenutie napadne clena ochranky. Kedze ich je viac a nema moznost setrnejsimi sposobmi ukludnit situaciu ( paka, obmedzenie os. slobody na cas nevyhnutny ) je nuteny pouzit ucinejsie sposoby odvratenia utoku na svoju osobu/chraneny zaujem a jednemu utocnikovi zlomi ruku, druhemu klucnu kost a pod. Po tyzdni je obvinený z vytrznictva a ublizeni na zdravi, lebo majitel diskoteky ho nepozna a ani nikdy nevidel, kamery nema/nefunguju a utocnici svorne trvdia svoje o nevyprovokovanom utoku zo strany SBS a zacina sa kolotoc. Dobra SBS pravidelne plati pravnikom a poistovniam lebo potom je uz neskoro. Preukaz POS je samozrejmostou (okrem tych co maju ine preukazy :lol: ) Teleskop a kvalitny kaser je samozrejmostou tak ako vyrovnana a nekonfliktna povaha. Toto nemaju robit deti bez pravneho povedomia
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5589
Dátum registrácie: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Jafo, podľa mňa, v tomto prípade to zmysel má. A dobre hovoríš. Nie je to žiadne sci-fi.
:arrow:
Priznám sa, kedysi som tu zareagoval, potom som už ďalej tému nesledoval. Stále ale platí, čo som napísal. Ak si niekto myslí, že môže robiť biletára/vyhadzovača/sbskára len tak "na divoko" a brať peniaze na ruku, bez zmluvy a prípadne aj bez preukazu odbornej spôsobilosti, mal by sa pozrieť do kalendára a možno zistí, ktorý rok sa píše. Deväťdesiate roky sú nenávratne preč... Existuje tu viacero povinností ustanovených hneď niekoľkými zákonmi a za ich porušenie hrozia pomerne tvrdé sankcie. Ak je niekto taký ťulpas, že mu stojí za to ísť do zbytočného rizika - a nie malého, potom už radšej nič nehovorím.
:roll:
luco
častý prispievateľ
Príspevky: 652
Dátum registrácie: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa luco »

nestačí mať len preukaz odbornej spôsobilosti pokial robí "ochranku" v nejakom podniku ale aj licenciu na prevádzkovanie strážnej služby
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Dátum registrácie: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

- v praxi sa ešte možno stretnúť s činnosťou tzv.usporiadateľov. Organizátor podujatia, akcie či stretnutia si zabezpečí ľudí na konkrétne úlohy. Títo ľudia nejdú v režime podľa zákona 473/2005.
-rovnako sa nebude na nich pozerať ako napr. na pracovníkov SBS , ktorí by vykonávali činnosť v zmysle cit.zákona. Takže ak bude mať usporiadateľ u seba nejaký obranný prostriedok, môže ho použiť na svoju obranu v zmysle NO a KN.
Napísať odpoveď

Návrat na "Ostatné"