Prvá IPSC zbraň pre juniora - s čím začať?

Používateľov profilový obrázok
Vaquero
moderátor
Príspevky: 771
Registered for: 12 years 11 months

Prvá IPSC zbraň pre juniora - s čím začať?

Príspevok od používateľa Vaquero »

Môj syn sa zaujíma o praktickú streľbu a už prichádza do veku, keď bude môcť pod dohľadom strieľať ostrými. Ja však nemám predstavu, s čím takéto deti začínajú, či sa orientovať na kompakty/subkompakty alebo rovno pištoľ full veľkosti. Tiež neviem, či je lepší plast kvôli váhe zbrane, alebo radšej hneď od začiatku cvičiť s celooceľovou.
Vďaka za rady.
Používateľov profilový obrázok
Rasto
expert
Príspevky: 4234
Registered for: 14 years 9 months

Príspevok od používateľa Rasto »

Tiez som sa pohraval s touto otazkou i ked vo velmi vzdialenej buducnosti (moj strelec ma 7 mesiacov :-) ), ale jedine co mi vyslo je K100 MK7 s najmensou pazbickou.
Striela faktorovym strelivom, obtiahne zaver bez problemov a nemusi si zvykat pri pripadnom prechode na dospelu zbran lebo ju uz ovlada, len vymeni pazbicku :-)

http://www.youtube.com/watch?NR=1&v=Ei_m1mesIo4
Používateľov profilový obrázok
Vaquero
moderátor
Príspevky: 771
Registered for: 12 years 11 months

Príspevok od používateľa Vaquero »

Vďaka, toto riešenie napadlo aj mňa.

Inak, viacerí tu z fóra určite chodíte na súťaže do zahraničia, kde zrejme nejakí juniori súťažia, takže by ste si mohli nabudúce všimnúť, čo používajú.
Používateľov profilový obrázok
Rasto
expert
Príspevky: 4234
Registered for: 14 years 9 months

Príspevok od používateľa Rasto »

No dvaja nasi juniory strielaju medzinarodne a to so Shadowkou a s Phinxom do ktoreho urcite nepojdes :-)
inspiring_boyd

Príspevok od používateľa inspiring_boyd »

neviem kolko ma tvooj moj ma 12 ... o zaciatkoch sa moc neda hovorit skor by som to nazval "testovanie ocovych hraciek " ale najlepsie sa mu strielalo (da sa povedat ze aj prestnost aka taka tam bola) z CZ 75 ale na testovanie mal len 4 hracky :(
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

Vaquero napísal:či sa orientovať na kompakty/subkompakty alebo rovno pištoľ full veľkosti.
Skúsenosť mi vraví, že (sub)kompakty nemajú úchop stavaný pre menšie ruky, ale kvôli svojim rozmerom skôr úchop komplikovanejší, s menšími a kratšími úchopovými plochami. Skrátka kompromis voči fulsajzu, navyše s nižšou hmotnosťou a kratším záverom. Výsledkom býva o.i. intenzívnejší spätný ráz.
Rozhodne by som pre mladého volil fullsize.

Na zváženie je tiež, akého je tvoj mladý veku a telesnej konštitúcie, či nebude veľkokalibrovka (9L a vyššie) ešte priveľkou záťažou na vyvíjajúce sa kĺby.
inspiring_proskuriakova

Príspevok od používateľa inspiring_proskuriakova »

to zas by nemal byt problem, deti strielaju aj ISSF vzduchovku jednou rukou a ta byva tazsia... otazne je ci by pre maleho nebolo vhodnejsie zacat strielat vzduchovkou kde chyti zakladny navyk a hlavne ziska postupne silu a potom po case prejst na velku
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

Lord_Summoner_sk:
Nejde o hmotnosť zbrane, ale o silu a priebeh spätného rázu.
To je to, čo ti namáha a môže poškodzovať kĺby, nie samotná hmotnosť zbrane.
Používateľov profilový obrázok
Rasto
expert
Príspevky: 4234
Registered for: 14 years 9 months

Príspevok od používateľa Rasto »

Uz to mam s cim zacat.
Kup malemu GBB airsoftovu zbran a skor ako chyti do ruk zelezo bude mat vycibrene navyky a aj "nastrielane"
Papier ti to prestreli, usetris na strielani a bude mat jednoduchy prechod na real.
inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

Som jediný čo má pocit, že najvhodnejšia (pod dohľadom!) by bola malorážková pištoľ? Veľkosť a funkcia identická s ostrou, prípadne možnosť si kúpiť úplne rovnakú ako bude mať neskôr v lugri (K22-K100), strieľanie niečo cez korunu za náboj (to je asi tak drahé ako vetrovka plnená CO2 bombičkou), minimálny spätný ráz a chytí na tom lepší návyk než so vzduchovkou, airsoftkou, flobertkovým revolverom a ostatnými alternatívami. Akurát že bolo by vhodné napísať vek toho chlapca, lebo "pomaly sa dostáva do veku" nie je moc presný opis.
Používateľov profilový obrázok
3500korun
častý prispievateľ
Príspevky: 726
Registered for: 13 years 4 months

Príspevok od používateľa 3500korun »

Ja som tiež za malorážku, napr aj priateľke to navrhujem ako prvú zbraň, hoci jazdenú a po roku zas predať a kúpiť niečo poriadne. Ja som vyrastal na malorážke a vzduchovke, a teraz s P1 mám odstrieľaných asi 1500 nábojov. Človek by si povedal, že to je nič, ale pokiaľ zrovna nezískávam DQ tak aj na tých 3 súťažiach čo som bol sa mi myslím celkom darilo...a je to len a len to čo som sa naučil s malorážkou a vzduchovkou (samozrejme trocha lepšími ako "po dedkovi") - spúšťanie, zrovnanie mieridiel, koordinácia oko-mucha-terč, (základná) psychika pri streľbe...to je stále to isté. Potom keď mu toto pôjde, tak s ním začať behať po strelnici a strieľať poppre, gongy a IPSC terče porozostavované kade-tade.
Tož moja rada - prihlásiť malého na tréningy športovej streľby ak je to niekde v dosahu a zveriť ho skúsenému trénerovi, aspoň na rok-dva. Ak nie, pozrieť nejakú kvalitnú publikáciu (celkom fajn je táto, mám ju doma - http://www.martinus.sk/?uItem=32784 ) a podľa toho postupne ísť. Pozrieť v bazáre nejakú Tau 7 a keď na 10m nevýjde z osmičkového kruhu šup mu do ruky ako Zoid vraví " úplne rovnakú ako bude mať neskôr v lugri (K22-K100)" alebo hociakú malorážku. Výhoda je okrem iného aj to, že teraz je kopa strelníc len pre malorážkové zbrane. Zo vzduchovkou zasa na dvore...pred pár rokmi jeden reprezentant vystrieľal miestenku na olympiádu v puške - začínal tak, že strieľal z kuchyne do obývačky :wink:
Používateľov profilový obrázok
Vaquero
moderátor
Príspevky: 771
Registered for: 12 years 11 months

Príspevok od používateľa Vaquero »

Rasto napísal:Uz to mam s cim zacat.
Kup malemu GBB airsoftovu zbran a skor ako chyti do ruk zelezo bude mat vycibrene navyky a aj "nastrielane"
Papier ti to prestreli, usetris na strielani a bude mat jednoduchy prechod na real.

To je dobrý nápad. Neviem, čo je GBB, ale predpokladám, že to asi bude ten druh, čo simuluje spätný ráz. Dám mu odskúšať normálnu ČZ 75 a ak ho to nešvacne tri metre dozadu, tak kúpim jej airsoftovú kópiu čo kope, aj tak som ju zvažoval kúpiť pre seba na sušenie. Neskôr môže začať na ostro.
Veľká vďaka Rasto.
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa luke »

mat gbb pre 5 rocne dieta je mozno ok, ale so susenim by som teda ja osobne velmi neratal.
teda neviem co presne s tym chces susit, ale spustanie asi sotva.
preco by si radsej susil s ersoftkou miesto toho s cim budes bojovat?
Používateľov profilový obrázok
Vaquero
moderátor
Príspevky: 771
Registered for: 12 years 11 months

Príspevok od používateľa Vaquero »

luke, to sušenie mi poradil ktosi, kto má podstatne viac skúseností so zbraňami ako ja, tak som si myslel, že vie o čom hovorí. Dôvody boli v podstate pridaná hodnota v simulácii spätného rázu a možnosti dierovať papier na kratšie vzdialenosti. Ak to tak reálne nie je, tak napíš ako sa taká zbraň správa, myslím kvalitné kópie reálnych zbraní, v čom je rozdielna od originálu hlavne v úchope a spúšti. Budem Ti vďačný, lebo ja som doteraz nemal v ruke inú než ostrú zbraň.
Používateľov profilový obrázok
Rasto
expert
Príspevky: 4234
Registered for: 14 years 9 months

Príspevok od používateľa Rasto »

da sa s tym v pohode i susit, nie priamo spustanie, ale vsetko ostatne teoreticky ano.
http://www.youtube.com/watch?v=ABhkFTO4cp4
Napísať odpoveď

Návrat na "Ostatné"