HK USP alebo HK P30LS

magical_golick

HK USP alebo HK P30LS

Príspevok od používateľa magical_golick »

Zdravim, som cerstvym drzitelom ZP a potreboval by som radu ohladne vyberu zbrane. Po dlhsom hladani a skusani sa rozhodujem medzi tymito dvoma, raz pravdepodobne 9mm.
Chcel by som ich pouzivat na obcasne nosenie a aj na sportovu strelbu.
Nenasiel som nikde priame porovnanie tychto kuskov. Na videach na yt spominali ze P30 nie je nastupca USP, ale v predajni mi bolo povedane ze P 30 je vylepsene USP. Na USP je teraz dobra akcia v deasarms ale ked je P 30 lepsia tak by som radsej zobral ju.

Za rady vopred dakujem.
Max11
prispievateľ
Príspevky: 276
Dátum registrácie: 15 years 2 months

Príspevok od používateľa Max11 »

Tiez uvazujem nad P30 ak sa mi podari vybojovat ZP :)
Pozeral som tiez X videi a recenzii a podla mojich informacii je P30 nepriamy nastupca P2000. USP by mala byt tym padom ina seria. I ked nazory sa dost rozchadzaju.
Ja by som osobne siel do P30 kvoli plnohodnotnemu railu a zmodernizovanej ergonomii. Ale to je cisto o osobnych preferenciach, takze si musis vybrat co vyhovuje hlavne tebe ;)
Používateľov profilový obrázok
rado74
častý prispievateľ
Príspevky: 522
Dátum registrácie: 14 years 9 months

Príspevok od používateľa rado74 »

ak na nosenie tak P 30 ma lepsie tvarovane pazbycky s vymenitelnymi castami a tym padom aj pocitovo lepsi uchop , USP je fajn zbran do armady, P30L je akurat predlzena verzia P30, ak nenosis vnutroopaskove puzdra tak je tazsie ju zakryt oblecenim a model LS je predlzena verzia s poistkou a na tu sa vyser lebo poistka je tam uplne na hovno ako na kazdej zbrani, iba zdrzuje
Max11
prispievateľ
Príspevky: 276
Dátum registrácie: 15 years 2 months

Príspevok od používateľa Max11 »

Nad tymto som uvazoval aj ja.
"L" je presnejsia vdaka dlhsej hlavni a tym padom aj vacsej vzdialenosti musky a mieridiel. Cize pre sportovu strelbu jasna volba.
"S" Cize verzia s poistkou ma velmi laka, nakolko mi pride neprirodzene nosit nezaistenu zbran, no je to asi len sila zvyku a pri sebaobrane to asi naozaj len zdrzuje.
Lepsie je asi nemat poistku a nenosit naboj v komore ako mat naboj v komore a mat zbran zaistenu. Aspon pre mna je prirodzenejsie tasit, obtiahnut a strielat ako tasit nahmatat poistku a pretlacit spust vacsim odporom.

BTW P30 ma zaujimavu funkciu. Pri vyprazdneni zasobnika ostane zaver klasicky v zadnej polohe a po vlozeni plneho zasobnika sa automaticky zbran nabije bez nutnosti manualneho spustenia zaveru.
Pre sportovu strelbu je to myslim velmi prijemna funkcia. USP ju myslim nema ale nie som si isty.

Zaujimali by ma vsak skusenosti majitelov s kazdodennym nosenim zvlast vo vnutornom puzdre. Hlavne aky velky rozdiel je medzi nosenim P30 a P30L. Mam obavy, ze pri "drobnejsom" vzraste bude L verzia dost nepohodlna.
Používateľov profilový obrázok
rado74
častý prispievateľ
Príspevky: 522
Dátum registrácie: 14 years 9 months

Príspevok od používateľa rado74 »

rozdiel v presnosti pri dlhsej verzii pri strelbe ani nepoznas mam to odskusane, snad ustovka by bola pri L verzii vyssia musel by som porovnat cez chrono
Osobne mam verziu L, nosim vo fobuse ked chodim peso pohoda, v aute zavadzia pre svoju dlzku zaveru
A s tou poistkou netreba mat stres ani s nabojom v komore HK na velmi tvrdu spust s dlhym chodom na ktoru je najvacsi problem si pri strelbe zvyknut, ale da sa, Poistka tam nema ziadny vyznam, nikto predsa nebude nosit obtiahnutu zbran s kladivom vzadu so zaistenu poistkou. A ked pojdes na sutaz alebo niekde vonku do ulice treba sa naucit strielat so zbranou s nabojom v komore a prvu ranu proste pretlacit, na kratsiu vzdialenost sa to da zvladnut pod 1 sekundu
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Dátum registrácie: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Jediné, čo sa na USP dalo skutočne vylepšiť, je ergonómia. A tú má P30 objektívne lepšiu. Respektíve, kým USP dokonale sadne do ruky len niekomu, P30 takmer každému.
:)
Pokiaľ ide o úvahy, že P30 je lepšie na športové účely, tak toto by som rozhodne nebral do úvahy. Pretože brať HK na športové účely je omyl. To vravím napriek tomu, že výraz "HK-pozitívny" som tu kedysi pred pár rokmi zaviedol preto, aby som definoval môj neobvykle kladný vzťah k tejto značke a jej výrobkom.
:lol:
Lenže rovnako ako by som si na lov nikdy nekúpil flintu HK SL3, ale dal prednosť Sauerovi, alebo inému výrobcovi, takisto by som na šport nebral nič od HK. Dôvodov je celý rad. Mohli by sme začať už len tým, že riadne vykonávaná športová činnosť kladie vyššie nároky na náhradné diely a doplnky. Tie sa na HK v týchto zemepisných šírkach zháňajú dosť ťažko a sú zbytočne drahé.
:twisted:
Pokračovať by sme mohli ďalšími racionálnymi argumentmi, no ak prezrieš fórum, mnohé tu už boli spomenuté. Zabudni na to, že L verzia je presnejšia ako kompaktnejší štandard, lebo má dlhšiu hlaveň. Sotva by sa to prejavilo v rukách skúseného borca, nieto v rukách začiatočníka. Navyše, ten rozdiel ani tak netkvie v pár cm železa nazvyš, ale skôr v zámernej, ktorá je dlhšia on pár milimetrov.
8)
Ak chceš zbraň len na "občasnú športovú streľbu", potom ju v skutočnosti nechceš na šport, ale len na základný tréning. Na to je ideálna USP aj P30, lebo obe sú spoľahlivé, blbuvzdorné a jednoduché na údržbu. Tam už ide skôr o to, ktorá tie lepšie sadne do ruky (ideálne, ak si ju skúsiš na strelnici) a ktorá sa ti viac pozdáva. Ja som si vyberal a vybral som si USP. Ale to je moja voľba. Prajem ti šťastnú ruku pri tej tvojej.
:wink:
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Dátum registrácie: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

Max11:
Ohľadne presnosti L verzie už písal Jack.

Ohľadne vhodnosti HK na (aktívnu) športovú streľbu detto. Stačí sa poobzerať na IPSC súťažiach, ako málo HK-čiek sa tam objavuje. A nie je to tým, že by to boli nekvalitné, nepresné alebo nespoľahlivé zbrane, ale zbraň samotná je len jedno z ohniviek reťaze.
Max11 napísal:...mi pride neprirodzene nosit nezaistenu zbran, no je to asi len sila zvyku a pri sebaobrane to asi naozaj len zdrzuje...
...Aspon pre mna je prirodzenejsie tasit, obtiahnut a strielat ako tasit nahmatat poistku a pretlacit spust vacsim odporom...
Toto sú imho trocha predčasné závery, nakoľko sám píšeš, že ešte nemáš ZP. Až praxou zistíš, čo je pre teba prirodzenejšie a čo ti vyhovuje, nezatváraj si popredu dvere. A to ti píšem ako človek, ktorý poistky na zbraniach nemá a ani momentálne mať nechce. S dôrazom na 'momentálne' (never say never...).
Max11 napísal:BTW P30 ma zaujimavu funkciu.
Tu je namieste večná otázka - je to feature alebo bug? :wink:
Podobnú funkciu/nefunkciu má viacero zbraní, výrobcovia bývajú ohľadne jej komentovania mierne zdržanliví. Asi vedia prečo...
Mimochodom - v športovej streľbe typu IPSC prebíjaš so zachyteným záverom len zriedka.
inspiring_swanson

Príspevok od používateľa inspiring_swanson »

mne to s tym zaverom obcas robi aj glock ked po tom zasobniku riadne j**nem. je to normalne? ja som presiel podobnym procesom pred pol rokom ked som si robil ZP, pred skuskami som chodil do dubravky z G19 strielat...potom som raz odskusal P30 a skoro som sa zamiloval - lepsie to na prvy pohlad sedelo v ruke, spust bola kratsia atd... ale nakonec som zobral glocka lebo bol lacnejsi, vedel som ze budem vela strielat tak som chcel aj dostupne nahradne diely A doplnky ako napr nocne mieridla ktore na HK budes zhanat tazko a draho.

dneska strielam s dvoma glockmi a tuhsiu spust a "divny" uchop povazujem za vyhodu pri style nosenia a strelby ktory mi sedi

tym ta nechcem odhovarat vobec od HK, len konstatujem ze predtym nez budes mat za sebou aspon par stoviek ran a dake skusenosti s nosenim a dake drily tak je tazke povedat co je pre teba to naj. Hovorim z vlastnej skusenosti nakolko som si nedavno tym presiel

k poistke to iste - pokial nenosim ciste SA ako napr 1911 tak je ti na hovno, akurat na nu zabudnes. jedine ze by si chcel nosit cocked and locked co neviem ci sa da na P30 s poistkou - a keby aj hej je to nepodarene lebo vypustac kladiva a poistka su 2 rozdielne páčky a nie ta ista ako na USP. opravte ma ak sa mylim
erebos
expert
Príspevky: 2130
Dátum registrácie: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

Z osobnej skusenosti ti mozem poradit nasledovne :
Obe zbrane su vynikajuce co sa tyka presnosti a spolahlivosti. Vyhladaj si predajcu a obe si ich chyt do ruky. Idealne by bolo si z oboch strelit. Zober si proste tu ktora ti lepsie sadne do ruky. Na to co chces vol "compact" ten je vhodny na nosenie a aj na prilezitostnu strelbu. Ten cca 1" hlavne ti presnost nezlepsi ale pri noseni to pocitis.

Pri spusti SA/DA poistku nepotrebujes, zbran je s vypustenym kohutom dostatocne bezpecna a "sama nevystreli" - to je moj nazor nemam v umysle zacinat flame o poistke.
agger
častý prispievateľ
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa agger »

@ detomasso, Max11 som majitelom USP .45 a P2000 9mmL. USP nosim denne a obcas na sutaz.

Uvodom :twisted: nieco o nastupcovstve. Praotec aktualnych modelov od HK je USP/Mark23. Mark23 bola stavana a testovana skoro ako tank (viac tu) a USP s nasledovnikmi z toho vela vytazili smerom k spolahlivosti a odolnosti (taky test ako gula do gule je pre USP malina). Tu bol vyvynuty spustovy mechanizmus (vratane jeho variant ako CDA/LEM, DAO, SA/DA) identicky s P2000 a P30/45. Jednoducho povedane menil sa len tvar zaveru, ramu a recoil control system (ten najma vplyvom rodielnych velkosti - full size, compact).

Nieco o poistke. Ako sa vravi, je to podla vkusu kazdeho sudruha. Nech si robi kazdy ako chce. OSOBNE mam rad moznost aktivovat si poistku za urcitych okolnosti. USP nosim cca 2 roky vo vnutroopaskovom nylonovom puzdre (zial mam na to postavu :oops: ). Spociatku som nosil zbran s nabojom mimo komoru/deaktivovana poistka. Neskor som presiel na v komore/aktivovana poistka, no pri testovani pri stresovych situaciach som skutocne zabudal ju vypnut (problem bol aj v tom ze som si obcas striedal P2000ku, ktora nema poistku). Snazim sa to odstranit treningom, nosenim len 1 konfiguracie a adaptovanim uchopu aby samotne vytahovanie zbrane z puzdra bolo zlucene s odistenim. AVSAK aktualne skusam variant, kedy poistku aktivujem len pri puzdreni zbrane a manipulacii so zbranou mimo puzdra. Akonahle je zbran v puzdre, poistka ide dole. Nosit zbran s natiahnutym kohutom a aktivovanou poistkou je moznost, ak si na to zvyknuty z 1911 platformy. Nie je to uplne zle lebo DA na USP je skutocne niekedy otravne dlhe.
Kazdopadne zvaz si ci citis potrebu poistky. SA/DA dava solidnu bezpecnost a pri spravnom puzdreni mas nahodak vyluceny (ked mas palec na bicom kladive tak ucitis ze ti nieco pri puzdreni tlaci na spust a snazi sa natiahnut kladivo) a taktiez fakt ze vystupuje mimo profil zbrane moze byt pre niekoho nepohodlna pre vnutroopaskove nosenie.

Viac o bugu/featurke zasuvanie zasobnika/zaver sam dole je popisane tu.

Ohladom doplnkov. Heslo "You suck and we hate you" ktore bolo dane uzivatelmi HK firme HK ma svoje opodstatnenie. Civilny trh je pre korporaciu BAE, pod ktoru HK spada, prakticky nezaujimavy. Co je velka skoda, pretoze si neuvedomuju spotrebitelsku prepojenost policajneho/vojenskeho/sportoveho trhu s civilnym a NAJMA holyvudom. Glock si to uvedomil a preto je teraz tak rozsireny.
Nastastie vela zalezi na distributorovi/predajcovi. Ak si zadovazi dostatocny pocet doplnkov, vie prekryt aj 3 mesacnu dodaciu lehotu od HK. Nastastie na SVK je to BW arms a tym to ide dobre. Niektori predajcovia mi dokonca hovorili ze dodacie lehoty su lepsie nez pre CZ (nejdem to porovnavat s mlokom, kedze doplnky na neho pomaly dostat v kazdej PNSke :P ). Na druhej strane vsetko co ma HK na sebe a je teda vyrobene priamo HK alebo v licencii je predrazene (nieco ako apple :evil: ). Zasobniky stoja radovo 2-3x tolko co na mloka. Mieridla koli licencii a malej pocetnosti HK produktov u civilov su 2x take drahe. Nastastie to su jedine 2 veci co budes kedy potrebovat menit/kupovat. Telo ramu bez criev je za batovskych 50€ a s crevami 150€, crienky (na P2000) za 16. Co uz su porovnatelne (a obacas aj lepsie) ceny. Na druhej strane je otazne ci to vobec budes potrebovat, kedze o kaboom-e (fatalnej destrukcii zbrane pri vystrele) HK som na SVK este nepocul a v statoch sa tak dialo po nepodarenych navazkach pri domacom prebijani.

Co sa tyka ceny samotnej zbrane poviem len tolko. Poznam malo majitelov mlokov ktori si na nich nic nevylepsovali. Castokrat koncia u puskara koli vyladeniu spuste a rozdiel v cene sa tym minimalne zmazal. A 200€ rozdiel pri nakupnej cene je ekvivalent cca 1500ks 9L. Ak planujes strielat vela, tak to ani nepocitis.

Luke, vyjadrenia, ze je nieco na hovno pretoze TY si to myslis, su zbytocne. Vsetky HK od USP az po P30/45, ktore su vybavene poistkou sa daju nosit cocked&locked. Toto sa da spravit na drvivej vacsine SA/DA zbrani s poistkou, pretoze je to zazite od 1911 a trh si to vyzaduje ALE nie kazda SA/DA zbran s poistkou sa da zaistit na ozube alebo s kladivom dole. Pri HK sa to da.
BTW: nerozumiem preco je nepodarene mat decocker a poistku na samostatnych ovladacich prvkoch.

*edit este k tej sportovej strelbe.
1, HK sponzorsky a vyvojom nepodporuje svojich strelcov, co je pri zivotnosti a cene sutaznych specialov nezanedbatelne. Taktiez HK vyrabalo len jeden sportovy model USP (elite/expert) a presne koli dovodom ktore som uviedol vyssie sa neujali.
2, Na SVK ich skutocne vela neuvidis pretoze je ine sutazit so sportovymi mieridlami a povodnymi. Osobne by som si sportove na USPavadlo nedal prave z dovodu ze su nevhodne na kazdodenne nosenie.
inspiring_swanson

Príspevok od používateľa inspiring_swanson »

Agger - klidek nikto tu neevanjelizuje proti HK a poistkam :) - na hovno bolo mozno trocha prehnane, tak to poopravim: Podla mna poistka pri DA/SA zbytocne veci komplikuje, osobne by som ju nepouzival kebyze ju mam. Zbran je perfektne bezpecna v DA s nabojom v komore - ak chce nosit s natiahnutym kladivom, tak sa mu poistka samozrejme, zíde.

A k 2 ovladacim prvkom - to ze zbran je DA/SA a nema poistku je uz komplexnejsie (Sig 226 napr), este komplexnejsia je ked ma poistku (HK - deckock + postka), a úplne najkomplexnejsie to je ked ma 2 páčky. Nehovorím ze taka zbran je zla zbran, ale chce to hodne hodne vela treningu aby si vedel s takou zbranou dobre a bezpecne a pohotovo zneskodnit utocnika a zaroven pri denno-dennom noseni zachovat bezpecnost.

Ak to ty vies, tak skladam klobuk, ale ja napr by som si netrufal na to. Ja sa citim dobre ked viem ze mam v puzdre zbran, ktoru vytiahnem, namierim a strielam 11-18 krat tu istu spúšť
agger
častý prispievateľ
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa agger »

Stale tomu nerozumiem. Co chces robit s decockerom ked si v obrannej situacii?
inspiring_swanson

Príspevok od používateľa inspiring_swanson »

Pred, a počas obrannej situacie nic, po obrannej situacii musim zapuzdrit aby ma neodbachli prichadzajuci policajti, a predtym nez dam do puzdra by bodlo deckocknut - ale proti deckocku samotnemu bez poistky nic nemám. Nemam nic ani proti deckoku s poistkou v dvoch ovládacich prvkoch - lenze obetujem neumerne vela pohotovosti (budes v strese riadnom, a vtedy vsetko co ide na strelnici lahko ti pojde 10x tazsie) za pofidernu bezpecnost, ktorej prakticka hodnota nie je vyssia ako HK P30 bez poistky s deckokom s nabojom komore v DA rezime

tym mu nechcem hovorit ze si ma kupit Glock, ale ze ked si kupi HK P30, tak tu bez poistky :)

Edit: Kvoli vyssie uvedenym dovodom maju zbrane s páčkami v DA/SA hlavne velmi dobre vycviceni ludia - vojaci, specialne jednotky a Agger :) a blbuvzdorne zbrane typu Glock skor jednoduchi policajti
Naposledy upravil/-a inspiring_swanson v 04 Apr 2012, 14:25, upravené celkom 1 krát.
agger
častý prispievateľ
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa agger »

...pofiderna bezpecnost... :roll:

Decock vedla kohuta je dokonca prirodzenejsie pouzit pri puzdreni. A ci pri tom aktivujes poistku je len na tebe.

Deckok s poistkou je, ako som na sebe zistil, pomerne nebezpecny. Pri rieseni parkuru a rychlom prebiti som reflexivne decockol (zvyk z pripravy zbrane a vseobencnej manipulacie) a nasledny DA rezim ma neprijemne prekvapil.

Takze v tebou popisanej situacii by som v prvom rade puzdril s poistkou. O kladivo by som sa vobec nestaral. A ak ano, je to vec navyku. Ani pri IPSC nedavam ranu isoty ale decock&lock.
Používateľov profilový obrázok
Vaquero
moderátor
Príspevky: 771
Dátum registrácie: 12 years 11 months

Príspevok od používateľa Vaquero »

Problém P30 je hlavne v tom, že ju nijako nedoladíš, jednoducho je to čisto služobná zbraň, na ktorú nie sú custom diely. Naproti tomu USP má ladičský program, dá sa upraviť spúšť a pod.
Napísať odpoveď

Návrat na "Heckler & Koch"