Par zaujimavosti o HK

agger
častý prispievateľ
Príspevky: 1287
Registered for: 14 years 1 month

Par zaujimavosti o HK

Príspevok od používateľa agger »

Vzhladom na moznost poskusat vsakovake kombinacie v ramci vyrobnej rady HK Vam prinasam nasledovne postrehy:

1, Ako sme davnejsie s Petersonom skusali USP ma zamenitelne ramy medzi 9mm a .45. Testovali sme odpal naboja vlozeneho priamo do komory. Uplna funkcnost a zamenitelnost je samozrejme podmienena "dopasovanim" zasobnika/sachty.

2, Kedze sa do mojej zbierky zatulala aj P30 V3 (SA/DA) 9mm mozem ju dokladne porovnat s mojou starsou P2000 V3 (SA/DA) 9mm.
Par postrehov:
a, Hlavne su plne zamenitelne, bez vplyvu na funkcnost napriek tomu ze 2000kovy lauf je v 30kovom zavere trochu "utopeny". Rozdiel v dlzke je cca 5mm.
b, Ramy su plne zamenitelne so spolahlivym podavanim, jedine je potrebne pouzit tycku vratnej pruziny z povodneho ramu. Je to sposobene mierne odlisnym sposobom rozoberania. Vratne pruziny a aj tycky su rovnakej dlzky, lisia sa len v uzamknuti na oske zachytu zaveru. Ako sa to sprava pocas strelby dam vediet neskor.

3, HK a Walther (udajne) ostali verni tradici a povodnemu navrhu komory na 9 Luger od Georga Lugra z roku 1904 so stupienkom v komore ako je znazornene na tomto obrazku:
Obrázok

Ako sa mi podarilo dopatrat je to tak navrhute na lepsie utesnenie vzhladom na to ze nabojnica 9L je mierne konicka. V sucasnosti vyrabane (lacnejsie) zbrane maju komoru prave mierne konicku, kedze
presne vytvorenie tohto stupienka je drahsie.

4, Modifikacie spustoveho mechanizmu. HK si kazdu drobnost zmenenu oproti povodnemu navrhu pomenovalo inak takze vznikali varianty "V":

USP:
Variant 1: SA/DA so "SAFE” poziciou. Packa poistky/vypustaka na lavej strane ramu.
Variant 2: SA/DA so "SAFE” poziciou. Packa poistky/vypustaka na pravej strane ramu.
Variant 3: SA/DA bez "SAFE” pozicie. Packa poistky/vypustaka na lavej strane ramu.
Variant 4: SA/DA bez "SAFE” pozicie. Packa poistky/vypustaka na pravej strane ramu.
Variant 5: DAO so "SAFE” poziciou. Bez poistky/ packa vypustaka na lavej strane ramu.
Variant 6: DAO so "SAFE” poziciou. Bez poistky/ packa vypustaka na pravej strane ramu.
Variant 7: DAO. Bez poistky a bez packy vypustaka.
Variant 8: DAO. Bez poistky a bez packy vypustaka. Specialny variant pre vladne agentury
Variant 9: SA/DA. Packa poistky/ bez vypustaka na lavej strane ramu.
Variant 10: SA/DA. Packa poistky/ bez vypustaka na pravej strane ramu.

P2000/P30:
V0: CDA (Combat Defense Action) spustovy system podobny SA/DA. Kde je tazky chod v DA a nasledovne cykly su klasicke LEM s vystrelom s kladivom vpredu.
V1: CDA spustovy system (LEM). LEM spust je dvojstupnova a striela zo spustenej pozicie kohuta v oboch rezimoch teda SA aj DA, no vnutorny mechanizmus ktory sa napina kazdym cyklom mechanizmu. A ponuka konstatny odpor pri oboch rezimoch.
V2: CDA spustovy system (LEM). Ako P2000 V1 ale so zvysenym odporom spuste.
V3: SA/DA s vypustacou packou umiestnenou na zadnom cele vedla kohuta.
V4: CDA spustovy system (LEM). Ako P2000 V1 a V2 s odporom v intervale medzi tymito verziami.
V5: DAO spustovy system.

Aktualne sa vyraba len verzia V2 a V3. V niekolkych clankoch v Streleckej revue (ktore na seba krizovo odkazuju :roll: ) bola pravdepodobne V0 oznacene ako V3 kedze jediny markantny rozdiel je v pozicii kladiva pred vystrelom v SA mode. Kazdopadne nie je to jedina taka zbran, a kedze V0 sa nedovazali do US tak informacie o nich su dost tazko najditelne. Taktiez je mozne ze po skonceni vyroby V0, V1, V4 a V5 boli pouzite niektore suciastky (ako kladiva) na vyrobu V2 a V3. Co to spravilo s oznacovanim sa da lahko predstavit. Kazdopadne idem stale po stopach tychto vyrobnych odchyliek.
agger
častý prispievateľ
Príspevky: 1287
Registered for: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa agger »

Zameniteľnosť rámov/hlavní/záverov P2000 a P30 otestovaná a potvrdená.

A nedá mi nepovedať že výraz "fits like a glove/sadne ako uliata" pri vymeniteľných pažbičkách a bočných paneloch platí na 100%.
Marek Z
častý prispievateľ
Príspevky: 690
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa Marek Z »

fakt zaujimave, ta zamenitolnest sa mi paci. az budem velky , tak si kupim HK
Snypo
prispievateľ
Príspevky: 339
Registered for: 15 years 5 months

Príspevok od používateľa Snypo »

Bude zaujimave otestovat hlaven P30 do P2000SK. Je to zvhle,podujmem sa na to pri najblizsej prilezitosti :-P
agger
častý prispievateľ
Príspevky: 1287
Registered for: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa agger »

Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5147
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

Ak ti to tu nebude vadit..... http://www.youtube.com/watch?v=N2rLAWksyMQ
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

agger napísal:
Ako sa mi podarilo dopatrat je to tak navrhute na lepsie utesnenie vzhladom na to ze nabojnica 9L je mierne konicka. V sucasnosti vyrabane (lacnejsie) zbrane maju komoru prave mierne konicku, kedze
presne vytvorenie tohto stupienka je drahsie..
toto je nejaká haluz. Komora má tvar daný tvarom výstružníka a vyrobiť výstružník do kónusu alebo s odskokom je IMHO fest zajedno.

Skôr by som to videl na marketingový hype na opodstatnenie vyššej ceny.
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

lovec: parádne video. Pošmákol som si. Ráno uchopím moje USP s ešte väčšou nehou a láskou :P
inspiring_austin

Príspevok od používateľa inspiring_austin »

k tej komore s odskokom, resp. odstupnovanim. je to vidno? pretoze ak dobre citam ten vykres tak rozdiel priemerov je desatina mm a to by uz malo byt viditelne aj volnym okom.
agger
častý prispievateľ
Príspevky: 1287
Registered for: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa agger »

Je to vidno. nad tym lugrovym vykresom je odkaz na fotku, len som ju nechcel vkladat napriamo lebo je velka.

Roman, moze byt. Ale skor to vidim na nemecky tradicionalizmus.
inspiring_austin

Príspevok od používateľa inspiring_austin »

zaujimave tie hk zbrane. osobne si myslim, ze komora nie je vystruzena ale vytocena nozom. nabada ma na to stopa po nastroji, kt. je pekne vidno. naopak vystruznik robi(ak je spravne pouzity) hladku stopu.
agger
častý prispievateľ
Príspevky: 1287
Registered for: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa agger »

Prečo by sa to vytáčalo nožom a nie obyčajným výstružníkom? Je to kǒli materiálu, presnosti alebo niečomu inému?
inspiring_austin

Príspevok od používateľa inspiring_austin »

kvoli rychlosti vyroby a jalovym casom. komoru najprv vrtas,potom urobis nozom na hrubo a potom na hotovo. ak by si chcel vystruzit tak musis premenit nastroj, sice sa to deje automaticky ale aj to su jalove sekundy. usetris jednu vymenu nastroja.
Používateľov profilový obrázok
majac
častý prispievateľ
Príspevky: 716
Registered for: 17 years 2 months

Príspevok od používateľa majac »

Komoru na 9x19 nemusíš predvrtat. Ale dva vystruzniky asi pouzijes, 0.35mm je na supu veľa. Ale ked to robíš sériovo tak s jedným nožom to tiež asi nepojde. Zbrojovka Brno to testovala a dostali sa na podobne tolerancie ako vystruznik. ale samozrejme hrubovali a až potom na čisto. Dvomi nožmi. Napriek tomu sa asi viac používa vystruznik. A ked sa zamyslim nad dovodom tak ani neviem prečo. Ak teda nepocitas s tým, ze na vystruzovanie potrebujes iba primitívny stroj a teda dlhší čas ti až tak nevadí. Uhersky brod na struzenie komôr 805ky používa takú staru jednoduchú masinu a asi to funguje (alebo aj nie ale to nebude chýba toho stroja :))
inspiring_austin

Príspevok od používateľa inspiring_austin »

majac: robit to na jednoucelovom stroji mozu len v uhrbrode. predsa sme sa ucili, ze cim viac operacii na jedno upnutie obrobku tym sa eliminuju chyby hadzavosti, ze :?: :idea:
osobne som toho nazoru, ze pri pouziti kvalitnych reznych dosticiek a optimal. reznych podmienok vystruzovanie lugrovej komory odpada.
a pohlad do tej agrovej komory ma v tom len utvrdzuje.
Napísať odpoveď

Návrat na "Heckler & Koch"