Svietidlá, batérie

Používateľov profilový obrázok
skemro
častý prispievateľ
Príspevky: 1609
Dátum registrácie: 18 years 8 months

Príspevok od používateľa skemro »

Mate niekto vyskusanu dobru baterku s laserom na K100?
Pozeral som nieco od Glocka. Ale taku co ozaj a na 100% sedi.
inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

Skemro: zastav sa s K100, ja mám Streamlight TLR4 a donesiem všetky kocky čo sú k tomu, vyskúšané to nemám, ale možno bude sedieť a ak nie, budeš hľadať ďalej :)
Používateľov profilový obrázok
skemro
častý prispievateľ
Príspevky: 1609
Dátum registrácie: 18 years 8 months

Príspevok od používateľa skemro »

Vdaka, ale uz sme kupili svagrovy presne to iste :wink:
Zda sa ze to nebola zla kupa. Drzi dobre, nastavene za chvilu.
inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

Snáď teda môžeme pokračovať tu:
Jack napísal:Zoid, načo mu je lišta? Na svietidlo alebo laser? Tak ja ti neviem, oveľa praktickejšie sa mi pozdáva svietiť si pri streľbe (bavíme sa o krátkej guľovej) poriadnou EDC baterkou, ktorú máš v ruke. Nadrillovať to je pomerne jednoduché. Ak si to potom seriózne porovnáš, možno stratíš niečo na rýchlosti pri druhom, treťom, x-tom výstrele, ale zase to svietidlo môžeš používať aj bez toho, aby si ťahal zbraň z puzdra. Mať ho na lište je síce viac tacticool, to uznávam, ale inak pre civilného užívateľa ďalšie benefity ťažko nájsť. Preto by som Lipu príliš neodrádzal argumentom, že ak číza ani berča nemajú rail, mal by ich vylúčiť zo svojho wish listu.
abakan napísal:Jack: ako si to myslel s tym svietidlom mimo zbrane? Skusali sme vsetky metody ked zbran je primarne v silnej ruke a svietidlo bud prilozene k zbrani slabou rukou alebo len mimo zbrane nieco na styl a la FBI a vsetko to boli nasobne vyssie casy prvej rany ako pri svietidle na liste zbrane. Pevnost uchopu bola tiez kompromisna a efektivita strelby vyrazne zaostavala pri neintegrovanom svietidle.
Jack napísal:Abakan, viacnásobne horšie časy prvej rany? Prvej? EDC svietidlo mi ako civilovi, ktorý nejde do vopred naplánovanej akcie, alebo nerieši situáciu, ku ktorej bol privolaný a teda vopred nepredpokladá, že bude nútený použiť zbraň, dáva šancu posvietiť si na okolie, potenciálne terče, apod. To mi svietidlo na lište nedáva. Ak potom tasím a musím strieľať, práve prvú ranu dávam bez toho, aby som si musel posvietiť na terč a identifikovať ho, lebo v tej situácii ho už identifikovaný mám. Problém nastáva práve pri dalších výstreloch, kedže úchop jednou rukou prináša isté nevýhody, z ktorých si niektoré popísal. Ako... neviem, toto nie je teória ale moja vlastná prax. Uvažujem, čo ste skúšali vy. Zrejme ste naraz tasili zbraň a naraz ťahali baterku z púzdra alebo vrecka... Či?
abakan napísal: Jack: Prebiehalo to nasledovne: prisvit baterkou v slabej ruke, najdenie hrozby, tasenie jednou(v slabej drzis baterku) rukou a rana.
Oproti tomu: slaba ruka pomaha tasit, prisvit baterkou, najdenie hrozby a rana. Casovy rozdiel nezanedbatelny. Dalsiu polemiku kludne rozvedme v prisl. teme.
Za mňa: súhlasím s tým čo napísal Abakan o rýchlosti tasenia, tiež je predpoklad, že v ruke už baterku máš. Veci s horším gripom a podobne, s ktorými vlastne súhlasíte obaja by som inak spomenul tiež, ale teda k tomu čo ešte povedané nebolo.

1) Osobne som skúšal trénovať štyri techniky pre streľbu so zbraňou a svetlom. FBI, Neck index, Harris a Surefire (je ich samozrejme ešte o dosť viac). Pochopil som ich rozdiely, prečítal som si argumenty pre jednotlivé techniky, pozrel nejaké videá že ako to robiť dobre. Za žiadnych okolností tam proste nebudeš tak rýchly a efektívny ako pri baterke ktorú máš na zbrani. Je to to isté ako keď niekto kto nenosí v komore tvrdí ako vlastne strieľa rovnako rýchlo ako ten čo v komore nosí. Nie, ak si rovnako šikovný človek a venuješ tomu rovnako veľa tréningu, tak ten čo nenosí bude pomalší. Dokonca som mal požičanú špeciálnu baterku pre streľbu z krátkej zbrane, neviem už čo to bolo, ale bolo to na tomto princípe: http://www.surefire.com/combatrings-cr-kit01.html . Zaujímavý nápad, ale nejaký montovateľný streamlight sa to nechytá teda.

2) Lepšia EDC baterka ako baterka na zbrani lebo je univerzálnejšia. Ale nikto ti nekáže mať predsa len jedno alebo druhé. Malá EDC baterka na jeden AA akumulátor neváži skoro nič a môže byť pripojená ku kľúčom atď a pritom na zbrani budeš mať svetlo tiež. Nehovoriac o tom, že dnes už sa predávajú aj púzdra či nosiče so zabudovanou weaver lištou na ktorú si pripneš baterku. V prípade že potrebuješ iba baterku tak si ju odpojíš, zasvietiš a znova schováš v prípade že zbraň aj baterku a máš pred tým chvíľu čas, tak s rýchlomontážou pripojíš k pištoli. Poznám človeka čo to tak robí, má na to Insight XML ktorý sa skutočne namontuje za sekundu a funguje mu to. Neni to tak rýchle ako mať to priamo na zbrani, ale je to povedzme kompromis.

3) Ďalší dôvod prečo považujem za dobré mať svetlo na zbrani - lúpežné prepadnutie, odohráva sa väčšinou za tmy, ty ťaháš pištoľ, druhou rukou baterku, svietiš na páchateľa, prinútiš ho si ľahnúť na zem... v jednej ruke pištoľ, v druhej baterka, všade okolo tma a ty potrebuješ treťou rukou zavolať políciu cez mobil.

Vôbec nechcem povedať, že baterka na zbrani je nevyhnutnosť, ale neodsudzoval by som ju tak veľmi pre civilné použitie s tým, že človek s EDC baterkou je na tom vlastne úplne rovnako ako človek čo má zbraň so svetlom.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5616
Dátum registrácie: 16 years 5 months

Príspevok od používateľa Jack »

Zoid, pozor, nikdy a nikde som neodsúdil svietidlo podvesené na zbrani! Tu si ma zrejme nepochopil. Synek sa vo vlákne, kde táto debata začala, pýtal, ktorú zbraň (z dvoch ním preferovaných) mu súdruhovia z webfora odporúčajú. Ty si mu odpovedal, že číza aj berča sú prekonané, (aj preto) lebo nemajú rail. Nielen ja som sa spýtal, či rail je skutočne to, čo potrebuje začiatočník ako on na zbrani. S abakanom sme potom začali debatu, ktorá ma zaujíma a ktorá sa preniesla aj sem. Ale skôr ako v nej budeme pokračovať, zdôrazňujem, že toto nie je debata o tom, že Jack niekoho chce presviedčať, že integrované svietidlo = omyl. Naopak, sám v tejto debate hľadám podnety na úvahu, čo sa mi vzhľadom na úroveň niektorých diskusií nestáva často.
:wink:
Abakan, vidíš, rozdiel je v tom momente, kedy použiješ svietidlo. Kým východisko mnou drilovaných situácií spočíva v tom, že si svietim, objavím hrozbu a tasím, tvoj prístup ráta s variantom, že objavíš hrozbu, tasíš a až potom si na ňu posvietiš. Rozdiel v paradigme rešpektujem, ale tá moja vychádza z úplne reálneho života. Môjho. A zo situácií, v ktorých sa ocitám.
:arrow:
Na ilustráciu: zastavujem v noci v lese vozidlo, mám podozrenie, že v ňom sedia pytliaci. Opatrne pristupujem k vozidlu tak, aby som sa v prípade ohrozenia mohol kryť, svietim si do auta, pozorne sledujem ruky oboch pasažierov, zbraň stále v puzdre nosená skryte. Skontrolujem auto, zbrane tam nemajú, upytlačenú zver tiež nie. Povolenie na vjazd do lesa síce tiež nie, ale sú dosť vychcaní, aby tvrdili, že chudáčikovia zablúdili a vbehli hlboko do lesa, keď hľadali cestu späť. Keby nedajbože niekde v priebehu tejto situácie nastal moment, že by som musel tasiť, mám oboch osvietených, tasím zbraň, mierim a tú prvú ranu dám celkom isto skôr ako niekto, kto až teraz tasí a zapína baterku integrovanú na zbrani, alebo kto odhadzuje EDC svietidlo, ktorým si predtým posvietil, aby mohol tasiť zbraň s integrovaným svietidlom, uchopiť ju obomi rukami a riešiť situáciu... Ďalej netreba rozvádzať. O tomto som hovoril. Preto trénujem čo trénujem a tak ako to trénujem. A preto mi viac vyhovuje nosiť kvalitné EDC svietidlo a zbraň zvlášť.
8)
Zoid, už som sa rozpísal až až, tak v rámci možnosti stručne:
1. Je irelevantné porovnávať niekoho, kto trénuje bez integrovaného svietidla/laseru a niekoho, kto netrénuje s integrovaným svietidlom/laserom.
2. Ako civil máš len veľmi malú pravdepodobnosť, že budeš potrebovať zbraň v NO/KN (áno viem, kto operuje týmto argumentom). Ešte menšiu, že si pritom budeš musieť/môcť prisvietiť. Nič v zlom, ale tvoj argument, že veď nosiť pri sebe možno aj aj, je tautológia, lebo nehovorí nič o tom, prečo to robiť práve tak. A o tom je táto debata, kde ja zastávam stanovisko, že hoci to vyslovene neodmietam, považujem to vzhľadom na povahu situácií, do ktorých sa môžeme ako civilisti dostať, v podstate za zbytočné. Kým ty zastávaš stanovisko, že zbytočné to nie.
3. Toto myslíš vážne? No jo, asi myslíš... V prvom rade, neviem ako ty, ale ja žijem a drvivú väčšiu času sa pohybujem v dvoch environmentoch. a) Mesto, kde je vždy kopa nejakého svetla a skutočná tma nehrozí. b) Les, kde síce svetlo nie je, ale skutočná tma tam je len pár nocí v roku. V prvom prípade sa streľba v sebaobrannej situácii dá komfortne riešiť aj bez baterky (prosím bez pseudoargumentov, že takto predsa poriadne nevidieť, čo má pachoš v rukách, lebo skončíme kdesi úplne inde). V tom druhom treba používať EDC svietidlo už len preto, aby človek niekde nezahučal do jamy, alebo si nevypichol oko haluzou. V takom prípade, teda prichádza do úvahy situácia, že už mám terč osvietený, len zapichnem a idem... Ale iné ma prekvapuje: Zoid, vidím, že naozaj veríš, že pri lúpežnom prepadnutí budeš mať čas tasiť a pod hrozbou zbrane prinútiť pachoša/pachošov, aby si to láskavo rozmyslel, ľahol na zem a viac nevymýšľal. Naozaj veríš, že pachoš dá svoj úmysel vopred najavo, aby si mal čas na takýto komfortný učebnicový postup? Resp. predpokladáš, že sa pachoš vzdá možnosti vyhovoriť sa, že "on nič, on muzikant" a chcel len pripáliť cigu, "požičať" si drobné na autobus, opýtať sa na cestu, zistiť, koľko je hodín? Ja toto príliš nepredpokladám, preto drillujem úplne iné veci než je streľba s baterkou podvesenou na lište.
:oops:
No jo. Zrejme sa na niektorých veciach zhodneme, na iných nie. Neva. Nechcem nikomu vnucovať môj pohľad na vec, lebo je individuálny a v mnohom individualistický. Ale ako som naznačil, aj keď si nechávam poradiť od inštruktora a/alebo skúsenejších "kolegov", moja snaha vedie k tomu, aby som obstál v situáciách, ktoré sa mi nejakou nepriazňou osudu môžu prihodiť. Rozhodne tu nechcem pôsobiť ako "paličák", ktorý by tvrdohlavo obhajoval to svoje a vonkoncom nemienim nikoho presviedčať, že tak ako to robím ja, je to dokonalé a lepšie to ani byť nemôže. To zdôrazňujem preto, aby nevznikli ďalšie nedorozumenia.
:D
inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

Len v krátkosti:

K tomu lesnému dobrodružstvu: toto len navrhujem, pretože som v tej situácii nebol ale nebola by ti lepšia kvalitná čelovka aby si mal obe ruky voľné?

1) Porovnával som tasenie rovnakú nadrillovaných jedincov, z ktorých jeden ťahá zbraň a baterku a druhý zbraň s podvesnou baterkou.

2) ok

3) O pár zadokumentovaných prípadoch z ČR som čítal a je to presne ten scenár, ktorý ti prišiel taký abstraktný. Bez výstrelu sa počkalo na príchod polície. Keď to nepôjde, musí sa to riešiť inak samozrejme.
inspiring_austin

Príspevok od používateľa inspiring_austin »

Jack napísal: Abakan, vidíš, rozdiel je v tom momente, kedy použiješ svietidlo. Kým východisko mnou drilovaných situácií spočíva v tom, že si svietim, objavím hrozbu a tasím, tvoj prístup ráta s variantom, že objavíš hrozbu, tasíš a až potom si na ňu posvietiš. Rozdiel v paradigme rešpektujem, ale tá moja vychádza z úplne reálneho života. Môjho. A zo situácií, v ktorých sa ocitám.
:arrow:
Na ilustráciu: zastavujem v noci v lese vozidlo, mám podozrenie, že v ňom sedia pytliaci. Opatrne pristupujem k vozidlu tak, aby som sa v prípade ohrozenia mohol kryť, svietim si do auta, pozorne sledujem ruky oboch pasažierov, zbraň stále v puzdre nosená skryte. Skontrolujem auto, zbrane tam nemajú, upytlačenú zver tiež nie. Povolenie na vjazd do lesa síce tiež nie, ale sú dosť vychcaní, aby tvrdili, že chudáčikovia zablúdili a vbehli hlboko do lesa, keď hľadali cestu späť. Keby nedajbože niekde v priebehu tejto situácie nastal moment, že by som musel tasiť, mám oboch osvietených, tasím zbraň, mierim a tú prvú ranu dám celkom isto skôr ako niekto, kto až teraz tasí a zapína baterku integrovanú na zbrani, alebo kto odhadzuje EDC svietidlo, ktorým si predtým posvietil, aby mohol tasiť zbraň s integrovaným svietidlom, uchopiť ju obomi rukami a riešiť situáciu... Ďalej netreba rozvádzať. O tomto som hovoril. Preto trénujem čo trénujem a tak ako to trénujem. A preto mi viac vyhovuje nosiť kvalitné EDC svietidlo a zbraň zvlášť.
8) :D
Diki za upresnenie, uz sa chapeme lepsie. Uznavam, ze to co piss Ty ma nohu aj patu.

zoid: k tej celovke asi tolko, ze ked som to skusal tak vznikali nasledovne problemy:
1. svetlo z celovky sa odrazalo na mieridlach a "pritahovalo" na ne zrak, tak silno, ze uz som ja nevedel preostrit na ciel za nimi. Cize opat strelba kamsi do neznama...
2. svetlo na hlave jasne oznacuje hlavu :arrow: magnet na gulku. Viac snad pisat netreba.
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Dátum registrácie: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa peterson »

Zoidberg37 napísal: 3) Ďalší dôvod prečo považujem za dobré mať svetlo na zbrani - lúpežné prepadnutie, odohráva sa väčšinou za tmy, ty ťaháš pištoľ, druhou rukou baterku, svietiš na páchateľa, prinútiš ho si ľahnúť na zem... v jednej ruke pištoľ, v druhej baterka, všade okolo tma a ty potrebuješ treťou rukou zavolať políciu cez mobil.
Vychádzaš z poznatkov z tvojich filmov alebo si mal k dispozícií policajné štatistiky? Lebo moje poznatky hovoria, že väčšina lúpeží sa pácha cez deň. Vieš vôbec akým spôsobom prebieha taký útok? Máš pocit, že na 10 metrov prečítaš zmýšlanie Joža Riga, ktorý pôjde so svojou feši po chodníku? To im budeš nasväcovať chodník ako sa budú k tebe blížiť? :D Aby si si následne neposedel na Sputnikovej 12, že si ohrozoval "mladý párik idúci nocou" (rečou NČ) :wink:
Útoky s lúpežným motívom majú rôzne dôvody. Buď si istý, že útočník si typuje svoje "objekty" a niečo u nich očakáva. Teba Zoid môžem upokojiť- nepatríš do skupiny zaujímavých objektov. Výnimku môže tvoriť zohnutý psíčkar, ktorý zbiera exkrementy po svojom bobinovi -to sa už ale volá tr.čin sex.násilia (§200/1TZ)

Baterka nemusí byť na škodu, ale osobe voči ktorej koná ozbrojený obranca je jedno, či naňu niekto svieti alebo ne. Ide o formu obrany, hlasovú intenzitu pokynov a psychiku obrancu. Kriminálne uvažujúci človek veľmi rýchlo vycíti strach a neistotu obrancu. Dovolím si tvrdiť, že veľká väčšina držiteľov zbraní nemá vôbec reálnu skúsenosť s použitím hrozby zbraňou (s úspešným výsledkom).
Napozerajú si videá na nete, prípadne si pokričia na strelnici na kamošov a majú pocit, že sú ready na incident. Zastávam názor, že nejsú.
Počas incidentu musí človek spracovať nával tepla a adrenalínu, v hlave musí vyhodnotiť situáciu- o čo vlastne ide, čo hrozí a čo treba robiť? Toto sú veci bežiace v rýchlom slede sekúnd- pričom veľkou nevýhodou býva to, že miesto, čas a spôsob útoku vyberá páchateľ a nie obeť.
Správne vyhodnotenie blížiaceho sa útoku býva šťastím, ale nestáva sa to často. Častejšie musí obeť reagovať už na samotný atak bez prípravy.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5616
Dátum registrácie: 16 years 5 months

Príspevok od používateľa Jack »

Abakan: Dík, konečne niekto, kto sa dokáže na vec pozrieť z rôznych strán. Tiež sa snažím neuvažovať dogmaticky.
:D
Zoid, to asi nie, žiadne lesné dobrodružstvo, žiadne kovbojstvo, úplne bežná prax, ktorá ti chýba. Potom by si možno zmýšľal inak. A možno aj nie... Ale vravím, každému, čo jeho jest.
8)
Celkom by ma zaujímali tie prípady z ČR, ktoré spomínaš. Pošli linky, prípadne aj cez PM, nech sa môžeme baviť konkrétnejšie. Lebo prax je skôr taká, ako spomína Peterson.
:arrow:
Čelovku v takejto situácii nemá zmysel riešiť. Jednak sa môžeme baviť, či v tme existuje lepší terč, ako ten, ktorý sa nachádza tesne pod čelovkou (ako spomína aj Abakan), ale poďme k prozaickejším nevýhodám: slabá čelovka ti je naprd, lenže silná zohrieva vzduch vo svetelnom kúželi a jeho okolí. Keď sa k tomu pridá prisvietenie vydychovaného vzduchu, máš za zimných nocí pred sebou pri každom vydýchu celkom peknú "hmlovinu", v lete ti zase tisíce malých hmyzákov nalietavajú do tváre, časť aj do očí. Čiže ako tvoja teoretická úvaha to možno vyzerá ako možná alternatíva, ale v praxi to alternatíva príliš nie je. Slepá ulička, to mi ver. A opäť prax.
:wink:
inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

Jack: tie príbehy z ČR boli s najväčšou pravdepodobnosťou v niektorom čísle zbrane a náboje, streleckej revue alebo niekde inde v papierovej podobe, zrejme to mám doma, ale nájsť to by nestálo za tú námahu.

K čelovke: ja som písal že neviem do akej miery je pre teba použiteľná v tej situácii s prehľadávaním auta, s jej využitím na nočné cesty lesom mám ale bohaté skúsenosti to zas pŕŕ. Veď zlomok toho čo som s nimi prešiel mám aj na FB v tých albumoch ku ktorým prístup máš.

Asi by sme si mali zadefinovať čo je pre koho silná a slabá čelovka, ja používam ako čelovku čínsku napodobeninu Sparku ST6, výkon by som tam odhadoval niekde okolo 200 lumenov, s tým že ju používam na širokom kuželi. Na osvetlenie priestoru pár desiatok metrov pred seba a poriadne videnie pod nohy mi to bohato stačí a ten prípad že by sa mi zohrieval svetelný kužeľ... no to fakt nie. To isté čo sa týka vydychovaného vzduchu, veď chodíme po tých istých horách, veľkú väčšinu úsekov v Malých Karpatoch prejdem na tepe do 120 a to bez problémov udýcham nosom a žiadne oslepujúce pary nehrozia, v prípade väčšej záťaže sa zas môžeš nadychovať ústami a vydychovať nosom a to mám zas ja vyskúšané :) A hmyz nalietavajúci do tváre - možno v okolí vodných tokov keď zrovna nemáš oheň čo ty asi nemáš, ale tie ťa potom otravujú úplne rovnako aj keď máš baterku v ruke. Proste v tých istých horách čo ty som prešiel stovky kilometrov, veľkú časť potme s čelovkou a nepociťoval som tieto problémy ktoré mi opisuješ.

Abakan uviedol dobrý argument s tým terčom na hlave, k tomu len áno, ale rovnako neck index technika s baterkou označuje hlavu pomerne veľmi jasne, celé svietenie baterkou je kompromisom medzi tým mať ju čo najďalej od tela aby ťa netrafili a medzi tým mať ju čo najbližšie ťažisku tela aby si ju vedel čo najpohodlnejšie používať a čo najrýchlejšie nasmerovať jej lúč správnym smerom.

Asi sa zhodneme v tom že nezhodneme a každý si ten zdroj svetla budeme riešiť inak :wink:
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5616
Dátum registrácie: 16 years 5 months

Príspevok od používateľa Jack »

Zoid, kto hovoril o neck indexe? Ty? Pre mňa praktické výhody nemá. Zbytočne teraz prechádzaš do defenzívy a budeš ma presviedčať, koľko si toho prešiel v noci lesom. To predsa vôbec nespochybňujem. Ale z hľadiska tejto témy irelevantné. Na rozdiel od situácií, ktoré si nazval lesným dobrodružstvom. Rovnako irelevantné, ako sa baviť o tom, či hmyz lieta len v blízkosti vodných tokov. Možno, keď v noci stanuješ a si pri ohníku, je to v norme, ale prial by som ti zažiť cestu v lete hoci len z Veľkého prostredného na Reisinger. Pár sto metrov pomerne ľahkým terénom, nie viac ako 20 minút chôdze a mušky budeš vypľúvať ešte hodnú chvíľu po príchode domov. Aktuálne mám čelovku od Olight, stačí mať na najnižšom výkone a hymzáci majú karneval. Vodný tok pritom vzdialený pár sto metrov. Opäť veľmi reálna skúsenosť. Čelovku nosím vždy na lov, lebo vyvrhovanie s ňou a bez nej sa ani nedá porovnávať. Pokiaľ ide o tú "hmlovinu" v zime, možno ti najbližšie pošlem foto. Naozaj problém to je za najčiernejších zimných nocí pri teplotách pod -5. Abakan ti navyše spomenul, ako nepríjemné je mieriť s čelovkou, keď ti mieridlá aj záver odrážajú svetlo do ksichtu. Aby táto debata mala nejaký význam aj pre ostatných, zostaňme teda pri poučení, že strieľať z krátkej s nasadenou čelovkou je omyl a zmysel to má len v prípadoch núdze. Ale to už veľmi odbočujeme. Došli sme k záveru, že sám vidíš, že som nepreháňal, keď som vravel, že pre situácie v ktorých sa reálne (ako civil) ocitám, je výhodnejšie nosiť EDC svietidlo a zbraň zvlášť. A tá množina situácií je podstatne širšia. Písať o ďalších je asi zbytočné. Takže ak sa s niečím dá plne stotožniť, je to posledná veta tvojho príspevku.
:wink:
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Dátum registrácie: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa peterson »

ja čakám tiež na odpoveď :wink:
inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

Peťo: keďže si svoj post hneď začal týmto:
peterson napísal:Vychádzaš z poznatkov z tvojich filmov...
tak sa mi už nechcelo ani reagovať, pretože tento štýl sa dá aj otočiť :wink:

Ďalšou vecou je že sa v argumentácii veľmi často uchyľuješ k neuchopiteľným argumentom typu "Z mojich policajných skúsenosti...", "Počas mojej praxe...", "Ulica ma naučila..." - ak ale nenapíšeš konkrétny príklad, tak to pre mňa nemá reálne žiadnu cenu, pretože za tie začiatky viet môžeš potom dosadiť čokoľvek.
peterson napísal:Vieš vôbec akým spôsobom prebieha taký útok?
Zrejme každý inak, navyše lúpežné prepadnutie bol iba príklad, takisto môžeš stretnúť dementa/ov čo si chce udrieť, nejakého lopkára ktorý ti práve vysklieva dvere na aute či páči pivnicu, prípadne niekoho kto čakal v blízkosti bankomatu že kedy kto pôjde vybrať po tisíc iných exotov a situácii.
peterson napísal:Dovolím si tvrdiť, že veľká väčšina držiteľov zbraní nemá vôbec reálnu skúsenosť s použitím hrozby zbraňou (s úspešným výsledkom). Napozerajú si videá na nete, prípadne si pokričia na strelnici na kamošov a majú pocit, že sú ready na incident. Zastávam názor, že nejsú.
Ok už si teda napísal čo nestačí a teraz naopak napíš čo majú/máme robiť aby sme boli pripravení? Ten špičkový policajný výcvik, kde podľa informácii od viacerých príslušníkov PZ máte na rok 20-50 nábojov vystrieľať na 10 metrov na statický terč páchateľa my civilisti nemáme. Takže ako sa pripraviť?
https://www.youtube.com/watch?v=UivL4BxTtTQ - keď toto absolvujem, toto mi dá ten pocit sebaistoty v tých situáciach?

Pre toto som ti neodpísal, pretože s Abakanom som si písal cez PM, s Jackom sa nezhodnem, pretože pri použití tých istých vecí máme rozdielne skúsenosti, ale ak si odmyslím niektoré vtipné vsuvky čo má vo svojich príspevkoch typu:
Jack napísal:Aby táto debata mala nejaký význam aj pre ostatných, zostaňme teda pri poučení, že strieľať z krátkej s nasadenou čelovkou je omyl a zmysel to má len v prípadoch núdze.
z ktorých vychádza, že on je účastník aj rozhodca diskusie :lol: , tak aspoň mi píše konkrétne situácie v ktorých jemu čo funguje a nefunguje. Ty takéto veci mne ani iným väčšinou nepíšeš. Väčšinou iba spochybníš/vysmeješ niekoho koncept, pričom nenapíšeš ako to robíš ty, nenapíšeš nejakú alternatívu ako to robiť lepšie a ako argument používaš veci čo som spomínal na začiatku postu, čiže odvolávaš sa na neurčité znalosti, u ktorých navodzuješ dojem že si ich nadobudol svojou praxou. Je možné že áno, ale v tom prípade píš konkrétne k veci a vynechaj Joža Riga.
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Dátum registrácie: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa peterson »

Zoid: je to úspech, že ti 10dní trvalo napísať reakciu. Zrejme si mal na to nejaké profesionálne dôvody...
Pozri, ja viem, že i ty patríš k hrstke ľudí, ktorých moja osoba deprimuje.
Nakoľko sa osobne poznáme, mohol som si dovoliť písať na tvoje príspevky zodpovedajúcu reakciu.
Jeden tunajší bojovník píše (z dôvodu svojej frustrácie) na moju adresu " zo zápiskov pochôdzkara"- ty si to opečiatkoval " z mojich policajných skúseností/praxe".
Áno si bližšie k pravde. Ty dobre vieš, že ja nepatrím k tomu slávnemu priemeru u PZ, ktorý vystriela ročne 20-50nábojov. Upresním tvoje info- na každých strelbách sa už každému rozdáva celá krabička(50ks) :)
Môj počet rán/rok je niekde pri čísle 5000ks. Oproti ozajstným IPSC strelcom som nímand. Ty vystrelíš koľko nábojov, keď spomínaš chatrný policajný strelecký výcvik?

Neviem aké argumenty sú pre teba "uchopiteľné" ? Tvoja generácia sa rada oháňa wikipediou a rôznymi linkami (akože zdrojmi) Ja mám svoju prax, svoje skúsenosti, x úspešných zákrokov na ulici či v obydliach, x osobných súbojov bez vlastného zranenia. Už 18 rokov sa pohybujem kde ťa len napadne. Ja nemám linky, kde by som dokladoval moju činnosť a skúsenosti . Ty snáď hej? Nakoľko som mal pocit, že by som sa vedel vyjadriť k téme, kde si ty písal tvoj pohľad na použitie baterky- tak som zareagoval. Kedže ťa poznám, dovolil som si "útočiť" na niektoré tvoje tvrdenia, lebo viem, že v ozajstnej situácií by ti asi preskakoval hlas, tvoja črevná peristaltika by znásobila aktivitu za zvukového doprovodu a zrejme by to skončilo fyzickým útokom voči tebe, resp.tvojou pudovou streľbou a následným zadržaním na Polícií.
Ak som zo srandy myslel nejakého Joža Riga, ver mi, že som úprimne myslel na kriminálne ostrielaneho gaunera, ktorý vie zahrať situácie a ty si toľko rohlíkov nezjedol, čo on vybojoval konfliktov na ulici.

V praxi sa stretávam s chaotickými incidentmi, kde sa vystresovaní ľudia akože bránia plynovkami a následne to lavíruje na hrane trestného činu a priestupku...
Ty píšeš prípady- útok dementa, vysklievanie tvojho auta, vykrádanie pivnice, útok pri bankomate. Ak v týchto prípadoch budeš sám a proti ostrielanému kriminálnikovi- ty neurobíš nič. Ty ho rozosmeješ z dôvodov, ktoré som písal vyššie. A ak tu spomínaš komunikáciu v SS- tak práve v tomto kontexte prišli mnohým(ktorí ťa poznajú) smiešne tvoje múdrosti ohľadne užitočnosti baterky na zbrani :wink:

Znovu opakujem- baterka nemusí byť na škodu, ja však preferujem inú výbavu osoby obrancu. Napr. psychická odolnosť, predvídavosť, schopnosť čítať situácie a hlavne preventívne správanie.
Neber môj príspevok ako sarkazmus, vychádzal som predovšetkým z vecí, ktoré považujem za silný argument.
inspiring_newton

Príspevok od používateľa inspiring_newton »

peterson
uz som mal pocit,ze si OT,ale poslednym odsekom si prispevok "vratil do hry " :D
Napísať odpoveď

Návrat na "Puzdrá na zbrane, príslušenstvo a iné..."