Čo na oči?

Použiívate ochranné strelecké okuliare?

Ano vždy.
145
65%
Len pri kovovych ter?och.
21
9%
Len na krytych strelniciach.
3
1%
Nie, nikdy.
28
13%
Zaleži od nálady.
25
11%
 
Celkom hlasov: 222

Miri357
prispievateľ
Príspevky: 119
Registered for: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa Miri357 »

ahojte,
mohol by niekto porovnať ESS ICE a Double Alpha http://www.doublealpha.biz/glasses/daa_ ... odel-alpha

chcem to využívať aj s tou dioptrickou vložkou a na fotke mi príde lepšie riešená vložka na DAA ako na ICE.
Dokonca to vyzerá tak, že pokrýva väčšie zorné pole.

Nerosia sa? myslím DAA.
Nemáte ich niekto?
Ďakujem.
Steff
častý prispievateľ
Príspevky: 624
Registered for: 8 years 1 month

Príspevok od používateľa Steff »

Ake/ktoré okuliare sa v lete nemlžia?
Som pripravený platiť, ale podmienka je aby sa mi počas 30 minút na strelnici v lete nezamlzili a nezarosili.
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3690
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Mne sa nemlžia žiadne, stačí,keď ich nemáš nacapené na čele = zabezpečíš prúdenie vzduchu.
cubitko
častý prispievateľ
Príspevky: 1270
Registered for: 13 years 5 months

Príspevok od používateľa cubitko »

Steff, kazde okuliare sa dokazu zamlzit, ale najmensi problem som mal doteraz s Oakley M2 frame.

.. ale aj tie sa vedia pri kombinacii vysoka teplota + vysoka vlhkost trosku zarosit.
Ubik
častý prispievateľ
Príspevky: 561
Registered for: 9 years 2 months

Príspevok od používateľa Ubik »

Kedysi som pouzival "mydielka" zo starych plynovych masiek. Dnes uz nieje problem kupit sprej.
adalbert
občasný prispievateľ
Príspevky: 6
Registered for: 5 years 4 months

Príspevok od používateľa adalbert »

Zdravim,

vyberam si z okuliarov ESS ICE NPF 3 (naro) a tiez ESS Crossbow Suppressor. K tomu aj dioptricku vlozku Rx insert (zatial len demo skla). Mam ich doma na odskusanie obe a lepsie mi sedi ten Suppressor (lepsie prilieha k tvari).

Zistil som vsak, ze nosnik s dioptrickou vlozkou je o 7 mm hrubsi, ako bezny nosnik. To znamena, ze okuliare mam dalej od tvare a tym padom sa ucinnost ochrany znizuje. Zhora aj zdola cez tu medzeru si mozem prestrcit malicek az do oka. Horny okraj by sa dal na strelnici riesit napr. siltovkou, ale spodny okraj neviem.

1/ Ako daleko mate okuliare od tvare vy? Mohli by ste spravit jeden pokus :-) ?
Ked si nasadite strelecke okuliare, stojite rovno, pozerate sa rovno dopredu a predpazite ruku pred seba, kde vidite spodny okraj okuliarov? Ja ho vidim asi v polke mojho ramena (s dioptrickou vlozkou).

2/ Uvazoval som este aj o okuliaroch, pod ktore sa zmestia dioptricke okuliare, ma s tym niekto skusenost?
https://www.municak.sk/ochranne-okuliar ... -740-0245/

3/ Nakoniec existuju aj pracovne ochranne okuliare s odolnostou triedy F (rovnaka trieda ako tie ESS) za 4 EUR, tak v com je vlastne podstata toho rozdielu medzi balistickymi a pracovnymi okuliarmi?
adalbert
občasný prispievateľ
Príspevky: 6
Registered for: 5 years 4 months

Príspevok od používateľa adalbert »

Este by som pridal dalsiu otazku:
4/ na ESS ICE NPF 3 International je na "skle" uvedene aj FT (odolnost mechanicka F a odolnost teplotna T)
ale na ESS Crossbow na skle nie je uvedene FT, len ESS Z87+, pricom na rame Crossbow uz je FT.

Mate to tak na sklach aj vy, ktori ste majitelmi ESS Crossbow?
Filip
prispievateľ
Príspevky: 499
Registered for: 13 years 1 month

Príspevok od používateľa Filip »

Zoidberg inac na strane 5 tie modely ESS rozoberal, skus pozriet aj tam, nepredpokladam ze za tie roky ich nejako zmenili.

Co do tych standardov, tak EU standard EN166:2001 trieda F znamena ze ochrana vydrzi naraz ocelovej gulicky s priemerom 6mm, vahou 0.86g a max rychlostou 45m/s . Trieda B je uz naraz rychlostou 120m/s a trida A 190m/s . ANSI Z87.1-2010 (a predchodca 2003) je zasa americky standard. "+" znamena ze presli testom na naraz gulicky s priemerom 0.25" (6.35mm) pri rychlosti 150fps (45.6m/s) a teda je to v podstate porovnatelne s triedou F v EU.

Rozdiel medzi pracovnymi okuliarmi a nejakymi "taktickimi" co maju narazene tieto triedy v ochrane nebude. Takticke s porovnatelnym ratingom budu mat mozno lepsi komfort nosenia, alebo nejake to zafarbenie co na pracu nemusi byt vhodne, pripadne tam daju ine uchytenie aby ti nespadli ked s tym budes behat.

Ja osobne som skoncil u wileyx sg-1. Skusal som rozne okuliare s vloznymi sklami (znacky si nespomeniem, je mozne ze aj to co spominas nizsie alebo nejakeho predchodcu), ale stale sa mi strasne rosili. Nakoniec som nasiel tie wileyx ktore sa dali u vyrobcu spravit priamo s dioptrickymi sklami na mieru, takze ziadne okuliare si do nich davat nemusim. Chrania mi aj oci okolo, lebo sa proste nalepia ako lyziarky :D Cenovo to bolo samozrejme uplne inde (nieco cez 300 ak sa dobre pamatam), ale pouzivam ich aj mimo strelnice na ine sporty a pod a proste som spokojny.
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Registered for: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

.. inak asi v 80tych rokoch boli velmi popularne okuliare od spolocnosti NASTEK
Pamatnici si mozno vzpomenu na televiznu reklamu v ktorej okuliare zastavovali strely z brokovnice :mrgreen:
.. tu reklamu som nenasiel ale tu je 28 minutove propagacne video v ktorom je obsiahnuta aj ta strelba (od 21:00)
adalbert
občasný prispievateľ
Príspevky: 6
Registered for: 5 years 4 months

Príspevok od používateľa adalbert »

Toto vlakno som prestudoval.
Nechce sa mi verit, ze by okuliare za 4 EUR boli rovnocenne okuliarom za 60 EUR (pri vsetkej moznej predrazenosti), co do odolnosti voci mechanickemu narazu.
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Registered for: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

Prečo by neboli? Ono tá cena streleckých okuliarov nezohľadňuje iba odolnosť voči nárazu. Na ochranné okuliare brusiča či sústružníka určite nie sú také nároky na optickú kvalitu materiálu, na rovinnosť kvalitu povrchu, neskresľovanie a tak ďalej a tak ďalej... Ak Ti je fuk, ako ten terč vidíš a kam ho zasiahneš, hlavne že ho zasiahneš... stačia 4 Éčka. Ak chceš triafať aj presne, určite nie!
Používateľov profilový obrázok
fotograf
častý prispievateľ
Príspevky: 800
Registered for: 9 years 3 months

Príspevok od používateľa fotograf »

Áno, môžem to potvrdiť aj zo svojej predošlej praxe: pyrotechnické okuliare sú tiež fest drahé, ale to nie je iba kvôli odolnosti optického priezoru voči mechanickým nárazom črepín, ale aj kvôli presnosti geometrického tvaru, aby neskresľovali videnú skutočnosť - a to je dosť dôležité. :idea:
DeSade
častý prispievateľ
Príspevky: 1483
Registered for: 12 years 1 month

Príspevok od používateľa DeSade »

Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Registered for: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

adalbert: ja by som si zasa dovolil verit tomu ze co sa tyka odolnosti proti mechanickemu narazu tak medzi okuliarmi a za 4e a okuliarmi za 60e zasadny rozdiel byt nemusi..

Nemyslim ze je dnes velky problem vyrobit okuliare ktore zastavia teliesko o hmotnosti X ktore leti rychlostou Y. Ovela vacsia vyzva asi bude v tom co dokaze/alebo nedokaze clovek ktory ma taketo okuliare na nose (ako pise fotograf vyssie). Cenu optiky (vseobecne) vie zasadne ovplyvnit napriklad aj kvalita povrchovej upravy - a ta na mechanicku odolnost vplyv nema.
adalbert
občasný prispievateľ
Príspevky: 6
Registered for: 5 years 4 months

Príspevok od používateľa adalbert »

Dakujem Vam za vase pripomienky.

Dnes som bol u optika a cena sosoviek do dioptrickej vlozky by bola od 100 do 180 EUR za 1 ks (cize x2). A zdoraznoval mi, ze ani pri najlepsej snahe o prepocet dioptrii (zohladnenie zakrivenia okuliarov) to videnie nie je take dobre, ako pri beznych okuliaroch (ale mam od neho zakrivene dioptricke slnecne okuliare a je to OK, zavisi vraj aj od centra tej sosovky vzhladom k oku).

Na ochrane oci setrit nechcem, ale ten nosnik s rx vlozkou je hrubsi a tak mam okuliare dalej od tvare, neviem do akej miery je potom ta ochrana plnohodnotna a teda ci to ma vyznam.

Co sa tyka strielania, bol som parkrat na strelnici a som uplny zaciatocnik. Isiel by som si obcas zastrielat. S okuliarmi (vid bod 1 nizsie) som na terc (5 - 10 m) videl a skreslenie som nevnimal :-)

Okuliare so sedym sklom by som vyuzil aj na bicykli apod. ako sportove slnecne.


Takze silne zvazujem, co s tym:

1/ pouzivat ochranne okuliare ne-balisticke, s mechanickou odolnostou F, ktore mozem nosit na svojich beznych okuliaroch, mam nieco taketo:
http://www.pracovneodevykado.sk/pracovn ... -AS-01-001

2/ skusit kontaktne sosovky a ESS (a budu blizko na tvari)

3/ investovat do toho tak, ako som povodne zamyslal

Udivuje ma aj to, ze na ESS Crossbow skle nie je uvedene to "F", iba na rame, hadam to nie je podfuk. Zatialco na ESS ICE 3 NPF (Naro) to uvedene je, ale tie mi dobre nepasuju. Nechapem, preco to tam vsade neuvadzaju.

P.S. zvlastne, ze v navode pri oboch tychto okuliaroch sa pise, ze nie su vhodne na airsoft a paintball.
Napísať odpoveď

Návrat na "Puzdrá na zbrane, príslušenstvo a iné..."