Čo na oči?

Použiívate ochranné strelecké okuliare?

Ano vždy.
145
65%
Len pri kovovych ter?och.
21
9%
Len na krytych strelniciach.
3
1%
Nie, nikdy.
28
13%
Zaleži od nálady.
25
11%
 
Celkom hlasov: 222

Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3692
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Uvažuješ dobre, ochrana očí je dôležitá.

Chcem ti dať len jednu myšlienku. Keď bude leto a teplo, tak priestor medzi tvárou a okuliarmi je veľmi podstatná vec. Nie pre ochranu ale komfort. Potom vidíš ako si strelci dávajú okuliare na špičku nosa, aby sa vedeli odvetrať.
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

adalbert:
Ako sám píšeš, "bol si parkrat na strelnici a si uplny zaciatocnik".
Tak to zbytočne nekomplikuj a choď do voľby 1 - ochranné nebalistické okuliare.
Vyber také, ktoré a/ majú dostatočnú mechanickú ochranu a b/ sú ti dosť pohodlné aj na dioptrických okuliaroch.
Bude to (na tvoju streleckú úroveň) dobré riešenie za doslova pár eur. A ak pri streľbe zostaneš, neskôr si možno vyberieš niečo iné.

Poznámka - v tejto výbave pravdepodobne nebudeš vyzerať moc taktikúl, ale na to sa môžeš zvysoka ... :wink:


Keď už je o tom reč - nemáte niekto poruke EN 166?
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Registered for: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

Ja som si davnejsie kupil tutu sadu od 3M s tym ze vyskusam, zistim co mi vyhovuje/vadi a potom pojdem kedtak do upgradu - stale ich mam a na to co od tych okuliarov potrebujem mi stacia:
https://www.heureka.sk/?h%5Bfraze%5D=peltor+3m+maxim
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

Je to trieda F, takže na zváženie....
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Registered for: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

Chlapi je tu niekto kto ma za sebou negativnu skusenost s okuliarmi triedy F, na zaklade ktorej siel do vyssej triedy ochrany?
adalbert
občasný prispievateľ
Príspevky: 6
Registered for: 5 years 4 months

Príspevok od používateľa adalbert »

Mesi: asi to so zahmlievanim bude dvojnasobne platit pri okuliaroch s dioptrickou vlozkou (4 skla) - akurat strelci si tie okuliare mozu posunut naspat ked potrebuju :-)

Yarco: to je ta pointa volby 1, ze ci tie lacne okuliare su rovnako odolne ako premiove, ked maju uvedene to F, asi by bolo treba kupit kus navyse a na strelnici do nich strelit :-)

Trochu mimo temy: este som na nete nenasiel okuliare/stit apod. s udavanou odolnostou B, alebo A.

Typicky su uvedene tieto dve normy:
MIL-PRF-31013 = kaliber .15 (3,8mm), vaha 5.8 grain (0,376 gram), 640 ftps (asi 190 m/s ako A)
EN 166 F = priemer 6 mm, vaha 0,86 gram, 45 m/s

Neviem porovnat, ci MIL-PRF zodpoveda A, B, alebo F, ked je ina vaha a priemer.
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3692
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Mám ESS supressor s RX vložkou, takže niečo o dvoch sklách na jedno oko viem. S hmlením nemám problém - ten majú tí, čo majú okuliare s veľkým prilnutím na čele.
adalbert
občasný prispievateľ
Príspevky: 6
Registered for: 5 years 4 months

Príspevok od používateľa adalbert »

mesi: poslal som ti sukromnu spravu
Filip
prispievateľ
Príspevky: 499
Registered for: 13 years 1 month

Príspevok od používateľa Filip »

adalbert napísal:Trochu mimo temy: este som na nete nenasiel okuliare/stit apod. s udavanou odolnostou B, alebo A.
velmi si asi nehladal ;) napr WileyX Spear alebo ESS Profile Pivot su oba v B , zohnat sa daju napr tu https://www.top-armyshop.sk/takticke-oc ... a-pieskove
Používateľov profilový obrázok
dirty harry
častý prispievateľ
Príspevky: 2389
Registered for: 14 years 10 months

Príspevok od používateľa dirty harry »

Mám zaujímavú skúsenosť. Nakoľko už mám svoje roky a na čítanie nosím už 10 rokov dioptrie, ale teraz mám už aj do diaľky, sem tam používam multifokálne sklá....
Už dlhšie som čítaval na webe o ajurvédskych okuliaroch, vraj ich nosenie posiluje očné svaly a následne zlepšuje zrak. Neveril som tomu najmä kvôli vysokým cenám, no teraz som len tak z roztopaše objednal na skúšku ajurvédske škulky len za 4,50 evri, veď keď nič tak žiadna škoda. Na moje veľké prekvapenie sa nimi normálne fičím na počítači a normálne sledujem telku a čítam texty v lište obrazovky. Moja manželka škulky nenosí, no keď si ich nasadila tak užasla ako super vidí telku. Dnes ma napadlo otvoriť okno a pozrieť sa cez ne a cez mieridlá krátkej. Tak ostrý obraz mieridiel spolu s ostrým obrazom rôznych cielov ma doslova šokoval. Takto ostré videnie pri mierení som nemal minimálne 15 rokov. Myslím si že na mierenku pôjdem o level vyššie, poponáhľam sa aby som si to čo najskôr vyskúšal.
Kto nad ajurvédskymi okuliarmi niekedy rozmýšľal a nevyskúšal, tak tomu to srdečne doporučujem, isto nebude sklamaný. Len si treba vybrať podľa ceny, na trhu sa dajú kúpiť od 4 evri až po smiešnych 40 !!!!
Používateľov profilový obrázok
fotograf
častý prispievateľ
Príspevky: 800
Registered for: 9 years 3 months

Príspevok od používateľa fotograf »

Spôsob "ostrejšieho" videnia cez tieto okuliare je založený na princípe zobrazovania ako camera obscura. :idea: Poznajú to aj tí, čo mieria pomocou dioptrov.
Mám však otázku: nie sú tie dierky na okuliaroch príliš riedko - ďaleko od seba? Skúšal si s tým okrem pozerania aj reálne mieriť a strieľať? :?:
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Registered for: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

U starsich strelcov som videl ze si priamo na okuliare nalepuju taku tu lepku co sa pouziva do cenovkovych kliesti (http://www.topetikety.sk/d/cenove-etike ... 3-1000223/). Po vylupnuti tej chlopienky v strede vznikne kruhovy otvor ktory funguje rovnako ako draha (a pre niekoho nedostupna) iriska.
Ja som to zatial neskusal - na okuliare zatial este nemam vek (a lepit si to priamo na bulvu sa mi moc nechce :D ) ale podaktori si takto svoje okuliare zdobia dlhodobo tak nejaky prinos to asi ma.
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Registered for: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

Myslíš napríklad niečo takéto... otvor so zmenšovaním zvyšuje hĺbku ostrosti, avšak súčasne vyžaduje kvalitnejšie/lepšie osvetlenie
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
fotograf
častý prispievateľ
Príspevky: 800
Registered for: 9 years 3 months

Príspevok od používateľa fotograf »

Chlapi - presne tak to je.
Otázka je, ako to funguje, keď sú na okuliaroch desiatky takýchto "dierok"...
Zlepšiť ostrosť (ako aj hĺbku ostrosti) to môže, ale ako potom človek vníma širšie zorné pole, čiže aké je periférne videnie... :arrow:
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Registered for: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

Igrlik: ano, to je presne ono
Fotograf: ja som to videl ludi pouzivat len na mierenke kde periferne videnie nepotrebuju.
Napísať odpoveď

Návrat na "Puzdrá na zbrane, príslušenstvo a iné..."