ZEISS Conquest v4 6-24x50

Používateľov profilový obrázok
Johnny
občasný prispievateľ
Príspevky: 82
Registered for: 14 years 11 months

ZEISS Conquest v4 6-24x50

Príspevok od používateľa Johnny »

Vybral som si tento puškohľad na DD Delta 5 20" .308 win.
Chcel by som ju prevažne na športovú streľbu s možnosťou strieľania do 300 metrov a na zriedkavú poľovačku (5x/rok).
Je to moja prvá LR puška.

Neviete mi poradiť, ktorú osnovu si vybrať?
Na výber je osnova so stromčekom a osvetlený krížik v strede osnovy: Reticle ZMOAi-20.
Alebo jednoduchší kríž s MOA stupnicou a možnosťou osvetlenia celej osnovy: Reticle ZMOAi-1.
Neviem či na 300 metrov využijem stromček a neviem.

Prosím o radu skúsenejších akú osnovu. Vďaka
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5589
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Johnny, DD Delta 5 vyzerá zaujímavo. Ale už ju máš? Nebol problém zapísať ti ju na športové účely aj na poľovné účely?
:?:
Nechcem ti spamovať vlákno, lebo ty sa chceš baviť primárne o optike, takže prípadne mi napíš PM. Lebo asi vieš, ako je to s využívaním športových zbraní na poľovné účely. Tak ma zaujíma, ako to vypálilo v praxi.
Používateľov profilový obrázok
Johnny
občasný prispievateľ
Príspevky: 82
Registered for: 14 years 11 months

Príspevok od používateľa Johnny »

Jack,

Odpísal som ti súkromnú správu. Delta 5 je doma, ale holá :-)
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

Jack napísal:Nebol problém zapísať ti ju na športové účely aj na poľovné účely?
Ako to myslíš?
Veď zbraň za "nezapisuje" na skupiny ZP a tá puška je opakovacia guľovnica.

Viem si predstaviť problémy v niektorých poľovných združeniach kvôli tradíciám a etike.
Používateľov profilový obrázok
Johnny
občasný prispievateľ
Príspevky: 82
Registered for: 14 years 11 months

Príspevok od používateľa Johnny »

Deltu 5 nebol problém zapísať na jeden preukaz na poľovné a športové, pretože ano je to opakovacia. Zákon nehovorí o pažbe a ako má vyzerať zbraň. Akurát zápis trval dlhšie lebo je prvá registrovaná na SVK.

Zatiaľ holá a potrebovala by nejakú optiku.

Takže typ zbrane a účel som uviedol len preto aby mi skúsenejší vedeli poradiť ktorú osnovu od ZEISS Conquest V4.
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5148
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

S ohľadom na aj na zriedkavú možnosť poľovačky si vyber osnovu, ktorá nie je celá osvetlená. Len bod, alebo malý krížik v strede.
Čiže túto na obrázku nižšie, je to osnova Zeiss #89.


Obrázok


(Ak je to poľovanie zriedkavé, zvážil by som FFP kuker Delta Optical Javelin 4,5-30x56 s osvetl. osnovou SMR-1, svietie len bod v strede. A 30x priblíženie je z pohľadu rozoznania dier v terči celkom rozdiel oproti 24x. Ale to je len alternatívny návrh v podobnej cenovej hladine).
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5589
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Nevyjadril som sa celkom presne, no išlo mi o praktickú stránku zapísania zbrane a Johnny mi odpovedal cez PM, preto to ďalej nechcem pitvať. Keď som sa pýtal, na myseľ mi totiž prišla jedna staršia konkrétna skúsenosť jedného konkrétneho človeka (nie moja), ktorý musel na jednom konkrétnom OO PZ (nie našom) riešiť nie práve presnú interpretáciu príslušníka vychádzajúcu nielen zo zákona o zbraniach a strelive ale najmä z ustanovení zákona o poľovníctve definujúcich zakázené spôsoby lovu. Neviem, či náhodou nebola prediskutovaná aj na WF. V každom prípade, nič dramatické. Akurát, že práve Delta 5 by takéto (dez)interpretácie mohla vyvolávať.
Za mňa niet o čom, zákon to nezakazuje (v zmysle zákona o poľovníctve je zakázaný iba lov inou zbraňou ako zbraňou na poľovné účely) a dokonca ani pokiaľ ide o poľovnícke tradície, by to nemal byť problém. Plast sa presadzuje čoraz viac aj tam, odkiaľ sme tie tradície čerpali. Na spoločných poľovačkách by niekto mohol hundrať - to nepopieram, ale na prácu do revíru by s tým nemal byť problém. Hovorím to ako človek, ktorý má na poľovné účely zapísanú aj "umelohmotnú" pumpu...
Používateľov profilový obrázok
Johnny
občasný prispievateľ
Príspevky: 82
Registered for: 14 years 11 months

Príspevok od používateľa Johnny »

lovec,

Vďaka za radu. Tá celoosvetlená asi nebude fajn za tmy/šera pri love, takže chápem tvoje odporúčanie a ďakujem.
Používateľov profilový obrázok
Johnny
občasný prispievateľ
Príspevky: 82
Registered for: 14 years 11 months

Príspevok od používateľa Johnny »

Ďakujem ostatným čo posielali aj súkromné správy.
Pôjde na ňu ZEISS s osnovou so stromčekom a osvetleným krížikom v strede. Dám sem neskor fotky aj so ZEISSom na puške a pohľad cez sklo za dňa a šera.
Prílohy
20210424_180802.jpg
Napísať odpoveď

Návrat na "Puškohľady, ďalekohľady a kolimátory"