Nočné videnie

bus driver
častý prispievateľ
Príspevky: 1442
Dátum registrácie: 12 years 4 months

Príspevok od používateľa bus driver »

Vlastniť NV môžeš, no nahodenim NV na zbran z nej urobis kat.A. Podohospodari povoľujú vynimku zo zakazaneho spôsobu lovu, ale nepovoľujú výnimku na vlastnenie zbrane kat.A. Tu môže povoliť len MV SR. Možno ju aj už udelilo kvôli africkému moru ošípaných, len sa to v tlači nespomína. Môj osobný názor je, že nočné videnie na lov už malo byť dávno povolené, hlavne z dôvodu bezpečnosti. Poľovník totiž veľmi dobre vidí, na čo strieľa. Čo sa nedá povedať o streľbe potme cez obycajny puskohlad. Stále si však myslím, že aby to bolo právne koser, musia byť vydané dve výnimky ( MP SR a MV SR ).
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5147
Dátum registrácie: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

Túto starosť prenechám MP SR. :wink:
RomanDiamond
prispievateľ
Príspevky: 172
Dátum registrácie: 6 years 6 months

Príspevok od používateľa RomanDiamond »

Som pocul, ze v niektorych skandinavskych krajinach je nelegalny lov bez tlmica a nocneho videnia :mrgreen:
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5147
Dátum registrácie: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

Počul si zle... :mrgreen:
Používateľov profilový obrázok
tryskac
občasný prispievateľ
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 10 years 9 months

Príspevok od používateľa tryskac »

lovec napísal:Kde je v zákone presne napísané, že nemôžeš vlastniť, nazvime to zjednodušene, "nočák"?
vlastniť možeš, ale nie bez výnimky :)
190/2003 Z.z
§ 4
Zbraň kategórie A
(1) Zbraňou kategórie A je zakázaná zbraň, zakázané strelivo a zakázané doplnky zbrane.
(2) Zakázanou zbraňou je
______e) zbraň vybavená zakázaným doplnkom zbrane,
(4) Zakázaným doplnkom zbrane je
______b) zameriavač zbrane skonštruovaný na princípe noktovízora alebo termovízie.

myslím si, že v tom zákone je to napísane dosť jasne
IMHO najprv musíš splniť podmienku/y na nadobudnutie zbrane kat. A a až potom ti môže niekto povoliť
ísť s tou zbraňou do hory
či nepotrebujem ani zbrojak ak splním podmienky na výkon poľovníckeho práva?
veď guľovnicou sa loviť smie, tak v čom je problém :)
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5147
Dátum registrácie: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

Udivuje ma stále znovu, ako si poniektorí dokážu vykladať isté veci, bez ohľadu na súvsťažnosť s inými :lol:

Samozrejme, zameriavač patrí medzi zakázané doplnky. Bodka.
Legislatíva nie vždy drží krok s technickým vývojom, je x prístrojov, ktoré zameriavačmi nie sú, budú použiteľné a zároveň nepatria medzi zakázané doplnky.

Ja zatiaľ predpokladám, že pracovná skupina si nepozvala niekoho z Prezídia PZ na kávu a poldeci, ale aby sa im vyjadrili k tejto problematike. Iste sa dozvieme viac, konkrétny návrh vyzerá z pohľadu praxe sľubne.
Zlomizub
častý prispievateľ
Príspevky: 878
Dátum registrácie: 10 years 6 months

Príspevok od používateľa Zlomizub »

Mna udivuje ako dokaze niekto napisat 10 (obrazne) prispevkov a nepovedat nic k veci.
Stacilo rovno napisat "Ano, zakon nedovoluje noktovizor a termovizu bez vynimky, ale existuju ine technicke riesenia ktore niesu zakazanym doplnkom.". Koniec debaty :)
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5147
Dátum registrácie: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

Vidíš, presne preto som dával odkaz na Google.
Pretože ja sem napíšem nejakú informáciu, ktorá má určitú hodnotu pre ľudí z dotknutej oblasti a niekto iný bez toho, že by si dal najmenšiu námahu zistiť niečo k veci - načo však mi to niekto na fóre zrešeršuje a strčí pod nos na tácke - tak napíše, že to nejde, nedá sa a ešte to, alebo ono. Vlastná námaha nula, ale očakávať komplet servis, to áno. :roll:
bus driver
častý prispievateľ
Príspevky: 1442
Dátum registrácie: 12 years 4 months

Príspevok od používateľa bus driver »

V prvej informacii z webu pluska.sk nebolo ani slovicko o ucasti zastupcu PPZ SR na jednani. Az z webu SPK sme sa dozvedeli, ze bola ucast aj z Prezidia. Co zasadne meni moj pohlad na vydane Opatrenie ... obsahujuce aj povolenie vynimky na pouzitie NV.
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5147
Dátum registrácie: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

Prezídium vydalo toto stanovisko, uvidíme, ako sa to bude prevádzať do praxe.
Niekto to vyvesil na inom poľovníckom fóre.

Stanovisko PPZ
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Dátum registrácie: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa arminius »

Mám prosbu na skúsenejších.
Sused na chalupe ma oslovil s požiadavku, nech mu dám názor na henten prístroj.
https://kompaszliav.sk/lidl-letak-16072-14-18 na strane 19.
Keďže sa tomu rozumiem jak hus do piva, tak nejaká recenzia (názor) by bodla.
Technickým dátam rozumiem, akurát to EVF mode neviem, čo znamená.
Sused nie je žiaden poľovník, len pozorovateľ prírody...

Dík vopred.
inspiring_cori

Príspevok od používateľa inspiring_cori »

evf znamená, že hľadáčik nie je optický, ale digitálny. Čiže sa nepozeráš na objekty priamo cez sklo, ale pozeráš na miniatúrny displej/obrazovku. Výhoda žiadna, nevýhody nízke rozlíšenie, nekvalitný obraz a slabá výdrž batérie.
Bez toho aby som to mal v rukách si vystrelím do tmy a tipnem, že to bude slabučké. Kamarátovi odporúčam, nech to kúpi, vyskúša a prípadne vráti. Lidl je v tomto bezproblémový.
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Dátum registrácie: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa arminius »

quest1 napísal: Kamarátovi odporúčam, nech to kúpi, vyskúša a prípadne vráti. Lidl je v tomto bezproblémový.
No vidíš...to mi ani nenapadlo. :idea: :roll:
bus driver
častý prispievateľ
Príspevky: 1442
Dátum registrácie: 12 years 4 months

Príspevok od používateľa bus driver »

Ten Bresser je taky prvy krocik do sveta nocnych videni. V case, ked som kupoval toto : http://www.zbraneastrelivo.sk/braun-night-vision-3-0/, stali oba NV zhruba rovnako, ale Braun ponukal aj nahravanie a fotenie a ma vacsie zorne pole. Pricom tych Braunovskych 14 stupnov zorneho pola je zalostne malo. Co uz potom Bresserskych 10 st. :roll:. Pri Braune prisvit funguje vyborne, tych 100 metrov je realnych. Zalezi, co od toho clovek ocakava. Braun vsak trocha odrbava, priblizenie nie je 3x, ale v troch krokoch, a to 1.3x, 1.6x a 2.0x . Mne to staci, NV Braun ucel splnilo na 100%, "zaskodnik" niciaci moj pletivovy plot bol odhaleny a porieseny.
Používateľov profilový obrázok
vydriduch
častý prispievateľ
Príspevky: 725
Dátum registrácie: 5 years 5 months

Príspevok od používateľa vydriduch »

Ahojte.
Co vy na legalitu takejto upravy zameriavaca? Nemohlo by ist o zakazany doplnok?

https://sport.bazos.sk/inzerat/11436764 ... kohlad.php

Nie som hnidopich - je mi jedno kto s cim lieta po lese - je to jeho zodpovednost. Ani sam nad tym neuvazujem (nepolujem ani sa nechystam), len som prechadzal inzeraty a zaujalo ma to z hladiska studia pravnych noriem.

Ja by som to zaradil k zakazanym doplnkom, predavajuci to sam nazyva "nocne videnie". Na druhej strane ide o kamerku s CCD cipom a obrazovkou, a noktovizor (ktory zakon o zbraniach zakazuje) je definovany inak.

Vyvoj foto snimacov za posledne roky obrovsky poskocil - fotaky mavaju pouzitelne ISO aj 500.000, na baraku mam bezp.kamery s citlivostou 0.00008 lux, co staci na plnefarebny zaznam pri svetle mesiaca.. Pri takychto vykonoch bude konstrukcia noktovizora velmi skoro prekonana a nezaujimava.
Napísať odpoveď

Návrat na "Puškohľady, ďalekohľady a kolimátory"