Optika na ipsc

pretorian
prispievateľ
Príspevky: 105
Registered for: 12 years 3 months

Optika na ipsc

Príspevok od používateľa pretorian »

Zdravim vospolok, chcem sa opytat na vhodnu optiku na dlhu samonabijaciu na akcne discipliny vzdialenosti 5 - 400 metrov? Dakujem za rady. Rad sa poucim od skusenejsich. Samozrejme sa jedna o diviziu open.
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

Na akej úrovni to plánuješ strieľať?

Pýtam sa len preto, lebo 400m u nás rozhodne nie je bežná vec, neviem či sa IPSC na SK vôbec niekde strieľa na takú vzdialenosť (chalani puškári možno upresnia). Tak len aby si náhodou kvôli našim domácim Lvl1 nekupoval niečo, čo nikdy nevyužiješ.
Používateľov profilový obrázok
Rasto
expert
Príspevky: 4234
Registered for: 14 years 9 months

Príspevok od používateľa Rasto »

Ucel poznam, nepoznam platformu na aku by si ho chcel namontovat ani cenovy strop.
Dalsia dolezita vec je ako uz yarco spomenul kde chces s nou strielat.
Na slovensku do 100m v cechach do 200m a podobne co som pocul i v madarsku.
Zatial sa popozeraj po optikach so zvacsenim 1-4 az 1-6.
Detaily neskor po tvojom vynadreni:-)
pretorian
prispievateľ
Príspevky: 105
Registered for: 12 years 3 months

Príspevok od používateľa pretorian »

Chcem to na ar 15 s 18 palcovou hlavnou. Strop je asi 1000 +-, rozmyslal som nad vortex pst 1-4, ale ten razor 1-6 s ktorym beha Jerry je isto fajnovejsi ale to uz je 1400 a to uz mam pomaly swara, kukal som leupold vx6 1-6 ten je kolo tisicky, mam vo vybere bushnel ellite 1-6, alebo ako economi verziu burris tac 30 1-4.
Chcem to hlavne do madarov, vlani boli popre na 230 metrov, podla mna a potencialu tej strelnice to budu tento rok v auguste tlacit ku tristo metrom kde by uz asi bolo lepsie mat 1-6 ako len 1-4 zvacsenie.

Tak a teraz poradte.
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

pretorian: Moj tip je dosporit a zobrat Swara Z6i (kludne aj second-hand). Investicia do kvalitnej optiky podla mna ma vyznam, pusku asi (urcite :wink: casom vymenis, ale kvalitnu optiku mozes prehadzovat zo zbrane na zbran az do konca zivota.

Mal som spustu roznych kolimatorov, aj dobrych 1-4x optik, ale Swaro je proste trieda sama o sebe. Toho mojho uz som mal posadeneho snad na vsetkom, od .22lr cez 9mm az po 308mu, a na vsetkom bola radost s nim strielat. Jedine dve veci co by som mu vytkol je zle urobene klikanie, kedze prenasat na vacsie vzdialenosti moc dobre nejde (dve zimy dozadu som s nim skusal valit aj na 700m) a klikanie na nom je pakaren, lebo oznacena je len polovica klikov, navyse nestandardnych), a druha vec je trochu nestastne urobeny vypinac na podsvietenie (velmi lahko ho napr. pri transporte nechtiac zapnes, a aj ked sa tusim po 3 hodinach autmaticky vypne, ked sa to parkrat zopakuje, odide Ti bateria ked ju budes najviac potrebovat (nahradna je ale skryta pod krytkou vezicky).

Na druhej strane na tej najnovsej verzii Z6i uz je ten vypinac vyrieseny lepsie, a ak valis len do povedzme 300m klikat asi nebudes potrebovat, takze na IPSC 3gun a pod. je to idealna volba. Koniec koncov, ked sa pozries s cim striela sucasna svetova IPSC elita, je to jasne vidiet.

Drzim palce pri vybere!

Gunslinger
duros
častý prispievateľ
Príspevky: 1263
Registered for: 15 years 8 months

Príspevok od používateľa duros »

Meopta ZD . Ale to co doporucil Guns je top absolutny top. Najsirsie zorne pole vyse 40m. Ja o nom snivam raz bude moj.
pretorian
prispievateľ
Príspevky: 105
Registered for: 12 years 3 months

Príspevok od používateľa pretorian »

To su rady od ludi ktorych uznavam Gunslinger a Duros. Ten swaro je fakt trieda a pouziva ho skoro kazdy kto je donho ochotny investovat, je to fakt hrca penazi ale second hand by som sa ho bal zobrat.
Da sa v tempe odstrielat kratky stage aj cez puskohlad s jednotkovym zvacsenim alebo je tam nutnost ten kolim na boku?

Ja to pri mne vydim ako najpravdepodobnejsie riesenie bushnell elite tactical 1-6,5/24 mate na to nazor ?

Meoptu som mal v ruke, ale v druhej som mal na porovnanie kahlesa 1-6/24 a bolo to nebe a dudy zorne pole, kvalita skla o dacom inom ale samozrejme aj cenou. Meopta to vyraba ako 1-4/22, nema to mensie zorne pole prave kvoli tomu ze je 22 a nie 24 ako vacsina optik?
duros
častý prispievateľ
Príspevky: 1263
Registered for: 15 years 8 months

Príspevok od používateľa duros »

Ja pravé že len dlho pozeram po optikach tohoto typu a dost to riesil kolega. Ja nemam s takouto optikou fyzicku skusenost. Osobne pouzivam obycajny weaver 1-3 duplex a som pomaly strelec na to aby ma spomaloval. Aj tak ho na ipsc pouzivam v kombinácii s kolimom. Ina situacia je pri 3gun sutazi , kde nemozes v tactical optics pouzivat kolim a optiku naraz ak tak optiku a iron sights. A tam by sa hodila nejaka fajna optika s jednoduchým a rýchlym obrazcom s dodatočnými označeniami viacerých vzdialeností s tym, ze tieto nemusia byt vyrazne. Idealna by bola cervena bodka s dvom max troma stupnami pre 200m a 300m. K tomu pravé zväčšenie 1x a co naj velke zorne pole. Ja som po bushnell elite 1-6 pokukoval a vobec mi nepride špatný. Ako nezavidim ti vyberat si optiku tejto kategorie.... ja mam sam v tom riadny vnútorný rozpor pretoze nemam 1500usd na swara. Skor by som to riesil tym bushnellom alebo vortexom... pokym sa naucis dobre strieľať . Zistíš co ti treba. Zatial sa mi tato taktika osvedčila.
Používateľov profilový obrázok
Rasto
expert
Príspevky: 4234
Registered for: 14 years 9 months

Príspevok od používateľa Rasto »

Tiez sa mi ten bushnell pozdaval, ale ked som videl ,ze za neho chcu 1900 $ :shock:
http://bushnell.com/tactical/rifle-scop ... -btr-1-sfp#

Ako celkom dobru variantu peniaze vykon sa mi vidi tento kusok, pricom podotykam ze som ho v zivote nemal v rukach.
http://www.shopbushnell.com/detail/BSN+AR91424

U Vortexa toho moc na vyber nemas ak neratam:
http://www.vortexoptics.com/product/vor ... le/reticle

Chcel som ti este doporucit IORa, ale za tie peniaze neponukaju nic prevratne, cim by sa lisili od osvedcenej konkurencie.

Hlavne nekupovat FFP, lebo na 1x by si mohol mat problem vydiet osnovu. Na druhej strane by si mal zachovany nastrel pri zmene zoomu a nemusel by si si davat pozor na presne nastavenie zvacsenia koli citaniu osnovy.
Podsvietenie osnovy je pre nase sportove ucely zbytocnost, ale ked to ponuka dany model preco nie.
Idealne su aretovacie vezicky, lebo na sutaziach len strielas a vyhnes sa nemilemu prekvapeniu pootocenej vezicky.(stalo sa v CR na LIII sutazi)
Ked kupis akukolvek osnovu, tak si budes musiet overit prepad streli na rozne vzdialenosti s tvojou puskou a tvojim strelivom, lebo na sutazi je uz neskoro. A takuto moznost vacsinou nemame a vzdy sa trapime :-(
Nemali doraz poloz na montazne kruzky a hlavne ich vysku. Ja pouzivam vysoke, ktore so mi vyhovuju ako za stoja tak i v lahu.

Poradil by som ti i viac, ale bohuzial mam obmedzeny pristup k imperialistickym puskohladom a momentalne uz druhu sezonu pouzivam Visionking 1-12x24 ku mojej spokojnosti :lol:
Predtym som tam mal 2 roky Visionking 2-20x44 a tiez som si pochvaloval.
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

Trochu Rasta doplnim:

FFP/SFP - ak zoberies puskohlad co ma nejaku balisticku osnovu (vacsina modernych 1-4x/1-6x), tak tam budes pouzivat body na prenasanie na vzdialenosti (100/200/300...) a tam je FFP pre rychlu strelbu nutne - nebudes mat cas premyslat a kontrolovat ci si sa vratil presne na 1x alebo si povedzme na 1,3x (a tam by ti uz body na prenasanie pri SFT nesedeli). Pri FFP je jedno ake zvacsenie zrovna mas, body na prenasanie na osnove budu sediet vzdy. Problem vidiet osnovu na FFP pri 1x je zvycajne len pri modeloch s vysokym rozsahom (a zvycajne mildot osnovou) - napr. pri roznych 1-8x a vyssie - tam vyrobcovia aby nebola osnova na 8x alebo 12x prilis hruba (a prekryvala terc) volia tensi kriz ktory je ale logicky pri 1x potom uplne tenucky/skoro neviditelny. Pri lepsich 1-4x a 1-6x toto ale zvycajne problem nie je.

Podsvietenie - aj ked sa vacsina matchov striela cez den, niekedy mas stage kde valis z auta alebo povedzme z tiena do svetla ci naopak, a tam to podsvietenie znacne pomaha. Ja ho mam zapnute skoro vzdy, pretoze na true 1x to mas v podstate to iste ako kolimator (a nepotrebujes ziadne pridavne BUIS alebo doctery a pod.).

Vezicky - bud aretovacie, ale aj ak nie su aretovacie, staci ich raz nastavit a potom na nich nechat krytky (Swaro a pod.), pripadne ak to nie je mozne proste ich zafixovat inym sposobom (kludne aj lepiacou paskou).

Kazdopadne nekupuj macku vo vreci (= nieco co vidis len na nete) ale ak sa da, urcite sa cezen pozri (a pozri poriadne), kludne zavolaj predavaca nech s tebou ide von, skus rychle pohyby, pripadne beh (ten ale radsej az ked zlozis peniaze, aby po tebe predavac nespustil palbu :wink:. Len velmi malo 1-4x a 1-6x ma skutocne 'True 1x' (= pohlad ako cez kolimator / bez akehokolvek zvacsenia ci zkreslenia). Swaro je v tomto vyborny (zkreslenie ma minimalne a zvacsenie naozaj len 1x), ale viacero 1-4x a 1-6x co som mal zacinali v skutocnosti na 1.1x alebo zkreslovali az neprijemne ('fisheye' efekt a pod.). Su ludia ktorym to nevadi, ale jednoznacne odporucam sa cezen pred kupou poriadne popozerat (mna tak odradil od kupy S&B ShortDot 1-8x a vela dalsich, na papieri aj v recenziach vybornych optik).

Posledny detail - paralaxa - vela tychto optik je velmi citlivych na polohu hlavy/oka voci optike. Tak ako Rasto napisal je dolezite zvolit spravnu vysku kruzkov, mat natrenovany dobry cheekweld, a mat optiku ktora s tym ma podla moznosti co najmensie problemy. Pri running&gunning mas malo casu na kontrolu cheekweldu, casto valis z neidealnych pozicii, a ak sa Ti nechtiac oko posunie voci pazbe/optike o centimeter dolava a kriz ti zacne plavat kade tade (POA/POI shift), velmi ta to zpomali a trafis len tazko.

Kazdopadne drzim palce pri vybere!

Gunslinger
pretorian
prispievateľ
Príspevky: 105
Registered for: 12 years 3 months

Príspevok od používateľa pretorian »

Bol som zvedvy ze co pouzivas ty Duros, ze vraj pomaly strelec na tom deviatom parkure vlani v madarsku my spadla sanka a nielen mne a ako vravis optika zadny swaro. Darmo kto umi umi a kto neumi cumi.

Rasto nam to vsetkym natre s minimom nakladov, visionking a este aj strely si naroby sam som cital. Myslim ze vsetky tie puskohlady vortex viper pst 1-4, alebo razor 1-6 pripadne, burris tac 30 1-4 su podsvietene a vhodne na ipsc podla americkych for. Moznost popozerat a osahat ich niekde v obchode u nas sa rovna prakticky nule. Cenovo su od 300 do 1400 eur spica je samo ze swaro ale ten je kolo 1800+, budem mat moznost vdaka sponzorovi testnut kahlesa parametrami to iste ako swaro.
Rasto ma zrusi ze aj tak my to natrie co ma recht, to my nepomozu ani dva swara. Inak ten bushnell co si dal ako prvy odkaz je v opticplaneo za necelych 1200 e preto nanho dost myslim zena uz ziarly.

Montaz som chcel asi cantilever od vortexa, mas pravdu Gunslinger dolezite bude aj ako to sadne vzdialenost od oka ja skusim skor predsadenie o dva palce ta montaz je asi o pat mili nizsia ako vacsina dostupnych nerad by som riesil licnicu. Asi sa nevyhnem posobu pokus omyl oprava, asi by som mal vziat toho burrisa v sete z montazou p.e.p.r za cca 340 dolacov nema konkurenciu a mal by som sa od coho odrazit.

Na ten 3gun planujem len moj kolim od meopty takze tactical iron divizia az na augustovy pretek by som bol open s optikou
Používateľov profilový obrázok
Rasto
expert
Príspevky: 4234
Registered for: 14 years 9 months

Príspevok od používateľa Rasto »

Kto vie strielat vie spomalit, ja furt valim rovnakym tempom na vsetky vzdialenosti a potom nestiham prebijat co nic netrafim :-)
A na tych 200m si budem musiet naprebijat 62gr nadupane, nech mam istotu v lepsej balistike.

Tu mas ukazku aku vysoku mam montaz ja, pricom vobec nepotrebujes ziadne predsadenie ARka ma dost dlhy rail na uchytenie.
Taktiez si nesmies zahatat pristup k natahovacej pake, lebo ked budes mat zavadu bude tvoj najlepsi kamarat :-)
Ked budes striedat kolim puskohlad (45 stupnov), tak treba mat oba v rovnakej vyske co je velmi dolezite, aby si sa nehladal pri prechode, co ta spomali.
Obrázok
pretorian
prispievateľ
Príspevky: 105
Registered for: 12 years 3 months

Príspevok od používateľa pretorian »

Pekna flinta, ale hlavne uz s nou mas daco odbuchane a sisi ju doladil na to co ti vyhovuje. Iste si ju par krat prerabal menil pazbu vylepsoval a otom asi arko je vies si to dolegovat ako ti vyhovuje.

Ja uvidim na ten 3gun prinajhorsom dam len kolim, podla mna to nebude az tak puskovo narocne predsa aj oni stym zacinaju, ale na august uz naisto open a neake dobre sklicka.
duros
častý prispievateľ
Príspevky: 1263
Registered for: 15 years 8 months

Príspevok od používateľa duros »

No chlapci mate teraz poparade. Ako som to tu tak čítal . Tak som to zobral úplne z opačného konca. Budete kukat akú parádnu optiku som objednal od imperialistov. Istotne ma pôvod tam odkiaľ sú všetky tie Rastove highendy ale bude to riadna sranda. Cena aj s burris jednodielnou montážou 250usd. Vychvalili ju aj americke fora ze aka fasacka optika to je... Nic len červený bod 4moa 1-4 x .. SFP to znamená veľkosť bodu pri jednotke zvacseni 4moa . Sa smiechu nezdrzite ked to uvidite :)
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

tak som poupratoval v skrini a zbastlil som toto :shock:

Obrázok

Obrázok

zavratne naklady :
Meopta ZD4 60e v DEASe
montaz na 34mm 60e na ebay
kolim od Rasta tiez tusim taknejak okolo 60e
kryt s railom Kinggun tusim 140e

celkova vaha tak ako je na fotke 3,7kg :) nic pre slecinky :D

mozno to niekedy dokonca vezmem aj na strelnicu :D len pre tu srandu
Napísať odpoveď

Návrat na "Puškohľady, ďalekohľady a kolimátory"