kolimátor alebo laser

sando
prispievateľ
Príspevky: 188
Registered for: 14 years 4 months

kolimátor alebo laser

Príspevok od používateľa sando »

Páni , čo je podľa vášho názoru vhodnejšie na krátku - kompakt / subkompakt laser alebo kolimátor, prip v kombinácii s baterkou - na "home defence" aj nosenie.
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3690
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Osobné si myslím, že laser neprináša vôbec žiadnu výhodu pri potrebe rýchlej streľby. Kým človek vôbec nájde bod, alebo hoci zelený lúč, ak sú vhodné podmeinky, tak buď mieriť vôbec nemusí, alebo má toľko času že už má dávno mierilá zrovnané.

Peniaze by som radšej investoval do tréningu.
sando
prispievateľ
Príspevky: 188
Registered for: 14 years 4 months

Príspevok od používateľa sando »

Tréning -bez debaty. Myslel som práve na rýchlosť a presnosť najme v šere/ v zhoršených svetelných podmienkach kde pevné mier. dobre nevidno.
Používateľov profilový obrázok
fotograf
častý prispievateľ
Príspevky: 800
Registered for: 9 years 3 months

Príspevok od používateľa fotograf »

Skús si to najprv na combat strelnici (pri nasimulovaní rôznych situácií - pri rôznych svetelných podmienkach) s holou zbraňou, a potom s laserom, i s kolimátorom, aby si sám zistil rozdiely. Samozrejme - nie len raz..., treba tréning. A až potom sa rozhodni, čo Ti najlepšie vyhovuje (čo Ti prináša najlepší benefit pri takejto streľbe). :idea:
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

Z tých dvoch možností by som určite bral kolimátor. To je "normálne" mieridlo, ktoré je plne využiteľné na krátke aj dlhšie vzdialenosti. A zjednodušuje mierenie, hlavne pri problémoch so zrakom.

Použiteľnosť laseru prudko klesá so vzdialenosťou. Sledujem ako rozhodca LOS-ky strelcov s laserom (napr. včera v Hunteri) a podľa mňa sa čisto podľa bodky nedá normálne strieľať nad 10-15 metrov. Hlavne ak je strelec rozbehaný alebo inak rozrušený, tá bodka neskutočne tancuje po terči, príp. sa chvíľami úplne stráca v tme za ním. Niečo ako keď je na ďalekohľade/puškohľade nastavené príliš veľké zväčšenie. Nejaké to odčítanie zásahu (tzv. viem z polohy mieridiel, kam zhruba išiel zásah) mi príde dosť ťažké až nemožné.
Ale netrénoval som s laserom, píšem to len ako pozorovateľ.
Bamboocha
prispievateľ
Príspevky: 185
Registered for: 10 years 6 months

Príspevok od používateľa Bamboocha »

mam zabudovany laser na mojej edc hracke okrem 2 treningov jeden pocas dna (cerveny, takmer neviditelne), jeden pri znizenej viditelnosti na krytej strelnici (viditelne, ale skor spomalovalo, ako pomahalo, akurat som videl ako sa mi trasu ruky :-)) som to uz nezapol. Na pistoli je to podla mna zbytocnost. Kolim je podla mna buducnost, aj na kratkych. Ale ako uz bolo napisane predomnou, najdolezistejsi je trening, ani najdrahsie udelatko s teba neurobi lepsieho strelca ak netrenujes.
sando
prispievateľ
Príspevky: 188
Registered for: 14 years 4 months

Príspevok od používateľa sando »

Problém zo zrakom zatial našťastie nemám , ale pri zhoršenej viditeľnosti po "zapichnutí" trvá trochu dlhšie kým zrovnám mieridlá a potrebujem viac "zaostrovať" na ne ako by sa mi páčilo. Naháňať trasúcu sa bodku asi nie je ideál. Lepšia kombi. asi kolim + baterka?
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5589
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Ja by som ti napísal, že pre mňa optimum sú luminiscenčné mieridlá a baterka v ruke, nie na zbrani, ale to asi počuť nechceš. Mieridlá, najmä tríciové, svietia stále, čo v tme oceníš. Nič nemusíš zapínať a sú blbuvzdorné. Kolimátor je síce o čosi pohodlnejší, ale aj o čosi menej blbuvzdorný. Laser je fajn akurát v tme, ale za denného svetla, dokonca aj za šera, pre mňa určite nie. Dokonca ani zelený ma nepresvedčil...
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3690
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Ešte sa vyjadrím ku koliamtoru. Silné by som zvážil jednu vec a tou je intenzita svietenia koliamtora. Ja by som osobne na krátkej do toho nešiel, ak by to bolo na daný účel o ktorom píšeš. Iné by to bolo pri zbraní na súťaž/strelnicu.

Neviem ako je na tom nejaká automatika ale v zásade sa nedá spraviť tak, aby reflektovala svetelné podmienky, ktoré potrebuje oko. Navyše automatika = technická komplikácia. A to pri zbrani na obranné účely nechceš. Koniec koncov aj preto sú zbrane také jednoduché stroje.

Manuálne nastavenie zase nemôžeš stále regulovať, mal by som obavu, že bodka ma buď oslepí a ešte zhorší už tak mizerné podmienky, alebo ak bude akurát svetlo tak bodka nebude.

Rovnako by som odporúčal triciove mieridlá v kombinácii so svetelným vláknom a rozhodne výrazne viac tréningu; po nahodení mieridiel musí zafungovať svalová pamäť.

Určite ale niekto kolim má na takéto použitie, a môže popísať skúsenosti počas tréningu v rôznych svetelných podmienkach. Ja popisujem len teóriu a skúsenosti zo súťaží. A to si nastavuje 70% strelcov red dot každú pol hodinu o klik, dva, tri...
Filip
prispievateľ
Príspevky: 499
Registered for: 13 years 1 month

Príspevok od používateľa Filip »

Laser je skôr gimmick ako niečo praktické. Pokiaľ nemáš nejaký naozaj silný (čo na civilnom trhu neexistuje), tak jeho viditeľnosť je veľmi ovplyvnená mimo iné aj tým na čo mieriš - a to je problém. Zelený na zelenej bunde ťažko v pohybe, mele a strese rozpoznáš.

Kolimátory sa čoraz viac dostávajú do popredia, ale naozaj to treba poriadne natrénovať, prípadne mať cowitness s mieridlami aby si nehľadal bodku - tu môže byť problém že sa ti vyššia mucha bude zachytávať o púzdro, treba ho dobre vybrať.

Ako yarco písal, na strelnici dokáže bodka zjednodušiť mierenie ak máš isté zrakové vady (ak máš cowitness môžeš nahodiť a prejsť z mieridiel na bodku ktorú držíš na cieli), ale pri astigmatizme ti ho zasa riadne zhorší, to je tiež niečo na čo treba pamatať a pred kúpou určite odskúšať.
DeSade
častý prispievateľ
Príspevky: 1483
Registered for: 12 years 1 month

Príspevok od používateľa DeSade »

a netreba sa báť väčšieho skla a bodky okolo 9MOA.
sando
prispievateľ
Príspevky: 188
Registered for: 14 years 4 months

Príspevok od používateľa sando »

Asi skúsim najprv vymeniť mieridlá za fluoresenčné pripadne nahodiť baterku ( v druhej ruke mi baterka vadí ) aj keď by som to nerád na nosenie ovešal ako vianočný stromček.
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

Mojich pár postrehov:

- Kolim: súhlasím s Mesim - automatické nastavenie jasu kolimu je pre mňa na obrannej zbrani no-go (skúsenosť som už spomínal tu). Na zbrani určenej na strelnicu do stabilných svetelných podmienok prečo nie, ale na kombináciu <svetlo-tma> prípadne <priame slnko-ostrý tieň> to je dosť bieda. Možno sú modely, ktoré to zvládajú. Na tých menej špičkových odporúčam radšej manuálny režim a nadrilovať ruku, kde a ako v prípade potreby rýchlo kliknúť +/-.

- Tríciá: myšlienka asi dobrá, v kombinácii so svetlovodom možno fakt dobrá. Ale ...
... tríciá mám na nosených zbraniach už roky, relatívne často s nimi v rámci LOS-ky strieľam v zlých svetelných podmienkach. Či už v úplnej tme s baterkou alebo na čiastočne osvetlených stejdžoch, kde strieľaš zo svetla do šera alebo opačne. Musím povedať, že si nespomínam na jediný prípad, keď som vedome zrovnával mieridlá podľa tríciových bodiek resp. že som tie bodky vôbec zaznamenal. Asi bola zbraň buď v slabej tme alebo terč osvetlený baterkou natoľko oslnil oči, že tie bodky nevideli. A to si nesvietim na zbraň, ale len pred ňu (Harries).
Nevylučujem, že podvedome mozog možno niečo z tých bodiek videl a niečo mu to pomohlo pri mierení, ale vedome som nič také nezaznamenal. Moja skúsenosť je skrátka takáto.

- Luminiscenčné mieridlá: nemám s nimi osobnú skúsenosť, tak len moje pozorovania a úvahy :wink:. Pravidelne máme na LOS-ke strelcov, ktorí si pred stejdžom baterkou nasvecujú lumi mieridlá. Na súťaž/relax ok, ale nepríde mi to ako dobrý zvyk pre obrannú zbraň. Zobudený buchotom o tretej ráno alebo zahnaný do rohu tmavého parkoviska na toto asi myslieť nebudem. Z toho len usudzujem, že bez nasvietenia pár (desiatok) minút vopred tieto mieridlá asi bohvieako nesvietia.
Tu mám otázku na ich používateľov - aký je vlastne odporúčaný/zaužívaný postup pri ich použití s baterkou? Ak mám baterku za zbraňou a svietim si na zbraň (napr. neck/jaw index), podľa mňa mám dosť jasný obraz mieridiel a tie bodky mi moc netreba príp. ich ani neuvidím. Ak baterkou svietim len pred zbraň (Harries/cigara), tie nenasvietené bodky kvôli jasne osvetlenému terču možno tiež neuvidím (viď. moja skúsenosť s tríciami vyššie).
Toto ma zaujíma, ako to používate.



Fú už som pomaly ako Guns - len pár postrehov a pol strany popísanej :lol: :roll:
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

sando napísal: 31 Jan 2023, 11:03( v druhej ruke mi baterka vadí )
Záložnú baterku v ruke/vačku v každom prípade odporúčam. Kľudne začni len s tou v ruke, príď si to niekedy vyskúšať na LOS-ku.
Pre mňa jedna z nevýhod podvesenej zbrane je to, že si vieš zasvietiť len na to, na čo zároveň namieriš nabitú zbraň. Vo viacerých situáciach to môže byť dosť nešťastný postup. Niekedy aj dosť nebezpečný.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5589
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Yarco, ak máš baterku pred/pod, podvedome zarovnávaš podľa línie mieridiel, nie tak podľa bodiek. Aspoň ja som to tak mal. Kľúčové bolo dobré zapichnutie. Potom som naozaj príliš nevnímal luminiscenčné mieridlá (rovnako ako ty spomínaš tie tríciové, čo sa tiež dá považovať za luminiscenčné). Mať baterku za zbraňou mne osobne vadí, pretože ak drillujem na strelnici a oči sú zvyknuté, tak mi to možno nepríde, ale ak to skúsim doma rozospatý, tak aj odraz svetla z batéeky od tmavosivého metalického povrchu zbrane priamo do očí môže dosť výrazne prekážať. A to nehovorím, aké peklo je to so striebornou poniklovanou zbraňou.
:D
S ohľadom na časové limity mi v poslednom čase trocha začína chýbať intenzívnejšia streleckýá prax, no tieto veci som si kedysi vyskúšal dosýtosti a za zlých/zhoršených svetelnýcn podmienok či za úplnej tmy, ak to možnosti dovolili, som na uzavretých strelniciach strieľal pomerne často a rád. Luminiscenčné mieridlá mi prišli ako veľká pomoc najmä za šera a v prítmí. Tam je azda aj čas si ich nasvietiť, pokiaľ teda nesvietia samé ako tríciá. V úplnej tme, ako som už napísal, mi prišlo oveľa dôležitejšie dobré zapichnutie a baterka.
Napísať odpoveď

Návrat na "Puškohľady, ďalekohľady a kolimátory"