Kolimátor

inspiring_stonebraker

Kolimátor

Príspevok od používateľa inspiring_stonebraker »

Kto mi povie na ako princípe funguje kolimátor ??? A dajú sa montovať na pištole ?(na slovensku myslím ) Dik.
momentalne anonymny
častý prispievateľ
Príspevky: 625
Dátum registrácie: 18 years 10 months

Príspevok od používateľa momentalne anonymny »

odrazaju luc svetla cez opticku sustavu do tvojho oka, na pistol v SR bez problemov - teda myslim legislativnych.
pre blizsie info skus wikipedia alebo najst stranku vyrobcu kolimatorov docter sight z nemecka - tam je tusim rozkres funkcie, alebo bol.
inspiring_stonebraker

Príspevok od používateľa inspiring_stonebraker »

nieje to nieco taketo ??? video

Na wikipedii to nieje
momentalne anonymny
častý prispievateľ
Príspevky: 625
Dátum registrácie: 18 years 10 months

Príspevok od používateľa momentalne anonymny »

nemam to prilis rychle, ale podla kuska je to kolimator.
do wikipedie skus dat red dot sight alebo reddot sight.
vid napr. aj www.oktarget.cz
www.aimpoint. asi com alebo se /svedsko/
a mozno to bude trochu poppisane aj na eotech stranke.
inspiring_stonebraker

Príspevok od používateľa inspiring_stonebraker »

OK, už som našiel... :wink:
Používateľov profilový obrázok
spherixis
častý prispievateľ
Príspevky: 839
Dátum registrácie: 17 years 1 month

Príspevok od používateľa spherixis »

Electron, prave som prelozil navod na nastrelenie kolimatora a z toho mi vychadza ze budem(e) musiet zbran nejako fixovat. Vies ako na to?
inspiring_newton

Príspevok od používateľa inspiring_newton »

bude sa strieľať s oporou,zoženiem ok kolegu "stojan"
Používateľov profilový obrázok
spherixis
častý prispievateľ
Príspevky: 839
Dátum registrácie: 17 years 1 month

Príspevok od používateľa spherixis »

Parada . . juchuuu :mrgreen:
Používateľov profilový obrázok
djuri
častý prispievateľ
Príspevky: 905
Dátum registrácie: 16 years 10 months

Príspevok od používateľa djuri »

aky kolimator by bol vhodny na sa. 58?
inspiring_lehmann

Príspevok od používateľa inspiring_lehmann »

Ja tam mam Tactical 1x40 tubusovy, taky lacny cinsky crep za par korun, ale drzi a funguje bez problemov. Co som pocul od ludi, co maju nastrielane podstatne viac ako ja, tak tam treba drbnut nieco taketo, a ked sa to pokazi, tak kupit dalsie.
Používateľov profilový obrázok
kapula
častý prispievateľ
Príspevky: 634
Dátum registrácie: 16 years 11 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa kapula »

Rozmyslam co zavesit na 58

zatial mam tychto 2 kandidatov od firmy NcSTAR

kandidat1 kandidat2

Na tom prvom sa daju zvolit 4 typy zamerneho obrazca, je to len taka prkotinka, ale celkovo vyzera viac advanced ako 2. Ten druhy je zas total jednoduchy a robustny. Ktory z tychto 2 by ste brali vy?
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Dátum registrácie: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

kapula: Moj nazor - ani jeden z nich :lol:

Ad 1. S cinskou optikou mam len a len zle skusenosti, ale ak chces lacny cinsky kolimator / puskohlad (aj ked asi len na vyskusanie ako by sa Ti s nim strielalo), najskor pozri Ebay (tie spomenute tam najdes za par stoviek vratane postovneho), a za cenu toho cinskeho NcStar hore uz kupis Hawke Eclipse 1,25-4x24 L4Dot (napr. z anglicka za UKP 115.00 :wink:

Ad 2. Kolimator s bodkou sa hodi zvycajne len na pistole (kde budes bezne strielat len 10-30m), na 58mu sa uz skor hodi nieco co je od 1x aspon do 4x (pri 1x funguje ako kolimator, a 4x uz mas zvacsenie s ktorym trafis ludsku siluetu 400m daleko), plus bonus je ze zvycajne nemaju len bodku, ale aj nejake dalsie referencne body (na kompenzaciu padu strely a pod.). Na 3gun niektori ludia pouzivaju aj aj - puskohlad s malym zvacsenim a kolimator pod 45uhlom naboku, ale nie je to moc dobre riesenie, a vo vseobecnosti sa prechadza na variable 1/1,5-4/5x Take mensie porovnanie takejto optiky som zrovna hodil sem na:
http://www.webforum.sk/viewtopic.php?t=1417

Drzim palce pri vybere,


Gunslinger
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Dátum registrácie: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

Este doplnim co som pisal niekomu inemu, ale pasuje to aj sem:

Kolimatorov je ozaj spusta, ale pri vybere su asi najhlavnejsie dve kriteria:

1. aky mas rozpocet (do kolko si ochotny ist?)
2. na aky ucel to chces ? (tercova strelba na 50m alebo kovaky na rozne vzdialenosti, alebo ... ?)

Pri kolimatoroch plati podobne ako pri optike ze 'you get what you pay for', alebo 'kto lacno kupi dvakrat kupi'. Sam som sa takto uz viackrat popalil, ako priklad - original Docter mam uz peknych par rokov a aj ked ho striedam na viacerych zbraniach, zatial na neho nemozem povedat zleho slova. Zato na Firepointe sa mi pokazil nastavovaci mechanizmus behom par mesiacov, a cinsky Docter co mam je na dve veci... (origos Docter ma bod krasne ostry, dokonca zblizka vyvolava dojem ze je to akoby hviezda, zato ten cinsky je 'fliacik', ktory sa navyse ak nie je v strede ale pri okraji rozmazava na uplne nejasnu smuhu...). Cize rozhodne som za 'znackovu' optiku/kolimator.

Z tych znackovych/kvalitnych je toho na vyber hodne, od klasickych cez tubusove, holosight a docter-type az po ACOGy, ozaj kvalitne robi hlavne Trijicon (pozri ich web a rozne typy ktore robia) a Aimpoint (pozri napr. ich Micro H-1). Nie su to lacne zalezitosti, ale zasa je to spolahliva a dobra optika, ktora Ti vydrzi hodne dlho a mozes sa na nu spolahnut. Tiez treba zvazit kde kupit - zaruka je pri optike vzdy dobra vec, a v ramci udrziavania dobrych vztahov tam kde bezne nakupujes sa casto da dohodnut cena prijatelna pre obe strany, aj ked zasa $$$ uspora pri nakupe zvonku to niekedy moze viac nez vyvazit, atd. Tiez je ale dobre si ho predtym minimalne pozriet/odskusat niekde na predajni nazivo, ako vyzeraju zamerne body/pohlady cez ne najdes aj na nete / youtube a pod. ale vzdy je lepsie odskusat si ho pred svojim okom (mne sa napr. chvilu pacil Z-point od Zeissu, ale ked som si ho na predajni vyskusal nazivo, zistil som ze to pre mna 'nie je to prave orechove'.

Obycajny kolimator bude mat pre Teba tie nevyhody, ze nastrelenie 'bodky' bude na .22ke sediet len na jednu vzdialenost napr. na 50m, a prenasat pri strelbe na 100 alebo 150m je bez nejakej dalsej referencie dost tazke (vacsina ACOGov ma napr. okrem stredovej bodky/V-cka aj dalsie 'referencne' ciary/bodky na prenasanie na rozne vzdialenosti) a na ozaj presnu strelbu sa klasicky kolimator moc nehodi (bodka prekryva na 100m niekolko cm, navyse bez zvacsenia to chce ozaj dobre oci). Ja mam na .22ke momentalne Holosight (1moa stredna bodka s 65moa kruhom/ciarami okolo) s vyklopnym 3x zvacsovacom, ale nie je to moc idealne riesenie. Skusal som tam hodit aj Doctera ale ten ma dost male zorne pole, a na klasickom 30mm tubusovom kolimatore co mam mi zasa prekazaju nastavovacie vezicky v perifernom videni, atd. atd.

Podla mna je taka vcelku idealna optika na relativne presnu .22ku napr. Meopta 1-4x22 K-dot, na 1x funguje ako bezny kolimator, a na 4x mas zasa moznost aj presnejsej strelby, umoznuje aj holdovery a sklo ma ozaj dobre. Cenovo je to ale dost draha zalezitost (vonku cca 15, u nas cez 20, ale pre porovnanie podobna alternativa od S&B stoji dvakrat tolko...). Na druhej strane to moze byt 'investicia na cely zivot', kedze takuto optiku mozes neskor prehodit aj na akukolvek polovnu flintu (alebo na utocnu pusku pre 3gun a pod.

Cize je to vsetko na zvazenie, a zalezi hlavne kolko si do toho ochotny dat a na co to budes vyuzivat. Ak s tym nechces strielat sutazne a pouzitie na sebaobranu je takisto vylucene, chces do toho investovat minimalne a spolahlivost a opticka kvalita nie je az taka dolezita, da sa aj zariskovat - na ebayi zohnat klon acogu alebo aimpointu za dva litre, a ak nahodou natrafis na nejaky dobry kus, bude Ti tiez dobre sluzit a budes vysmiaty, ale to je vec znacneho stastia.

Ale ak sa jedna o zbran ktoru by si potencialne raz mohol/musel vyuzit na sebaobranu, radsej odporucam dosetrit $$$ a ozaj radsej kupit nieco kvalitneho a spolahliveho.



Gunslinger
inspiring_ganguly

Príspevok od používateľa inspiring_ganguly »

..
Naposledy upravil/-a inspiring_ganguly v 08 Dec 2009, 10:39, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
kapula
častý prispievateľ
Príspevky: 634
Dátum registrácie: 16 years 11 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa kapula »

no ja som to aj planoval z ebay kupit, by to vychadzalo tak do 1800 so vsetkym a s velkou rezervou, a to sa uz celkom da. Hlavne som to chcel na odskusanie. S 58 planujem len zabavne strielanie max na 50-100 metrov. Skusal som aj hladat nejaky otvoreny s tym vyklopnym sklickom co prida priblizenie 3x, ale na ebay som sa zatial nedoklikal. Tu sa ta chcem spytat, preco sa ti to nezda az tak super...

A na 58 mam montaz na nadpazbi, takze tubusovu optiku tam zatial nechcem davat, mozno casom tam pojde nejaka plnohodnotna a podla nalady si nahodim bud kolimator alebo puskohlad.
Napísať odpoveď

Návrat na "Puškohľady, ďalekohľady a kolimátory"