Optika na malorazku na MaO.

tomas fuk
prispievateľ
Príspevky: 192
Registered for: 10 years 4 months

Optika na malorazku na MaO.

Príspevok od používateľa tomas fuk »

Zdravim vsechny. Koupil jsem si malorazku na MaO. Ted se divam po nejakem vhodnem puskohledu. Prolezl jsem uz snad vsechno, ale nic jsem nevybral. Mohl by mi nekdo z vas neco doporucit? Pouze osobni zkusenosti.
Podminky jsou tyhle.
Nejmensi zvetseni musi mit maximalne 4x.
Nejvetsi zvetseni neomezene a co nejvic.
Paralaxa od 10-15 yd.
Osnova SFP, nejlepe neco jako Mil-Dot.
Velikost kliku nejlepe 0,05 mrad, ale to je utopie. Takze spis 1/8 moa, nebo 1/4 moa.
Cena adekvatni k cene malorazky, takze cca do 25 tisic (1000 €)
Znamy mi doporucil VisionKing 4-48x65 HD. Ten vsechny parametry splnuje. Mel jsem jednou pujceny pozorovak od teto znacky, majitel ho vychvaloval az do nebes, ale ja jsem byl zklamany, protoze proti Sightronu SII Blue Sky 20-60x85 HD to byla katastrofa.
Druhy znamy mi nabizi C-More 3-30x56. Ten rovnez vsechny parametry splnuje. Ale C-More je preznaceny Nikko Stirling a na nej jsem cetl spousty negativnich recenzi, ohledne kvality skla.
Predem dekuji za pripadne zkusenosti a rady k vyse vypsanym optikam. Pokud mate vyzkousenou jinou znacku, co splneje podminky, ktere jsem vypsal,tak dopructe.
Diky moc.
Juro
občasný prispievateľ
Príspevky: 3
Registered for: 1 year 11 months

Príspevok od používateľa Juro »

Dobrý deň, dovolým si využiť/ zneužiť túto tému, keďže riešim podobný problém. Po krátkej zvažujem kúpu dlhej malorážky, pravdepodobne CZ 457 at one → primárne na rekreačnú trelbu, časom, po získaní skúseností možno nejaké MaO a pod. 1. Myslíte si, že je spomínaná zbraň na tento účel vhodná alebo je to príliš a nevyužijem jej potenciál. 2. Aká optika by bola vhodná (ideálne sú osobné skúsenosti). Niesom si istý, či je to reálne, ale rád by som sa udržal cca na 700- 750€ za optiku. Počítam s tým, že ešte budú potrebné nožičky a nejaké drobnosti.
ďakujem
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5148
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

Začnem od konca - optikou.
Pri predpokladanej čiastke do 750€ nie je problém kúpiť viac než solídny puškohľad na požadovaný účel. Zväčšenie niekde v medziach 5-25x, 6-24x, 5-30x a podobne. Zámerná osnova v prvej fokálnej rovine, aby bolo možné prenášať zámerný bod podľa vzdialenosti. Typ osnovy nejaký vianočný stromček, aby sa dal prenášaním kompenzovať aj vietor. Klikanie ideálne 0,1 MRAD. Značky napr. Athlon, Arken, Vortex.... x-ďalších, treba vždy hľadať referencie. Napr. Hawke nepríjemne zdraželi a v hladine okolo 500€ sú ich puškohľady vyslovene biedne. Puškohľad by mal mať výškový rozsah aspoň 60 MOA, smerom hore sa medze nekladú. Radšej mať viac a nepotrebovať, ako naopak.

Určite sa bude hodiť montáž s náklonom 20 MOA.

Puška.
CZ 457 At-one - prečo nie, ale keď už niečo takéhoto typu a na súťaže, tak by som ešte trošku došetril, alebo rozbil väčšie prasiatko a vzal model 457 LRP. Alebo za tie isté peniaze Tikku T1x UPR - ak sa podarí zohnať. Ak chceš ušetriť, tak základný model Tikka T1x poslúži rovnako dobre a stojí prakticky polovicu - do nejakej lepšej pažby sa dá prehodiť hocikedy, keď to uznáš za potrebné.

Ako bipod na malorajdu postačia klasické Harrisky, príp. ich klony (Caldwell a iné...).

Neviem odkiaľ si, tento rok sú veľmi atraktívne a zábavné súťaže pre malorážku pripravené na strelnici Zohor a strelnici Fénix v Leviciach
https://strelnicazohor.sk/
https://strelnicafenix.sk/rocnik-2023/
Pozri takisto FB a Instagram.
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3690
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Ja by som sa pri MaO prikláňal k optike so zväčšením 30x. Asi jednu sezónu som sa venoval tejto pohodovej streľbe, takže skúsenosti mám obmedzené, ale s mojou Meoptou ZD 6-24x65 som cítil deficit pri streľbe na 100m pri zameriavaní na prémiové body, chalani čo mali Sidewinder 8-32 boli trochu vo výhode.

Treba ale rovnako myslieť aj na to, že sa niekedy strieľa na 25m a neísť len do extrémov čo sa týka zväčšenia.

Trochu by som sa bál kríža v FFP, podľa mňa je prIhrubý pri maximálnom zväčšení, pri MaO nie je taká časová tieseň, že by si to človek nevedel v hlave ujasniť a zároveň terče vedia byť dosť malé.

Osobne by som šiel do toho Hawkeho, akurat tiež nie som ochotný za neho dať také peniaze. Úplne náhodou, keby ho niekto predával za normálnu cenu, nech sa mi ozve :)
DeSade
častý prispievateľ
Príspevky: 1483
Registered for: 12 years 1 month

Príspevok od používateľa DeSade »

Dá sa na MaO používať aj samonabíjačka?
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5148
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

Na MaO neviem, moje postrehy sú koncipované vzhľadom na typ súťaží, ktoré sa konajú v Zohore a Leviciach.
Samonabíjačka je na nich OK, nie je problém.

Ohľadom optiky, na MaO som nikdy nebol, takže môžem iba predpokladať, že ide o viac statické disciplíny. Súťaže v Zohore a v LV majú charakter malorážkového PRS, kde sa strieľa v rámci jedného stageu aj z viacerých polôh a na viacero vzdialeností, takže FFP osnova je takmer nevyhnutnosť…. môžeme to ešte rozviesť, ak je potreba niečo dovysvetliť.
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3690
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

MaO je v podstate miestenka,. Jedna položka je 10 rán, 5 minút. Jedna poloha, jeden terč.
Napísať odpoveď

Návrat na "Puškohľady, ďalekohľady a kolimátory"