Bezpečnosť strelby z predovky

friendly_goldstine

Bezpečnosť strelby z predovky

Príspevok od používateľa friendly_goldstine »

je mi jasné že najbezpečnejšie je strielať na strelnici,.
ale zaujma ma ako sa spravaju olovene projektili pri dopade,....napríklad do kopy štrku,alebo do kamena,alebo do tažkého železa,alebo do kolajnice.
samozrejme že ma nezaujmaju veci ktore projektili prestrelia ako drevo,sud,karoseria,a podobne,....ale zaujmaju ma veci ktore su niekedy za terčom alebo za predmetom na ktorý sa striela,....
ak mi niekto prezradí či sa olovene strely z inlainu odrážajú,alebo sa len zdeformuju a nemusím riešiť odrazené ulomky a podobne.
dakujem aj za sukromne odpovede.
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Dátum registrácie: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

V závislosti na tom, z akého materiálu je terč, v závislosti na energii strely v terči, sa olovené strely chovajú rôzne. Na tvrdom - železo, kameň - ak ho neprestrelia, tak sa zdeformujú alebo rozbijú a strela či jej časti nemá tendenciu sa odrážať späť. Ale strela s menšou energiou, ktorá napríklad neprenikne do dreva, sa od neho môže pekne odraziť, obvykle presne späť k strelcovi a videl som aj modriny z toho kvalitné na holeni! Pozor treba dávať ale aj na úlomky rozbitného terča, ktoré sa môžu nekontrolovateľne odraziť k strelcovi.
Aj tangenciálny náraz do predmetu - strela ho "lízne" - môže byť problém - odrazí sa a zmení smer, môže dopadnúť kamkoľvek a ... :evil:
friendly_goldstine

Príspevok od používateľa friendly_goldstine »

takže kopu štrku ,železničný násyp,možem považovať za vec od ktorej sa neodrací gula,ale kde sa rozpeští?samozrejme že som si toto vybral ako príklad,niekonkrétne stanovisko,...alee v podstate viem na druhej strane násypu na velkom sirokom poli kontrolovať či sa široko daleko niekto nepohybuje.a ked treče dam do urovne kolien na tak by som nemal vetšinou na 30,50 metrov prestreliť násyp......z vetšej dialky aj tak bez optiky uvidím prd a nie terč na ktorý chcem triafať.
zaulmalo ma len či sa od kolajnic nahodou strela neodrazí,alebo od štrku.samozrejme počítam s odrazeným bordelom ktorý občas odskočí,ale z logickeho hladiska mi pripadala olovena strela bezpečnejšia ked sa rozplacne je to v pohode.viem čo robia ocelove broky z bb vzduchovky.a to strielaš vetšinou na malu vzdialenost lebo daleko nedostreliš,ale občas ti taky ocelovy brok lítá kade tade okolo uší,ked najde kus leleza a tak.......preto som sa pýtal na toto.
Používateľov profilový obrázok
Kapo
častý prispievateľ
Príspevky: 1434
Dátum registrácie: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Kapo »

Najbezpečnejšie je strielať kolmo na sypký materiál-val. Aj vonkajšie strelnice nič iné nemajú.
Ale nezabudni, že behať z flintou po chotári /aj pole, les a lúka je niečí polovný revír/ ti môže narobiť nepríjemnosti.

Predsa len na strelnici sa dá okrem strielania aj dobre pokecať a niekedy aj obzrieť zaujímavé zbrane. :wink:
Používateľov profilový obrázok
kapula
častý prispievateľ
Príspevky: 634
Dátum registrácie: 16 years 11 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa kapula »

Tak do tejto temy urcite patri toto video: https://www.youtube.com/watch?v=en384qVqrug
Nazov hovori za vsetko - Smokeless Powder in a Muzzleloader?

je to trosku dlhsie, takze to zhrniem.
cca 2:00 - dvojita davka cierneho prachu, cize dokopy 160grs
cca 3:30 - plna hlaven cierne prachu (vystrel cca 6:20)
cca 7:30 - normalna davka (80 grs) moderneho bezdymneho prachu (vystrel cca 9:00)
cca 10:30 - normalna davka (80 grs) moderneho rychleho bezdymneho prachu (vystrel cca 12:00)
cca 13:50 - nova zbran a 3 davky moderneho prachu a na to 3 gule. vystrel cca 16:50

nasleduje pokec + upozornenie, ze naozaj nieje jedno co sa do predoviek sype.
Používateľov profilový obrázok
aparapi
častý prispievateľ
Príspevky: 617
Dátum registrácie: 10 years 1 month

Príspevok od používateľa aparapi »

Ale aj tak to niektorí pochopia až potom ako prídu o oko, pár prstov, ruku a pod. :evil:
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Dátum registrácie: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

Dôležité! Pri nabíjaní na salutnú streľbu si nezabudnite nabiják v hlavni :evil:
https://www.novinky.cz/zahranicni/evrop ... pusky.html
erebos
expert
Príspevky: 2130
Dátum registrácie: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

Kapula : je tam este jedno dolezite upozornenie!!!!

Pri nabijani predovky je nutnost dorazit projektil na prach. Pripadna dutina - nedorazenie projektilu moze sposobit kriticky narast tlakov!!!
Napísať odpoveď

Návrat na "Perkusné zbrane"