Pocit bezpečia-dotazník /prieskum/

Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Dátum registrácie: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

ja v tom vidím ukázanie cesty.

Ak čítam aké "pekné čísla" idú na tak "náročné" veci ako anketa na vzorke, ktorú nikto nebude nejak hlbšie posudzovať- vychádza mi z toho pekný návod ako sa zariadiť podobne.
Normálne by ma bavilo infiltrovať sa do takej spoločnosti a cucnúť si z dotácií taky :)
Asi by bolo dobré cez nejakú nadáciu alebo niekoho z tretieho sektoru uskutočniť niečo podobné, načo je možné získať grant.

:D
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Dátum registrácie: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

MK25 napísal:Nedá mi nepripojit sa do Vasej diskusie. Nedávno som sa stala obeťou prepadnutia za bieleho dňa. Dovtedy som si svoj strach neuvedomovala, ale po tomto incidente som začala premýšľať o tom, že by bolo dobre zaobstarat si nejaku zbran, aby som sa citila bezpecnejsie. Čo si o tom myslíte? Dakujem za odpoved.
Hmmmm, vzhladom na pozadie autoriek (MK a JT) ma dost prekvapuje nedostatok invencie pri vymyslani si nickov, a az zabavne posobiaci vyssie uvedeny sugestivny prispevok MK :lol: Akoby ocakavali ze na fore venujucom sa zbraniam najdu priemerne IQ v dvojcifernych cislach :roll: :lol:

Ocenujem vsak aspon relativnu uprimnost JT a dotaznik som tiez vyplnil (svoju rolu zohrala i zvedavost), napriek tomu ze ma sklamal rovnako ako viacerych dalsich - v podstate cloveka naozaj vedie len jednym smerom, a tak ako napisal erebos da sa presne cakat ako bude interpretovany vysledok bez ohladu na to ako ho clovek vyplni. :evil:

Skoda ze dotacie neziska asi ziaden podobny prieskum ktory by sa pytal skutocne relevantne a jednoznacne otazky, napr.:
Citili by ste sa pri prechadzke vecer bezpecnejsie keby ste u seba mali strelnu zbran?
Citili by ste sa v prostriedkoch hromadnej dopravy bezpecnejsie keby ste vedeli ze spolucestujuci u seba ma strelnu zbran?
Suhlasite s tym ze by clovek mal mat moznost chranit zivot svoj i svojich blizkych strelnou zbranou?
atd. proste otazky kde sa da jasne odpovedat ano/nie/neviem a ktore jasne preukazu vztah medzi hodnotenim bezpecnostnej situacie a drzanim zbrane za ucelom ochrany osoby a majetku.

Kludne by mohli byt aj s moznostou viacerych odpovedi:
Pri vecernej prechadzke parkom vas obkluci skupinka 'mladikov' s nozmi, z vrecka by ste vtedy chceli vytiahnut:
a) mobil
b) penazenku
c) futbalovu loptu
d) dobre srdce (pani Mezenskej?!?)
e) strelnu zbran
f) inu zbran
g) nic, vrecka mam prazdne takze sa nemusim nicoho bat :roll:

Ale vazne, ten report linknuty vyssie nic podstatneho v tejto oblasti nezistil, len potvrdil empiricke skusenosti a vysledky x dalsich podobnych prieskumov (vek/pohlavie/socioekenomicky status/sociodemograficke premenne/... vs. vnimane bezpecie, pricom vsetky v podstate koresponduju so zakladnou logikou), a aj zistenia v zavere: ...V uvedenej oblasti sa ako zaujímavé javia zistenia o absencii vzťahu medzi osobnou skúsenosťou s kriminalitou a hodnotením bezpečnostnej situácie. Je teda zrejmé, že existujú rozdiely medzi subjektívnymi a objektívnymi hodnoteniami bezpečnostnej situácie. Absencia vzťahu medzi objektívnymi a subjektívnymi mierami nepriamo potvrdzuje existenciu ďalších sprostredkujúcich premenných – facilitátorov a inhibítorov a osobná skúsenosť na nich participuje len čiastkovo...

podla mna vobec nie su prekvapive a tiez su uplne logicke. Homo sapiens nie je potkan v klietke, ktoreho subjektivna miera vnimania bezpecnostnej situacie bude priamo umerna osobnej skusenosti (zjednodusene povedane ak na jednom mieste parkrat dostane elektricky sok, bude sa tomu miestu vyhybat...). Vacsina ludi ale dokaze premyslat, a ak maju za rohom park so zlou povestou, budu sa mu vyhybat aj ak by ich osobne tam nikto nikdy neprepadol alebo neznasilnil. Neviem na zaklade coho autori urcovali 'objektivne hodnotenie bezpecnostnej situacie', podla vsetkeho to bolo len v suvise s otazkou ohladne osobnej skusenosti za poslednych pat rokov, ale toto podla mna nema ziadnu vypovednu hodnotu. Jednako korelacia medzi osobnou skusenostou a kriminalitou - ci uz skutocnou alebo vnimanou - vobec nemusi byt priama, a jednako je 'kriminalita' a 'kriminalita' (z hladiska osobnej bezpecnosti je Moskva povazovana za jedno z najhorsich miest na svete, rozdiel je ze zatial co v Moskve cloveku v metre cmajznu penazenku alebo mobil, v Lagose - ktory je v rebricku hned za Moskvou - mu ritualne odseknu hlavu :roll:

Kazdopadne klucove slovo tohto prieskumu je 'vnimana' (vnimana kriminalita, vnimana bezpecnost, vnimana viktimizacia, ...), cize zdrojove data su zalozene na domnienkach, nazoroch a pocitoch, a ako sa vravi vo svete informatiky - GIGO (Garbage In Garbage Out).

Ak teda mozem dat male odporucanie autorke, ak naozaj ma zamer v ramci svojej dizertacnej prace zistovat 'ako bezpecne sa citia prave drzitelia zbrani', ten dotaznik by mal byt prerobeny aby toto reflektoval a bud potvrdil alebo vyvratil zakladnu hypotezu (ktoru nam vsak autorka neuviedla). Ak bola v uvodnom prispevku naozaj uprimna, dufam ze ta hypoteza znie v zmysle 'ludia ktori nosia zbran na svoju ochranu sa citia bezpecnejsie nez ludia ktori ju nenosia'. Coho sa vsak obavam - podobne ako viaceri dalsi v prispevkoch vyssie - je ze ta jej hypoteza skor znie 'ludia ktori nosia zbran na svoju ochranu vnimaju subjektivnu bezpecnost negativnejsie nez zvysok populacie' a od toho je len krocik k deformnovanym zaverom ktore vystihol erebos (...legalni drzitelia zbrani ich vlastne nepotrebuju lebo na to nie je realny dovod. Vlastnia ich len pre to ze trpia chorobnym pocitom ohrozenia a vlastnictvo zbrane je pre nich sposob akym to prekonavaju...) alebo niecomu velmi podobnemu. Hacik je, ze na rozdiel od veku/pohlavia/a mnozstva inych zvazovanych premennych, drzitelom zbrane sa clovek stava na zaklade svojej volby (a subskupina ludi ktori su nielen drzitelia zbrani ale su zaroven nositelia zbrani na svoju ochranu je este mensia), pricom nie vsetci nositelia (A-ckari) skutocne zbran aj nosia na svoju ochranu, a zaroven nie vsetci drzitelia (B/C/D/E/F-kari) maju zbrane vylucne na ucel iny nez svoju ochranu. Ani rozdelenie na skupiny teda neumoznuje oddelit ludi co vlastnia zbran na svoju ochranu od ludi co zbran vlastnia na ine ucely. Zjednoduseny priklad na vysvetlenie - percentualny podiel drzitelov zbrani moze byt velmi podobny - v BA aj v Hornej Dolnej - povedzme 100 na 5,000 obyvatelov, no zatial co v Hornej Dolnej bude 1 drzitel (povedzme B-ckar) ktori ma doma zbran na svoju ochranu, a 99 drzitelov (polovnikov a sportovych strelcov, z ktorych mnohi maju A-cko ale nikto z nich zbran na svoju ochranu nenosi), a zasa v Petrzalke bude jeden drzitel (polovnik) a 99 drzitelov (ktori nosia alebo drzia zbran na svoju ochranu). Pocet rokov drzby zbrojneho preukazu ani skupina vlastnictva zbrane ani ziadna z tych otazok v linknutom dotazniku momentalne nefiltruje/neoddeluje ludi co zbran nosia na svoju ochranu, tym padom vystupy ktore autorka z neho v sucasnom zneni ziska budu bud uplne nepresne, alebo dokonca az zavadzajuce.

Ak to teda je naozaj robene v zaujme vedy, verim ze JT si uvedomi tieto specifika a hypotezu/metodiku/interpretaciu podriadi tomu aby ziskala podla moznosti co najrelevantnejsie vysledky, a v tomto jej drzim palce.


Gunslinger
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5147
Dátum registrácie: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

Gunslinger napísal: .....Hmmmm, vzhladom na pozadie autoriek (MK a JT) ma dost prekvapuje nedostatok invencie pri vymyslani si nickov, a az zabavne posobiaci vyssie uvedeny sugestivny prispevok MK :lol: Akoby ocakavali ze na fore venujucom sa zbraniam najdu priemerne IQ v dvojcifernych cislach :roll: :lol: ....
Pravdepodobne iba nizky vek a mensi objem zivotnych skusenosti sposobili chybicku.
My, ktori sme uz nejake tie strasti, nastrahy a odhalenia zazili - a to hovorim ako nedavno Nomed-om odhaleny operativec v oblasti preventivneho odhalovania rasovej neznasanlivosti medzi uzko definovanou skupinou poskytovateliek specializovanych sluzieb - tak na vlastnej kozi sme neraz pocitili, aky velky vyznam je dolezite klast na vyber skuseneho taktickeho konzultanta..... clovek sa vyhne mnozstvu problemov a nepredpokladanych hrozieb. :arrow: :idea: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Používateľov profilový obrázok
aris
častý prispievateľ
Príspevky: 3399
Dátum registrácie: 15 years

Príspevok od používateľa aris »

Gunslinger: klobuk dole!

ako to robis, ze tvoj stostrankovy prispevok mi pripada ako par strucnych a vystihujucich viet? :)

pozyvam ta na kavu, ten datum upravime podla dna obhajoby prace slecny doktorandky. Na verejnu cast obhajoby mozme zajst po kave a niektore otazky polozit priamo tam.
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

lovec napísal: aky velky vyznam je dolezite klast na vyber skuseneho taktickeho konzultanta.....
uz aj ty Brutus ? 8)
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Dátum registrácie: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

lovec: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

aris: Dakujem! Este sa ale musim naucit namiesto tych mojich A4kovych prispevkov to naozaj zhrnut len do par vystiznych viet :roll: :lol:

Tvoje pozvanie prijimam velmi rad, len sa obavam ze ak daju k dverom detektor, tak nas na akademicku podu ani nevpustia :( :twisted:
(a to pisem z vlastnej skusenosti - par rokov dozadu - tesne predtym ako som mal prihovor k cca 100 absolventom a dalsich cca 600 ludom v publiku si jedna prodekanka vsimla ze mi vzadu nejak moc odstava sako a ked mi ho chcela napravit nasla pod nim nieco tvrde... :shock: (skor nez sa zacnes chechtat - pisem VZADU! :lol: Zachranilo ma asi len to, ze na poslednu chvilu by sa im nahrada za mna hladala len tazko :lol:

Gunslinger
Používateľov profilový obrázok
aris
častý prispievateľ
Príspevky: 3399
Dátum registrácie: 15 years

Príspevok od používateľa aris »

no ved na tu obhajobu by sme samozrejme sli bez zeleza, kde inde ako na akademickej pode sa clovek moze citit bezpecnejsie?
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

guns : ale ved na velkych prezentaciach na opasku nosim mikroport aby som sa mohol pred platnom prechadzat a mavat rukami , ty nie ?
Používateľov profilový obrázok
Laci
častý prispievateľ
Príspevky: 956
Dátum registrácie: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Laci »

Zbytočne sa rozčuľujeme, aj keď výskum a školská práca sa začne s elánom, nakoniec keď sa začne schyľovať ku koncu a konzultuje sa s kým sa dá aby sa ukončila, potom sa začnú vyjasňovať veci a upravovať a vyhadzovať aby sa dopracovalo k výsledku čo bude priechodné pre inštitúcie kde sa predloží (ešte mám v pamäti svoju obhajobu diplomovky keď profesor/docent z inej školy ani nebral námahu aby si prácu, záver alebo úvod prečítal a odpratal moju obhajobu argumentmi ktoré by boli trápne aj na stavbe s robotníkmi - horšie bolo že sa neozval môj konzultant a garant nášho odboru ani nebol v miestnosti lebo telefonoval) .
Zmena názorov môže nastať iba u úradníkov ktorý mali skúsenosti s násilím a tá ich skúsenosť bola silnejšia ako ich pocit naďalej zapadnúť do škatule...
matus69
častý prispievateľ
Príspevky: 1896
Dátum registrácie: 11 years 11 months

Príspevok od používateľa matus69 »

neviete nahodou ako toto cele skoncilo?

neviem nic najst. Komu by sa chcelo vyhladavat, tak len pripominam, ze autorkou je Mgr. Jana Tomková
http://www.saske.sk/SVU/vedecka-vychova/
http://www.saske.sk/cas/zoznam-rocnikov/2013/1/6019/



Projekt číslo: 2/0173/12
Názov: Sociálne a osobnostné aspekty vnímania bezpečnosti
Vedúci projektu: Mgr. Michal Kentoš, PhD.
Doba riešenia: 01/2012 - 12/2014
Anotácia projektu:







Projekt je zameraný na identifikáciu sociálnych a osobnostných aspektov, ktoré súvisia so subjektívnym vnímaním bezpečnosti. Sociálne a osobnostné aspekty sú v tomto kontexte interpretované ako kľúčové faktory hodnotenia bezpečnosti ako kognitívno-emocionálneho obrazu o bezpečnostných podmienkach vo vymedzenom životnom priestore jedinca. Zámerom projektu je na základe primárnych aj sekundárnych dát skúmať nasledujúce oblasti:

a) vzťahy medzi vybranými sociálnymi a osobnostnými charakteristikami (interpersonálna dôvera, spokojnosť so životom a subjektívna pohoda, sebahodnotenie a hodnotové orientácie) a subjektívnym vnímaním bezpečnosti

b) analyzovať potenciálne rozdiely vo vnímaní bezpečnosti medzi skupinami podľa rodu, veku a lokality bydliska (mesto - vidiek, oblasti s rozličnou mierou kriminality)

c) medzikultúrne rozdiely v subjektívnom vnímaní bezpečnosti vo vzťahu k objektívnym ukazovateľom bezpečnosti (miera evidovanej kriminality, počet trestných činov)
vanto
častý prispievateľ
Príspevky: 3210
Dátum registrácie: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa vanto »

Zhodou okolnosti je to kolegova manzelka, tak som sa s nim o tom rozpraval. Je to vo faze zbierania dat a vyhodnocovania. Vysledky ma zaujimaju tiez, ze ako to dopadne, avsak netreba v tom hladat ziadne spiknutie voci drzitelom ZP. Snaha bola oslovit nejaku relevantnu skupinu ludi v ramci danej temy, preto ta aktivita tu. Posnazim sa dopracovat k vysledkom a zaverom, ak bude ochota z druhej strany tak to dam pripadne aj tu. Vcelku ma to zaujima, ze aky bude zaver.
Používateľov profilový obrázok
aris
častý prispievateľ
Príspevky: 3399
Dátum registrácie: 15 years

Príspevok od používateľa aris »

vanto: vzhladom na celkom logicky rozbor, ktory tu ponukli kolegovia, ma zaujima co v tom treba hladat? A co v tom mame najst? Skutocne ma to zaujima.
vanto
častý prispievateľ
Príspevky: 3210
Dátum registrácie: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa vanto »

Ja to momentalne (po diskusii) vnimam tak, ze sa robi priezkum na nejaku temu so zameranim na nejaku skupinu ludi, avsak bez zakladnej znalosti problematiky samotnej. Kazdopadne veci co tu odzneli (a myslim ze opodstatnene) som posunul dalej. Nie som v priamom kontakte takze informacie su iba sprostredkovane. Z mojej strany ochota je nadviazat nejaky dialog odporucil som aj LT, nutit vsak nikoho nemozem. Skusim zistit nieco nove.
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

vanto napísal:......sa robi priezkum na nejaku temu so zameranim na nejaku skupinu ludi, avsak bez zakladnej znalosti problematiky samotnej.......
FACEPALM
Používateľov profilový obrázok
aris
častý prispievateľ
Príspevky: 3399
Dátum registrácie: 15 years

Príspevok od používateľa aris »

vanto: vdaka za odpoved. Cenim si tvoju ochotu pomoct pri objektivnom spracovani temy.

Z poznamky o nuteni usudzujem, ze tvoju ponuku pomoct dotycna vedkyna prijala rezervovane, az chladne. Avsak, ta otazka co v tom mame hladat nesmerovala primarne na teba. Zaujimala by ma odpoved kolegovej manzelky. Na obidve otazky.
Napísať odpoveď

Návrat na "Sebaobrana"