Sprej na medveda?

Pouzili by ste v kritickej situacii radsej zbran alebo sprej?

zbran
98
84%
sprej
18
16%
 
Celkom hlasov: 116

inspiring_margulis

Príspevok od používateľa inspiring_margulis »

Používateľov profilový obrázok
dirty harry
častý prispievateľ
Príspevky: 2389
Dátum registrácie: 14 years 10 months

Príspevok od používateľa dirty harry »

Kto z Vás naozaj stretol medveďa v prírode?
a za akých okolností? to je najpodstatnejšie.
a kto z Vás tu už vystrelil na ťažkú vitálnu zver z krátkej zbrane?
tie videá su v poriadku, ale treba to zažiť live a verím, že takýchto detských rozpráv by tu už nebolo.
ja osobne by som použil spray, ten maca po dobrom zásahu isto odstaví, ak ho nezastaví tento špeciálny spray, tak je na svete asi len pár ľudí, ktorí si zachovajú chladnú hlavu a dokážu spolahlivo zasiahnuť z revolveru medveďa tak, aby od svojho konania upustil :D , ale do labky by to isto neskúšal.
Používateľov profilový obrázok
733thunder
prispievateľ
Príspevky: 228
Dátum registrácie: 14 years 4 months

Príspevok od používateľa 733thunder »

A kto by mal vobec odvahu cakat nato kym sa macko pribliizi na dosah spreju a riskovat ze ho sprej nezastavi?Keby cloveka prekvapil...,jasne,bolo by jedno ci sprej alebo zbran,hlavne ze sa ma cim branit,ale vidiet ho zdialky a cakat nato kym sa po mne rozbehne,urcite by som sa na sprej nespoliehal a tasil :wink:
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5589
Dátum registrácie: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Harry, ja som optimista. Preferujem gun preto, lebo verím, že aj rana do vzduchu sa istých okolností dokáže macka príjmäť, aby si rozmyslel prípadný útok. Pravda, to predpokladá mať čas na taký výstrel.
:D
Ach jo, viem... čistá sci-fi, aj tak by bolo všetko inak ako si tu my teraz vybájime.
Používateľov profilový obrázok
dirty harry
častý prispievateľ
Príspevky: 2389
Dátum registrácie: 14 years 10 months

Príspevok od používateľa dirty harry »

ja som macíka ešte nestretol, ale raz ked som kradol vianočný stromček som na sniežiku našiel otlačky jeho labiek, mali cca 20cm. Aj napriek skutočnosti, že už 27 rokov strielam veškerú zver žijúcu u nás, nevedel som si predstaviť čo keby bol za bučkom a sledoval ma....kamarát ktorý bol so mnou mi dodal, že dva týždne dozadu sedel na skale na horizonte a čakal diviaka, na snehu, pri splni, a len tak letmo pozrel smerom dolu, odkiaľ prišiel, a po jeho stope išiel s hlavou pri zemi medveď, celkom isto a neomylne, nechcel tomu veriť, ale nenechal nič na náhodu a zareval na neho, nič sa nestalo, strielať neskúšal a radšej ušiel, obzerajúc sa celou cestou k autu každých 10 krokov za seba. Druhý den išiel aj s kamarátom na miesto, a ten maco prišiel až na miesto, kde sedel na skladacej stoličke a išiel po jeho stope ešte asi 200 metrov, zo stopy zišiel asi 200 metrov pred miestom, kde stál jeho žiguliak....
Nechcem týmto nič naznačiť, boli by to iba hypotézy, a tomu sa nevenujem, len tlmočím zážitok môjho dobrého známeho :D
Používateľov profilový obrázok
gewehr
expert
Príspevky: 3553
Dátum registrácie: 19 years 2 months

Príspevok od používateľa gewehr »

Ja som teda medveda stretol. Ladoveho. V Lesnej.
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Dátum registrácie: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

Stretol som medveďa, teda - videl som ho. Je to ale už dobrých 25 rokov. Na chodníku temer v ústí Žíarskej doliny, vtedy nejakých 15-20 minút chôdze od zastávky autobusu. Šiel som večer zhora od Žiarskej chaty na veľkonočnú nedeľu, lebo som mamke sľúbil, že pôjdem pooblievať rodinu v pondelok. Asi 70 metrov predo mnou zbehol náhle dolu na chodník zo stráne, prešiel k potoku a napil sa. Asi 2-3-ročný macko. Potom sa vrátil na chodník a zostal stáť, bokom ku mne. Stál som, skoro ani nedýchal. Rozmýšľal som akurát o tom, na ktorý strom skúsim liezť, keď mu najprv hodím ruksak... Našťastie sa po chvíľke pomaly pohol späť hore stráňou. Keď bol už tak 50m v lese, zakašľal som nahlas a kopol do kameňa na chodníku. Maco vyštartoval hore kopcom so zrýchlením ako Ferrari!!! Pár sekúnd a bolo ticho, ani vidu ani slychu po ňom. Ale tá akcelerácia! Keby sa rozbehol ku mne, nemám šancu zdrhnúť, dobehol by ma po pár skokoch. :twisted:
Používateľov profilový obrázok
733thunder
prispievateľ
Príspevky: 228
Dátum registrácie: 14 years 4 months

Príspevok od používateľa 733thunder »

Medved je zakonom chraneny.Skoda ze my nie 8)
eager_tharp

Príspevok od používateľa eager_tharp »

V telke nedávno dávali, že medveď sa strašne zľakne rapkáča.... takého rýdzo slovenského.... vraj až tak, že keď uteká, tak sa až pose... od strachu. Vraj ho tak odháňajú zo záhrad. ????

Inak raz keď som bol malá, som si do lesa zobrala píšťalku. A keďže v neďalekom lese niečo šušťalo, tak som pískla, a najprv vybehla srna, potom 2 jazvečíky a nakoniec poľovník a som dostala zdrba, že až.... a asi po minúte asi 15 psov z neďalekého družstva a to som od toho poľovníka dostala ešte väčšieho zdrba.... takže píšťalku do lesa nie :D
Používateľov profilový obrázok
rado74
častý prispievateľ
Príspevky: 522
Dátum registrácie: 14 years 9 months

Príspevok od používateľa rado74 »

To hovorili Bratislavsky reporteri ti videli medveda iba v Zoo, prave podla rapkaca medvede vedia ze ide olovrant :D.Aspon u nas na Liptove.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5589
Dátum registrácie: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Jasne Rado, ak utekajú pred rapkáčom, tak len preto, aby zavolali aj medvieďatá, že bude hostina.
:lol:
Pardón, nie som expert na etológiu medveďov, ale nezdá sa mi, že by medveď mal práve z rapkáča takú hrôzu, keďže je to zviera pomerne zvedavé a na ceste za potravou aj celkom odvážne.
eager_tharp

Príspevok od používateľa eager_tharp »

myslela som si, že je to blbosť... veľký kus olova v hlavni, alebo radšej sedieť doma a pozerať NGS :D
Používateľov profilový obrázok
gewehr
expert
Príspevky: 3553
Dátum registrácie: 19 years 2 months

Príspevok od používateľa gewehr »

tak mozna na medvede v okoli Kamzika, Koliby a Zahorskej Bystrice to plati :lol:
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Dátum registrácie: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

moj strýko chodí na Poľanu filmovať medvede už asi 10rokov, veľmi veľa o týchto šelmách vie. Robil aj ochranára (kým to neovládli anarchisti)

Čo sa týka neplánovaného stretu s medveďom v hore- tvrdí jednu vec- Ak si už prekvapil medveďa-skúsiť sa neposrať, mysleť hlavou- tasiť zbraň a páliť .

Pri prekvapení medveďa, obvykle nastane útok, ktorý býva tragický vzhľadom na silu medveďa.

O úteku ani neuvažujte- rozprával mi, že dalekohladom pozoroval- ako starý medved hore zjazdovkou na 30m dobehol mladého diviaka a strhol ho.

Nespochybňujem spreje, v Kanade majú s nimi dobré skúsenosti, ale je to len odplašenie. Môže nastať to, že vás medveď začne stopovať a druhé repete zo spreja už nemusí postačovať.
Gula je gula.

Preto si strýko do hory na filmovačku opatril Tokareva
inspiring_jepsen

Príspevok od používateľa inspiring_jepsen »

Tak sprej podľa mňa nie tým by som ho asi viac nasral podľa mňa by bol ideálny nejaký silný revolverový kaliber buď .44 magnum alebo silná laborácia .357 magnum no ale kto so sebou nosí také delo. A čo myslíte taký 9 luger by asi nepostačoval.
Napísať odpoveď

Návrat na "Sebaobrana"