Ktorý teleskop je kvalitnejší - asp alebo esp

co je kvalitnejsie

esp
36
80%
asp
6
13%
ine obusky americkej vyroby
3
7%
 
Celkom hlasov: 45

Blade
prispievateľ
Príspevky: 163
Dátum registrácie: 15 years 8 months

Príspevok od používateľa Blade »

ASP Airweight sú síce ľahšie ako klasické ESP, ale štandardné ASP obušky majú porovnateľnú hmotnosť ako ESP. Je ich napr. možné nosiť dole hlavou, čo u ESP nehrozí lebo sa môžu vlastnou váhou otvoriť pri vyťahovaní. ASP menej hrkajú a materiál na gripe je šetrnejší k oblečeniu.
Ja odporúčam do služby určite ESP (cena, odolnosť, dostupné príslušenstvo), ale ak niekto nosil ASP airweight aspoň jeden deň, tak po ESP už nesiahne. Mám 2x ESP (18 a 21) a ASP 16 a nosím len ASP.
K tomu videu len toľko, že užívateľ čo pridal video na youtube je zjavne naklonený ESP takže môžeme polemizovať či je to objektívny test. Na druhej strane trieskanie obuškom do betónu nie je práve spôsob, ako ho ohodnotiť.
V žiadnom prípade nie je mojim cieľom vychvaľovať ASP len preto, lebo ho mám v inzercii!
Martin1994
občasný prispievateľ
Príspevky: 64
Dátum registrácie: 14 years 10 months

Príspevok od používateľa Martin1994 »

Nevie niekto z vas o nejakych internetovych obchodoch kde ponukaju aj obusky ASP velkosti 23, a 26 ? Samozrejme take aby cena postovneho nebola rovnaka ako samotny obusok :D . Ja som zatial ziadne take nenasiel
inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

Neodpovedám priamo na tvoju otázku, ale kým si taký obušok kúpiš, vyskúšaj si raz v ruke tak isto veľký model od firmy ESP, ktorý je bežne v obchodoch. Mal som v ruke aj 23, aj 26 palcový model a tá páka na zápästie pri švihnutí je tak silná, že budeš mať tendenciu držať ten obušok za hornú časť rukoväte - a to už rovno môžeš nosiť menší.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Dátum registrácie: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Zoid veru neradí zle. Nikomu nechcem hovoriť do vkusu, ale dovolím si pripomenúť, čo tu už chvíľu nezaznelo, že dlhšie obušky sa oplatí nosiť ako služobné, ale ku casual oblečeniu sú to úplne zbytočné centimetre a gramy navyše. Výhoda, ktorú dostane človek tým, že má obuch o nejaký ten inch dlhší, je veľmi relatívna. Preto opakujem Zoidovu radu, že je dobré najprv vziať teleskop obdobnej dlžky a hmotnosti do ruky a potom dať na pocit, či toto je presne to, čo hľadáš.
:wink:
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2915
Dátum registrácie: 16 years 9 months

Príspevok od používateľa Panzer »

Zoidberg37 napísal:... budeš mať tendenciu držať ten obušok za hornú časť rukoväte - a to už rovno môžeš nosiť menší.

Držanie teleskopu v hornej časti učia inštruktori boja s teleskopom. O.i. aj kvôli pákovým technikám, na ktoré sa využíva práve časť pod zovretou rukou.
inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

Panzer: ak si na takom kurze bol a vieš tie pákové techniky použiť, je to samozrejme len tvoja výhoda. No väčšina nevycvičených ľudí bude ten obušok používať "najprimitívnejšie" čiže ako kyjak a snažiť sa si ním udržať od útočníka čo najväčší dištanc.
me2dik
prispievateľ
Príspevky: 211
Dátum registrácie: 12 years 4 months

Príspevok od používateľa me2dik »

Tak ako pise panzer, kazdy jeden teleskop sa ma drzat v hornej casti a je to z dovodu uplneho dovretia alebo pakoveho efektu a ako bolo dalej spomenute 21 inch a vyssie obusky su urcene na sluzobne ucely, neviem si velmi dobre predstavit manevrovatelnost s takou udicou niekde v uzkej chodbe alebo vo vytahu napriklad, kdezto 16 si s kludom otvorim aj v aute bez toho aby som si spravil dieru do stropu a esp alebo asp je myslim ze pre bezneho uzivatela uplne jedno tych par gramov hore dole clovek moc nepociti
inspiring_boyd

Príspevok od používateľa inspiring_boyd »

Zoidberg37 napísal: No väčšina nevycvičených ľudí bude ten obušok používať "najprimitívnejšie" čiže ako kyjak a snažiť sa si ním udržať od útočníka čo najväčší dištanc.
trosku rypnem ak si myslel "kyjak" ako nastroj na udieranie , v tom prípade by som osobne ten obuch držal v hornej pozícii dôvod jednoduchý , tak ľahko sa mi nevyšmykne ak budem mat trochu spotené ruky fyzika nepusti 8)
inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

me2ik: ja si zas neviem predstaviť že by som si nejakú 16tku či 18tku ešte skracoval vyšším úchopom.

Nomed: neviem aký teleskop máš ty, no rukoväť ESP môže byť aj úplne mokrá a drží sa veľmi pevne, teraz som to odskúšal, ja som držal mokrú rukoväť a druhý človek ťahal za obušok z "pracovnej strany", nemal šancu ťahaním.
me2dik
prispievateľ
Príspevky: 211
Dátum registrácie: 12 years 4 months

Príspevok od používateľa me2dik »

Zoidberg, neviem s kolkymi instruktormi si sa stretol, alebo kolko kurzov si absovoval ale ja som sa doposial stretol len s takymto principom, kludne mi ho vyvrat preco nie, tvoj argument o skracovani vzdialenosti moc neberiem kedze nejakych 8 cm si kludne dokazem ukorigovat pohybom tela. Neviem nakolko trenujes s teleskopom ale skus tak hodinu snim busit a uvidis ktory uchop je lepsi a to nehovorim o nejakej stresovej situacii kde mozes koncom o nieco zavadit :wink:
inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

Jasné, hodinu s ním budem búšiť, pretože väčšina sebaobranných situácii spočíva v hodinovom búšení.

Dal som sem faktickú pripomienku, Panzer na ňu reagoval inou faktickou pripomienkou, ale ako je na webfore zvykom musí prísť aj nejaký novodobý Don Quijote a rozoberať to ešte aspoň v desiatich ďalších veterných mlynoch.

Skúsim znova: Martin1994 si chce kúpiť 23ku či 26tku obušok, keďže som tie obušky v ruke mal, viem že vzniká tendencia držať ich čo najvyššie, v prípade tej 26tky je to taká páka, že som ho kľudne chytal za úplny vrch rukoväte, čo je aj pre pákovú techniku zrejme zbytočne veľa voľného miesta na spodnej časti rukoväte. Nehovoriac o tom, že tie obušky sú oveľa horšie schovateľné v civile.

Nespochybňujem kurzy sebaobrany obuškom, ale aj keby rovno učili držať obušok za trubku a mlátiť gumennou rukoväťou, nesúvisí to s hlavnou časťou môjho príspevku, ktorou je subjektívny názor (podporený názormi a nespokojnosťou ľudí, ktorí si dané obušky kúpili), že 23 a 26 palcové modely obuškov sú zlá kúpa.
me2dik
prispievateľ
Príspevky: 211
Dátum registrácie: 12 years 4 months

Príspevok od používateľa me2dik »

Nehrajem sa tu na majstra sveta ale predsa nebudem lopatovat poriskom ked mi nato sluzi nasada a nebudem ostatnych presviedcat ze je to lepsie :lol: a este si neodpustim jednu poznamku, preco na strelnici hodinu trenujes napr obrannu situaciu ked v skutocnosti bude trvat par sekund. howgh dohovoril som :wink: :wink:
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Dátum registrácie: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Chlapi, nebudem vám tu kaziť prekáračky, ale z môjho pohľadu (na boj s obuchom nie som expert) fyzika nepustí v tom, že čím dlhšie železo v ruke, tým viac síl musí absorbovať zápästie. Teda možno sa vyjadrujem ako nemlehét, ale v tomto skutočne vidím ratio Zoidovho pôvodného príspevku. A nie, ani ja nedržím teleskop na konci, lebo sa tak prosto držať nemá, ale pre výrazne vyšší užívateľský komfort (pri nosení i tréningu) jednoznačne preferujem kratší teleskop.
Používateľov profilový obrázok
xmaster
prispievateľ
Príspevky: 205
Dátum registrácie: 16 years 8 months

Príspevok od používateľa xmaster »

neviem ako ASP ale minule som s mojim ESP 18" pacil zo spodu vchodove bytove dvere a vydrzal bez ujmy na rozdiel od tych dveri :twisted: :twisted: :twisted: takze s ESP samozrejme kalenym chybu nikdo nespravi
dantes
častý prispievateľ
Príspevky: 2038
Dátum registrácie: 11 years 10 months

Príspevok od používateľa dantes »

Pri výbere dĺžky teleskopu odporúčam vziať do úvahy spôsob jeho použitia pri obrane. Väčšinou sa teleskop používa na krátke a rýchle švihy jednou rukou - na prerazenie kosti je to dostatočná energia. Teleskop sa teda nepoužíva ako kyjak alebo palcát na dlhé tiahle údery s rozmachom. Každý si musí zvážiť podľa svojich telesných schopností,či dokáže teleskop danej dĺžky efektívne použiť. Kto zvláda rýchle švihy s 23 je to samozrejme účinnejšie ako s 18.
Napísať odpoveď

Návrat na "Sebaobrana"