Putá

DOBERMAN
prispievateľ
Príspevky: 131
Registered for: 13 years 4 months

Putá

Príspevok od používateľa DOBERMAN »

Zdravím.Chcel by som sa vás skúsených foristov opýtať či môžem ako bežný civil nosiť u seba puta a v prípade že sa mi podarí útočníka nejako spacifikovat ho pripútať o nejaký objekt.dakujem
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5589
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

a) Prečo by si nemohol? Prečo sa pýtaš na fóre o zbraniach. Podľa teba sú snáď putá zbraňou?! :roll:
b) Môžeš mu obmedziť osobnú slobodu do príchodu polície. Len sa snaž konať s rozmyslom a rozvahou, aby sa situácia neobrátila proti tebe. :wink:
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa luke »

este by som puta pochopil mat doma na nejako hd setupe, pre pripad, ze musim kontorlovat 2 trotlov vo vlastnej kuchyni, ale naco by som este nebodaj s kovovymi putami natahoval na ulici ako bezny civil.
agger
častý prispievateľ
Príspevky: 1287
Registered for: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa agger »

Jack napísal:a) Prečo sa pýtaš na fóre o zbraniach. Podľa teba sú snáď putá zbraňou?! :roll:
Jack optaj sa cajtov aka efektivna zbran-boxer su puta ;)

Popravde jeden par so sebou nosim vo vaku na notas ked si ho berem na zakazku :roll:
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5589
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Agger, asi sme si nerozumeli, putá nie sú zbraň, aj keď ako zbraň samozrejme môžu byť použité. Rovnako ako vidlička, kľúče alebo soška Panenky Márie.
:P
Používateľov profilový obrázok
mab
prispievateľ
Príspevky: 454
Registered for: 13 years 10 months

Príspevok od používateľa mab »

ako alternativa su dobre jednorazove textilne. su skladnejsie aj ako plastove.
vo vrecku ani nevies ze ich mas. objednal som si dakedy 3je, tiez pre pripad keby daco, uz ich mam len doma pohodene. jedny som otestoval co a ako a ci vydrzia na rukach...vydrzali. treba ich potom prerezat. len neviem ci by sa mi ich podarilo na prvy krat zalozit v reale niekomu kto kladie odpor, ked sme to skusali bola to celkom sranda.

http://www.afg.sk/obchod/puta/jednorazo ... ilne-puta/
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

vo všeobecnosti možno putá nazvať dobrým pomocníkom, najmä na zabezpečenie podozrivej osoby, ktorá bola načapaná pri trestnom čine- najmä v obydlí.
OZ a SBSky majú použitie pút striktne vymedzené zákonmi- ale občanovi to niak špecialne právny poriadok SR nezakazuje.
(samozrejme ak toho zlodeja nepripútaš k žeravým Peterkám a pôjdeš pešo 5km volať Políciu :wink: )
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

Textilne puta su malicke/lahucke/clovek ani nevie ze ich ma, a pevne su dostatocne (na ESP videu si jeden z testujucich z nejakej ceskej zasahovky nepekne poranil zapastie ked sa z nich snazil dostat). Nudzovo sa daju pouzit aj take tie obycajne tenke plastove 'svorky' (tie su sice este nepohodlnejsie, ale zasa sa daju pouzit aj na milion dalsich veci a su uplne nenapadne).


Gunslinger
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

súhlas. Textilné putá odolávajú manipulácií zápästím. V Belgickom Paracommande sú textilné putá štandartným doplnkom výstroja vojaka v nasadení.
Plastové jednorázovky vykazujú veľkú lámavosť pri pohyboch zápästia.
DOBERMAN
prispievateľ
Príspevky: 131
Registered for: 13 years 4 months

Príspevok od používateľa DOBERMAN »

Ja by som sa na iné než kovové puta nespoliehal. Som toho názoru že nejaký tak 120kilový chlap keby sa rozbesnil by tie plastové puta bez vačších problémov roztrhol.
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

DOBERMAN: Nepotesim ta (alebo naopak ? :wink: ale plastove aj textilne puta toho vydrzia ozaj dost. Ten manik z ceskej zasahovky co to skusal mal viac nez 120kg a s vyslobodzovanim sa z put ozaj znacne skusenosti (a na pohlad by roztrhol aj kovove :shock: :lol: a aj tak nemal sance a zlomil si v nich zapastie (to je jeden zo zvukov ktore by som si radsej nepamatal... :roll:

A aj tie nudzove tenke plastove ti aj za pouzitia pomoci/nejakeho pacidla predtym nez prasknu uplne rozrezu ruky/slachy/cievy..., cize neodporucam testovat bez odborneho/lekarskeho dozoru a na vlastne nebezpecie.


Gunslinger
Akira
prispievateľ
Príspevky: 443
Registered for: 15 years 3 months

Príspevok od používateľa Akira »

naco su civilovi puta?jedine,ak mas sklony k BDSM :mrgreen:
Používateľov profilový obrázok
kamov
prispievateľ
Príspevky: 326
Registered for: 13 years 3 months

Príspevok od používateľa kamov »

Nj ani ja si dost dobre neviem predstavit dovod preco by mal bezny civil nosit puta, to akoze pojdem do tesca s putami, uvidin niekoho kradnut bobky hrozna tak ho sputam :D
Paranoja je svina
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

Mno, kovove puta by so sebou nosil ozaj len paranoik alebo masochista, ale tie textilne stoja jedno euro, vazia par gramov, a stratene vo vrecku alebo etuji clovek ani nebude vediet ze ich ma az kym ich raz mozno nebude potrebovat. Totizto nezaskodi sa na to pozriet z tej praktickej stranky. Vela ludi tu na fore su civili ktori zbran vlastnia, a z nich mnohi ju aj nosia. Nie preto ze by trpeli paranojou, ale proste maju na to svoje dovody (zvycajne kvoli bezpecnosti seba a svojich blizkych). S najvacsou pravdepodobnostou sa ale civil pocas svojho zivota nikdy do ziadnej kritickej situacie nedostane, cize rovnako by si sa mohol spytat ze naco je civilovi zbran. Na druhej strane ak by sa nebodaj raz do takej situacie ten civil dostal ze by tu zbran musel tasit (povedzme obycajne lupezne prepadnutie niekde podvecer v parku), nie je automaticke ze by nasledovala double-alfa na hrudnik pachosa. Normalny clovek by v takej situacii dufal ze vystrelit nebude musiet, lenze zaroven ma problem co urobit dalej? Po prvych par momentoch ked plan prepadu pachosovi nevysiel podla predstav a teraz sa pozera do ustia zbrane sa aj tomu poslednemu iq-covi zacnu pomaly tocit zavity - do basy ist nechce takze zostava risknut utok alebo risknut utek. Povedzme ze je inteligentny a zvazi ze asi nemas plynovku a si prilis daleko na to aby sa ti ju snazil vyrvat/vykopnut z ruk, takze nasledne pachos nozik radsej suchne naspat do vrecka alebo zahodi, otoci sa a odchadza, co by si vtedy urobil ty? Zastrelis ho od chrbta alebo ho nechas odist? A ak aj nadabis na uvedomeleho pachosa co sa aj povedzme zlakne a zalahne na zem, nasadis mu paku, popri tom sa budes pokusat nejako vytocit na mobile 158 a potom na nom budes klacat dalsich 10-20 minut nez dorazi hliadka? Pricom na nu v tom parku/tme budes musiet leziac na tom pachosovi vykrikovat aby ta nasli? A co ak ten pachos nebude sam, ale bude mat poblizku druheho? (zvycajne je dvojica bad-guyov minimum pretoze niekto musi davat pozor na okolie) Pripadne co ak tomu pachosovi pride na pomoc par jeho sukmenovcov? Ak musis davat pozor na pachosa pred sebou alebo na zemi, len tazko budes moct davat pozor aj na okolie, a branit sa voci dalsim trom ked na jednom lezis tiez nie je lahke, atd.

Plus existuje x dalsich situacii ktore su osemetne a daju sa riesit len tazko - napr. vidis ako pasak do krvi mlati nejaku svoju 'pracovnicku', alebo to nejaky kreten prehnal s alkoholom a podgurazeny na ulici tlcie svoju zakonitu alebo deti, atd. V takych situaciach bud sa otocis na druhu stranu a budes predstierat ze nic nevidis a nepocujes, alebo ti to neda a budes si koledovat o x problemov, vratane absolvovania niekolkohodinovej zapisnice a nasledne mozno i sudu pre fyzicke ublizenie na zdravi (pretoze ustnym dohovorom asi neporiesis nic ani v tom prvom ani v tom druhom pripade). Na druhej strane ako je napisane vyssie nic ti nebrani obmedzit mu osobnu slobodu do prichodu policie (pripadne nez vytriezvie alebo mu ta jeho sama tie puta nerozreze :roll: A ci zavolas a budes cakat na hliadku tam alebo sa vytratis - rozumej - pojdes hladat nejaku tel.budku lebo mas slabu bateriu v mobile :wink: atd. zalezi len a len na tebe. Tymto samozrejme nechcem davat ziadny navod, len chcem naznacit ze existuju rozne alternativy toho aby sa clovek len bezmocne pozeral na nasilie pachane na niekom mu neznamom.

A len tak mimochodom, textilne puta ako aj tie plastove 'eska-pasky' sa nudzovo daju tiez pouzit aj ako turniket pri krvacajucej koncatine napr. pri autohavarii a pod., cize podla mna su jednou z takych tych drobnosti (ako napr. chirurgicke/sterilne rukavice) ktore su malicke, lahke, lacne, a mozes ich nosit v bunde ci taske bez toho aby ta to nejako zatazovalo a pritom sa ti raz mozu ozaj zist.

Tolko moj pohlad na vec.


Gunslinger
Naposledy upravil/-a Gunslinger v 25 Mar 2011, 00:18, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5589
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Akira, máš azda niečo proti BDSM?!
:twisted: :lol:
Napísať odpoveď

Návrat na "Sebaobrana"