Férovka

DOBERMAN
prispievateľ
Príspevky: 131
Registered for: 13 years 4 months

Férovka

Príspevok od používateľa DOBERMAN »

Zdravím. Jeden môj známy má takýto problem. Sedel so svojou partiou v podniku a vtedy tak prišiel týpek s ktorým sa nedávno pohádal.Vykrikoval na celý podnik aby si s ním ten môj známy išiel dať férovku von.Ostatní ho začali provokovať nech len ide.Nakoniec sme vstali vyšli von a tam si to oni dvaja vybavili ručne stručne.Moj známy vyhral a tým to považovla za vyriešene.Ale týpek ktorému v tej férovke spôsobil lahké zranenia podal na neho trestné oznámenie za ublíženie na zdraví.Chcel by som sa opýtať či sa môj známy dopustil trestného činu.
inspiring_raman

Príspevok od používateľa inspiring_raman »

Podľa mojich skúseností áno, len by chcelo vedieť, že aký bol rozdiel v zraneniach známeho a dotyčného, keby to chcel uhrať na sebaobranu, čo sa mu asi nepodarí, kedže ako píšeš tam bolo dosť svedkov, ktorý nepotvrdia, že bol tvoj známy napadnutý.
Ďalšie je, že aké zranenia mu spôsobil, teda ľahké alebo ťažké. Druhá možnosť je už dosť závažná, čo sa týka trestu.
inspiring_boyd

Príspevok od používateľa inspiring_boyd »

ano dopustil sa ublizenia na zdravi ... prepac neber to osobne ale bol dost hlupi aby neodolal hecovaniu .... "ferovka" je nezakonne vybavovanie si uctov medzi dvomi pred zakonom je viacmenej jedno ci ho provokoval alebo nie ...... jednoducho sa nemal dat nahovorit ... takto sa "vybavuju ucty" len vtedy ak su tam neni svedkovia .. vtedy je to tvrdenie proti tvrdeniu alebo v ringu ... tam JE TO LEGALNE :)

ako z toho vide njlepsie ti poradia iny .... ale najlepsie by bolo keby navstivil lekara a mal nejaku lekarsku spravu k akym urazom "prisiel on"
erebos
expert
Príspevky: 2130
Registered for: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

Bude to bud priestupok alebo TC podla zavaznosti zraneni..

Na druhej strane pokial si zapas dohodli a zacali sa bit /cize nemame jednoznacne utocnika/ mozu byt kludne postihnuti obaja za rovnaky skutok. Konkretne ma napada napr. TC "ruvacka" /neviem ci sa tam nevyzaduje 3 a viac ludi/..

V kazdom pripade nech si kamos zozenie advokata a nech nevypoveda bez jeho pritomnosti pred vysetrovatelom !!!!!
inspiring_proskuriakova

Príspevok od používateľa inspiring_proskuriakova »

tazko povedat, mohol sa dopustit vytrznictva v subehu s TC ublizenia na zdravi, zalezi ako to kvalifikuje vysetrovatel a ako to odovodni, v klude moze ist aj o priestupok... treba zohnat advokata a tlacit to na § 10 ods. 2 TZ, lebo Nejde o prečin, ak vzhľadom na spôsob vykonania činu a jeho následky, okolnosti, za ktorých bol čin spáchaný, mieru zavinenia a pohnútku páchateľa je jeho závažnosť nepatrná.

Ale zalezi od spisu, takto tu mozeme len st rielat rady naslepo.

Erebos, ruvacka je stara skutkova podstata, teraz ide o vytrznictvo tusim, tam sa vyzaduje "obecenstvo" resp. verejne priestranstvo
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Jo, TČ ruvačka v našom TZ nenájdeš. :wink: Nejdem moc mudrovať, len, že v praxi sa často stáva, že podobné prípady sú pre OČTK ľahkými "čiaročkami" vo výkazoch a štatistikách.
:roll:
Ja viem, že je neskoro plakať nad rozliatym mliekom, len mi je divné, že nikto z vašej party nemal v danej chvíli dosť rozumu a kamaráta neodradil od takejto blbosti... Ale stáva sa.
:?
erebos
expert
Príspevky: 2130
Registered for: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

To : "Lord Summoner"

Dik za opravu, z vysetrovaky som prec 8 rokov a ten prehlad je uz horsi...
Chcel som len poukazat na to, ze pokial si dohodli "ferovku", cize nedoslo ku klasickemu scenaru utocnik - obranca, tak nemusi byt trestne stihany len ten co v konecnom dosledku "dostal viac", ale mozu byt stihani obaja za rovnaky skutok /je jedno ci priestupok alebo TC/.

V kazdom pripade je doôezite aba sa na vypove pred vysetrovatelom dostavil s pravnikom - bez pravnika ani slovo....
DOBERMAN
prispievateľ
Príspevky: 131
Registered for: 13 years 4 months

Príspevok od používateľa DOBERMAN »

Teraz už aj sám priznáva že bola hlúposť sa nechať vyprovokovať a od nás že sme ho od toho neodradili.Na druhej strane zoberte si tieto okolnosti bola to oslava kamošovích narodenín,nikto z nás nemal u seba zbraň takže sa aj trocha pilo,a bola tam prevažne dámska spoločnosť ktorá mala poznámky tipu čo sa bojíš ti sráč a podobne.Takže nie som si istý či by som sa aj ja dokázal v takejto situací riadiť rozum a obetovať svoje ego. Bohužial ten kamarát neutrpel žiadne zranenia ak nerátame pár modrín a odrenín.
erebos
expert
Príspevky: 2130
Registered for: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

Ale nerieste tam zranenie.... V prave neplati, ze ten kto ma tazsie zranenia resp. prvy poda oznamenie je automaticky obet!
Z toho co popisujes tak sa skutku /ci uz priestupku alebo TC/ dopustili obaja, cize obaja by mali byt stihani. Treba si zohnat dobreho pravnika a bojovat. Uvidis ako zacne vypovedat "oznamovatel" ked zisti, ze je stihany. Okamzite bude mat zaujem na urovnani veci a skonci to ako priestupok...

Na druhej strane je to dobra prirucka do buducnosti. Vidite ako je lahke sa dostat do problemu a nikoho nezaujima, ze Vas niekto provokoval...
Používateľov profilový obrázok
rado74
častý prispievateľ
Príspevky: 522
Registered for: 14 years 9 months

Príspevok od používateľa rado74 »

a prave drzitelia zbrani by mali byt ludia co sa v ziadnom pripade nenechaju len tak lahko vyprovokovat ze ?
Nabuduce chladnu hlavu pani, inak dobre som sa pobavil ked som cital ze "ferovka" a dotycny ide potom vyplakavat na fizlovnu, to by sa niekedy stat nemohlo ale casi sa asi menia :?
Ludia sa uz boja aj naklast si po papuli v krcme, svet sa v prdel obracia !
misko 6
občasný prispievateľ
Príspevky: 61
Registered for: 13 years

Príspevok od používateľa misko 6 »

Ked uz bola zalozena tema, tak to vyuzijem na svoj dotaz. Jeden chalan v skole,( taky podivin, kazdy si z neho stale robil srandu) dal pästou a nasledne kopol spoluziaka. :roll: Ten mal zlomeny nos, vsade krv. Aky moze pachatel dostat trest za takyto zlocin? :?: Podotykam, ze pachatel nekonal v sebaobrane, kedze spoluziak len kludne sedel.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Od lekára vypýtať potvrdenie, že napadnutý mal otras mozgu, podať trestné oznámenie, aspoň 7 dní doma povegetiť na PN a môžeme sa baviť o TČ ublíženie na zdraví. Priznám sa, že neviem, ako je to so zlomeným raťafákom (taký Panzer alebo Vaquero by mohli vedieť), ale viem, že v praxi netreba ani tú PN ale stačia napríklad aj dva vyrazené zuby alebo iná serióznejšia ujma na zdraví...
:arrow:
Ešte mi napadá možnosť, ak to napadnutý neriešil hneď, má šancu aj dodoatočne zbehnúť k felčarovi, nechať si diagnostikovať nejaké zdravotné problémy, dať si vystaviť befehl, že tieto sú dôsledkom útoku a opäť sa bude dať uvažovať o TČ ublíženie na zdraví. Samozrejme, nikomu tým nechcem dávať návod, aby konal protiprávne alebo amorálne, len sa čisto teoreticky zamýšľam a uvádzam možnosti, ktoré mi takto narýchlo prišli na um.
:wink:
Inak, vždy je tam možnosť oznámiť útočníka a môže to byť riešené ako priestupok s tým, že zrejme nafasuje nejakú neveľkú pokutu a v škole sa to bude riešiť zhoršenou známkou zo správania, prípadne ho porieši aj nejaká sociální pracovnice. Alebo to bude riešiť len škola.
8)
Samozrejme, bavíme sa o tom, že v škole ste všetci dosiahli 14 rokov a nie ste duševne chorí, takže ste trestne zodpovední. To vieš, lebo školy sú všelijaké...
:D
misko 6
občasný prispievateľ
Príspevky: 61
Registered for: 13 years

Príspevok od používateľa misko 6 »

Spoluziak so zlomenym nosom ma 17, pachatel 18. Spoluziak uz na treti den bol v skole, o to ani tak nejde, aby z toho bol trestny cin, ale zas aby mu to len tak lahko nepreslo. :twisted:
Používateľov profilový obrázok
TURBIAK
častý prispievateľ
Príspevky: 2007
Registered for: 16 years 3 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa TURBIAK »

DOBERMAN: tak ten tvoj znamy je pekny magor, ked sa necha nahovorit na ferovku... to uz je aka poduroven...
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3089
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa R »

misko 6 napísal: Jeden chalan v skole,( taky podivin, kazdy si z neho stale robil srandu)
otázne je čo v tom kolektíve znamená sranda, boli už rôzne prípady srandovania a výsledne by to mohlo byť podané advokátom útočníka ako reakcia na šikanu...
Napísať odpoveď

Návrat na "Sebaobrana"