Obrana pred psom

Akira
prispievateľ
Príspevky: 443
Dátum registrácie: 15 years 3 months

Príspevok od používateľa Akira »

dantes,to,ze ma pes 45 kilo,nezarucuje,ze sa ubrani pred mensim psom.dajme tomu,ze taky staffordshirsky bullterier ma kolko,12- max tych15 kg?a myslis,ze ked v minulosti dokazal trhat bykov a dive svine,tak mu robi problem trhat trebars rotweilera alebo kaukazaka?
inspiring_ganguly

Príspevok od používateľa inspiring_ganguly »

Mam len 18kg fenu bulteriera a nemám o ňu strach. Keby som mal 45kg psa tak sa oňho netrápim.
A určite sa osobne do šarvátky tak silných psov nemiešam.
Akira
prispievateľ
Príspevky: 443
Dátum registrácie: 15 years 3 months

Príspevok od používateľa Akira »

tak Ti poviem,ze asi pred mesiacom som bol na celoslovenskej pitbull show.vacsinou cistokrve pitbully z Grecka,Litvy,nejake amstaffy,stafbully,aj molosy-bandog,tusim cane corso som tam videl,ale to som si nie celkom isty.a samozrejme,videl som ,ako boli tie psy naladene.k ludom ako med,ale nedajboze,aby sa dostali do vzajomnej blizkosti.dva pitbully sa tam takto pochytili a 5-6 chlapov malo s nimi co robit :mrgreen:
inspiring_ganguly

Príspevok od používateľa inspiring_ganguly »

Veď hej, na vôdzke ho neudržíš ak ta prekvapí, nedá sa ,zlomí ti zápästie alebo vykĺbi rameno, ide do toho celým telom tvrdo, využije rýchlosť ,zrychly okamžite odhadom aj 50km/h a potom skok aj niekoľko metrov ,ešte v lufte zakúsene a nepusti taký pes sa nedá chytiť pri útoku.
dantes
častý prispievateľ
Príspevky: 2036
Dátum registrácie: 11 years 10 months

Príspevok od používateľa dantes »

Pri bitkach psov podla mna plati jednoducha fyzika: tazsi a vacsi pes porazi mensieho a lahsieho. Su odchylky v povahach agresivite a pod., ale normalny pes sa od mensieho zbit nenecha (teraz nemyslim roznych panelakovych vypasencov). O psoch ako rotvailer / kaukaz to plati duplom, tam podla mna rozne teriery sancu nemaju, hoci sa navzajom dotrhaju riadne. Povest terierov ako ultimatnych bitkarov je v porovnani s pracovnymi plemanami podla mna precenovana.

To plati duplom pokial ide o teriery (a mestske psy vseobecne) vs. diva zver. Viacero vlastnikov aj v BA by vedelo rozpravat ako im niekde v Karpatoch zabehol pes do krikov a potom ho uz len nasli s celym bruchom vyhodenym von. Jeden pes vs. dospely diviak, to ma spravidla len jeden vysledok, ak je pes tak hlupy/neskuseny, ze sa prilis priblizi.
inspiring_ganguly

Príspevok od používateľa inspiring_ganguly »

Zdravý menši pes ako prvý nezaútočí na väčšieho ,ma rešpekt, ale keď zisti že sa veľký boji tak nemá ani poriadne veľký pes šancu.
Male psi ktoré hneď štekajú vrčia na veľkého sa len boja stačí že veľký ostane stať alebo zavrčí stiahne uši dozadu a malého už niet :D
Inač je to tak jak píšeš veľmi záleží na hmotnosti,18kg bulterier nemá šancu u 45kg nem. ovčiaka a podobne Aj moja už ma prekusnuté ucho aj bok, keby sa nám ich nepodarilo odtrhnúť tak mi ju roztrhá na franforce. Moja radšej zhynie než by ustúpila.
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Dátum registrácie: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

teoria (lebo prakticku skusenost nemam):
- cital som, ze ak na Vas utoci pes, treba si uvedomit najma to ze je rychlejsi a obratnejsi, ale mal by byt lahsi a slabsi nez vy = bolo odporucane "obetovat" lave predlaktie, nastavit mu ho do takej polohy aby to bola prave TA cast tela kde sa moze zahryznut (lebo on sa aj tak niekam zahryzne tak je vyhodou ak to spravi tam kde to chceme MY), nasledne s nim ist na zem a to takym sposobom ze sa ho snazime strhnut so sebou a to tak ze ho zdrvihneme co najvyssie a "podrazime mu nohy" tak aby dopadol na chrbat, lave predlaktie mu silno tlacime co najhlbsie do papule (hlavu ma zapretu o zem) aby si nemohol prechytit, zalahneme ho, lavu prednu nohu drzime pod vlastnym telom, chytime ho za pravu prednu a prevedieme s nou cvik "rozpazmo" (=da sa povedat ze by tym malo asi dojst k ponatahovaniu/potrhaniu svalov a sliach v oblasti hrudneho kosa). Podla toho navodu by po tomto cviku uz pes v utoku nemal pokracovat.
- druha technika (ktora mi pride trochu menej pritiahnuta za vlasy) hovori o tom, ako sa branit proti psovi na rukave ak ste dvaja: jeden ho ma zacviknuteho (ci stoji alebo uz lezi je asi nepodstatne) - kamarat psa obehne, zozadu ho chti za zadne nohy a zdvihne do vzduchu (pripadne kopne zospodu do slabin/brucha)... pes sa po case pusti a vtedy sa treba zacat otacat okolo vlastnej osi (aj s tym psom) - vdaka odstredivej sile pes nemoze spravit absolutne nic (papulu ma na opacnom konci tela ako je ta za ktoru ho obranca drzi). Na zaver bolo odporucene s takto roztocenym psom "udriet o najblizsiu pevnu prekazku".

..c i by to fungovalo aj inde nez na papieri si hodnotit netrufam. "moderne" vytrenovane psi sa vraj neucia na ist na rukav ale na rozkrok a to by v pripade uz zmienovaneho spoliehania sa na "obetovania lavej ruky" mohlo mat katastrofalne nasledky :-D
Naposledy upravil/-a theplaky v 22 Jún 2016, 13:33, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Dátum registrácie: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

theplaky: k tým receptom doplním môj názor. Rok som robil psovoda a viem ako sa správa pes pri zákuse na ruku. Cez rukáv ti pes porobí riadne modriny a ten tlak je pekná sila. Rovnako som robil figuranta aj s manžetou(rukáv z hrubej kože) a to cítiš zákusy omnoho intenzívnejšie. Následok na ruke- modriny, pomliaždeniny Teraz si to skús premietnuť na holú ruku. Z praxi ti mnoho psovodov potvrdí, že pes cíti rozdiel zákusu na živo(holá ruka) a na rukáv. Na živo častokrát môžme pozorovať istý druh zákalu v očiach, skrátka si to pekne užíva. Mnoho psov pri zákuse bojuje a to tak, že občas trhnú hlavou do strán. Pri zákuse na živo taký pohyb trhá svaly, šlachy a láme lakťový klb. Samozrejme musím napísať, že osoba, ktorú pes chytí na holú ruku a zakusne naplno sa často krát pomočí a posere od bolesti.
Takže tebou uvádzaný recept si dovolím spochybniť do tej miery, že ho obranca nestihne realizovať a už vôbec nie v takom poradí. Z basy sú poznatky, že väzni si zvyknú obtočiť ruku uterákom alebo časťou odevu a takto chránenú ruku nastavia psovi na zákus, pričom v druhej ruke majú nôž, ktorým psa následne bodnú alebo na komoru, alebo zospodu podrežú. Z toho dôvodu sa u ZVJS nepovažuje prekusávanie za chybu, ale za nutnosť. Totiž fixácia psa na rukáve môže mať pre psa smrteľný následok, zato byť dohryzený a dotrhaný na 5 miestach v priebehu 2minút má "svoje čaro".

Neviem kto písal ten recept, ale pri tom pomocníkovi je chytanie psa za nohy pri plnom zákuse nič moc. Tvoj kamarát reve od bolesti vo vlastných sračkách, pomocník ťahaním psa za nohy pôsobí ťahom psa na ruku, ktorú pes drží- čo bolesť zvyšuje.
Účinnejšie je, ak pomocník uchopí psove varlatá a začni nimi otáčať. Je to účinný recept na koniec zákusu, ALE treba počítať s tým, že pes sa okamžite otočí a zaútočí na maséra varlat. Robili sme to v prípadoch , kedy pes nechcel pustiť rukáv alebo osobu. Je ešte jeden účinný recept na to, aby pes uvoľnil zákus, taký recept však nebudem verejne písať.

Už som to písal dávnejšie v inej téme, ak budete bojovať so psom, musíte počítať so zranením a tak sa aj zariadiť. Rovnako ako proti nožu, treba počítať, že môžte byť porezaný.
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Dátum registrácie: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

tvoj nazor beriem.
- tie recepty su z jednej knizky ktora nam kolovala na rote ked som bol na vojne - tusim sa to volalo nejako Zaskodnik alebo tak..

Inak ako je to s odvracanim zraku respektive priamym pohladom? .. ked je pes ocividne nasrdeny a odhodlava sa k utoku - co je lepsie?
Akira
prispievateľ
Príspevky: 443
Dátum registrácie: 15 years 3 months

Príspevok od používateľa Akira »

peterson napísal: Mnoho psov pri zákuse bojuje a to tak, že občas trhnú hlavou do strán. Pri zákuse na živo taký pohyb trhá svaly, šlachy a láme lakťový klb. Samozrejme musím napísať, že osoba, ktorú pes chytí na holú ruku a zakusne naplno sa často krát pomočí a posere od bolesti.
v Cechach raz jeden psovod z Mestskej policie takto pouzil na zakrok proti romskemu spoluobcanovi rotobula.spoluobcanovi nasledne museli amputovat ruku.ja tvrdim,ze treba vyslachtit viac rotobulov :mrgreen:
dantes
častý prispievateľ
Príspevky: 2036
Dátum registrácie: 11 years 10 months

Príspevok od používateľa dantes »

Peterson: je pravda, ze sluzobne psy su cvicene utocit alternativne aj na nohy? A ze teda neurobia ten skok, ktory vacsinou ludia ocakavaju?

Inak musim potvrdit co pises, zakusnutie je neuveritelne bolestiva vec a ten trhaci reflex extremne zvysuje ranivost zakusnutia. Dokonca aj mensie psy do toho vedia dat velku silu.
martinhej
občasný prispievateľ
Príspevky: 44
Dátum registrácie: 9 years 2 months

Príspevok od používateľa martinhej »

Poznal som cloveka co pracoval so psami este za minuleho rezimu v pohranici. Jeho metoda bola chytit do dlane spodnu celust, druhou rukou zvrchu okolo hrudnika a tlacit spodnu celust k hrudi. Mal som vtedy dvoch rodeskych ridgebackov, ktori mali radi drsnejsiu hru a prave na jednom z nich mi to ukazal, samozrejme bez toho zakoncenia. Ten hmat mu isiel dost sikovne aj ked uz bol znacne prepity. Neviem si vsak taketo nieco predstavit napr na pitbulovi, pripadne inej rase so sirokou sankou.

Mne sa osvedcilo chytit psa oboma rukami za kozu hned pri sankovych klboch. Takto vedeli len "stipnut" do predlakti no a ja som toho psa mohol zdvihnut do vzduchu a manipulovat s nim. Viem si predstavit aj koleno do brucha. Bolo to vsak iba v ramci hry (aj ked s tymi ridgebackmi ta hra obcas skoncila aj s prehryznutou kozou :) ), a hlavne tam bol ten skok smerom na moj hrudnik/tvar. Cize ak by mi isiel po nohach tak neviem ci by sa mi podarilo ho tak chytit.
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Dátum registrácie: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

theplaky: zrakovým kontaktom psy zisťujú svoju vzájomnú dominanciu. Silný jedinec považuje dlhý zrakový kontakt za výzvu a prejav dominancie. Najprv zavrčí a následne ak neuhneš pohľadom- zaútočí. Takého vlčiaka som mal. Mal tzv.svetlé oči- žlté ako lev. On vyslovene neznášal ak sa mu niekto zadíval do očí. Pokiaľ si ho ľudia nevšímali, nevšímal si ani on ľudí. Deti vyslovene miloval a chránil ich. Oči dokresľovali povahu. Bol veľmi sebavedomý a dominantný jedinec. Slabšieho jedinca vieš "potlačiť" pohľadom, bude vrčať a ustupovať.

Dantes: u PZ pokiaľ viem sa neučí zákus na nohy. Skok pes použije, ak potrebuje dočiahnuť miesto, ktoré chce chytiť do papule. Ak si dostatočne blízko, postačuje mu, že sa po tebe natiahne. Rozlišuje sa tzv."náskok" na figuranta. To je fáza útoku, v určitej vzdialenosti pred figurantom sa pes odrazí a celou váhou naskočí na figuranta. Dobrý pes takýmto útokom totálne eliminuje osobu, nakoľko nepripravený človek spadne na zem, udrie si hlavu a ďalej si domyslite... Tu sa ešte rozlišuje kontakt s protiútokom(pes naráža do osoby, ktorá ide proti nemu) alebo tzv. "na hladko" osoba uteká vpred a pes naskakuje alebo zakusne na miesto, ktoré mu natrčí alebo dočiahne.

Martinhej: tú techniku môžeš skúšať ozaj iba, ak vieš psovi založiť ruku na spodnú čelusť prvý bez toho , aby došlo skôr k stisku čelustí psom. Takéto niečo môže vyjsť raz zo 100 pokusov. Pokiaľ máš hlavu psa blízko tvojej hlavy- andelíčky nastupujú do radu a chystajú uvítaciu pieseň pre nový kus pri nebeskej bráne 8)
inspiring_ganguly

Príspevok od používateľa inspiring_ganguly »

theplaky nikdy psovi nepozeraj dlho do oči ,je iste že zaútočí stačí že zaváhaš.

bulterier- terier skáče po krku ,2-2,5m do vyšky bez problémov ,keď sa zakusne telom do obete nevrazí ale sklzne bokom ako kyvadlo, buď vytrhne kusisko mäsa alebo obeť ztrhne na zem vyskočí navrch prednými labami pritisne obeť o zem a vytrháva veľké kusy, 3cm kosť prekusne ako slamku. Za par sekúnd psa roztrhá.

Neverím že niekto ostane na nohách po takom útoku. Služobne psi sú oveľa väčšie a ťažšie ,človek nemá proti rozzúrenému psovi skoro žiadnu šancu, čo mu pred papuľu vystrčí to mu v sekunde odkusne a trhá ďalej.

Na odrhnutie psov pomáha jedine u psa ten miešok a slabiny jak pisal peterson u feny slabiny ,ale človek čo sa na to, podujme kusance schytá a to aj od vlastného psa.
ALKAJ
prispievateľ
Príspevky: 410
Dátum registrácie: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa ALKAJ »

theplaky napísal:- druha technika (ktora mi pride trochu menej pritiahnuta za vlasy) ...
..zozadu ho chti za zadne nohy a zdvihne do vzduchu (pripadne kopne zospodu do slabin/brucha)...
Tu máš jeden taký prípad: liveleak.com/view?i=ec3_1375181752
Pravdepodobne sa jedná o psa z pouličnej svorky s ktorými mali jeden čas dosť problémy v mestách.
V Rusku.
Napísať odpoveď

Návrat na "Sebaobrana"