Jedno bojové umenie alebo viacej?

eager_dijkstra

Príspevok od používateľa eager_dijkstra »

Clovek ma problem sa za nejaky ten rok ako tak naucit aspon jeden styl, nieto este kombinaciu viacerych.
Tak ta kombinacia co si popisal je podla mna maximalne nevhodna.
Najma Capoeira, je to pekny brazilsky tanec a dobry strecing ale to je vsetko.
Aikido je pekne v TV ked to robi Seagal mozno. Inak v reale je to dost nepouzitelne pre vacsinu ludi.
Jiu Jitsu cize boj na zemy je to posledne do coho sa chces na ulici dostat.
Box je ok pre techniku uderov inak je to sport obmedzeny pravidlami.
Na ulici sa nestihnes dostat do ziadneho rytmu, a tenke pavucie boxerske nozicky velmi tazko znasaju akykolvek utok na nohy.
WT je fajn kvoli aktivnemu a agresivnemu pristupu k obrane.
Nevyhoda je ze retazovy uder je strasne obmedzeny, fungujue len na kratku vzdialenost a len s momentom prekvapenia.
Ak stratis moment prekvapenia a blizky distanc tak mas problem.

Na ulici plati bud utek alebo nekompromisny utok.
Ak sa chce vediet clovek branit rychlo a efektivne bez relativne malo namahy.
Urcite su vhodne styly ako Krav Maga a Wing Tchun a podobne ponate styly s utokom ako obranou.
Ale aj tu plati zasada ze najdolezitejsi faktor je trener ako pojme trening.
A tieto styly kvoli rozhladu a fyzickej pripravenosti je vhodne kombinovat s nejkaym tvrdo upolovym sportom ako mma, zapasenie, a doplnkovo box, thajbox.
polucias
častý prispievateľ
Príspevky: 612
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa polucias »

pekne si to napísal
je vidieť že v tom máš prehlad
https://www.youtube.com/watch?v=zg9I2sWt7hk
toto je napríklad človek od ktorého sa učíme my, más skúsenosti so všetkými športami ktoré si popísal a 20r pôsobil v kluboch a ako ochranka po celom anglicku, má nespočet skúseností a učí z veľkej časti psychologiu predátorov na ulici, chovanie skupín, signály z prostredia, rôzne špinavosti ktoré používajú chuligáni na štadionoch (má medi nimi aj pár kamošov :-) a podobne.

nepoznám nikoho kto to robí tak komplexne ako to on ,na nič sa nehrá, všetko prežil, žiadne čári mári do vduchu - tvrdý kondičný tréning minimum techník pod veľkou záťažou a stresom - to je realna sebaobrana , zabudnite na aikido, jitsu, karate
ktokoľvek máte šnacu sa k nemu dostať tak neváhajte , resp. cez www.rbsd.cz ktorý mu už robia spoluinštruktorov na akciach po svete,

na slovensku viem že jeho "combatives" robíme iba my, a niekde pri Poprade podobná skupina,
http://www.urbancombatives.com

ktokoľvek sa naozaj serinózne zaujímate o sebaobranu tak Vám to určite stojí za pozornosť
dantes
častý prispievateľ
Príspevky: 2036
Registered for: 11 years 10 months

Príspevok od používateľa dantes »

Dobre zhrnute. Rad by som pridal par pointov za mna:
Vsetky BU sa robit nedaju, ak normalne chodis do roboty. Problem s tradicnymi BU je ten, ze malokedy komplexne riesia vsetky situacie. Niektore opominaju kopy a udery (aikido) ini zase uchopy, boj na zemi (box), ini zase boj so branami a obranu proti nim atd.

Takisto sposob treningov nie je vyhovujuci. Trenuje sa na zinenkach / tatami a vacsina cvicencov nevie na tvrdom povrchu spravit ani normalny kotrmelec, nie to este absolvovat pad. Nikdy som nevidel, ze by sa zrazu zhaslo svetlo a trenovalo sa v tme / polotme, kde je vacsina cvicencov zmatenych. Trening deformuju aj kimona, kde je viacero technik robenych na uchopenie za specialny odolny limec alebo inu cast, ktory ale v realite nikto nema. Netrenuje sa na schodoch a podobnom obmedzenom priestore, netrenuje sa zaciatok konfliktu, teda bezpecny ale nie agresivny postoj, verbalna a neverbalna komunikacia atd.

streetfight: to co robi Segal nie je ciste aikido. Podobne techniky su od jiu - jitsu po systemu, takze ked to clovek vidi, tak to pozna, ale nevie z ktoreho BU to je. Myslim, ze on konkretne to kombinuje prave s jiu jitsu.

Standardne jiu jitsu uci boj na zemi hlavne na "dokoncenie" protivnika, nejde sa hned na zem. Je ale taka mutacia ze "brazilian jiu jitsu" a ti idu na zem ihned - podla mna nau ulicu nevhodne, ako si napisal.
crossbowhunter
prispievateľ
Príspevky: 146
Registered for: 9 years 8 months

Príspevok od používateľa crossbowhunter »

Neviem kde ste cvicili vy, ale ja aj chalani mame odpadaneho viac na parketach, chodnikoch, strku a podobnych podkladoch ako na zinienkach. Je pravda ze dostat sa v konflikte na zem je to posledne co by som chcel, ale mnoho ludi neriesi takyto boj a ked sa na zem dostanu, nemaju ani len predstavu o tom ako tam pracovat aby sa z toho dostali. To ze sa utocnik bude snazit fostat obet na zem je fakt a stat sa to moze kazdemu. Ziadne bu ani bojovy system neriesi vsetky varianty boja, preto je nutnostou to kombinovat. Nerozumiem tomu zavadzaniu ze to a to je lepsie, nez nieco ine. Vzdy ide o konkretnu osobu, ktora ma svoje silne i slabe stranky. Chyba nie je v style, ale v ludoch co ich nezmyselne porovnavaju a casto nemaju ani len elementarne znalosti o principoch v danom style.
Na margo klopy na kimone, tak bezne vidam ludi vo svetroch, mikinach, kozennych bundach, ktore ju na ulici plne nahradia. Tiez nechodim po uliciach v hakkame a s katanou pripravenou k taseniu, no akakolvek palica ci teleskop mi posluzia rovnako ako katana. Takze nesnazil by som sa to tak uzko specifikovat a videt len v rovine toho s cim sa cvici, ale aj to na co to aplikovat. Nakoniec aj rovna palica ma 3 casdti ktorymi sa da dostat vyprask.
dantes
častý prispievateľ
Príspevky: 2036
Registered for: 11 years 10 months

Príspevok od používateľa dantes »

No zacinal som s aikidom v sportovej hale mladost v BA. To BU ma fakt bavilo, ale mne nedavalo odpovede na mnohe otazky.

Su aj BU, kore komplexne riesia rozne situacie od boja na zemi az po pouzitie zbrani. Zvacsa to su moderne BU, nie tradicne (mozno som niektore nespravodlivo opomenul). Tym samozrejme nechcem tvrdit, ze je nieco lespie ako ine.

Je leto, kazdy nosi tricka, kosele a lahke bundy. Pri skusani hodov by som daval pozor, aby mi v ruke neostal len nejaky kus handry.

Moja skusenost je skor taka, ze ked by som tu palicu najviac potreboval, nikde nic. A IMHO teleskop sa pouziva uplne inym sposobom ako katana.
crossbowhunter
prispievateľ
Príspevky: 146
Registered for: 9 years 8 months

Príspevok od používateľa crossbowhunter »

Ide uplatnit aj sposob ala katana. Viac menej vsetky seky vychadzaju zo sekov mecom. Tam tiez treba rozlisit smery a skoly sermu, pretoze nie vsade sa napriklad katana pouzivala vysostne obojrucne. Moja skusenost je ze sa clovek nevyhne niekolkym stylom. Sam som ich presiel az az a z kazdeho si vybral. Po mojich skusenostiach by som neostal len pri jednom, pretoze casom sa kazdy styl stane nedostatocny uz kvoli nasim ocakavaniam.
Používateľov profilový obrázok
pinoccio
prispievateľ
Príspevky: 197
Registered for: 12 years 2 months

Príspevok od používateľa pinoccio »

...nedalo mi, poznamka k Ju Jitsu

Treba rozlisovat viacero druhov/typov/skol Ju Jitsu (poznamka: ju- a jiu- jitsu je prakticky to iste). Za tymto menom sa skryva viac bojovych systemov/umeni a ich foriem.

Hlavne to mladsie, v poslednej dobe popularne, brazilske ju jitsu (BJJ), ktore specificky rozvinulo a sustreduje sa predovsetkym na techniky boja na zemi, je dost o inom ako povodne klasicke/tradicne ju jitsu. Osobne by som BJJ zaradil vyraznejsie k sportom (ako napr. aj judo), nez k bojovym umeniam ci systemom vyvynutim pre realne situacie (civilne ci vojenske). Pritom samozrejme netvrdim, ze bojove sporty su nepouzitelne v praxi. Rzhodne ich trening velmi prospeje telu i duchu a zvysuju vase sance vo fyzickom konflikte ;) Nesu vsak aj svoje dane obmedzenia.

Aj v ramci vyvoja od tradicneho ju jitsu (zjednodusene povezme vyvinuteho pre boj samurajov) sa dnes da rozlisovat viacero foriem a specializacii (ci uz v ramci samotneho umenia, alebo klubov). Mohol by som to zobecnit na smery (a pripadne skoly ci kluby), ktore sa venuju: uplne tradicnemu, alebo sportovenmu (bezpecnost sportovca a pravidla), alebo sebaobrane. V idealnom pripade ucia komplexne a cielene rozlisuju co je tradicne (a preco, napr. techniky vychadzajuce z doboveho brnenia a ozbrojenia), co je sport (ktora technika na zinienku ok, ale na ulici tazko), a co je sebaobrana pre sucasnost (pripadne v najlepsom kombinuju aj ine smery/umenia) ...

Ak odhliadneme od patrania v historii a zjednodusime si genezu, mozme porovnanim spolocnych znakov povedat:
Ju Jitsu - zahrna najsirsi komplex z vsetkych povodnych japonskych bojovych foriem/systemu prazdnych ruk (pre uplne jednoducy laicky opis: karate+judo+zbrane),
Aikido - sustreduje sa na vybranu cast povodnych foriem, dalo by sa opisat ako ked z tradicneho Ju Jitsu vynechate vsetky utocne prvky, udery, kopy, adt... a zaroven pozdvihnete duchovno, a tu zlozku "umenie",
BJJ - sa sustredilo najviac na hody, paky a boj na zemi, ktore dalej rozvinulo a zdokonalilo,
...a podobne by sa dalo pokracovat s dalsimi umeniami z tejto skupiny (zo znamejsich: judo, sumo, bo jitsu, kendo, iaido...). Kazde z tychto umeni sa pri tom viac-menej specializuje na urcitu oblast, v ktorej ide takpovediac "viac do hlbky". Pripadne mozno spomenut aj pribuzne Kobudo, kde sa jednotlive formy/skoly zaoberaju viac bojom so zbranami.

Koho zaujima presnejsie/viac, urcite si vie dohladat 8)

Preto ak hovorite o Ju Jitsu ako "malo pestrom", ci jednostrannom bojovom umeni... (aby som to pekne pomenoval) ste slabo informovani :P

Daju sa najst aj skoly a kluby, kde "Ju-Jitsu je viac ako šport či sebaobrana - je to komplexný bojový systém pozostávajúci z flexibilných, vyvíjajúcich a prispôsobujúcich sa techník, ktoré vychádzajú z tradičného japonského bojového umenia. V súčasnosti však naviac absorbuje i nové techniky a postupy z mnohých ďalších bojových umení a úpolových športov."

A aby som nebol offtopic:
Podla mna je ju jistu (to dnesne, a pokial sa uci dosledne a komplexne) jednou z najlepsich moznosti pre volbu vsestranneho bojoveho umenia. Kazdopadne venovat sa viacerym, resp. doplnit si techniky o dalsie smery/umenia je velke plus. Pretoze v kazdom je nieco ine viac premakane. Zalezi od moznosti a preferencii jednotlivca, ci ho lakaju lepsie znalosti z boja so zbranou (kobudo, kali, eskrima,...), alebo na zemi (BJJ), a rozne dalsie.
Z ineho sudka tu mame tiez WingTsun (avsak mozno menej vsestranne). Spomeniem ako dalsie dobre volby aj Krav Maga ci Systema, tie ale asi nemozno pomenovat bojove umenie, skor bojovy system... maju trochu iny charakter, a su v mnohych ohladoch niecim ako vyber/mix a zjednodusenie technik z roznych bojovych umeni a smerov.
Používateľov profilový obrázok
BTV
častý prispievateľ
Príspevky: 1991
Registered for: 16 years 3 months

Príspevok od používateľa BTV »

Kolegyna hlada nejaky kurz sebaobrany pre svoju dceru v BA.
Mozete niekto nieco poradit?
dantes
častý prispievateľ
Príspevky: 2036
Registered for: 11 years 10 months

Príspevok od používateľa dantes »

Jiu - jitsu je cool, jedno leto som cez prazdniny zo zaujmu absolvoval zopar treningov v klube na Ekonomickej univerzite v Petržalke. Mozem povedat, za tak fyzicky narocny trening som pri BU nikdy nezazil predtym ani potom. Ale mohlo to byt aj tym teplom, lebo byvalo aj nad 30 stupnov a cvicilo sa v kimonach. V uchopoch to bolo trocha podobne ako aikido, ktore som poznal, v uderoch, blokoch a kopoch som bol mimo, lebo to bolo podobne karate, ktore som nikdy necvicil. Trener sa volal tusim Dano a bol fakt prijemny chlapik.

System mi prisiel velmi komplexny (asi najviac spomedzi tradicnych BU) - boli tam udery, kopy, uchopy, boj na zemi atd. Neviem ako sa trenuju zbrane alebo ci sa trenuje aj vonku, bol som tam len kratko.

Odporucam vsetkym, ktorym nevadi fyzicky narocny a pomerne tvrdy trening. Skusenosti z karate / juda vyhodou. Tolko pohlad od amatera zvonka.

BTV: Ako je ta dcera stara a na co si fyzicky trufa? Cvicia sa rozne veci od specifickych kurzov sebaobrany pre zeny resp. civilov, ktora je pristupna kazdemu bez ohladu na fyzicku alebo skusenosti (nepoznam kvalitu/pouzitelnost) po bezne BU, kde treba minimalne casom dosiahnut urcitu fyzicku pripravenost a odolnost. Na tych kurzoch sa napr. zeny ucia speficke techniky ako sa branit, ked ich chce utiocnik znasilnit a pod., pricom sa ich ucia len zopar. Pri BU sa trenuju spravidla rozne veci komplexne a vycvik samozrejme neustale pokracuje.Tiez treba brat ohlad, ze okrem niektorych tradicnych BU ako napr. karate/judo,(kde su cele detske oddiely) treneri nie vzdy beru deti pod 12 - 15 rokov.
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

BTV napísal:Kolegyna hlada nejaky kurz sebaobrany
Ešte by to asi chcelo upresniť - hľadá vyslovene jednorazový kurz (časovo obmedzený na zopár jednotiek max. desiatok lekcií) alebo skôr niečo na spôsob BU (sebaobrana a zároveň aj voľnočasová aktivita na mesiace/roky)?
Používateľov profilový obrázok
BTV
častý prispievateľ
Príspevky: 1991
Registered for: 16 years 3 months

Príspevok od používateľa BTV »

Yarco, dobra otazka.

Je to dievca co s takymto niecim nikdy nerobila. Takze njprv nejaky rychly kurz na par hodin/lekcii aby aspon mala tusenie o co ide a mala zaklady, potom to bude len na nej ci chce pokracovat.

Na zaciatok urcite len nejaky kratsi kurz.
inspiring_austin

Príspevok od používateľa inspiring_austin »

Mozno nebudete suhlasit ale je to pre nu najskor strata casu. Zenam povacsinou chyba prirodzena davka agresivity (mimo ich "dni" :twisted: ), ktora je potrebna na vobec spustenie "cerveneho kodu". Ovela viac by jej podla mna pomohol kurz ako sa konfrontacii vyhnut( napr. vcasnym rozoznavanim varovnych signalov atd.)
HUNTER
občasný prispievateľ
Príspevky: 48
Registered for: 11 years 9 months

Príspevok od používateľa HUNTER »

Navrhoval by som pre začiatok ju vybaviť nejakým účinným kaserom, kúpiť aj 4 tréningové, dať jej základne taktické pokyny, vyskúšať nejaké scenáre aťd. Potom ju nechať vyskúšať jeden dva tréningy nejakého sebaobranného systému ako krav maga, wing tsun, systema aťd a to čo sa jej zápači tam nech chodí a pravidelne trénuje. Voči kurzom mám veľkú averziu, kvôli ich marketingu že z ich reklamy má človek dojem že za mesiac sa z neho stane Chuck Norris.
inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

Smutné video, ale bohužiaľ demonštruje rozdiel medzi športom a reálnou sebaobranou, to čo je vo fér športe veľmi účinná páka sa v realite môže skončiť takto:

https://www.facebook.com/vaquerofullcom ... age_bubble
dantes
častý prispievateľ
Príspevky: 2036
Registered for: 11 years 10 months

Príspevok od používateľa dantes »

Pre toto nemam rad styly ktore idu so superom dole. Vyhraty suboj sa skoncil bojom o zivot. Ludom sa to zda efektivne, lebo tieto finty vidia v MMA a klietkach, ale tam je super jeden, presne definovany a zarucene neozbrojeny.
Napísať odpoveď

Návrat na "Sebaobrana"