Jedno bojové umenie alebo viacej?

Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Tango, aj keď na začiatku bola otázka postavená trocha inak, ak to postavíš takto, nemám dôvod ti nijako extra oponovať, lebo je to tak. Všimni, že to isté - len trochu inak - v tých "A4 príspevkoch" hovorím aj ja. Že presne takto som si tým prechádzal a tiež, že radšej jeden štýl a poriadne ako dva a fušersky. Že radšej začať s jedným a ďalšie pridať neskôr. To isté, čo ty teraz, som písal o jednu-dve strany nazad. Škoda, že sa ti nechcelo poriadne čítať ani jednu z tých "A4".
:wink:
Len jeden detail: reagoval som na Huntera, ktorý píše, že už jedno bojové umenie robí a pýta sa, či je hlúposť robiť aj iné. Pritom som predpokladal, že nejaké základy zrejme mať bude. Kým ty hovoríš o úplnom začiatočníkovi. V tom je celkom rozdiel. A ešte je medzi nami názorový rozdiel, že ja by som asi nikoho neodrázal ani od toho, aby sa pustil do dvoch vecí a postupom času si vybral, ak máš čas a energiu skúšať (a nečaká okmažité výsledky). Ale to je ozaj vec názoru. Tiež som predtým reagoval na Zoidberga, ktorý sa domnieva, že KM je natoľko univerzálna, že už nič iné sa učiť netreba, čo je podľa mňa populárna ilúzia daná dobrým PR, ktoré KM má a nie tak realitou.
:idea:
Preto stále nechápem tvoju podráždenú reakciu a reči o krátkozrakosti a mudrovaní, ale neva. Prajem ti pohodový víkend (bez irónie) a ja sa konečne pokúsim pocvičiť si vôľu a premôcť pokušenie napísať sem čo len jeden ďalší riadok.
:D
miro285
častý prispievateľ
Príspevky: 1397
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa miro285 »

No offence, hunter písal, že trénuje Wing Tsun 2 mesiace. Ak mám byť úprimný, neviem čo je Wing Tsun a nemám ani chuť to ďalej skúmať, no nech by trénoval akékoľvek BU, 2 mesiace sú strašne málo na to, aby človek získal čo i len nejaké základy.

Neviem síce koľko má hunter rokov, no u nás na tréningoch máte tiež "expertov" z radov násť-ročných, ktorí by hneď už všetko a každého chceli rozjebávať, pritom s tréningmi sme začali od októbra. Kvôli tomu sa ešte prihlásili na MMA, kde sa môžu mlátiť ako kkti, pričom na naše tréningy sa vysrali. Čo tým chcem povedať je to, že 2 mesiace sú strašne málo na to, aby som už začal vymýšľať nad iným BU, pričom ešte zďaleka človek nerozumie danému BU, nepozná základy, princípy, zrejme ešte ani nesparoval, neboxoval. Je jasné, že prvý rok, alebo prvých pár mesiacov je nudných, človek dookola opakuje to isté, no v prvom rade je potrebné pochopiť princíp toho-ktorého BU, naučiť sa xyz vecí, ktoré s tým súvisia a potom sa dostavia aj zaujímavejšie veci.

Nepoznám síce Petra Rybára, ktorého spomína tango, no verím, že on o ňom vie dosť, preto by som nad jeho radou uvažoval, pretože je fakt pravda, že dobrý tréner robí veľmi veľa. Mám šťastie, že nás môže trénovať fakt špičkový tréner, ktorý tomu čo robí naozaj rozumie, má prečítaných nespočetne veľa kníh či o tréningových metódach, bojových umeniach, ale aj o ľudskom tele, má za sebou veľmi veľa športovcov, ktorí úspešne reprezentujú a reprezentovali náš klub, ale aj Slovensko, takže dobrý tréner je fakt základ.

Inak teraz ma tak napadlo, že trénovať viacero BU, aby som sa vedel na ulici ubrániť je tak trochu nezmysel, pretože skôr asi človek narazí na skupinu dementov, v ktorej si bude chcieť niekto dokazovať, aký je frajer ako na nejakého osamelého hrdinu, no a v takom prípade ti aj 10 BU bude zrejme na prd.
HUNTER
občasný prispievateľ
Príspevky: 48
Registered for: 11 years 9 months

Príspevok od používateľa HUNTER »

Viem ze sa bojovym umeniam venujem len kratko ale aj tak sa stotoznujem s nazorom ze mi nemoze uskodit ak sa budem tri krat do tyzdna venovat wing tsunu a tri krat muay thai pretoze obidve maju dost vyhod aj nevyhod. Na thajsky box chcem ist len preto aby som si zvykol aj rany prijmat,naucil sa spravne a tvrdo kopat a udierat a vyskusal si aj poriadny sparing,ale zas nechcem robit len thajsky box kvoli tomu ze sa hra podla pravidiel,take situacie ako napadnutie od chrbta,skrtenie,boj na zemi,lamacie techniky,paky,prehody,udery malikovou stranou ruky,alebo udery otvorenou dlanou,kopy do rozkroku,napadnutie ozbrojenym utocnikom sa tam neriesia a to je dovod preco si myslim ze je dobre sa zaroven venovat aj napriklad kraw mage,systeme alebo v mojom pripade wing tsun.Ani jednemu sa neplanujem venovat profesionalne ide mi len o to mat co najvyssiu sancu ze sa z realneho konfliktu dostanem zivy. Mam 23rokov a casu aj energie mam dost takze s tym problem neni.
Používateľov profilový obrázok
MRBLUE
častý prispievateľ
Príspevky: 1314
Registered for: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa MRBLUE »

Ked mas tolko casu,venuj sa aj tak jednomu bojovemu sportu,ale poriadne. Taktiez zabudni ze ked sa budes par mesiacov venovat niekolkym umeniam,ze sa stanes odbornik na boj na ulici. Prva vec je ze vsetko potrebuje svoj cas,co je u bojovych technik niekolko rokov. A druha,ze ani to ze budes mat odtrenovane a odzapasene v ringu,to este s teba streetfightera neurobi. Vela ludi na to skratka nema gule a zaludok. Na ulici ta totiz nechrania ziadne pravidla,ani chranice,rozhodca ci uzemie ringu,zapasiska.
Asi najrealnejsie sa na ulicu podoba MMA,ale ani tam nenatrenujes niektore velmi ucinne techniky. Kto je starsi,mozno mu nieco hovori subor technik SAMBO pochadzajuci z Ruska. Bol postaveny na jednoduchych,ucinnych technikach,ktore ale vacsinou koncili vaznym poskodenim protivnika. Hlavicka,zosliapnutie achilovky,sek na ohryzok,utok na oci... To mozes realne trenovat len na figurine. Ale rovnako ako vela aj sikovnych strelcov by malo problem strielat na ziveho protivnika,tak by aj dobri bojovnici na ulici mali eticky problem pouzit taketo techniky.
Venuj sa niecomu poriadne a daj tomu cas. Potom zistis co treba vylepsit.
Používateľov profilový obrázok
Rudo
častý prispievateľ
Príspevky: 901
Registered for: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa Rudo »

Keby ste zvladli vsetkych 8 bohov z Pijackej paste, nemuseli by ste sa dohadovat, ci pat BU alebo patdesiat 8)
http://www.youtube.com/watch?v=j4Y62DGkyXw
dantes
častý prispievateľ
Príspevky: 2036
Registered for: 11 years 10 months

Príspevok od používateľa dantes »

Mr. Blue: Pokiaľ ide o systema / sambo, trenovat sa to s urcitymi limitmi da aj priamo sparingom. V nasom klube sa mimo realneho protivnika ani netrenuje.

Fixacia pristupenim clenka je pomerne znama aj v inych BU a ak sa trenuje opatrne a s urcitym ohladom, da sa to, podkopavanie noh cez achilovku detto (noha instinktivne odskoci sama :wink: ). Udery na oci a krk sa trenuju udermi otvorenymi dlanami (samo o sebe dost ucinne na dezorientaciu). Udery malikovou hranou na spodok lebky sa tiež citlivo daju natrenovat.
Používateľov profilový obrázok
MRBLUE
častý prispievateľ
Príspevky: 1314
Registered for: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa MRBLUE »

Jee,tak to som prekvapeny ze to niekto pozna a ze sa to dokonca aj trenuje. Ja som sa s tym stretol naposledy na vojne 88-90,kde nas vycvikar na sebeobranu bol odbornik na tento bojovy system.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Modrák, nejako nesleduješ scénu. :wink: U nás je viacero klubov, ktoré robia Combat Sambo alebo aj Combat Sambo a pár, ktoré sa špecializujú na Systemu. Občas sú na niektorých gala vypísané fighty podľa pravidiel Sambo. 8)
Používateľov profilový obrázok
MRBLUE
častý prispievateľ
Príspevky: 1314
Registered for: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa MRBLUE »

Veru nesledujem. Ked som ja pricuchol k SAMBO (SAMozascita Bez Oruzia),tak sa ziadne zapasy nekonali a ani neboli zaidne pravidla. Techniky sa tenovali so sparingom na zafixovanie pohybov,ale na plny utok sa pouzivalo len naradie (zinenka na rebrine,pytle,koza,makiwara...) Po vojne som uz o SAMBO nic nepocul,vsetko co pochadzalo zo Sovietskeho zvazu bolo zle a vymizlo.
Akira
prispievateľ
Príspevky: 443
Registered for: 15 years 3 months

Príspevok od používateľa Akira »

najtvrdsie plnokontaktne boj. umenie,ktore som mal moznost zaznamenat je Muay Boran.myslite,ze je na SK nejaky klub specializujuci sa na tento styl?
nejaka ukazka http://www.youtube.com/watch?v=mZicUB8FTwc
http://www.youtube.com/watch?v=xf6J8WQV-Wc
Naposledy upravil/-a Akira v 20 Mar 2013, 22:44, upravené celkom 2 krát.
dantes
častý prispievateľ
Príspevky: 2036
Registered for: 11 years 10 months

Príspevok od používateľa dantes »

Toto BU nepoznam, ale priznam sa otvorene, ze slovne spojenie "najtvrdsie plnokontaktne" ma skor odradzuje ako laka. Nejde ani tak o to, ze sa tym hrdi skoro kazdy novy, ale skor o to, ci mi moze byt taketo BU k uzitku pri beznej "obcianskej" sebaobrane a hlavne, ci ho vobec dokazem trenovat, ked je take tvrde. Mam svoje fyzicke limity, trening BU povazujem za uzitocny, ale v beznom zivote si nemozem dovolit mat stale narazene rebra, otrasy mozgu, rozbitu tvar alebo pravidelne nieco zlomene.

Radsej volim osvedcene koncepty, ktorym sice nechyba tvrdost ale brutalitu povazuju skor za nevyhnutnost ako za pravidlo a maju preukazatelne nizku treningovu urazovost.
inspiring_austin

Príspevok od používateľa inspiring_austin »

HUNTER napísal:Viem ze sa bojovym umeniam venujem len kratko ale aj tak sa stotoznujem s nazorom ze mi nemoze uskodit ak sa budem tri krat do tyzdna venovat wing tsunu a tri krat muay thai pretoze obidve maju dost vyhod aj nevyhod. Na thajsky box chcem ist len preto aby som si zvykol aj rany prijmat,naucil sa spravne a tvrdo kopat a udierat a vyskusal si aj poriadny sparing,ale zas nechcem robit len thajsky box kvoli tomu ze sa hra podla pravidiel,take situacie ako napadnutie od chrbta,skrtenie,boj na zemi,lamacie techniky,paky,prehody,udery malikovou stranou ruky,alebo udery otvorenou dlanou,kopy do rozkroku,napadnutie ozbrojenym utocnikom sa tam neriesia a to je dovod preco si myslim ze je dobre sa zaroven venovat aj napriklad kraw mage,systeme alebo v mojom pripade wing tsun.Ani jednemu sa neplanujem venovat profesionalne ide mi len o to mat co najvyssiu sancu ze sa z realneho konfliktu dostanem zivy. Mam 23rokov a casu aj energie mam dost takze s tym problem neni.
ak narazis na cigosov, ci deti ulice tak ta rozslapu ako zeleninu. radsej utekaj v dobrom ti vravim. boj je o zakernosti a zavadzani. to len na margo toho realneho konfliktu. odpozorovane z byvaleho klubu kam chodili este zaujmove osoby z 90 rokov, ktore vychovala ulica: na nich neplatila ziadna technika, boli slizki ako hadi, mrstni ako veverice a zakerni ako politici. kategoriou sui generis su byvali trestaci/recidivisti poslednej cen. skupiny.
Používateľov profilový obrázok
Peterko
prispievateľ
Príspevky: 259
Registered for: 12 years 3 months

Príspevok od používateľa Peterko »

Nenasiel som tu temu do ktorej by sa to hodilo viac.
http://www.badmartialarts.com
...trochu zdraveho rozumu a kritickeho uvazovania o bojovych umeniach
eager_dijkstra

Príspevok od používateľa eager_dijkstra »

Pisem do davnejsie mrtvej temy ale aj tak si nemozem pomoct nenapisat.
Bolo by vhodne rozlisovat medzi bojovym sportom, bojovym umenim a "realnou sebaobranou"

Bojove umenie je cesta sebazdokonalenia, ma iste filozoficke principy a hlbsie poslanie
(ktore sa z vacsiny boj.umeni vytratilo a stali sa z nich len bojove sporty)
Bojovy sport je proste sport bez nejakej hlbsej filozofie.
Realna sebaobrana tam by som zaradil smery kde sa jedna o pokus priblizit sa realnym konfliktom.

Pokial niekto hlada odpoved co je najucinnejsie tak taka odpoved neexistuje.
Zalezi to len a len na cloveku.
Poznal som ludi ktori trenovali mnou vysoko hodnotene smery a nestali ty ludia ako bojovnici za nic.
Poznal som ludi ktori trenovali mnou nie moc vysoko hodnotene smery alebo netrenovali vobec nic a boli velmi nebezpecni.

V realite vyhrava 99% psychika a schopnost okamzite reagovat.
A je v zasade uplne jedno ci pouzijete chvat, hmat, uder, popolnik, glock..
Aj schopnost okamziteho uteku je vysoko hodnotene ako spravna reakcia.
Vzdy lepsie ako zamrznut a ostan nehybne stat a cakat...co sa mnohym zocivoci agresii stava.

Je dobre vediet ze za tymto vytvrdnutim je len adrenalin a nic ine.
Normalny slusny clovek pocas bezneho zivota zaziva na vymyslenej stupnici od 1 do 10 stres nanajvys tak hodnotu 4.
Pri konflikte clovek zaziva zrazu naval adrenalinu az na hodnotu povedzme 8.

Nervovy system nezvyknuty na tuto extremnu davku adrenalinu ho uplne paralizuje.
Zakladom je ten isty princip ako pri podavani akychkolvek latok telu napr.aj drog.
Ze sa telu podavaju davky danej latky az si telo zacne privykat a sa stane telo na tuto latku viac a viac rezistentne.
A uz pri realnom vyplaveni vyssej davky adrenalinu je mozog aj telo schopne reagovat.

Problemom je samozrejme nacvik. Kedze vysoku davku adrenalinu nevylucime do tela len tak.
Istym sposobom je trening ktory sa snazime priblizit realite co najviac.
Tak isto je vhodna ista forma mentalnej imaginacie istej situacie.
Cize isty scenar imaginujeme dookola v hlave a predstavujeme si nasu reakciu co najrealnejsie...atd atd.
Iste skupiny ludi a aj teamy ludi sa venovali najlepsej metode treningu a to kontrolovanemu realnemu konfliktu.
Kedy mali situaciu pod kontrolou a zamerne vyvolali konflikt alebo atakovali zivu osobu.
Tomuto sa venuju iste skupiny aj nevedome z hluposti ale to uz je ina tema.
Tak isto su vynimky ktore su od narodenia uplne rezistentne na tento druh stresu..ale to je tiez uz o inom.

Zakladom je vybrat si isty sposob boja ktory sa nam pozdava a verime mu.
Vybrat si kvalifikovaneho a seriozneho trenera.
Zacat tvrdo,intenzivne a dlhodobo trenovat, verit vo svoje schopnosti..a uspech sa urcite dostavi.
crossbowhunter
prispievateľ
Príspevky: 146
Registered for: 9 years 8 months

Príspevok od používateľa crossbowhunter »

Skusim sa k tomuto vyjadrit aj ja. Jedno bu, sport ci system je dobry na akoze krcmove bitky a strkanie. V realnom konflikte je to skor prekazka, pretoze je obranca viazany technikami a sposobmi jedineho stylu. Je to rovnako ako porovnania jednotlivych umeni a stylov, coho je plny youtube. Vsetko ma svoje pre a proti. Dolezita je hlava. Aj ten najlepsi bojovnik moze velmi lahko a rychlo prehrat. Dajme si realny priklad. Poulicny bitkar provokuje zakaznika v bare. Ten sa rozhodne opustit bar. Pri svojom odchode je soteny utocnikom. V zapati utocnik dostava do hrude hodeny tazky popolnik, uder na spodne rebra a lowkickom do stehna je uzemneny. V skutocnej obrane ako bol aj tento pripad je jedina cesta a to vyradit utocnika co najrychlejsie a teda co najtvrdsie. A potom znasat nasledky. Lepsie stat pred sudom kvoli neprimeranej obrane ako tam sedet na voziku, alebo byt po smrti ako poskodeny ci obet.
A co sa tyka zaujimavej kombinacie pre realny konflikt by boli a aj su mojimi favoritmi :
aikido - vyhybanie sa utokom
Win-tsun - retazove utoky
Jiu-jutsu - praca na zemi
Box - fantasticka praca noh, rytmus a znasanie uderov
Capoera - dynamika
+ doplnit o techniky z obrannych a bojovych systemov.
To len tak na rychlo k tejto teme.
Napísať odpoveď

Návrat na "Sebaobrana"