Revolver alebo pištol na .22LR - čo je lepšie

elegant_shirley

Príspevok od používateľa elegant_shirley »

Revolvery od českých výrobcov ako sú KORA Brno ,alebo AlfaProj-Holek, sú použitelné pre tento kaliber?, nerobý im teda problém strelivo .22LR, ani .22WRM?
Má ešte niekto skusenosti s týmito značkami? Dakujem
Pena
častý prispievateľ
Príspevky: 742
Dátum registrácie: 15 years

Príspevok od používateľa Pena »

Ako som už vyššie písal, mám Holek .22 a nie je s ním žiaden problém.
Používateľov profilový obrázok
C08R4
častý prispievateľ
Príspevky: 2140
Dátum registrácie: 15 years 9 months

Príspevok od používateľa C08R4 »

Ja mam Holek 331 v razi .22LR a aj vymenny valec .22WMR. Striela dobre, nezasekava sa, ma stranovo aj vyskovo stavitelny cielnik, takze mozes pouzivat rôzne strelivo. Na zabavu idealne riesenie, ale da sa pouzit aj na obranu s valcom .22WMR Ja mam tiez pistole radsej ako revolvery, avsak v tejto razi je maloktora pistol spolahliva. Jedine negativum je, ze sa tazsie vytahuju prazdne S&B nabojnice z valca, inak spokojnost a mozno ze mam iba 3" hlaven, ale to mi az tak nevadi, lebo este nedokazem vyprodukovat taky rozptyl, ze by som mohol povedat, toto je zbranou a nie strelcom :D.
Pena
častý prispievateľ
Príspevky: 742
Dátum registrácie: 15 years

Príspevok od používateľa Pena »

Z dôvodu zlého vyberania nábojníc S&B do Holeka ani ja tieto náboje nedávam.
Aspoň som zistil, že tento problém nemám iba ja.
:twisted:
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3089
Dátum registrácie: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa R »

s&b má nejaký problém s matrošom, ani zo suhlky 150 mi nechcú ísť dobrovolne vyťahovačom.
Tibor_sk
prispievateľ
Príspevky: 112
Dátum registrácie: 14 years 7 months

Príspevok od používateľa Tibor_sk »

Pekný deň.
Som blázon :D do revolverov, vysvetlite mi vy čo sa na rozdiel odo mňa rozumiete zbraniam , že prečo je únik tlaku u revolvera vždy uvádzané ako negatívum tejto zbrane ?
Vychádzajúc zo zákona zachovania energie asi ani obtiahnutie pištole nebude "zadarmo" . :wink:
Používateľov profilový obrázok
C08R4
častý prispievateľ
Príspevky: 2140
Dátum registrácie: 15 years 9 months

Príspevok od používateľa C08R4 »

Ja iba toko, ze fuga mädzi valcom a hlavnou je okolo 0.2mm pri rev Holek
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3089
Dátum registrácie: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa R »

Tibor_sk: únik je zanedbatelný, v starej SR bol test s použitím továrenského streliva, .38spl od sellieru vystrelená iba z válca revolveru (bez toho aby šla durch lauf) vykazovala 80% rýchlosti ako keď ju dali z 2palca. Večšina podobne výkonných nábojov na tom bude rovnako, .357mag už bude inde ale aj tak je únik o ničom. Negatívom bolo myslené možno to že ti výšlah opáli paprče ak zle zbraň chytneš v strese, alebo že ťa prezradí záblesk.
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Dátum registrácie: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

Tibor_sk napísal: Vychádzajúc zo zákona zachovania energie asi ani obtiahnutie pištole nebude "zadarmo" . :wink:
Ak to dobre chapem, u pistole dochadza k odomknutiu hlavne az ked strela opusti hlaven, cize nedochadza k uniku tlaku a tym znizeniu rychlosti strely.

Ci je ten unik (a pokles rychlosti strely) u revolvera vyznamny alebo nie, to uz je ina vec.
Tibor_sk
prispievateľ
Príspevky: 112
Dátum registrácie: 14 years 7 months

Príspevok od používateľa Tibor_sk »

Píšeš dobre že k odomknutiu (vo väčšine systémov) dôjde keď náboj opustí hlaveň. Trochu som googlil
http://www.vojsko.net/index.php?clanek= ... h_pistolil
pre mňa veľmi poučné. Potvrdzuje to len to čo som tvrdil že tá energia sa spotrebuje na obtiahnutie. V momente výstrelu sa už vykonáva spätný pohyb hlavne (otočenie atď) aj so záverom čo je mínus energia pre strelu.
Je mi jasné že sa bavíme o nepodstatných úbytkoch energie.
inspiring_ganguly

Príspevok od používateľa inspiring_ganguly »

...
Naposledy upravil/-a inspiring_ganguly v 18 Jan 2011, 17:43, upravené celkom 1 krát.
Tibor_sk
prispievateľ
Príspevky: 112
Dátum registrácie: 14 years 7 months

Príspevok od používateľa Tibor_sk »

Čo píšeš je v poriadku, točíme sa okolo toho či tieto straty sú porovnateľné u revolverov a pištolí, alebo straty v medzere medzi valcom a hlavňou revolvera sú rádovo väčšie a teda je to mínus pre revolvery.
Já tvrdím , tiež ze z porovnateľne dlhej hlavne s rovnakým strelivom by sa namerali veľmi podobné úsťové rýchlosti z revolvera aj z pištole.
inspiring_ganguly

Príspevok od používateľa inspiring_ganguly »

...
Naposledy upravil/-a inspiring_ganguly v 18 Jan 2011, 17:42, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Dátum registrácie: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

Tibor_sk napísal:Pekný deň.
Som blázon :D do revolverov, vysvetlite mi vy čo sa na rozdiel odo mňa rozumiete zbraniam , že prečo je únik tlaku u revolvera vždy uvádzané ako negatívum tejto zbrane ?
Vychádzajúc zo zákona zachovania energie asi ani obtiahnutie pištole nebude "zadarmo" . :wink:
Pozor, vnútorná balistika zbrane je niečo oveľa zložitejšie ako jednoduchý zákon zachovania energie a nedá sa tým riadiť. Pri pištoli je hlaveň prakticky až do opustenia strely ústím zo zadnej strany uzatvorená a utesnená nábojnicou. K strate tlaku nedochádza a tlak pôsobí na strelu v súlade s horením prachu - priebeh tlaku je daný vlastnosťami konkrétneho prachu. Pri revolveri sa v priestore za strelou po výstrele prakticky okamžite po opustení nábojnice otvorí na rozhraní valca a prechodového kužeľa hlavne štrbina, ktorou môžu spaliny unikať. A unikajú počas celého pohybu strely hlavňou. To sú tie najpodstatnejšie straty. Prakticky však predstavujú iba percentá z využiteľnej energie a je jednoduché ich kompenzovať (množstvom prachu a jeho "rýchlosťou").
Používateľov profilový obrázok
gewehr
expert
Príspevky: 3553
Dátum registrácie: 19 years 2 months

Príspevok od používateľa gewehr »

Igrlik napísal:Pozor, vnútorná balistika zbrane je niečo oveľa zložitejšie ako jednoduchý zákon zachovania energie a nedá sa tým riadiť...
huh, tak horenie prachu by som este mozna spocitat vedel, ale poskladat tie sustavy diferencualnych rovnic by bolo na dlho. Ak ma niekto zaujem a vela casu, este by som skripta a poznaky vyhrabal :lol:

ten priebeh tlaku / vyvin rany je dany ovela viac vecami ako si napisal, medzi hlavne veci ktore si nespomenul, patri predovsetkym samotna hmotnost strely, "vytahovacia" sila a pod.
Napísať odpoveď

Návrat na "Revolvery - všetky značky"