Sa vz. 58 - optika

Používateľov profilový obrázok
Rasto
expert
Príspevky: 4234
Dátum registrácie: 14 years 9 months

Príspevok od používateľa Rasto »

Nechce sa mi vela vypisovat cez telefon, ale diopter bol mysleny nasledovne.
Ked strielate stale rovnaku vzdialenost, stale rovnaky terc, tak na to mate usposobene i mieridla cize diopter.
Ked ma terc c.4 s kruhmi (pre priklad) priemer 56,5cm, tak diopter s kruhom 20 MOA by spravil tu istu pracu ako na malorazke.
Ci to je vhodne riesenie alebo nie neriesim.
Kolimator ma nastavitelnu intenzitu a preto i cez tu rozpitu bodku strelec vidi na co mieri, pricom si prekryje stale to iste miesto, aby bol konzistentny.
Rozdiel je len v tom, ze s dioptrom sa sustredi na kruznicu terca a s kolimatorom by sa sustredil (pri vacsej intenzite) na jeho vonkajsie obrysy.

Eotechy maju svoje problemy a neriesim ci to je diodou, alebo jej elektronikou.
http://lmgtfy.com/?q=eotech+dying

Kolma pazba bola myslena voci ramu zbrane ,cize suosa s hlavnou oproti povodnej sikmej pazbe.

Puskohlad skoro vzdy zavadzia vyhadzovanym nabojniciam a tie sa odrazaju spat a sposobuju zadrzky.
O tom , ze puskohlad dostava na hubu od nabojnic sa netreba bavit.

O vhodnosti eotechu na roznych platformach necham na vkuse kazdeho sudruha.

Mohol by si do prislusnej temy postnut foto tvojej kosy, nech vieme ako vyzera tvoj sportovy nastroj?
Prílohy
pistol 327-1.JPG
index.jpeg
index.jpeg (6.19 KiB) 8129 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Dátum registrácie: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

nech sa paci
Prílohy
mame doma.jpg
Používateľov profilový obrázok
Rasto
expert
Príspevky: 4234
Dátum registrácie: 14 years 9 months

Príspevok od používateľa Rasto »

Na optike mas aky kriz?
Mohol by si postnut daky nastrel co je schopna 58 s dobrym strelcom?
Naboje pouzivas CSSR, alebo prebijas?
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Dátum registrácie: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

kriz mam 5V-200:
Prílohy
5V-200.jpg
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Dátum registrácie: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

naboje pouzivam Baurnaul 123gr HP (tie s dutinkou)
- nie preto ze by sa "otvarali" (pretoze neexpanduju), ale preto ze ked sa do tej dutinky pocas letu stely natlaci vzduch, na spicke strely sa vytvori akasi vzduchova bublinka ktora ma potom priaznivy vplyv na obtekanie vzduchu okolo strely (na spicke obteka vzduch po "dokonalej vzduchovej bublinke"a nie vzduch po "akoze dokonalej" spicke strely)
- (byvale) vojenske stelivo v tejto puske nepouzivam - mam "kanadanku" (CZ 858 2P), bez tvrdochromu v hlavni a nechraneny vyvrt si vyhoblovat nechcem
- matrice na 7,62x39 mam, ale robit si v tejto razi naboje mi pride ako nadkvalita ktoru vz. 58 uz vyuzit nedokaze

Tu je nastrel na 100m, sed, jedina opora zbrane su lakte na stole (a tusim som sa opieral aj ramenom o stenu):
- ten ulet na 12tej hodine som spominal uz vo svojom predchadzajucom prispevku (nezatajujem ho)
- bez neho ma moj nastrel 6x4cm
Prílohy
20150923_095717.jpg
klingy
častý prispievateľ
Príspevky: 1588
Dátum registrácie: 13 years 9 months

Príspevok od používateľa klingy »

Triarius napísal:keď sa bavíme o optikách na 58ku, máte niekto skúsenosti s kolimátormi ruského pôvodu, resp. určenými na zbrane AK? príde mi, že tieto by mohli byť vhonejšie aj na 58ku. máte niekto niečo také na zbrani alebo ste s tým strieľali?
Napisem, to vseobecne 90% Ruskej optiky (jedno ci puskohlady, kolimatory, ale opticke zameriavace bez zvacenia s osnovou ala Leupold Prismatic) su priamo z produkcie pre Ozbrojene zbory alebo z nej odvodene, vynimku tvori VOMZ, ktory sa primarne zaobera vyrobou pre polovnikov, resp. sportovych strelcov, ale zaroven patri do koncernu schwabe, ktory je najvadsim dodavatelom optickych pristrojov pre Rusku armadu, takze funcne by to malo byt, napr. firma NPZ optics ma licenciu na sklo od SCHOTT....

Co sa tyka kolimatorov tak ten vyber nieje velmi velky, tak je to tak do 10 typov, Cobra od firmy Zenith (tusim Kazan), potom su tam kolimatory pilad od VOMZ, tam je navyber nieco ako Docter a par inych kolimatorov...

Potom je tu este bieloruska produkcia v podobe Belomo/lemt, co je obdobne produkcia odvedena od produkcie pre ozbrojene zbory a bezne pouzivana, v Armadach byvaleho sovieckeho zvazu, alebo aj napr. vo Venezuelskej armade, kontrektne pri kolimatoroch je to rada PK....

Problem, moze byt zohnat niektory s tychto vyrobkov a pripadny servis, v podstate teraz Zeleny sport doviezol nejake optiky od NPZ, nieco dovaza NV-optics, a nieco sa da zohnat na Kalinka optics, len tie ceny su dost vysoke najma u modernejsich optik....
Triarius
prispievateľ
Príspevky: 225
Dátum registrácie: 9 years 8 months

Príspevok od používateľa Triarius »

dakujem za info
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Dátum registrácie: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

10 ran na 50m lah (jedina opora su lakte na zemi)
- klasicka 58micka so sklopnou pazbou osadena krytom vratneho ustrojenstva od Zendla a (tu zatracovanym) kolimatorom EOtech, strelivo madarske cipovane
Prílohy
50m.jpg
Používateľov profilový obrázok
Rasto
expert
Príspevky: 4234
Dátum registrácie: 14 years 9 months

Príspevok od používateľa Rasto »

Stale si myslis ze zavadzam?
Spytaj sa TOMa na fore, ze ako je to mozne, ze mu zhasina EOTECH.
http://www.strelectvi.cz/forum/kolimato ... 5-780.html
Inac pekny sustrel, bodaj by to bolo na 100m, ale to by bola skor nahoda ako opakujuci sa jav.
Používateľov profilový obrázok
Rasto
expert
Príspevky: 4234
Dátum registrácie: 14 years 9 months

Príspevok od používateľa Rasto »

Dalsie problemy s eotechmi i zaloba v amerike voci vyrobcovi.

http://www.strelectvi.cz/forum/kolimato ... 5-800.html

http://soldiersystems.net/2015/09/30/us ... us-goings/

Tak sa modlite aby vam zakupene kusky vydrzali, lebo servis asi neuplatnite a prachy vam ako v amerike nikto nevrati!
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Dátum registrácie: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

Dik za info .. ten americky clanok bol dost zaujimavy (vazne).
- bol som sa pozriet na svoj EoTech do trezoru .. a stale mi svieti :-)
- ten posun nastrelu vo vzťahu k zmene teploty som zatiaľ nespozoroval (a vzhladom na presnost o aku sa snazim by mi to asi neuniklo.. "zaspavam za puskou" - pamatas? :wink: )

Ja by som si tu americku zalobu mozno dal do suvislosti skor s tym co pise na strelectvi.cz glock1719 (..ze sa nejake EoTechy dostali do nepovolanych ruk - asi IS). Ak je to pravda nedivil by som sa ak by americka vlada rozbehla voci vyrobcovi antikampan v prospech nejakeho ineho vyrobcu.
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Dátum registrácie: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

Bol som na IWAe v stanku EOTechu:

k tu spominanej zmene nastrelu pri nizkych teplotach:
- fenomen je pravdivy, no neviaze sa k nizkym teplotam ale k rozdielom teplot ked bola zbran nastrelena a ked sa pouziva
- vyraznejsie sa to prejavuje vsak az pri teplotnych extremoch .. tzn: -20°C a viac
- bolo mi povedane ze to tak maju VSETKY kolimatory (nielen EoTech)

Nieco k tej problematike zmeny nastrelu je aj tu:
http://www.tacretailer.com/2015/09/30/m ... ch-sights/

- ja osobne v minusovych teplotach na strelnicu nechodim, strielal som viackrat ked bolo okolo nuly a posun nastrelu som nezaregistroval.
- 21/2 sme v LV strielali polohy na 100m, kolko bolo presne stupnov nepoviem lebo neviem ale soplili sme riadne - vysledky ktore boli zaznamenane nejaky posun nastrelu nepotvrdzuju (vypovednu hodnotu ma najma lah - treba si prekliknut na kategoriu STANDARD!!): http://strelnicafenix.sk/wp-content/upl ... 2.2016.xls
= ak ma niekto inu skusenost, zaujima ma to

Inak EOTech momentalne meni filozofiu predaja v Europe.
- bude mat len 6 importerov
- momentalne vsetci 6ti cakaju na papiere = do Europy sa nateraz nic nevozi
- v priebehu par tyzdnov by to mali administrativne dotiahnut do konca
.. aby som bol objektivny neda mi nespajat si to cele s tym co sa okolo EOTechu deje od Q4/2015: v septembri na niektore modely EOTechu dali vystrahu USSOCOM a v novembri sa pridalo aj FBI
friendly_ritchie

Príspevok od používateľa friendly_ritchie »

Servus chalani. Chcem sa s vami poradiť. Rozmýšľam nad kolimátorom viac menej sa rozhodujem medzi dvoma značkami , ale skôr by som chcel poradiť ohľadom veľkosti bodky. Bude 1MOA ok ? Neni až veľmi malá ? Viem, že bude veľa takých čo mi povedia, že riešim blbosti a neni v tom skoro žiadny rozdiel no aj tak by som rád počul názor skúsených strelcov. Rozmýšľam medzi Aimpoint H-2: http://www.aimpoint.com/product/aimpoint-micro-h-2/ a Trijicon RM09-C-700304 : https://www.trijicon.com/na_en/products ... able%20LED.
ZAlex
prispievateľ
Príspevky: 232
Dátum registrácie: 8 years 1 month

Príspevok od používateľa ZAlex »

Podla mojho nazoru sa vsetko bude odvijat od toho na aku vzdialenost chces strielat. Vseobecne totiz platia tzv. Prvky strelby:
1.zamerny bod (bod na cieli na ktory sa zameriavas)
2.zamerna znacka ( v tvojom pripade velkost bodky na kolimatore)
3.vzdialenost k cielu ( v tvojom pripade je to to co musis specifikovat)
Ak mieris na vacsiu vzdialenost je lepsie aby zamerna znacka bola co najmensia, aby ti nezakryvala velku cast terca( zamerny bod na cieli) a aby si pri kazdom zamiereni mieril na jedno presne definovane miesto na cieli. Ak mieris na blizsiu vzdialenost postacuje aj vacsia zamerna znacka ako 1MOA. Najma ak chces strielat nieco podobne CQB , tak vacsia znacka je vyhodou, lebo pri letmom zamiereni ju "lahsie najdes na kolimatore". Nevyhodou malych znaciek je aj to ze vacsina strelcov si ich "vysvieti" na najvyssi stupen jasu aby ich vobec videli a ked prejdu do tmavsich priestorov(alebo sa zmenia svetelne podmienky na strelnici) tak jas obvykle nestlmia. Zbytocne to potom oslepuje a zabranuje presnemu najdeniu zamerneho bodu na cieli-hlavne pri miereni na vacsiu vzdialenost.
Takze zaverom to zhrniem tak, ze ak mam strielat prevazne "mierenku" v klude na strelnici bez pohybu tak to 1MOA je dobra volba. Ak mam ale strielat prevazne na mensiu vzdialenost s pohybom (nieco ako CQB) tak radsej si zvolim vacsiu zamernu znacku. Najlepsie by bolo vyskusat si to osobne niekde, kto to ma na zbrani nahodene a uvidis. :|
Používateľov profilový obrázok
Rasto
expert
Príspevky: 4234
Dátum registrácie: 14 years 9 months

Príspevok od používateľa Rasto »

Ktory smrtelnik vlastniaci zbran na sportove ucely bude strielat CQB :idea:
Napísať odpoveď

Návrat na "Samopal vz. 58 "