Vz 58 strelba na 300m.

Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Dátum registrácie: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

Otazocka: pocul som ze aby na 58me sedelo to posuvanie cielnika treba mat pusku na 100m nastrelenu na spodny okraj terca P135 (zeleny vojensky) - teda nie na stred (=desiatku).
.. viete o tom niekto nieco?
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Dátum registrácie: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa arminius »

Dobre si počul... :wink:
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Dátum registrácie: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

Diky :wink:
Používateľov profilový obrázok
LtTT
prispievateľ
Príspevky: 241
Dátum registrácie: 15 years 5 months

Príspevok od používateľa LtTT »

Bud si zle pocul alebo to zle formuloval ...

Ano tento sposob sa v zelenom svete vyuziva ale trochu inak. Je to koncipovane na vojakov zakladnej sluzby kde dotycny povolanec roznej mentalnej urovne nemusel hladat cez mieridla stred zelenej machule ktory mu predstavoval terc ale mieril na stred spodneho okraja tercu cislo 4 pricom mal cielnik na 3ke. Nechce sa mi hladat tabulku ale co si letmo spomeniem tak prave pri tejto vzdialenosti a nastaveni strela dopada 27cm hore, cize do 10ky v terci. Samozrejme tento sposob sa vyuziva dodnes pri nastrele len netreba zabudnut na to nastavenie cielnika na 3ku. Samozrejme kaper ako Ty ak si 58 nastreli na 100m pri cielniku 1 na stred, tak nevidim dovod preco by nemalo fungovat posuvanie cielnika pri zmene vzdialenosti.

Videl som tak strielat aj zopar strelcov na klubovkach, vacsinou vysluzilcov.
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Dátum registrácie: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa arminius »

LtTT napísal:Bud si zle pocul alebo to zle formuloval ...
...
Ano tento sposob sa v zelenom svete vyuziva ale trochu inak.
Včul otázka na telo.
Koľko samopalov si už mal v ruke a z koľkých si aj strieľal a koľko si ich nastreľoval - nastrelil ?
Ak je číslo menšie ako 10 (veľmi preháňam), tak by si sa radšej nemal ani ozývať.

Čo si Ty videl, je vedľajšie...ja som videl napríklad hada šikať proti vetru....tu ide o to, čo za prax máš sám.
Používateľov profilový obrázok
Rasto
expert
Príspevky: 4234
Dátum registrácie: 14 years 9 months

Príspevok od používateľa Rasto »

Arminius skludni hormon.
Neuveris ale LtT ma pravdu.
Len spresnim, ze to lieta nad 28cm ;-)
erebos
expert
Príspevky: 2130
Dátum registrácie: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

Potvrdzujem LtTT ma pravdu. Upresnim, ze sa to pouzivalo pokial mal vojak cielnik nastaveny na "U" co je "univerzal" teda vzdialenost pre bigosa so zakladnym vycvikom do boja. Islo o to, ze ne kazdy bol schopny pochopit co je balisticka krivka. Nastavenie na "U" davalo rozumnu sancu bigosovi so zakladnym vycvikom nieco v bojovej situacii nieco trafit. A to "U" na cielniku tam armadna komisia ktora davala pripomienky pocas konstrukcie SA 58 presadila preve kvoli tomuto. Inac "U" zodpoveda cislu "3" na cielniku co je 300m.
A tak ako doplnil RASTO je to 28 cm nad bod zasahu v pripade strelby na 100m.

Este doplnim, ze pozicia "U" bola na cielniku zvolena ako prva aby sa dala nastavit instinktivne.
Naposledy upravil/-a erebos v 03 Feb 2016, 19:30, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Dátum registrácie: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa arminius »

Ale šak ja som kľudnučký jak čerstvo nakojené a prebalené dojča. :roll:
Ja vravím za seba (môžem, mám povolené ? ) a tým pádom fertig...zvyšok nie je podstatný, nemá význam sa chváliť, aj keby sa bolo s čím. :wink: 8)
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Dátum registrácie: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

..chalani skuste sem niekto supnut ofotenu stranku z toho armadneho predpisu nech je to vecne (ja ho nemam)
- nejde ani o to zistit kto sa myli ale aka je pravda (a mne osobne nezalezi na tom kto s tym dokazom vyrukuje ako prvy)
(peace)
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Dátum registrácie: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa arminius »

Manuál k samopalu 7, 62 mm vz. 58.
Rok vydání 1960
Vydalo Ministerstvo národní obrany – Velitelství dělostřelectva

Strana 2, obrázok 47, hlava 5 a ďalej

Opravy a nastreľovanie Sa. vz. 68
http://waffen-ss.cz/manual-762-mm-samop ... ery/page/2

Nastreľovanie samopalov robil len výrobný alebo opravárenský závod. Jednotky a či vojsko na to nemali šancu, prostriedky a ani vybavenie.
Nástrelné terče špeciálneho typu boli súčasťou balenia samopalu.
Používateľov profilový obrázok
Rasto
expert
Príspevky: 4234
Dátum registrácie: 14 years 9 months

Príspevok od používateľa Rasto »

Děl 21-5 sa58.pdf (3,7 MB)
Stranku o nastrelovani si uz najdes lahko.

http://files.gunexpert.cz/200003297-cab ... 20sa58.pdf
ZAlex
prispievateľ
Príspevky: 232
Dátum registrácie: 8 years 1 month

Príspevok od používateľa ZAlex »

Dovolim si pridat nieco ohladom nastrelenia zbrane. Cielnik 3, alebo U na Sa 58 urcuje metnu dialku pri najbeznejsej maximalnej bojovej vzdialenosti -300 m. To znamena,ze ak nastavite U a ciel sa nachadza od vas vo vzdialenosti 0-300 metrov a vy mu mierite do oblasti nôh, tak ak ste dobry strelec, vzdy ho zasiahnete a zneskodnite. Prakticka vyhoda spociva v tom, ze nemusite zakazdym odhadovat vzdialenost ciela a prestavovat cielnik. Jednoducho nastavim U,namierim na nohy a strielam.No a ciele vo vzdialenosti 0-300 m padaju ako hnile hrusky. tym padom,co sa tyka aj nastrelenia,tak je uplne jedno ci nastavite U na zbrani a strielate na spodny okraj vojenskeho terca c.4 , alebo nastavite na 1 a mierite na stred. Vzdialenost terca v oboch pripadoch je samozrejme 100 m! Pri bojovej strelbe na takyto terc je prakticky lepsie nastavit U a mierit na spodny okraj,nakolko ten je daleko lepsie citatelny a viditelny ,ako stred asymetrickeho vojenskeho terca c.4! V konecnom dosledku si treba ale uvedomit,ze Sa58 je BOJOVA zbran a nie odstrelovacka a tomu prislucha aj rozptylovy obraz zbrane na rozne vzdialenosti. Sice poznam manika, co ma 58 vyladeny tak, ze na 100 metrov sa mu strely v terci dotykaju jedna o druhu (prakticky striela jednu dieru) , ale dovolim si povedat, ze su to vynimky a nie bezna prax.


----------------------------------------------------------
Nepresnost pri strelbe spolahlivo kompenzuje kadencia zbrane!
bujny
častý prispievateľ
Príspevky: 1101
Dátum registrácie: 11 years 5 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa bujny »

Trošku ťa opravim. Nemieriš do nôh ale do stredu tela zhruba pod hrudnú kosť. Bod zásahu sa dvíha o 28cm, nie 128cm.
Používateľov profilový obrázok
LtTT
prispievateľ
Príspevky: 241
Dátum registrácie: 15 years 5 months

Príspevok od používateľa LtTT »

Takto ... neviem preco sa forum zvrhava na sutaz v porovnavani si puciek namiesto rozumnych prispevkov ale dobre arminius ...
arminius napísal: Včul otázka na telo.
Koľko samopalov si už mal v ruke a z koľkých si aj strieľal a koľko si ich nastreľoval - nastrelil ?
Ak je číslo menšie ako 10 (veľmi preháňam), tak by si sa radšej nemal ani ozývať.
Co si pod tym presne predstavujes ? lebo napriklad ako dozorny pocas ZVS som v zbrojaku pri kazdej sluzbe kontroloval cisela das 150 samopalov a kazdy som musel drzat v ruke... to som teraz odbornik ? ked som strielal z viac ako 10tich tiez som vacsi odbornik ? nema zmysel to tu rozoberat dalej len v tomto si slapol riadne vedla ale ak ches skusim sa opytat nejakej tetusky z vyzbrojnej zakladne ktorej preslo rukami tisice samopalov ...hadam sa nam tu na zaklade toho k teme odborne vyjadri ;)
arminius napísal: Nastreľovanie samopalov robil len výrobný alebo opravárenský závod. Jednotky a či vojsko na to nemali šancu, prostriedky a ani vybavenie.
To sa odvolavas na roky ked bol tento predpis vydany alebo na roky kedy si sluzil a cvicilo sa podla rudokozcov (nie ze by som ich vsetky spochybnoval a hadzal do jedneho vreca, niektore su dobre doteraz). Predstav si ze jednotky naozaj vykonavaju nastrel svojich zbrani same a to uz niekolko niekolko rokov a dokonca v sulade s predpisom ;)

Erebos: ano suhlas U=3 ..zalezalo ako to „prezentoval“ riadiaci ci tlacil do hlavy nastavenie na 3 alebo na U.

Theplaky: najblizsie ked pojdes na strelnicu si to vyskusaj a hotovo... idealne ked si to overis v praxi na nejakom slabsom strelcovi. Daj mu vystrelit 10 ran/100m/terc c.4 pricom raz bude mierit s cielnikom 1 na stred terca a potom s cielnikom 3 na spodny okraj terca. Sam uvidis na vysledkoch ci tam bude rozdiel.Slabsi strelec pri tom druhom sposobe by mal mat lepsie vysledky aj rozptyl.

ZAlex: ano popisal si to fajn problem je v tom ze opat to bolo stavane na nie profesionalnu armadu a iny sposob vedenia boja. Mam taky pocit ze doba ked si Uckom namieril bigosovi vo vzdialenosti0-300m do pol tela a isiel k zemi nakolko ho chranila len lopatka prestrcena cez opasok je uz za nami. Sucasny typ konfliktov a poziadavka na strelecke zrucnosti je niekde inde ...
ZAlex
prispievateľ
Príspevky: 232
Dátum registrácie: 8 years 1 month

Príspevok od používateľa ZAlex »

bujny napísal:Trošku ťa opravim. Nemieriš do nôh ale do stredu tela zhruba pod hrudnú kosť. Bod zásahu sa dvíha o 28cm, nie 128cm.

Osobne sa mi zda rozumnejsie mierit na nohy niekde do oblasti kolien, lebo strely potom dopadaju v metnej dialke niekde do oblasti trupu,kde je daleko vacsia sanca na zasah, ako ked mieris pod hrudnu kost a strely dopadaju niekde do oblasti relativne malej a pohybujucej sa hlavy. Ale je to vec osobneho nazoru. Da sa aj tak ako pises! :wink:
Napísať odpoveď

Návrat na "Samopal vz. 58 "