Sa vz.58 ako poľovná zbraň

Používateľov profilový obrázok
Vlady75
prispievateľ
Príspevky: 129
Registered for: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa Vlady75 »

Výkon náboja 7,62 x 39 mm je na raticovú zver dostačujúci, ak sa zvolí vhodná strela - napr. poloplášť - SP. Otázka "poľovníckej etiky" je vec druhá. Používanie "vojenských zbraní" často kritizujú práve poľovníci, ktorí kedysi začínali s "maserovkami", čo boli - sú tiež vojenské zbrane, prípadne svetaznalí a svetaskúsení poľovníci, čo včera absolovovali poľovnícke skúšky, dnes skúšky držiteľa ZP a zajtra balia do Afriky, alebo na Ural, prípadne do Kanady.

Nechápem ako proti Sa vz. 58 navyše v peknej "poľovníckej" úprave môže niekto niečo namietať. Do pohonu s kolimátorom, alebo na posed (na primeranú vzdialenosť a nie na medveďa ) so slušnejšou optikou ideálna a skladná zbraň.

Otázka presnosti a ranivosti je naozaj diskutabilná vec. V mnohých prípadoch súvisí aj so streleckými schopnosťami poľovníka a predovšetkým od jeho schopnosti ovládať sa a ako sa hovorí "netriasť sa za každou ranou" - nestrieľať za každú cenu.

Zástancovia konzervatívnych tradícií ruku na srdce...Koľkí z nás idú aspoň pred sezónou na strelnicu preveriť svoje schopnosti? Dostať pušku zasa "do rúk"? Bez ohľadu na to, o akú výkonnú a typicky poľovnícku zbraň sa jedna... Nesúvisí počet postrielaných a nedohladaných kusov v sezóne aj s naším streleckým umením a nielen s tým ako veľmi "poľovnícky" pôsobí naša zbraň, akej je značky a aké drahé strelivo používame?
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5149
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

Tak na toto ti vecer nieco napisem, teraz nemam cas.
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5149
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

Vlady75 napísal: Výkon náboja 7,62 x 39 mm je na raticovú zver dostačujúci, ak sa zvolí vhodná strela - napr. poloplášť - SP. Otázka "poľovníckej etiky" je vec druhá. Používanie "vojenských zbraní" často kritizujú práve poľovníci, ktorí kedysi začínali s "maserovkami", čo boli - sú tiež vojenské zbrane, prípadne svetaznalí a svetaskúsení poľovníci, čo včera absolovovali poľovnícke skúšky, dnes skúšky držiteľa ZP a zajtra balia do Afriky, alebo na Ural, prípadne do Kanady.
Vykon naboja 7,62x39 v lubovolnej laboracii je na lov zveri hranicny. Rozumna hranica, na ktoru ma dany kaliber aspon aky-taky potencial je zver do 50-60kg a 100-120m. V reale je z toho vsak dost casto 90-100kg, prip. vacsi kus, neprimerana vzdialenost a vysledkom je odbehnuta, poranena zver, ktora bude ktovie ako dlho zhasinat. Ustova rychlost je pomerne nizka, prierezove zatazenie ubohe. Z toho rezultuje slaba ranivost, nepravdepodobnost vzniku hydrodynamickeho soku a na vacsich kusoch zveri nedostatocna priebojnost. Ano, najde sa x-polovnikov, ktori s tym ulovili vacsie kusy... Zial, len ked je clovek pri tom, tak sa dozvie, ze to boli minimalne dve-tri ci x-ran (vynimka potvrdzuje pravidlo), nasledovna dohladavka zo psom a vo finale dostrelit. Toto je u mna jedna z najocenovanejsich veci v predchadzajucej novele, ze sa tieto zbrane vyradili z kategorie, ktore je mozne pouzit na lov. Ja som posledny kto by mal nieco proti samonabijackam, ale toto ma jednoduche ine urcenie. Okrem toho, slovenska klasika - na spolocnu najlepsie s 30-ranovym bananom. Davnejsie som to parkrat videl a ked to bola nasa polovacka, dotycneho som s chutou poslal do prec. Bud si donesie primeranu zbran vo vhodnom kalibri, alebo moze ist polovat na gongy na strelnicu. V Cechach som mal este horsiu skusenost (nastastie jedinu, potom som sa uz vopred informoval), takmer komplet cele zdruzenie ovesane 58-ckami, zanedbatelne mala cast s obligatnymi ZH a sefoval tomu chlap s SVT. Som myslel, ze som vratil v case priamo na cvicenie Stit ´84.
K tym tvojim "mauserovkam" - na lov su stokrat vhodnejsie nez 58cka a jej klony, pretoze za prve maju obvykle primerany kaliber (8x57JS, pokial sa bavime o klasike) a po druhe, takato puska nezvadza dotycneho vysypat na predmetny kus zveri neviemkolko ran, v duchu hesla "vsak sa snad nejaka ujme". Apropo, aky mas problem s cerstvymi polovnikmi, ktori maju prostriedky na rozne zahranicne polovacky? Poznam obrovske mnozstvo polovnikov zo vsetkych socialnych skupin, s roznou dlzkou polovnej praxe a zdaleka nemam pocit, ze by zrovna ti lepsie situovani mali take "problemy" ake popisujes. Samozrejme, ch** je ch**, bez ohladu na to, aku ma plnu penazenku.
Vlady75 napísal: Nechápem ako proti Sa vz. 58 navyše v peknej "poľovníckej" úprave môže niekto niečo namietať. Do pohonu s kolimátorom, alebo na posed (na primeranú vzdialenosť a nie na medveďa ) so slušnejšou optikou ideálna a skladná zbraň.

Otázka presnosti a ranivosti je naozaj diskutabilná vec. V mnohých prípadoch súvisí aj so streleckými schopnosťami poľovníka a predovšetkým od jeho schopnosti ovládať sa a ako sa hovorí "netriasť sa za každou ranou" - nestrieľať za každú cenu.

Zástancovia konzervatívnych tradícií ruku na srdce...Koľkí z nás idú aspoň pred sezónou na strelnicu preveriť svoje schopnosti? Dostať pušku zasa "do rúk"? Bez ohľadu na to, o akú výkonnú a typicky poľovnícku zbraň sa jedna... Nesúvisí počet postrielaných a nedohladaných kusov v sezóne aj s naším streleckým umením a nielen s tým ako veľmi "poľovnícky" pôsobí naša zbraň, akej je značky a aké drahé strelivo používame?
Tie tzv. "polovnicke" upravy su minimalne po estetickej stranke tragedia. Slusna optika stoji casto viac ako bola nadobudacia cena 58cky, takze taka investicia je vysoko nepravdepodobna. Kupec 58cky na polovne ucely nebude vynakladat peniaze za kvalitne strelivo alebo doplnky. Ak ano, jedna sa o nadsenca s pravdepodobnostou vyskytu v promile. Takisto je do pohonu mnoho vhodnejsich zbrani, od brokovnice lubovolnej konstrukcie s vhodnym slugom az po gulovnicu v primeranom kalibri. Ale nie 7,62x39, z ktoreho biedneho vykonu este ukrajuje samonabijaci mechanizmus.
Otazka presnosti a ranivosti je naopak jednoznacna. Ani najlepsi strelec nezlepsi nevalnu presnost zbrane, ktora uz principialne nebola urcena na polovne ucely a takisto onen najlepsi strelec ma jedinu moznost ako zvysit ranivostny potencial maleho 7,62x39 - strielat na hlavu. Co sa zase vylucuje s tou presnostou, no a tak dokolecka dokola. Proste z hovna bic neupleties, ani ked ho posypes cukrom. Netriast sa za kazdou ranou, nestrielat za kazdu cenu. No ano, uz vidim zdrzanliveho strelca s 58ckou na nadhanke. Urcite prisiel preto so semiauto kde jedna rana vyjde na 5 korun, aby si pestoval zdrzanlivost. Ale ako vtip dobreee. Detto na posed. Som ochotny prizmurit oko nad normalnou opakovackou v 7,62x39 ako lahkou vychadzkovou flintou (Rossler Titan 3, Sabatti Rover, s odretymi usami CZ527 Carbine) a doplnkom dospelej gulovnice s dostatocne vykonnym kalibrom na dospelu zver. Ale nie ako jedina puska do reviru, kde sa poluje dospela vysoka a cierna zver.
S poslednym odsekom ti dam plne za pravdu, strelecka uroven vacsiny polovnikov je podpriemerna az uboha. Jednak su za tym peniaze, dalej to suvisi s nedostatkom vhodnych strelnic, no a nakoniec oblubena veta kazdej tlchuby ".... na strelnicu chodia ti, co nevedia strielat....". Ak sa jedna o extramachra, tak potom este s dovetkom "....ja som sa naucil strielat na zveri". Su tam aj dalsie priciny, ale nebudem to rozpisovat. Aby som bol objektivny, tak napr. ani v Nemecku, ktore je koliskou klasickeho europskeho polovnictva, to nie je so streleckou urovnou o moc slavnejsie. Mimochodom, zacinaju tam zavadzat urcity druh povinnych strelieb, vzbudilo to nemalu paniku. :twisted:

Nech to nejako uzavriem, 58cka je na lov nevhodna zbran. Nedostatocne vykonny naboj oslabeny samonabijacim mechanizmom postacuje do boja a na strelnicu, clovek s humannym pohladom na lov zvoli primerane vykonny kaliber v dostatocne presnej zbrani. 58cka nema ani jedno z toho, takisto z hladiska aspon akej-takej estetiky je mimo. Sirsie rozvedenie nazoru by zabralo niekolko stran, toto je len taky strucny vysek mojho pohladu.

To vsak nemeni nic na tom, ze na strelnici ju rad zoberiem do ruky a tam ju budem rad obhajovat - najma konkretny AKI-ho kus. :mrgreen: Ten ma celkom poslucha.
Používateľov profilový obrázok
Vlady75
prispievateľ
Príspevky: 129
Registered for: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa Vlady75 »

„Zial, len ked je clovek pri tom, tak sa dozvie, ze to boli minimalne dve-tri ci x-ran (vynimka potvrdzuje pravidlo), nasledovna dohladavka zo psom a vo finale dostrelit.“

To Ti závidím, tvrdiť to s tou určitosťou a neochvejnosťou. Naozaj sa mi ešte v živote nestalo, že by som bol zo psom dohľadávať a následne dostrelovať po inom kalibri než po 7,62 x 39 mm :D .

„Okrem toho, slovenska klasika - na spolocnu najlepsie s 30-ranovym bananom.“

Kapacitu zásobníka, respektíve nábojovej schránky som tuším neriešil.

„K tym tvojim "mauserovkam" - na lov su stokrat vhodnejsie nez 58cka a jej klony, pretoze za prve maju obvykle primerany kaliber (8x57JS, pokial sa bavime o klasike) a po druhe, takato puska nezvadza dotycneho vysypat na predmetny kus zveri neviemkolko ran, v duchu hesla "vsak sa snad nejaka ujme".

Hm,tak napríklad Zastava M76 v 8x57 JS je takisto „len“ športová zbraň. Kvôli čomu? Kvôli tomu, že je to konštrukčne AK? Alebo preto, že má obvykle 10 ranový zásobník? Alebo pištoľovú rukoväť?

Kapacita zásobníka ma ešte k ničomu nezviedla, to je o ľuďoch. A hádzať všetkých do jedného vreca, tak je skôr o porekadle „Podľa seba súdim teba“....

„Apropo, aky mas problem s cerstvymi polovnikmi, ktori maju prostriedky na rozne zahranicne polovacky?“

1.Prestrelené auto bezchybnou a bezpečnou manipuláciou so zbraňou. Našťastie len 2 x dvere. 2.Zastrelený durič. Obaja dotyční boli presne takí o ktorých píšem. Z toho mi vyplýva vysoká štatistická pravdepodobnosť, že na takého ešte asi natrafím. Dúfam, že prežijem...

„Tie tzv. "polovnicke" upravy su minimalne po estetickej stranke tragedia.“

Vec vkusu a finančných možností.

„No ano, uz vidim zdrzanliveho strelca s 58ckou na nadhanke. Urcite prisiel preto so semiauto kde jedna rana vyjde na 5 korun, aby si pestoval zdrzanlivost.“

A znova sme pri zdržanlivosti. Je to len otázka samonabíjacej zbrane a ceny streliva, alebo stavu mysle? Ja myslím, že to druhé nie? Rovnako ako schopnosť uvažovať na čo a v akej situácii strieľať – a s čím samozrejme, ale ja som neriešil vzdialenosti a hmotnosť zveri. Iba možnosť Sa vz. 58 ako poľovnej zbrane...
Zlomizub
častý prispievateľ
Príspevky: 878
Registered for: 10 years 6 months

Príspevok od používateľa Zlomizub »

lovec napísal:Nedostatocne vykonny naboj oslabeny samonabijacim mechanizmom postacuje do boja a na strelnicu
Taky maly OT: Ma niekto relevantne info o kolko % to znizi vykon naboja?
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5149
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

Vlady75 napísal:.......
Povyberal si si utrzky z textu, ale to som tak nejak automaticky ocakaval.
Nevadi, trosku dovysvetlim.

- Na svete, a na Slovensku duplom, sa uz urcite dohladavalo po kazdom moznom kalibri. Len je tu taka nepodstatna drobnost a sice ta, ze naboj s nedostatocnym vykonom takuto moznost vyrazne zvysuje a predlzuje utrpenie zveri. Ja to viem, ty to vies, akurat som ti nechal priestor na manevrovanie. Argumenty nebudu, ale aspon sa da kluckovat...
- Ja kapacitu riesim, pretoze poznam ludi a nejedenkrat som videl som k comu ich to obvykle zvedie.
- Preco nie Zastava M76? Ak chce niekto semiauto, vyber z tych, ktore su koncipovane ako lovecka zbran, je celkom pestry. Kazdopadne mi v lese nechyba. Neohrabana, tazka a na prvy pohlad vojenska zbran. Realne nevidim ziaden prinos voci beznym loveckym alternativam. Ano, da sa schovat za postoj "...a preco nie?!" Nuz, mozno aj preto, ze za chvilu by bol nejaky dobrak schopny prist s prepazbenym semiauto gulometom PK. Vsak moze, tak preco nie. Takyto sposob uvazovania mi je vsak trosku vzdialeny. Polovny listok vlastnia desiatky tisic ludi a je medzi nimi dost vela chytrolinov na to, aby bola potrebna urcita regulacia. Ci uz typu zbrane, alebo vykonu streliva. Je otazne, ci je to spravodlive, k absolutnej spokojnosti vsetkych stran sa vsak asi nikdy nedopracujeme.
- Hadzanie vsetkych do jedneho vreca, odpovedal si si o riadok nizsie sam. Na zaklade dvoch pripadov stylizujes ostatnych do roviny arogantnych zbohatlikov. Nuz, ak ti to staci statisticky, ja ta o opaku presviedcat nebudem. Videl som mnoho kiksov, ktore maju na svedomi obe skupiny a podla mojich skusenosti je to vzacne vyrovnane.
- Estetika vz.58 ako polovnej zbrane - vec vkusu a fin. moznosti. Vkus je subjektivny, ale dobre. Ak sa chce niekto uistovat v tom, ze zakapotovany samopal trpi nejakou estetikou, nech ma radost. Fin. moznosti su citliva tema, kazdpadne je asi kazdemu jasne, ze polovnictvo postupne zostane zalubou tych, ktori si to mozu dovolit. Vo vsetkej ucte ku kazdemu cloveku, ktory sa zivi svojou pracou a popritom sa snazi venovat nejakemu hobby (v nasom pripade polovnictvu), je otazne, ako dlho si to hobby bude moct priemerne zarabajuci chlap dovolit. A lacna zbran bude to posledne. Staci ak padne najomna zmluva, vlastnik ci prenajimatel pride s trhovymi predstavami o cene najmu... casto je dopolovane. Nechcem sa v tom dalej rypat, len sa snazim tym vsetkym co najjemnejsie naznacit, ze bez dostatocneho fin. zazemia, ked niekto nema ani na ako-tak solidnu zbran, tak pojde cela zdrzanlivost do pozadia v momente, ako sa pred nim vynori zver....
- Otazka zdrzanlivosti navazuje na vyssie uvedene. Clovek je casto taky, ze ak ma moznost, tak ju vyuzije. Momenty, kedy prevazi stav mysle na realnou moznostou su... povedzme zriedkave. Realne situacie su take, ze akonahle je nieco pred laufom, tak sa to tam nasype, co to da, bez ohladu na otazku riesenia velkosti a vzdialenosti zveri. Videl som, zazil som a preto som aj celkom rad, ze 58cka u nas patri najma na strelnicu a nie do lesa.

P.S. Nenarokujem si absolutnu pravdu, len dost dobre nechapem potrebu vykonavania urcitej cinnosti za pomoci najmenej vhodneho nastroja.
omega51
prispievateľ
Príspevky: 300
Registered for: 13 years 9 months

Príspevok od používateľa omega51 »

Ak by som mal ísť na poľovačku s týmto:
http://kalibersp.sk/zbrojovka-holice/39 ... 62x39.html
tak radšej idem loviť gongy, ako povedal lovec :D
Ešte na to banán, naložiť do starého ARO M 241 s naftovým motorom a ideme "fpiriot". :shock:
matus69
častý prispievateľ
Príspevky: 1896
Registered for: 11 years 11 months

Príspevok od používateľa matus69 »

ak nie je 58 vhodna na zabijanie zvere, preco je vhodna na zabijanie cloveka?
700ms je mala ustova rychlost? Ake ustovky maju polovne kalibre?

nebrat ako utok, pytam sa zo zvedavosti.
inspiring_austin

Príspevok od používateľa inspiring_austin »

Terminalna balistika, resp. nervove vzruchy sposobene zasahom a schopnost vnimania bolesti, ci odolnost voci zraneniu je odlisna u zvery ako u cloveka.
Dakujem lovcovi za pekne prispevky s kopou praktickych skusenosti.
omega51
prispievateľ
Príspevky: 300
Registered for: 13 years 9 months

Príspevok od používateľa omega51 »

Sa 58 je určená na prioritne sa ničenie živých cieľov "kropením", teda streľbou dávkami. Zver by sa mala uloviť
jednou ranou s ohľadom na druh, veľkosť, atď, atď. Môj názor, že sa 58 nemá veľmi čo v hore robiť.
matus69
častý prispievateľ
Príspevky: 1896
Registered for: 11 years 11 months

Príspevok od používateľa matus69 »

co tie ustove rychlosti?
inspiring_austin

Príspevok od používateľa inspiring_austin »

Ustova rychlost je len jeden z mnohych predpokladov dobrej ranivej balistiky. Dolezitejsie faktory su miesto zasahu, deformacia strely(tvorba hribu, pripadne fragmentacia) v tele zvery v zavislosti na dlzke strel. kanalu a nasledne odovzdanie energie, silne podrazdenie nervov a nasledny vznik soku. Mozeme pokecat v sobotu v aute.
Kall
prispievateľ
Príspevky: 308
Registered for: 20 years 1 month

Príspevok od používateľa Kall »

700 m/s na ústí je na rázovou vlnu poněkud málo, chtělo by to víc.

till 305 m/s 1000 ft/s shot through
till 370 m/s 1210 ft/s FMJ crushing fragmenting
370-760 m/s 2500 ft/s 2-5x dia 1,4 MPa
Plane bones- across , long bones fragments, kontamination
Over 760m/s 2500 ft/s impact wave 1500m/s
Pressure 10MPa 7x
Používateľov profilový obrázok
kamov
prispievateľ
Príspevky: 326
Registered for: 13 years 3 months

Príspevok od používateľa kamov »

Lovec pekny prispevok. Aj u nas na dedine boli taki dvaja chytrolini-vojaci, uz sa videli ako kropia v lese diviaky, nastastie ich nakoniec tesne nevzali do zdruzenia.
Napísať odpoveď

Návrat na "Samopal vz. 58 "