Par otazok ohladom kompenzatora

fakestring
prispievateľ
Príspevky: 132
Registered for: 14 years

Par otazok ohladom kompenzatora

Príspevok od používateľa fakestring »

Cheers gunmen :),

mal by som (zase :) ) par lamerskych otazok, tentoraz ohladom kompenzatora/ustovej brzdy.
Kupil a namontoval som GP - pri prvej montazi bolo treba vynalozit trochu (malicko) sily, kym som to dotiahol do spravnej polohy (zaskocil istiaci kolik). Po vystrielani cca 100 nabojov sa uz komp dal dotiahnut az za "hranicu", t.j., na zaistenie kolikom sa uz bolo treba trochu vratit, cca o 0,5mm. Po vystrielani dalsich cca 120 nabojov sa to este malinko zhorsilo, takze ked je v spravnej polohe (kolik v drazke) tak ma samozrejme volu - nie je dotiahnuty.
No a otazka - je to velky problem, ked ma trochu volu? Asi ano, len by som rad vedel, ci, ked to dam stiahnut na sustruhu (brusit vo zveraku sa to bojim), ci to bude pokracovat dalej a po case to bude treba znovu sustruzit? Z mojho laickeho pohladu by nemalo, ten material, ci na hlavni, alebo na kompe by nemal byt nejake maslo, ci? S tym suvisi aj otazka okolo cistenia - davate pri cisteni kompik dole, alebo cistite namontovany na hlavni? Lebo, zda sa mi, ze castou demontazou/montazou sa tie zavity budu tiez "natahovat", co znovu sposobi volu. Mylim sa? Hlavne mi ide o to, ci aj ostatni tolerujete malu volu na zavite, alebo dotiahnutie na fest ze zivotne dolezite z hladiska poskodenia zavitu (odletenia kompu)?

A este trochu mimo temy - nemalo by sa vlakno o 58-cke volat "Utocna puska vz. 58, napr. ? Lebo "Samopal vz. 58" znie tak trochu ako od odbornikov z nemenovanej TV... :) Aj ked pravda, Dano by to mohol zase zneuzit ako argument vo svojom "spravodlivom tazeni ", ako napr. ze "kto ma utocnu pusku, urcite ju ma na to, aby s nou utocil na nevinnych ludi...:)
agger
častý prispievateľ
Príspevky: 1287
Registered for: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa agger »

Mal som rovnaky problem, pri kupe bol sfrezovany aby sedel akurat, po niekolko sto ranach sa uz dal pootocit o dalsiu 1/4 otacku a zacal sa kyvat ako mliecny zub. S tym islo ruka v ruke strata presnosti (na 50m bol terc ako po zasahu brokovnicou).
Rieseni co som tu nasiel bolo viacero: rozne podlozky, tesniace pasky a pod.
Kedze som nemal dost vystroje, tak som to zobral puskarovi a ten mi ho sfrezoval tak aby bol tesny 1/4 otacky pred kolikom. Nasledne tam dal tesniaci tmel a napevno po kolik silou dotiahol.
Odvtedy drzi ako pes jeza :D
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2914
Registered for: 16 years 9 months

Príspevok od používateľa Panzer »

fakestring napísal:...A este trochu mimo temy - nemalo by sa vlakno o 58-cke volat "Utocna puska vz. 58, napr. ? Lebo "Samopal vz. 58" znie tak trochu ako od odbornikov z nemenovanej TV... :)

Nemalo. Oficiálne označenie tejto zbrane bolo a je Samopal vz. 58, aj keď ide v skutočnosti, vzhľadom na kaliber a ďalšie vlastnosti, o útočnú pušku.
DUSO
častý prispievateľ
Príspevky: 1522
Registered for: 15 years 7 months

Príspevok od používateľa DUSO »

tango napísal:aby si sa dostal na novu otocku cca na 1/12 pred kolik, t.j. 11nasta hodina ked sa pozries spredu
To je malo na tu 11 hodinu, treba nechat na 9-tu = 90 stupnov na dotiahnutie. Mne to totiz puskar na sustruhu stiahol cca na tu 11-tu a po jednej sezone ma kompik vakel. A pritom som mu hovoril aby to zosustruzil na tu 9-tu hodinu :roll: .

GP kompik hrzavie po pouzivani streliva s korozivnou zapalkou. Ja ho pri cisteni nezhadzujem, len cez niektory bocny otvor strieknem do kompika konzervacnym sprejom. WD je dobre vzlinave a este mu pomozem tak, ze pootacam 58-mu aby sa to co najviac roztieklo. Potom utriem co vytieklo von a je to. Staci to. Samozrejme striekat tak aby sa to nedostalo do vyvrtu.
Používateľov profilový obrázok
Rasto
expert
Príspevky: 4234
Registered for: 14 years 9 months

Príspevok od používateľa Rasto »

Duso na 9 hodinu nie je 90 stupnov ale 15minut ci 45 stupnov, ked tu motame casove jednotky na urcenie polohy :-)
A ano je to individualne.
Podla osobnej skusenosti ich doladujem na 9-10h a dotahujem za pomoci paky cez otvory kompenzatoru.
Naposledy upravil/-a Rasto v 14 Mar 2011, 10:02, upravené celkom 1 krát.
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

Rasto napísal:Duso na 9 hodinu nie je 90 stupnov ale 15minut ci 45 stupnov, ked tu motame casove jednotky na urcenie polohy :-)
A ano je to individualne.
Podla osobnej skusenosti ich doladujem na 9-10h a dotahujem za pomoci paky cez otvory kompenzatoru.
uuuaaaaa pán má digitálky ?????

na 9 hodinu je oproti 12hod PRESNE 90stupňov, alebo aj 1,57rad ak chceš

ešte si to nepopleť s tým, že pri 100 stupňoch sa ti vyvarí voda v chladiči na služobnej PV3S
DUSO
častý prispievateľ
Príspevky: 1522
Registered for: 15 years 7 months

Príspevok od používateľa DUSO »

Rasto napísal:Duso na 9 hodinu nie je 90 stupnov ale 15minut ci 45 stupnov
Fuha Rastik. Kruh ma 360 stupnov. Polkruh 180. Stvrtkruh ma 90. Alebo to niekto nariadenim vlady zmenil, odkedy som vychodil skolu ? Cize ak zarez na kolik dotahujem z 9 hodiny na 12-tu, tak musim urobit 90 stupnov. Samozrejme nepisem o stupnoch celzia ale uhlovych :wink: .
Používateľov profilový obrázok
Rasto
expert
Príspevky: 4234
Registered for: 14 years 9 months

Príspevok od používateľa Rasto »

Kua hodim tie digitky do potoka :-)
Vsetkym dotknutym sa tu verejne ospravedlnujem a idem si roztrhat diplom :lol:
DUSO
častý prispievateľ
Príspevky: 1522
Registered for: 15 years 7 months

Príspevok od používateľa DUSO »

:-) Klidek, nic netrhaj ved aj master tesar sa utne.
Používateľov profilový obrázok
kapula
častý prispievateľ
Príspevky: 634
Registered for: 16 years 11 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa kapula »

Ja som tiez na jar nasiel kompik od GP trosku prihrdzaveny, a prave preto som rozmyslal ci ho dam cely dole a vycistim poriadne, alebo osetrim cez diery a necham tak. Radsej som ho nechal na hlavni koli tomu ze mi tam drzi poriadne, a nechcem ten zavit zbytocne drazdit nasadzovanim a sundavanim kompika. Len skoda ze ma to hrdzavenie nenapadlo pred zimou, by som sa trosku viac povenoval osetreniu.
fakestring
prispievateľ
Príspevky: 132
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa fakestring »

Ok,

takze odbrusit (odsustruzit) cca na tu 9°° :), zavit jemne natriet vazelinou a vyskusat dotiahnut (podla okolnosti este trochu zbrusit). A nedavat dole pri cisteni. Este ma napada - a co fixnut to oblubenym Loctite 243 ? (samozrejme v takom pripade bez vazeliny). Tu teplotu a ucinky cistiacich olejov by malo Loctite zvladat (?).
Používateľov profilový obrázok
Rasto
expert
Príspevky: 4234
Registered for: 14 years 9 months

Príspevok od používateľa Rasto »

Nedavaj tam ziadne gebuziny :!:
Na zaistenie tam mas kolik :idea:
Ked ho dokazes dotiahnut pakou na tu 12h, kde ho zaaretuje kolik ti garantujem, ze sa ti ani nepohne.
fakestring
prispievateľ
Príspevky: 132
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa fakestring »

oki,

tak ziadne gebuziny.. :)
Používateľov profilový obrázok
El Pistolero
prispievateľ
Príspevky: 272
Registered for: 13 years 11 months

Príspevok od používateľa El Pistolero »

Tiez som si vybral kolpenzator GP (mali ich tam asi 4), ktory isiel rucne na deviatu hodinu a dotiahol som ho velkym vrtakom prevlecenym cez diery.

Zatial to tych 150 ran vydrzalo.... :lol:

Skor ma zaujma cast otazky, na ktoru Fakestringovi nikto neodpovedal..... cistiace tycky su zrazu kratke.... co s tym :?: :roll: :idea:
Používateľov profilový obrázok
El Pistolero
prispievateľ
Príspevky: 272
Registered for: 13 years 11 months

Príspevok od používateľa El Pistolero »

Este otazka,
vacsina ludi asi pouziva model od GP, ale mate tipy na ucinnejsie kompenzatory s brzdami :?: :?: :?:
Napísať odpoveď

Návrat na "Samopal vz. 58 "