Čistenie a údržba Sa vz. 58

inspiring_cohen

Príspevok od používateľa inspiring_cohen »

pekne napísané ďakujem za radu
inspiring_jennings

Príspevok od používateľa inspiring_jennings »

To gewehr: Zas to neber tak, že ju rajbem pomaly kyselinou :) Len ma to zaujalo, že čo to je za sajrajt :) Ako hovoríš, čistím bežne S pomocou Balistolu a WD40 aj Brunox sa ešte nájde, handričky, utierky a had spravia všetko spolu s čistením pre 58-čku, ešte potom klzné dráhy nosiča, úderníka a závorníka striekam nejakou srandou s obsahom teflónu, vyhovuje mi to, že to nemastí oblečenie :)

Apropo, k tej vode, tak to by ma v živote ani nenapadlo, horúcou vodou...
Používateľov profilový obrázok
gewehr
expert
Príspevky: 3553
Dátum registrácie: 19 years 2 months

Príspevok od používateľa gewehr »

Netreba podcenovat co tieto vojenske zbrane byvalej varsavskej zmluvy vydrzia. Pred par dnami som dostal do ruk AKM z Izevska, ktore bolo intenzivne pouzivane na kurzoch viac ako 2 roky bez cistenia. Strielane hlavne byvale vojenske strelivo. Chytalo akurat trocha lisku na pieste a vedeni piestu, po 3och hodinach kefovania je ako nove a to vratane hlavne aj piestu. Tie zbrane boli konstruovane s ohladom na to, ze nebude cas ich cistit.

Ale musim povedat, ze 58 je na udrzbu riesena podstatne lepsie ako AK47/AKM.
momentalne anonymny
častý prispievateľ
Príspevky: 625
Dátum registrácie: 18 years 10 months

Príspevok od používateľa momentalne anonymny »

cistenie piestu je ta najlahsia vec na celej 58.

uz neviem, odkial to mam, ale je to osobne vyskusane.

kupit v beznej drogerii ci supermarkete pastu na cistenie riadu

Toro pasta 200 g

(obsahuje pomlety vapenec - teda asi cista mechanika, a nehrozia skrabance ako pri hline ci piesku s neznamym zlozenim)

http://www.tatrachema.com/vyrobky_praskove.php

asi 0,6 €.

namocit piest do vody, na vlhku handru trochu tora (potrebuje byt mierne vlhke) a vysuchat.
na drazku - priblizne tak hruby motuz (aj bezny plastovy), dat trochu vlhkeho tora, omotat raz do drazky, zakrutit na tesno (netreba ziadny uzol) a jednoducho otacat.

potom umyt a nechat vyschnut.

Navod na pouzitie Cilit bang alebo fixinely som neskusal.
cubitko
častý prispievateľ
Príspevky: 1270
Dátum registrácie: 13 years 5 months

Príspevok od používateľa cubitko »

Tak isto ako Tora funguje aj obycajna praskova ATA.
matus69
častý prispievateľ
Príspevky: 1896
Dátum registrácie: 11 years 11 months

Príspevok od používateľa matus69 »

Rasto napísal:Ked mas sedu lakovanu ocelovu nabojnicu a ciernu zapalku, tak je to s najvacsou pravdepodobnostou ortutova zapalka, ktora je vysoko agresivna pre ocel.
ak mam zapalku zlatu, a nabojnicu ocelovu lakovanu, tak tak ci tak je to to ortutove svinstvo?
(inymi slovami, vsetko ocipovane vojenske strelivo ma ortutove zapalky?)

dakujem
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3089
Dátum registrácie: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa R »

Lepšie si myslieť že ten fulminát tam je ako byť prekvapený líškou. Bežné čistenie robím iba po civilných nábojoch a zápalkách kde je výrobcom garantovaný non corrosive obsah. Po vojenských ide ako prvý roztok jadrového mydla.
ZAlex
prispievateľ
Príspevky: 232
Dátum registrácie: 8 years 1 month

Príspevok od používateľa ZAlex »

Mne sa najlepsie osvedcil nasledovny postup:
1. Nastriekat (natriet) zbran Konkorom (osvedcil sa mi ten v sprayi co bezne dostat kupit)
2. handrickou vysuchat najviac znecistene plochy
3. kompresorom vyfukam celu zbran -hlavne miesta, kde nedosiahla handricka. hlaven vycistim bore-snakeom
4. piestik vycistim tak, ze ho upnem do vrtacky a handrickou namocenou v Konkore ho vycistim do leskla. Ak je uz poriadne zaspineny tak do handricky este pridam trosku nejakej pasty na umyvanie ruk-napriklad Solvinu.
5. ak nejdem v blizkej dobe strielat, tak zbran prestreknem Konkorom a odlozim, ak idem tak ju skladujem suchu.
Takto postupujem uz niekolko rokov a funguje mi to perfektne. Technicky stav zbrane sa mi tymto cistenim nijako badatelne nezmenil k horsiemu. :idea:
Machead
častý prispievateľ
Príspevky: 996
Dátum registrácie: 8 years 6 months

Príspevok od používateľa Machead »

Chcem sa opytat, mam zadnu montaz (rail) od W.A.R. Ked ju zhodim s kolimatorom dole (az mi pride) kvoli cisteniu, bude treba to znova nastrelovat? Samotny uchyt ostava na zbrani, zhodi sa len ta horna cast, ci to ma zasadny vplyv. Nastrelovat kazdy tyzden nemam moc chut.

Trosku off topic: kolimator na 58 nastrelujete na aku vzdialenost?
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Dátum registrácie: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

WAR montaz zatial nemam, bolo mi vsak sprostredkovane ze nastrel by mal byt zachovany aj po tej demontazi ako ju popisujes.

Mam montaz od Zendla a ten "orloj" ktory je pod krytom vratneho ustrojenstva cistim tak raz rocne (vojenske strelivo nestrielam). Mozem ta uistit ze "spina" sa tam nedostava.
- z vlastnej skusenosti Ti mozem povedat ze pri opatovnom nahodeni kolimatoru som nemal nastrel posunuty nikdy viac nez 2-3kliky (s cim sa da zit, respektive v ramci tych 5 nastrelnych ran ktore byvaju v uvode kazdeho preteku si to vies skorigovat)

Ja mam kolimator nastreleny na 100m pretoze s nim strielam na tuto vzdialenost.
Prevysenie 7,62x39 mas napriklad tu: http://www.sellier-bellot.cz/produkty/k ... etail/131/
- do 100m by som sa s tou nastrelovacou vzdialenostou vobec nezaoberal (iba ak by si mal z nejakeho dovodu kolimator umiestneny velmi vysoko nad osou hlavne).
Machead
častý prispievateľ
Príspevky: 996
Dátum registrácie: 8 years 6 months

Príspevok od používateľa Machead »

Dik za odpoved. Pytam sa, lebo z mojej 58 som strielal iba raz vojenskym CS strelivom minuly tyzden a drhol som to kompletne aj s vybratim zadnej casti s pruzinami, nielen so zaverom zhodenym dozadu.

Takze staci len zachytit zaver vzadu a cistit tak? Islo mi o to, aby som komplet aj premazal kolajnicky kde to jazdi a so zhodenym krytom pruzin to ide lahsie lebo vsetko je odkryte.
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Dátum registrácie: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa arminius »

Marabu napísal: - hlaveň následne dočisťujem tampónnami tak, že ich pomocou čistiacej tyčky pretláčam hlavňou
až posledný tampón nieje čistý.
----------------------
- piest po prestriekaní a odstáti prešuchnem drôtenou kefou.
Tampóny nechaj pre iné dierky... :wink:
Lepšie je konope.
----------------------
:shock: :roll:
Používateľov profilový obrázok
Rasto
expert
Príspevky: 4234
Dátum registrácie: 14 years 9 months

Príspevok od používateľa Rasto »

Pre tych co pouzivaju original cistenie doporucujem pouzit chranitko ustia.
Pre tych co ho nemaju a nepouzivaju mosadzny vyterak si ho zadovazte!
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Dátum registrácie: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa arminius »

Konope mám overené rokmi...mne ho posielali každý rok v riadnom zásobení s inými vecami ku kvérom.

Zoženieš u každého (ak máš známeho) vodára, kúrenára...používa sa na tesnenie trubkových spojov.
V obchode si kúpiš, alebo objednáš
https://www.google.sk/search?client=ope ... gws_rd=ssl

Ten piest ale tiež nejak veľmi nepreonačuj kartáčom...radšej zvoľ iný spôsob, návodov je tu viacero.
Kall
prispievateľ
Príspevky: 308
Dátum registrácie: 20 years 1 month

Príspevok od používateľa Kall »

u nás se to konopí jmenuje koudel.
Napísať odpoveď

Návrat na "Samopal vz. 58 "