WTSHTF - všobecne

...alebo tiež rady ako na to, keď sa všetko poser..
eager_lumiere

Príspevok od používateľa eager_lumiere »

Chalani,nechcem vám brať ilúzie,ale keď sa zomelie niečo také,že to neustojí viac štátov(a ostatné okolo budú s biedou ratovať sami seba),tak je jasné,že každý sám za seba na pomerne dlhú dobu,a je len na ňom,na jeho schopnostiach využiť možnosti,ktoré má.Ak si nepripravený obyvateľ mesta(bez vidieckého zázemia),obyvateľ príliš civilizovanej dediny,cudzinec,príslušník menej obľúbeného etnika,a nemáš čo ponúknuť nejakej životaschopnej komunite,ta aká je tvoja perspektíva?Skapeš od hladu,alebo pri zháňaní potravy!Do 1-2mesiacov budú vyžraté,a rabovačkami poničené zásoby a zdroje potravín,to čo sa podarí uchrániť bude dlhodobejšie s biedou postačovať pre 10% obyvateľstva!
Uvedomujem si,že toto fórum z min.50% navštevujú mladší ľudia,ktorí nikdy netrpeli nedostatkom,nemajú žiadne praktické skúsenosti s produkciou potravy,a ich naivné predstavy pramenia z nejakých filmov,príp.internetu.
Treba si postaviť otázku:-čo by som robil v takej situácii a podmienkach,a čo môžem urobiť pre to,aby sa moje vyhliadky zlepšili?
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5616
Registered for: 16 years 5 months

Príspevok od používateľa Jack »

Sigurd, tak pouč tých "mladších ľudí, čo majú predstavy len z filmu a internetu", čo môžu urobiť, aby sa ich vyhliadky zlepšili. Predtým si ale skús prečítať aspoň časť toho, čo sa v tomto vlákne (aj celej sekcii) už popísalo k veci a ak máš čo dodať, alebo chceš polemizovať, smelo do toho!
:D
Ale pre istotu ešte jedna dobrá rada: radšej nepodceňuj webforistov. Všelikto tvorí túto internetovú komunitu a už ten tvoj percentuálny odhad naznačuje, že o zložení nemáš moc predstavu.
:wink:
eager_lumiere

Príspevok od používateľa eager_lumiere »

Ale ja tu nikoho nepodceňujem,ani nerobím najmúdrejšieho-jednoducho reagujem na to,že je na túto tému 73 strán príspevkov(prečítal som všetky!),a výsledok je,že nejaké WTSHTF určite bude,k tomu,čo s tým bolo aj pár príspevkov k veci(napr.Gunslinger),ale tie zanikli v balaste a pochybovačných drístoch...
Preto som napísal tvrdo zjednodušene čo bude,že si to má každý premyslieť-nedá sa dať všeobecný návod
(je rozdiel,či bývam v Bratislave,alebo v chalupe na kysuckých lazoch).
inspiring_pare

Príspevok od používateľa inspiring_pare »

sigurd, to, co popisujes, robi spodina. Ti, co nikdy neprodukovali, netvorili, iba parazizovali.
Pokial nastane krizova situacia, je potrebne spojit schopnych (intelektualne, remeselne, socialne, fyzicky) ludi do funkcnej spolocnosti. Nasmerovat ich tak, aby spolu kooperovali, vzajomne si pomahali (a to aj nezistne), opravili znicene, obnovili zabudnute, postarali sa o slabsich atd. Kazdy clovek sa pocita. Kazdy moze niecim prispiet. Ide o to naladit ich na tu spravnu strunu. Tym stabilizovat situaciu.
Samotna cast ohladom branenia sa atd v pripade jednotlivca akebo malej skupiny je podla mna irelevantna. Tadial cesta nevedie. To je skor destabilizujuci faktor.
Zakladom spolocnosti je kultura. Ak ta zanika, skonci sa to v shtf.
eager_lumiere

Príspevok od používateľa eager_lumiere »

Chcem vidieť,ako sa budete správať kultúrne,keď vám budu deti plakať od hladu...
Ak sa systém nezosype,tak niet čo riešiť,my tu riešime stav keď sa to pos.rie veľkoplošne,a prvá pomoc zvonku začne prichádzať po1-2 rokoch.Od čias 2.svetovej vojny(posledný väčší problém),sme sa ako ľudia veľmi zmenili-držíme si odstup,problémy iných nás nezaujímajú,sme väčší sebci,atď.
Toto fórom by malo skúsiť dať návod na možné riešenia pre rôzne východiskové podmienky.
inspiring_pare

Príspevok od používateľa inspiring_pare »

Pokal by to bolo tak, ako sa snazis naznacit, v style "kazdy sam za seba" Nefunkcna infrastruktura atd ako v quake 3 arena, tak nechapem, aka logika by mala ostatnych jedincov motivovat davat rady v tomto smere.
Kulturou sa mysli nieco ine ako divadlo, kino a vianocny stromcek.
Kulturou vseobecne rozumiem sposom organizovaneho zivota. Kooperacia postavena na spolupatricnosti, moralke, vzajomnej pomoci a sudrznosti, spolocnou produkciou, obranou, vyskumom, vzdelavanim a zabavou. To je to, co rozumiem pod slovom stat. Slovo stat je momentlne zmrzacene a ludia si pod tym predstavuju akysi zdrap papiera. To je vsak dosledok dlhodobeho, pomaleho, plyziveho, cieleneho rozkladu kultury, orientacia na uspech jednotlivca. Zmyslom kulturneho spojenia ludi je stabilnejsie prezivanie rodin. Ak rodina strati klucoveho clena, je po nej. Avsak v dobre fungujucej spolocnosti ju ostatne rodiny podrzia. Tam funguje to, ze chlapi, hoci aj otcovia rodin su ochotni sa obetovat, lebo vedia, ze o ich rodiny bude postarane. Jednotlivci a male skupiny v tomto maju mizivu sancu, to je viac o stasti a ukryvani sa. Ale tak sa predsa zit neda! Naco taky zivot?
Rozpad uz nastal. Kultura nefunguje. A ak sa neobnovi, rozpad infrastruktury a obranyschopnosti je len otazka casu. Schopnost kooperacie v kulturnej spolocnosti je jedina vec, ktora nas ako-tak odlisuje od zvierat.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5616
Registered for: 16 years 5 months

Príspevok od používateľa Jack »

El fuego, nechcem ťa brzdiť v rozlete, ale Sigurd napísal, že čítal všetky strany v tomto vlákne. Treba znova začínať rozoberať to, čo tu už bolo rozobrané? Pýtam sa aj vzhľadom na pravidlo č. 6 tohto fóra.
:wink:
inspiring_pare

Príspevok od používateľa inspiring_pare »

Ak sigurd pochopi, co pisem, a vezme si to k srdcu, tak to stalo za to napisat.
A co sa pravidiel tyka, myslim, ze je tam tiez cosi o zakaze sireni fasistickych onych... A kedze vieme, ze eu momentalne podporuje fasisticky rezim na ukrajine, je na zvazenie, ci by nebolo vhodne aspon upozornit niektorych, co sa na temu ukrajiny zastavaju zapadnej strany, resp. tuto cast pravidiel rovno odstranit... :wink:
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5616
Registered for: 16 years 5 months

Príspevok od používateľa Jack »

El fuego, vďaka za pripomienku, ale výklad pravidiel fóra nechaj na admina a aplikáciu na nás, modov.
:wink:
Používateľov profilový obrázok
Ja som
častý prispievateľ
Príspevky: 1879
Registered for: 14 years 3 months

Príspevok od používateľa Ja som »

Clovek, co zil takmer TRI DEKADY v lese bez kontaktu s inym clovekom a zivil sa tym, co ukradol z kempingovych chatiek. Dlhy ale poucny clanok...

http://www.gq.com/news-politics/newsmak ... table=true
For nearly thirty years, a phantom haunted the woods of Central Maine. Unseen and unknown, he lived in secret, creeping into homes in the dead of night and surviving on what he could steal. To the spooked locals, he became a legend—or maybe a myth. They wondered how he could possibly be real. Until one day last year, the hermit came out of the forest
Celkom poucna pasaz, pre tych, co sa im to nechce citat cele...
I asked him if he just slept all the time, a human hibernation. "Completely wrong," he replied. "It's dangerous to sleep too long in winter." When seriously frigid weather descended, he conditioned himself to fall asleep at 7:30 P.M. and get up at 2 A.M. "That way, at the depth of cold, I was awake." If he remained in bed any longer, condensation from his body could freeze his sleeping bag. "If you try and sleep through that kind of cold, you might never wake up."

The first thing he'd do at 2 A.M. was light his stove and start melting snow. To get his blood circulating, he'd pace the perimeter of his camp. His feet never seemed to fully thaw, but as long as he had a fresh pair of socks, this wasn't a problem. "It's more important to be dry than warm," Chris said. By dawn, he'd have his day's water supply. "Then, if I had had food, I'd have a meal."

And if he didn't have food? There were, he said, some very hard winters—desperate winters—in which he ran out of propane and finished his food. The suffering was acute. Chris called it "physical, emotional, and psychological pain." He hinted to me there were times he contemplated suicide.

Why not just leave the woods? Chris said he thought about it. He even kept a whistle in his camp. "If I blew on it in sequences of three, help might come." But he never used it. Rather, he made a firm decision that unless forcibly removed, he was going to spend the rest of his life behind the trees.

When he heard the song of the chickadees, he told me, he could finally relax. "That alerted me that winter is starting to lessen its grip. That the end is near. That spring is coming and I'm still alive."

The cold never got easier. All his winter-camping expertise felt offset by advancing age. "You should have seen me in my twenties," he boasted. "I was lord of the woods. I ruled the land I walked upon. I was tough and clever." But over time, like an aging athlete, his body began to break down. The biggest issue was his eyesight. "For the last ten years, anything beyond an arm's length was a blur. I used my ears more than my eyes." If he saw a pair of glasses during a break-in, he always tried them on, but was unable to find a better prescription. His agility faded; bruises took longer to heal. His teeth constantly hurt.
Používateľov profilový obrázok
karo82
prispievateľ
Príspevky: 314
Registered for: 15 years 3 months

Príspevok od používateľa karo82 »

Super článok
eager_lumiere

Príspevok od používateľa eager_lumiere »

Fuego-mňa nemusíš presviedčať,že kultúrne správanie je prijateľnejšie-ja to WTSHTF a následné správanie sa ľudí nespôsobím...
Táto téma je tu na to,aby poskytla trošku orientácie pre tých,ktorým nieje ľahostajný osud ich blízkych,a chcú sa aspoň trochu na to pripraviť.Ak tu niekto začal celkom rozumnou myšlienkou,tak sa vždy našiel niekto,kto ho namiesto rozvinutia myšlienky zhovädil,prípadne otočil tému na slepú koľaj-ako príklad uvediem:niekto spomenul,že v Lídli sú lacné a dobré mäsové konzervy( naozaj sú-90% mäso,len soľ, voda,v skle-podľa mňa výdrž aj 10 rokov!),a hneď tu bola diskusia na 3 strany o tom,aký je v tom sajrajt,Éčka-pritom dotyční budú radi,keď budú mať psie granule(tie granule bola tiež dobrá myšlienka!).
Som členom komunity(preperskej),ktorá to spontánne začala robiť ešte predtým,ako to prišlo do módy-celkom nás to baví-už sa teším na dôchodok,kedy sa tam presťahujem natrvalo :)
inspiring_pare

Príspevok od používateľa inspiring_pare »

Sigurt:
Co sa extremnych podmienok a zabezpecenia stravy tyka, pripravit sa da vzdy len na urcity cas, pripadne o zasoby mozes prist (kradez, poziar, rozvalena budova...). Je dobre poznat jednoduche postupy, ako si zaobstarat nudzovu stravu z "cohokolvek". Dost malo sa na tuto temu hovori napr o fermentacii. Je dobre vyznat sa v mikrobiologii a fermentacnych procesoch. Niektore mikroorganizmy su schopne pomerne rychlo zrat celulozu resp organicku hmotu a pretvarat ju na svoju hmotu. Susina tychto zvieratiek je velmi vyzivna, a obsahuje takmer vsetko, co clovek potrebuje (vid pangamin a pod). Z tejto mikrobialnej hmoty sa mozes pokusit urobit povedzme placky alebo nieco podobne. Nebude to chutit ako jahody, ale je to vyzivne. Skus postudovat rozne technologicke postupy, iste najdes kopec veci, ktore sa mozu hodit. Tipov je vela, je to hlavne o studiu. Jednoduchy univerzalny navod asi nikto neda.
Používateľov profilový obrázok
Ja som
častý prispievateľ
Príspevky: 1879
Registered for: 14 years 3 months

Príspevok od používateľa Ja som »

heh, k tym masovym konzvervam z Lidlu.. chalani akorat boli na 3 dnovej survival ture na strednom Slovensku a mali vyssie spomenute Lidl konzervy.. ze aj po celodennom slapani, spankovej deprivacii a psychickej nepohode tie konzervy chutili ako hovno... :) tak ja len na margo...
eager_lumiere

Príspevok od používateľa eager_lumiere »

To na trojdňovú "survival" túru niesli tie konzervy v hrubostenných sklenených pohároch?
Napísať odpoveď

Návrat na "When the shit hits the fan"