Epidémie - karantény

...alebo tiež rady ako na to, keď sa všetko poser..
Používateľov profilový obrázok
bbfh
prispievateľ
Príspevky: 237
Registered for: 6 years 4 months

Príspevok od používateľa bbfh »

Gunslinger napísal:bbfh: Mhm, lenze ta teoria ze SARS-CoV-2 ma 'prirodzeny' povod v prirode ma spustu trhlin.
Praveze podla toho clanku 'prirodzeny' povod nema ziadnu trhlinu. Inymi slovami - SARS-CoV-2 neobsahuje v genome nic, co by nemohlo vzniknut 'prirodzenym' sposobom. To, co ty vo svojom prispevku oznacujes za trhliny 'prirodzeneho' povodu, su v skutocnosti argumenty/indicie podporujuce teoriu o uniku virusu z laboratoria, co samo o sebe tiez 'prirodzeny' povod nevylucuje. Ak by to aj bolo tak, ze v tych laboratoriach robili/robia s coronavirusmi pokusy (co zrejme robia - na motivacii teraz az tak nezalezi) a ze by z toho labaku ten virus unikol (co kludne moze byt pravda a pokial viem, nikto z odbornych kruhov to ani zasadne nevylucuje), tak stale nic z toho nie je v rozpore s tvrdenim, ze ide o 'prirodzeny' povod - dokonca aj text, kde citujes Petrovskeho (dik za link - prestudujem neskor) hovori len o riadenom 'prirodzenom' vyvoji novych mutacii, tzn. nejde o nejaku umelu vyrobu/modifikaciu genomu s vyuzitim nastrojov ako CRISPR-Cas9 a pod., ale len o cielene vytvaranie 'vhodnych' podmienok pre 'prirodzenu' tvorbu mutacii a naslednu selekciu 'vhodnych' kmenov. Mozno nejednoznacnost/vzajomne nepochopenie vychadza zo slova 'prirodzeny' (preto ho aj davam do uvodzoviek) - ak za neprirodzeny povod povazujeme akukolvek "human intervention", tak potom ano, v tomto chapani moze ist o neprirodzeny genom - ale intervenciu typu "vytvorim vhodne podmienky a opakovane budem cielene vyberat kmene s urcitymi vlastnostami" nepovazujem za neprirodzeny povod - len pste tomu prirodnemu vyberu trochu pomaham, ale inak ide o proces, ktory by bol realizovatelny aj bez tej intervencie. (Do filozofickych debat o cloveku ako sucasti prirody a teda aj 'plodov' jeho cinnosti ako 'prirodzenych' aj sa nepustajme)
Gunslinger napísal: Trhlina 3: 100%ne geneticky zhodny virus so SARS-CoV-2 sa zatial nenasiel ani v netopieroch v Yunnane ani nikde inde...
A ani sa uz nikdy nikde najst nemusi, pretoze prave mutacia (teda odchylka od povodneho genomu rezultujuca v zhodu < 100%) ma na svedomi tie vlastnosti, ake ma teraz SARS-CoV-2. Takze to, co sa teraz siri v ludskej populacii uz mimo nej kludne nemusi existovat.
Gunslinger napísal: Cize virus moze vyzerat akoby sa vyvinul prirodzene, napriek tomu ze bol 'vyvinuty'/upraveny v labaku.
Ano, mohol byt 'vyvinuty' v labaku ale aj nemusel - vzhladom na zavery tej studie z mnou linkovaneho clanku sa niektore z klucovych mutacii veduce k terajsej podobe genomu zrejme odohrali davno (roky az deiatky rokov) pred prepuknutim pandemie. Upraveny? - v zavislosti od toho, co si predstavujeme pod 'upraveny' - ja si pod tym predstavujem priamy zasah do genomu (zmenu - vystrihnutie/doplnenie niekolkych baz do genetickej informacie) a tak daleko este podla mna genove inzinierstvo nie je, ze by v relativne kratkom case vedelo preverit nespocetne vela moznosti mutacii a testnut ich vysledny vplyv na pokusnom hostitelovi.
Gunslinger napísal: Raz za povedzme 10 rokov sa naozaj takyto virus prirodzene objavi, ale doteraz nikdy nemal tak nebezpecnu kombinaciu nakazlivosti a umrtnosti
Ano, doteraz neevidujeme (co nutne neznamena, ze sa niekedy v minulosti neobjavil) coronavirus s takymito charakteristikami, ale to samo o sebe nic neznamena. Historicky sa tu objavili kadejake silne patogeny, co maju na svedomi miliony az radove nasobky milionov ludskych obeti a nikto zrejme dnes nebude tvrdit, ze boli vyvinute clovekom (hoci clovek svojim nevedomym spravanim mohol prispiet k ich uspesnemu 'vzniku').
Gunslinger napísal: Inak, jedno z konkretnych (a asi najpravdepodobnejsie) vysvetleni povodu Covidu je tu (ale je to dost dlhe a miestami nudne citanie), a presne nasleduje to vyssie popisane.
Precitam neskor, dik.
Používateľov profilový obrázok
dirty harry
častý prispievateľ
Príspevky: 2389
Registered for: 14 years 11 months

Príspevok od používateľa dirty harry »

https://www.ruvzpd.sk/epidemiologia/inf ... verejnost/
Keď nás toto ani raz nepoložilo, neviem prečo sa stále stresujeme? Za pol roka len pár tisíc pozitívnych a 30 úmrtí, ale hystéria nepoľaví, ba naopak, opäť sa začína s jej prikrmovaním.
Zdá sa že už nikdy neprestaneme blázniť či blúzniť.
Používateľov profilový obrázok
greenie
častý prispievateľ
Príspevky: 1000
Registered for: 8 years 3 months

Príspevok od používateľa greenie »

dirty harry napísal:... ale hystéria nepoľaví, ba naopak, opäť sa začína s jej prikrmovaním...
Jak zabírají na covid „staré“ známé léky? Víme víc než na jaře

a protichodne nazory ...:
Lék na koronavirus už možná existuje 50 let. Úspěch z Hradce ale zpochybňuje Prymula
Spochybnuju vsetky nadejne lieky (teda okrem toho najdrahsieho) ...
... snad len aby nas presvedcili, ze "narychlo zbuchane", "narychlo otestovane" vakciny, ze len tie nas spasia ...
d-s
častý prispievateľ
Príspevky: 1875
Registered for: 8 years 5 months

Príspevok od používateľa d-s »

No herd immunity asi nebude...
Authorities in Italy have found that only 2.5% of Italians, or 1,482,000 people, have Covid-19 antibodies despite it being one of the countries hardest hit by coronavirus in Europe.

According to the results of a national survey released on Monday, the northern region of Lombardy, the worse-hit by the pandemic, reported the highest number of people with antibodies, 7.5%, while the two main Italian islands, Sicily and Sardinia, had the lowest number of 0.3 % of the population.
Používateľov profilový obrázok
bbfh
prispievateľ
Príspevky: 237
Registered for: 6 years 4 months

Príspevok od používateľa bbfh »

To cislo je aproximacia z testovanej vzorky (tusim urobili okolo 60k testov na protilatky) a zhruba zodpoveda predpovediam, ze skutocny pocet infikovanych je cca 6x vyssi ako pocet identifikovanych infikovanych. V IT bolo doteraz identifikovanych cca 250k infikovanych, co ked prenasobime 6-imi dava 1,5 mega, co je zhruba to cislo, ktore im vyslo aj aproximaciou udajov z testovanej vzorky. Inymi slovami - zda sa, ze kazdy talian, co sa stretol s tym virusom, ma v sebe protilatky. Ak by to tak bolo (a tie protilatky by mali v tele dostatocne dlho a boli by dostatocne na obranu pred opatovnou infekciou), tak by to praveze znamenalo, ze potencial na herd imunity tam je - percento premorenia by bolo take nizke len preto, lebo len mala cast populacie prisla s virusom do kontaktu (zrejme aj/hlavne vdaka opatreniam). Pre SARS-CoV-2 sa momentalne kalkuluje s kritickou mieru premorenia (herd immunity treshold) na urovni 50-80%, tzn polovica az vyse tri stvrtiny populacie by mali mat protilatky, aby sa to prestalo sirit. Ale v tej uvahe je stale relativne vela "keby".
erebos
expert
Príspevky: 2130
Registered for: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

bbfh : tie rozdielne vysledky premorenia potvrdzuju "kuvicie hlasy" ktore uz v minulosti poukazovali na fakt, ze testovanie vytermi je proste nespolahlive a prepusti cca 30-40% nakazenych u ktorych sa choroba nerozvinula. Len co viem tak krvne testy robene v Ruzinove, Rakusku /v ohnisku nakazy/ preukazali pocty ludi s protilatkami ako pise bbfh. Cize k poctu zistenych pripadov si kludne hodme x 6 - 10 a mame realnejsi obraz o pocte ludi ktori s tym prisli do styku. Oatzkou bude ako dlho protilatky vydrzia.

Na margo tejto debaty co sa tu rozbehla by som uviedol asi tolko : myslim, ze sudny clovek nebude spochybnovat zavaznost infekcie - ak ano tak dalej ani necitajte. Vsetky statistiky skoncia v momente kedy Vam umre rodinny prislusnik ci uz na COVID, alebo na zahltenie nemocnice, alebo vycerpanost zdravotnickeho personalu.
Osobne vidim problem v tom, ze chyba autorita informujuca obyvatelstvo o skutocnom stave problemu. Pokial obcan dostava odpovede v infantilnych statusoch predsedu vlady "nepokazme si to", pokial je odkazovany na rozhodnutia nejakych imaginarnych "permanentnych stabov", "konzilii neexistujucich odbornikov" tak sa netreba divit, ze ludia z opatrnosti prejdu do stavu bagatelizovania problemu. Tu ale nevidime len zlyhanie na SK, ale zlyhanie globalne. A nedostatok relevantnych informacii bude vzdy sposobovat vznik fam, polopravd a konspiracnych teorii...

Teoria o tom, ze COVID niekto nafukol aby zobral ludom slobodu ma jednu trhlinu. Je nerealne aby sa na tom dohodli Rusko, Cina a zapadny svet. Povedzme si na rovinu, ze Putin by nemal v ruke lepsiu zbran proti zapadu ako poukazat na vymysleny problem takychto rozmerov... a ze by to s radostou spravil je asi kazdemu jasne. To iste Cina, Iran....

Karanteny, obmedzenia pohybu : v case kedy nevieme presne s cim mame do cinenia, nemame vakcinu, ucime sa postup liecby je jedinou ochranou pred nekontrolovatelnym sirenim obmedzenie cestovania a pohybu ludi. Vsetko ale treba urobit s mierou aby nedoslo k ekonomickym skodam - resp. tieto boli na prijatelnej urovni. V nasich podmienkach nemame potvrdene komunitne sirenie a zatial vsetko je import. Biznisman, ktori ide zabezpecit pracu pre desiatky ludi nech cestuje a potom sa podriadi karantene. Nevidim, ale absolutne dovod aby cestoval niekto za ucelom dovolenky. Ak ano tak nech ide do karanteny. takyto pruser je tu raz za 100 rokov tak kazdy vydrzi doma pokial to prejde, alebo sa najde liek /to je cisto moj nazor/. Lebo ako som pisal, zatial tu nemame komunitne sirenie, ale len import. Pri pohlade na preplnene aquaparky, Tatry atd. staci jeden nakazeny a do 14 dni tu budu stovky pripadov - osobne som presvedceny, ze si to zazijeme v priamom prenose... Treba sa rozhodnut ci osobna sloboda pohybu, alebo zdravie populacie...

Ockovanie : osobne pokial bude k dispozicii ockovacia latka tak sa zaockovat dam. Akurat z dovodu rychlosti uvedenia na trh a skratenej dobe testovania si dobre pozrem vysledky a az potom si vyberiem. Podla sucasneho stavu si ju pravdepodobne necham doviest z Ruska - vyzera, ze su najdalej...
Používateľov profilový obrázok
bbfh
prispievateľ
Príspevky: 237
Registered for: 6 years 4 months

Príspevok od používateľa bbfh »

Vynimocne priazniva corona-situacia na Slovensku (na com maju podla mna z velkej miery zasluhu zavedene a zo zaciatku aj relativne dobre dodrziavane opatrenia) je 'paradoxne' zivnou podou pre zlahcovanie zavaznosti ochorenia - akoby ludom unikala kauzalna spojitost medzi aktualnym stavom a opatreniami z prveho kvartalu. Rovnako tak aj rozne pristupy roznych krajin ci uz k zavadzaniu opatreni, alebo 'vyrobe' statistik spolu s absenciou autority, ktora by tomu dala ramec, prispievaju k znacnej diverzifikacii nazoroveho spektra na coronu.
Vsetky statistiky skoncia v momente kedy Vam umre rodinny prislusnik...
Ano, samozrejme, tazko je za takych okolnosti zostat nad vecou, ale kym sa tak nestane, tak sa treba o to snazit a nesklzavat do emociami podmienenych/riadenych reakcii.
Osobne vidim problem v tom, ze chyba autorita informujuca obyvatelstvo o skutocnom stave problemu.
100% suhlas. A plati to aj na nadnarodnej urovni.
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

erebos: Mhm, tak ako pises, suhlas.

bbfh: Pokial nechcem slovickarit, tak s Tebou v podstate suhlasim. Je mozne ze ten virus ma 'povod' prirodzeny, ide ale o to ze vsetko nasvedcuje tomu ze mu v labaku niekto 'pomohol'. A ano, neda sa to zistit, neda sa to dokazat, a nikdy to asi nikto oficialne neprizna a 'denniky' (day-logy) tych co na tom vo WIV robili uz su davno skartovane, kazdopadne ak nieco vyzera ako kacka, plava ako kacka, gaga ako kacka, tak to asi kacka bude. A ked niekto kategoricky prehlasi ze virus je jednoznacne prirodzeneho povodu a neberie do uvahy moznost ze s nim mohlo byt manipulovane, tak bud ten clovek nevie o com hovori, alebo z nejakeho dovodu kryje Cinu, pripadne parafrazuje niekoho kto tak robi.

Ak by sme aj ignorovali tie 'trhliny' co som uz popisal, faktom je ze netopiere podkovary ziju v europe, afrike, aj azii, tak ked zvazime velkost tychto kontinentov vs fakt ze ten virus sa objavil v podstate par metrov od dvoch cinskych biolabakov ktore ako jedny z mala na svete robia 'gain-of-function' modifikacie netopierych koronavirusov, tak to je trochu prilis velka nahoda, nemyslis? :wink:

Heh, je to akoby cloveka v Mlynskej Doline napadol 8-metrovy krokodil, a ZOO bude tvrdit ze ich sa to netyka, ved krokodily su prirodzeneho povodu a v prirode sa bezne vyskytuju (sice vo volnej prirode zvycajne tak velke nenarastu, nebudu az take agresivne, a ziju 1500km daleko, ale to su len take nepodstatne detaily :wink: :lol:

Stay safe and sane,


Gunslinger
Používateľov profilový obrázok
bbfh
prispievateľ
Príspevky: 237
Registered for: 6 years 4 months

Príspevok od používateľa bbfh »

Ja si myslim (na zaklade mne dostupnych informacii z roznych zdrojov), ze ten virus vznikol prirodzenou cestou - tzn. genom nebol na molekularnej urovni manipulovany clovekom. Neda sa vylucit, ze ho niekto 'slachtil' v labaku - je to kludne mozne - take pokusy sa (s roznymi motivaciami) robia napr. aj s chripkou (z linkovaneho clanku komentar odbornika na anthrax k pokusom s H5N1: „Neumím si představit mikroorganismus, který by byl hrozivější, ve srovnání s tímhle virem, není antrax vůbec nic.“)

Ale prehlasenia, ake dala napr. S.Pekova:

„Domnívám se, že jde o uměle vytvořený virus. Virus se chová divně, nevyvíjí dobrou imunitu, jsou známy případy reinfekce. Má spoustu charakteristik, které jsme dosud v přírodě neviděli.“

pomaly vyvolavaju predstavu nejakeho Frankensteina v labaku, ako 'pitva' zabijacke virusy (spomina sa aj HIV) a vyskladava z nich monstrum na vyhladenie ludstva. Realita je pritom podla mna ovela prozaickejsia - bud sa to udialo uplne bez zasahu cloveka, alebo niekto podcenil bezpecnost pri praci. Ak je to ta druha moznost, tak predpokladam, ze sa pracovalo s prirodnym patogenom, ktory bol 'trenovany' na ludskych, alebo im podobnych (primaty) tkanivach, tzn. velku mieru jeho genetickej informacie ma na svedomi prirodny vyber - laborant to len 'jemne doladoval'. Niezeby sa nenasli ludia, co by take zabijacke monstrum chceli vyrobit, ale ono to nie je vobec jednoduche a myslim, ze si este par desiatok rokov pockame, kym budeme v pohode schopni vytvarat cielene modifikacie genomu virusov pre dosiahnutie konkretnych vlastnosti. Uz sice mame nastroje na taku manipulaciu, ale stale je to len pokus-omyl (v podstate tak to robi aj prirodny vyber - len ma na to daleko viac kapacit ako my).
erebos
expert
Príspevky: 2130
Registered for: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

Doplnenie :

- nezvestni "odbornici" :
https://www.cas.sk/clanok/1010264/pocet ... konzilium/

- vakcina pre EU bude pod heslom "vsetok zisk sukromnej firme a pripadne prusery sa nas netykaju a platte si ich z vlastnych dani"
https://echo24.cz/a/SbXGP/firma-ktera-v ... jsi-ucinky

Touto vakcinou sa rozhodne ockovat nenecham...

bbfh : tak Pekova z ktorej media cez noc urobili COVID experta NO.1 toho natarala viacej... Po prvej euforii z jej vyjadreni prislo rychle vytriezvenie. Testy vyvinute Tiliou maju chybovost okolo 40% a su v medicinskej praxi nepouzitelne. Jedna z jej najvecsich periel : https://www.novinky.cz/koronavirus/clan ... i-40326320
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5614
Registered for: 16 years 5 months

Príspevok od používateľa Jack »

A jeden z našich popredných odborníkov nehovoril, že vírus zmizne v lete? Či to si zle pamätám?
:?: :shock: :?:
erebos
expert
Príspevky: 2130
Registered for: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

Jack : ale nas odbornik vychadzal z toho, ze "sa budeme spravat zodpovedne", "racionalne", "sa poucime" atd... A bolo to v case kedy sa uvazovalo, ze opatrne otvorime skoly, skolky a prevadzky aby sme neskrachovali.... Odbornik ani len netusil, ze po Aprilovej katastrofe v Taliansku niekoho co len napadne v Auguste pomiesat europsku populaciu v Chrovatsku, Rumunsku, Grecku..... a to vsetko o.i. za pouzitia leteckej dopravy....
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

Jack: Nie je on nahodou tiez na dovolenke v Chorvatsku? :lol:

bbfh: Mhm, mam ten isty nazor.

erebos: Dik za linky 8) :idea:


Gunslinger
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5614
Registered for: 16 years 5 months

Príspevok od používateľa Jack »

Erebos (a vlastne ktokoľvek iný), ak by sme sa chceli zahrať “what if”, myslíš, že bez vyššie spomenutých game changers bola nejaká reálna šanca, že by sa ten najoptimistickejší z vtedajších scenárov prezentovaný spomenutým odborníkom, mohol stať skutočnosťou? Lebo ja som bol skeptický vtedy a som aj dnes. Ale hold, ja nie som odborník (na túto problematiku) a vlastne ani maláriu som zatiaľ, vďaka Bohu, nemal.
Používateľov profilový obrázok
dirty harry
častý prispievateľ
Príspevky: 2389
Registered for: 14 years 11 months

Príspevok od používateľa dirty harry »

Jack napísal:A jeden z našich popredných odborníkov nehovoril, že vírus zmizne v lete? Či to si zle pamätám?
:?: :shock: :?:
Ja ostávam úplne v kľude.
Niekedy cca pred 3 týťdňami som počul spasiteľa, ako nás ubezpečoval, že všemocný krízový štáb nespí, že je len v akomsi kľudovom móde, situáciu všetci členovia štábu denne pozorne sledujú a analyzujú, a v prípade potreby je štáb pripravený okamžite a operatívne v priebehu pár hodín zasadnúť a prijať všetky potrebné opatrenia tak, aby sme uchopili prípadnú z pod kontroly sa vymykajúcu situáciu opäť pevne do rúk a ochránili všetkých obyvateľov Slovenska rovnako ako sa nám to už raz spoločne podarilo....toto je skoro doslovne presne čo som naposledy od spasiteľa na vlastné slecha započul. Takže ostaňte aj Vy ostatní v pokoji, všetko je pod kontrolou.
Napísať odpoveď

Návrat na "When the shit hits the fan"