Epidémie - karantény

...alebo tiež rady ako na to, keď sa všetko poser..
erebos
expert
Príspevky: 2130
Registered for: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

Jack : som presvedceny, ze keby sa obmedzilo cestovanie za ucelom dovoleniek tak by sme tu mali ten optimisticky scenar. Idealne by bolo keby sa k obmedzeniu cestovania pridali aj okolite staty.
Ako som uz pisal, v momentalnej situacii bez vakciny, lieku a ucinneho liecebneho postupu je jedinou zbranou proti sireniu virusu ta najstarsia a to izolacia a obmedzenie pohybu osob...
inspiring_cori

Príspevok od používateľa inspiring_cori »

Lenze necestovat je tak krute, bez tyzdna v Chorvatsku sa skratka neda existovat...
Ja skor nechapem, preco nemame po prichode zo zahranicia povinny test. Niektore krajiny ta bez testu ani nepustili cez ciaru a vsetci boli spokojni. My sme to mali fajn rozohrate a uplne sa vysrali na vsetko. Z anglicka sa do osad chodi nadobre slovo, dovolenky krizom krazom ako koho napadne. Nechapem to
erebos
expert
Príspevky: 2130
Registered for: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

QUEST : lebo tie bezne sterove PCR testy su preukazne az na 5 den po infikovani, idealne na 7 den. Pokial testujes skor tak je 30-40% sanca ze pozitivny jedinec vyjde ako negativny...
Preto musi byt nejaka forma karanteny v spojeni s testovanim. A ano suhlasim, ze pocet testov na SK je smiesny...

K osadam len tolko, ze je absolutne scestne uvazovat, ze jedinci majuci problem s dodrziavanim elementarnych pravidiel a zakonov budu zodpovedni a dodrzia domacu karantenu... Lenze sme v EU a skus nariadit nejakej etnickej skupine, povinnu statnu karantenu.... Ja suhlasim s tvrdenim, ze pokial niekto zije roky mimo SK tak uz tam v case krizy par mesiacov vydrzi, alebo nech sa paci do statnej karanteny...
Používateľov profilový obrázok
Laci
častý prispievateľ
Príspevky: 956
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Laci »

Predpokladám že uvedomujete že sa nedá zakázať dovolenkovať ale iba uzavrieť načisto hranice ? Ale potom všetci zostanú vonku. Potom by som vám prial, aby zastavili aj vlakovú a kamionovú dopravu aby ste ochutnali následky v plnej miere. Ľahko sa teoretizuje kým sa to teba netýka viac nepríjemne ( to ste aj mne často pripomínali keď ste argumentovali nad závažnosťou situácie ).
Používateľov profilový obrázok
dirty harry
častý prispievateľ
Príspevky: 2389
Registered for: 14 years 10 months

Príspevok od používateľa dirty harry »

Opätovné zatvorenie hraníc považujem za slovenskú hlúposť, rovnako ako shut down, zákazy vychádzania, zatváranie fabrík a obmedzovanie výroby a podobné sprostosti.
Ale termodovolenkári by sa mali pri návrate plošne testovať, nevedeli koho pri mori stretli, rozvláčia to krížom krážom po celej EU, ale hlavne že turizmus sa podporuje. Diletantský prístup tých najzodpovednejších.
Používateľov profilový obrázok
vydriduch
častý prispievateľ
Príspevky: 725
Registered for: 5 years 5 months

Príspevok od používateľa vydriduch »

Harry - ano, znovuzatvorenie hranic je hlupost - nemali sa totiz vobec otvorit. Argumentovat ekonomikou je mimo misu - pripadna druha vlna, aj keby mierna, odrovna ekonomiku tak ci tak.
Vacsina pripadov, co sa objavuje, su import z vonku. Aky mal zmysel shutdown na jar, ked teraz robime presny opak?

Laci - kamiony s tovarom moc nekaslu ani nekychaju, tie nikto zakazovat nemusi. A ak som spravne pochopil, ze si nazval Erebosa teoretikom, tak :lol: :lol:
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Erebos, nezabúdal by som, že sme to tu už mali a nejako sme sa neobťažovali proaktívne zisťovať, v akom rozsahu a kde všade. To už asi bolo neskoro zatvárať. Áno, zákaz cestovania, či jeho podmienenie krátkodobou izoláciou a následným testovaním by azda dávali zmysel a mohli prinášať výsledky. S tým súhlasím. Ale vtedy, rovnako ako dnes, mi chýbal ten optimizmus, že by sme mohli byť ostrovom, kde to rýchlo a úplne porazíme. Ale tvoju odpoveď beriem. Je taká, ako bola moja otázka, veľmi hypotetická.
:wink:
Zatvorené hranice vyzerali zle z ideologického hľadiska. Otvorené hranice sa totiž stali symbolom slobodnej, modernej spoločnosti, hoci vo svojej podstate je to omyl, pretože tým symbolom pôvodne bola (a podľa mňa by aj mala zostať) sloboda cestovania, čo sú však nielen dva totálne rozdielne pojmy, ale aj dve celkom odlišné kategórie. Avšak aj bez tohto filozofovania: ani teraz zatvorené hranice neboli celkom zatvorené. Veď to vieš lepšie než ktokoľvek iný, aký to bol chaos, že to spôsobovalo problémy aj tým, ktorým nemuselo a v istých fázach príliš neplnilo účel. Áno, spomínali sa tu osadníci, pre mňa rovnaký alebo väčší problém predstavujú aj tzv. agentúrni pracovníci a podobne...
:evil:
inspiring_cori

Príspevok od používateľa inspiring_cori »

Kamaratka bola na rodinnej navsteve. Nasledne zistili, ze jej brat aj so synom su pozitivni (nakazil sa v robote na SK). Sama sa zacala dozadovat testu, ale nechceli jej ho spravit lebo uz v aprili na jednom bola... Po vyse 50tich telefonatoch a vyhrazkach jej ho spravili. Nasledne dva dni zistovala, aky je vysledok. Povedali jej, ze stratili vzorku a ma prist na test znova! Nakoniec ze ho nasli a je negativna. Potom jej prisla aj sms, avsak na test, na ktorom bola v aprili...

Co sa tyka symptomov, horucka, slabost, silne zachripnutie, strata cuchu. Mlademu to preslo po tyzdni, starsi 60tnik z toho vonku este nie je.
Používateľov profilový obrázok
greenie
častý prispievateľ
Príspevky: 1000
Registered for: 8 years 2 months

Príspevok od používateľa greenie »

Používateľov profilový obrázok
s0m3body
prispievateľ
Príspevky: 264
Registered for: 7 years 7 months

Príspevok od používateľa s0m3body »

https://www.nature.com/articles/s41564-020-0771-4

V skratke - v roku 2013 bol asi 1600km od Wuhanu v netopieroch objavený vírus s označením RaTG13, ktorý zdieľa 96% genetickeho kódu so Sars-CoV-2, čo podľa skupiny vedcov poukazuje na spoločného predka týchto dvoch vírusov.

Snáď to pomôže proti konšpiračným teóriám.

Zla správa je, že tamojšie netopiere vyzerajú byť rezervoarom množstva vírusov, ktoré si vytvorili schopnosť nakaziť cicavce...
Používateľov profilový obrázok
dirty harry
častý prispievateľ
Príspevky: 2389
Registered for: 14 years 10 months

Príspevok od používateľa dirty harry »

https://www.ruvzmi.sk/PDF/Nedajtechripkesancu.pdf

Som zvedavý, ako sa to bude spolu miešať a ako sa to bude v ambulanciách triediť keď príde čas chrípky.
Zlomizub
častý prispievateľ
Príspevky: 878
Registered for: 10 years 6 months

Príspevok od používateľa Zlomizub »

s0m3body napísal: Snáď to pomôže proti konšpiračným teóriám.
Ako to ze zdiela 96% kodu ide proti akejkolvek teorii o uprave?
Ved cele GMO su otom ze tam nieco vystrihnes, tam nieco pridas. Aj keby nasli sudruha s rozlicnym jednym genom tak to neznamena ze ho nikto neupravil.
A kedze najdes odbornikov na oboch stranach, tak to zrejme nebude take jednoznacne a kto ma pravdu asi nebudeme vediet nikdy.
Navyse to, ze to uniklo z labaku nemusi byt ziadna konspiracia ale jednoducho nehoda - nebola by prva ani posledna.
dirty harry napísal: Som zvedavý, ako sa to bude spolu miešať a ako sa to bude v ambulanciách triediť keď príde čas chrípky.
Nebude sa to riesit :D
Ak nebudes mat problem s dychanim (resp iny zavazny problem), tak budes lezat doma s paralenom. Ak budes mat problem, tak budes lezat v nemocnici.
Zmenit to mozu fakt lacne (1€) a rychle testy.
dantes
častý prispievateľ
Príspevky: 2038
Registered for: 11 years 10 months

Príspevok od používateľa dantes »

Statistiky ukazuju, ze importy z Chorvatska (dovolenkari) su zatial minimalne. Dominuju importy z Ukrajiny a Srbska (gastarbeiteri): https://domov.sme.sk/c/22462343/koronav ... ml?ref=tab
matus69
častý prispievateľ
Príspevky: 1896
Registered for: 12 years

Príspevok od používateľa matus69 »

Zaujímavá (nie pozitívne) je situácia na Novom Zélande. Mali jeden z najväčších lock down, tri mesiace nemali nový prípad a teraz zrazu 14 prípadov, pričom vôbec netušia, kde sa im prvý človek nakazil. Jedna z teórii je, že pri práci - robí v mraziarnach.
Používateľov profilový obrázok
dirty harry
častý prispievateľ
Príspevky: 2389
Registered for: 14 years 10 months

Príspevok od používateľa dirty harry »

Naozaj si tu ešte niekto dovolí uveriť, že je možné na istotu dohľadať prvého nakazeného v tej či onej krajine?
A vedeli sme niekedy kto a kedy prvý dostal na Slovensku alebo v Mongolsku chrípku?
Veď to je sprostosť do neba volajúca. Prestaňme blúzniť a vráťme sa k normálnemu životu ktorý sme na Slovensku viedli pred týmto divadlom.
Napísať odpoveď

Návrat na "When the shit hits the fan"