Plynová maska dozimeter

...alebo tiež rady ako na to, keď sa všetko poser..
d-s
častý prispievateľ
Príspevky: 1870
Dátum registrácie: 8 years 4 months

Príspevok od používateľa d-s »

Jo a este masky.

Maska moze pomoct ak clovek nedostal prilis velku davku gamma radiacie.

Radiacie je niekolko typov.

Alfa radiacia neprejde ani len cez kozu. Aj vzduchom "leti" iba kusok. Ale ak clovek vdychne/prehltne ciastocky emitujuce alfa ziarenie, tak je toto ziarenie pre bunky likvidacne.

Beta radiacia "doleti" vzduchom zopar metrov. Hrubsie oblecenie ju zastavi.
Ak ma clovek na kozi castice vyzarujuce beta ziarenie tak pride k popaleninam ale stale je slusna sanca prezit ak ich nevdychne / neprehltne.

Pri tychto dvoch moze maska zachranit zivot.

Gamma je ina. Nie su to castice, prenikne ovela viac. Tu pomoze kryt a pockat kym uroven neklesne. Je hlavnou zlozkou prvotnej radiace pocas vybuchu.

Este je aj neutronova radiacia uvolnovana pocas vybuchu, tiez prenikne hodne + este sposobuje ze sa material stane radioaktivny (zmenou materialu, nie kontaminaciou).
niko
častý prispievateľ
Príspevky: 2741
Dátum registrácie: 13 years 10 months

Príspevok od používateľa niko »

Na gama ziarenie pomahaju olovene vesty, ktore zakryvaju zivotne dolezite organy. Raz som nieco také videl v Mochovciach. Tusim d-s, ze gama ziarenie rusi aj radiovu komunikaciu, ci ? Vid. odpratavanie trosiek zo strechy reaktorového salu v Cernobile a pouzitie "biorobotov".

Inak myslim, ze sanca prezit atomovu vojnu nie je az taka mala. Ciele budu s najvacsou pravdepodobnostou hlavne namorne ciele,pripadne vojenske zoskupenia. Tie su v zasade mimo velku koncentraciu obyvatelstva. Nasleduju velke mesta. Tie maju ale mnozstvo krytov, podzemnych garazi, metier, podchodov, tunelov atd. Taktiez vyskovych budov, ktore stlmia tlakovu vlnu. Sanca teda byt v spravny cas na spravnom mieste nie je az taka mala. Nasledne prezit 2 dni v kryte so zásobami sa v zasade da. Obchody v podzemi a podchodoch. Velke nemocnice maju zase svoje zodolnene pracoviska a postaraju sa rychlo oo zranenych. Dobre vybudovana CO, siet meteorologických stanic, atd. atd. Ale ak by doslo k jádrovému vybuchu v blizkosti vidieckych obydli, tak tam podla mna neprezije nikto. Zase kto by ale utocil na dediny.
d-s
častý prispievateľ
Príspevky: 1870
Dátum registrácie: 8 years 4 months

Príspevok od používateľa d-s »

Nie je mi jasne preco/ako by gamma ziarenie mohlo ovplyvnit radiovu komunikaciu ako taku.
Ale samozrejme radiacia ovplyvnuje elektronicke zariadenia (polovodicove suciastky)...
morap
občasný prispievateľ
Príspevky: 79
Dátum registrácie: 8 years 1 month

Príspevok od používateľa morap »

Chlapi ja zíram sorry za výrok padli ste z javora alebo len z jahody, máte úplne pomýlené predstavy, zoberte to ako chlapi a zomrite so cťou. :mrgreen:
niko
častý prispievateľ
Príspevky: 2741
Dátum registrácie: 13 years 10 months

Príspevok od používateľa niko »

Hmm. V podstate je mozne, ze sa jedna o vplyv na elektricke obvody a polovodicove suciastky. Vychadzal som z pripadu cernobilskeho neúspešného vyuzivania robotov.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5589
Dátum registrácie: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

niko napísal: Velke nemocnice maju zase svoje zodolnene pracoviska a postaraju sa rychlo oo zranenych. Dobre vybudovana CO, siet meteorologických stanic, atd. atd.
Ani H. Ch. Andersen by to nenapísal lepšie!
:D :D
niko
častý prispievateľ
Príspevky: 2741
Dátum registrácie: 13 years 10 months

Príspevok od používateľa niko »

Jack: ??? Chcel si tym nieco povedat, ci len hejtujes pan moderator ? :roll:

Meteorologicka siet - napr v Bratislavskom kraji je 9 meteorologickych monitorovacich stanic. V asi 4 krat väcsom nitrianskom kraji je ich 10. Cize ano, velke mesta, hlavne s medzinarodnym letiskom maju hustejsiu meteorologicku siet.
Zodolnene pracoviska nemocnic - neviem, ci si v takom niecom este nebol, ale ano nie vsetky, ale väcsie nemocnice take pracoviska maju.
Siet bunkrov CO - BA - Kryt pod hradom (oblastne velitelstvo CO), kryt Zeleznicna stanica, vsetky samozrejme nepoznam. No len tieto dva velke kryty by mali mat kapacitu ca. 7000 ludi. Dokopy ak sa nemylim, by malo byt miesto pre 15000 ludi. Plus tie improvizovane ukryty - tunely, podchody, podzemne parkoviska, atd...

Cize ktora konkretna pasaz sa ti nezda ?
cubitko
častý prispievateľ
Príspevky: 1270
Dátum registrácie: 13 years 5 months

Príspevok od používateľa cubitko »

Len par racionalnych poznamok bez ruzovych okuliarov:

- prenos z meteoroligkych stanic je zabezpecovany hlavne pomocou GSM datovych modulov, takze po vybuchu sa stanu nefunkcnymi
- meracie zariadenia pravdepodobne preziju v ocelovych/betonovych budkach vybuch a EMP impulz, meracie sondy vyvedene von ale s velkou pravdepodobnostou nie.

- Nemocnice by sa nepostarali rychlo o zranenych, ale by skolabovali. Zasoby zdravotnickeho materialu by sa minuli behom prvych hodin a potom uz by len zachranovali zivot tam, kde to dokazu. Tazsie pripady by boli odsudene na umieranie na chodbe + ibalgin na zmiernenie bolesti. (ano predpokladam ze aj morfium alebo iny derivat opiatov by sa velmi rychlo minul.)

- siet CO ... ano bunkre su vybudovane, ale vecsina z nich je v stave, ze je potrebnych 24/48 hodin na pripravu k pouzivaniu. Vynimka su asi len bunkre vo velkych fabrikach postavenych za socializmu (tie co este funguju), velkych uradoch etc...

PS: pri nahlom utoku by si sa pravdepodobne do toho bunkra ani nedostal, lebo ma zamknute dvere (mreza). Vobec by som sa ani nechcel spoliehat na jeho vzduchotechniku, ze tam vydrzim 2 dni. Maximalne tak prezit vybuch, pockat 2-3 hodiny kym sa usadi prach a utekat prec... do pravdepodobnej nuklearnej zimy, krasna predstava
d-s
častý prispievateľ
Príspevky: 1870
Dátum registrácie: 8 years 4 months

Príspevok od používateľa d-s »

- prenos z meteoroligkych stanic je zabezpecovany hlavne pomocou GSM datovych modulov, takze po vybuchu sa stanu nefunkcnymi
- meracie zariadenia pravdepodobne preziju v ocelovych/betonovych budkach vybuch a EMP impulz, meracie sondy vyvedene von ale s velkou pravdepodobnostou nie.
EMP efekt sa "verejnostou" precenuje. Pri vybuchu tesne nad zemou nedosiahne moc daleko.
Keby chcel utocnik pouzit EMP a nieco tym dosiahnut, musel by nechat bombu buchnut na hranici vesmíru.

Tym netvrdim ze by meteorologicke stanice boli na nieco dobre. Oni by asi fungovali, ale nemal by ich kto obsluhovat lebo meteorológovia by tiez utekali.
Používateľov profilový obrázok
greenie
častý prispievateľ
Príspevky: 1000
Dátum registrácie: 8 years 2 months

Príspevok od používateľa greenie »

Pani, tymi ciastkovymi "pravdami" pri jadrovom konflikte len zavadzate verejnost.
Teraz nemam cas, tak len velmi strucne.

Najzasadnejsie ohrozenie je vnutorna kontaminacia, takze KVALITNA - NEPOSKODENA plynova maska ma neocenitelny vyznam. Samozrejme nutne su aj dalsie prostriedky ochrany. V tomto zmysle bacha na kontaminovane potraviny a vodu.

Co sa tyka gama a neutronoveho ziarenia, tak o tom ma vyznam uvazovat v blizkosti stiepnej reakcie. Cize blizko jadroveho vybuchu. Tam, vzhladom na efekty jadroveho vybuchu uvazovat s ochranou olovom - sorry, smiesne.

Uvazovat s nejakymi hodinami (72, ci kolko) v ukryte ma vyznam pri havariach v jadrovych zariadeniach, aj to len v specifickych pripadoch. Pri jadrovom konflikte ma snad vyznam o tom uvazovat len v tom pripade, ak k vybuchom doslo velmi, velmi daleko tak, ze nie je znefunkcnena lokalna infrastruktura.

"Potom pride spad, tj humus ktory bomba dvihla do vzduchu a potom pada naspat, kontaminovany produktami jadrovej reakcie.
Najhorsi je ten takmer okamzity drobny piesok.
Ten by mal byt prec zo vzduchu po max prvých 24h, pravdepodobne aj skor.
"
Ten spad, ked uz raz "spadne", tak na tom mieste uz bude veeeelmi dlho "otravovat zivot" a dvihne sa zakazdym, ked len trocha zacne fukat vietor ....

Je toho viac, co by sa dalo este napisat ...
d-s
častý prispievateľ
Príspevky: 1870
Dátum registrácie: 8 years 4 months

Príspevok od používateľa d-s »

Ten spad, ked uz raz "spadne", tak na tom mieste uz bude veeeelmi dlho "otravovat zivot" a dvihne sa zakazdym, ked len trocha zacne fukat vietor ....
Ja som diskusiu pochopil tak ze je o tom co robit "chvilu po".
Ze ta zem bude dlhodobo neobyvatelna je samozrejme pravda.
Naposledy upravil/-a d-s v 28 Okt 2016, 12:16, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5589
Dátum registrácie: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Niko: Pán diskutujúci, zo strany pána moderátora bez hejtu. Ale zároveň bez ružových okuliarov. Nič menej, nič viac sa mi k tomu písať nechce: ani úvahy o tom, či by nemocnice v BA kľakli už pri prvom nápore alebo nie, ani aké sú reálne kapacity našej CO, zvlášť v prípade podobnej udalosti, o ktorej sa tu bavíme. Nechám to na iných...
:wink:
niko
častý prispievateľ
Príspevky: 2741
Dátum registrácie: 13 years 10 months

Príspevok od používateľa niko »

Jack myslim, ze je z pohladu prezivsieho jedno v akom pretazenom stave by sa nemocnice nachadzali. Proste by si sa vybral ich smerom a dufal v to najlepsie lebo ina sanca by nebola. Veril by si v ozivenie CO a vo viacmenej funkcnu armadu. To, ze by veci nefungovali na 100 % a niektore vobec je jasne. Ale alternativa by proste nebola.
d-s
častý prispievateľ
Príspevky: 1870
Dátum registrácie: 8 years 4 months

Príspevok od používateľa d-s »

Ak nastane alternativa o ktorej pise Niko tak som pesimista ze bude cokolvek fungovat...
Ale nastastie pravdepodobnost ze taka alternative nastane nie je velka.
Tak US ako aj Rusi chcu byt v prvom rade velmoci a nie pustatina.

Ovela vacsie riziko je vznik lokalneho konfliktu v oblastiach kde racionalne uvazovanie asi az tak dobre nefunguje.
Momentalne najvolatilnejsi je asi ujo Kim. Zatial su jeho bomby privelke a prislabe, ale ked ich dostatocne zmensi tak sa budeme musiet spoliehat na to ze psychopaticky diktator neposle raketky na juznu Koreu / U.S. zakladne. Ak to urobi, US asi vymaze severnu koreu, tj dalsie atomky ktore vybuchnu na povrchu.
Nie moc pekna predstava.

Nasledkami este horsie je Pakistan / India.
Spoliehat sa na zdravy rozum vlady v Pakistane tiez nie je nic moc.
A tam je atomiek kus viac a uz su na raketach. Odhaduje sa ca. 100 na strane Pakistanu.
To keby vsetko pouzili tak by to uplne zmenilo sposob zivota na zemi.

No a potom Iran... ale tam si myslim ze ked to bude tak to bude skor blizsie k odstrasovaniu nez k pouzitiu.
niko
častý prispievateľ
Príspevky: 2741
Dátum registrácie: 13 years 10 months

Príspevok od používateľa niko »

Proti takymto mensim hrozbam by nas mohol ochranit protiraketovy dazdnik NATO, aktivovany od 2018. Resp. povedzme si uprimne, proti komplexnemu utoku Ruska by nemal sancu, ale proti jednotlivym raketam takychto vseliakych krajin by bol urcite dost ucinny.

https://www.youtube.com/watch?v=Or_sZ99QyWU
Napísať odpoveď

Návrat na "When the shit hits the fan"