Príprava na blackout elektriny

...alebo tiež rady ako na to, keď sa všetko poser..
Používateľov profilový obrázok
greenie
častý prispievateľ
Príspevky: 1000
Registered for: 8 years 2 months

Príspevok od používateľa greenie »

Destabilizácia kvôli obnoviteľnej energii: Európa na pokraji masívneho výpadku elektriny
"Problémom je podľa riaditeľa Wien Energie rozvoj obnoviteľnej energie, s ktorým súvisí kolísanie vo výrobe elektriny v závislosti od slnečného svitu či vetra. „Počet núdzových zásahov dramaticky narastá. Zatiaľ čo ešte pred niekoľkými rokmi musela Wien Energie kvôli stabilizácii siete ročne zvýšiť výrobu elektriny krátkodobo len asi pätnásťkrát, v posledných rokoch to bolo až 240-krát," povedal Strebl."
dantes
častý prispievateľ
Príspevky: 2038
Registered for: 11 years 10 months

Príspevok od používateľa dantes »

Pekna je zmienka, ze Rakusku pomohla az intervencia uholnych a jadrovych elektrarni zo susednych krajin. Teda tych, proti ktorym tolko bojuju.

Este vypuklejsie je to v Nemecku - ked na Balte dobre fuka, tak Cesi sa mozu zblaznit, aby tolko elektriny zvladla prenosova sustava (Nemci cez CR pustaju prud vyrobeny na severe na priemyselny juh - Bavorsko). A ked nefuka, tak musia Nemci spustat stare uholne elektrarne, ktore su snad najspinavsie zo vsetkych.
Používateľov profilový obrázok
greenie
častý prispievateľ
Príspevky: 1000
Registered for: 8 years 2 months

Príspevok od používateľa greenie »

Používateľov profilový obrázok
fotograf
častý prispievateľ
Príspevky: 800
Registered for: 9 years 3 months

Príspevok od používateľa fotograf »

Otázka už zrejme neznie: či môže "vypadnúť" elektrina, ale kedy "vypadne" elektrina...? :arrow:

https://www.trend.sk/spravy/energeticky ... position=1
Používateľov profilový obrázok
fotograf
častý prispievateľ
Príspevky: 800
Registered for: 9 years 3 months

Príspevok od používateľa fotograf »

Problémy s dodávkou elektriny v USA (najmä v Texase) naďalej pokračujú...:
https://www.tomshardware.com/news/samsu ... r-shortage
Používateľov profilový obrázok
Laci
častý prispievateľ
Príspevky: 956
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Laci »

greenie napísal:Destabilizácia kvôli obnoviteľnej energii: Európa na pokraji masívneho výpadku elektriny
"Problémom je podľa riaditeľa Wien Energie rozvoj obnoviteľnej energie, s ktorým súvisí kolísanie vo výrobe elektriny v závislosti od slnečného svitu či vetra. „Počet núdzových zásahov dramaticky narastá. Zatiaľ čo ešte pred niekoľkými rokmi musela Wien Energie kvôli stabilizácii siete ročne zvýšiť výrobu elektriny krátkodobo len asi pätnásťkrát, v posledných rokoch to bolo až 240-krát," povedal Strebl."
Dnes som dopočul, že 8.januára to mala byť niečo okolo 2000 MW, keby to trvalo dlhšie, alebo by bolo menej “normálnych” elektrárni, tak by to bol poriadny prúser.
Horšie je, že o podobných problémoch predtým zmieňoval aj Klaus Schwab :? ( ten chlapík s great reset, čo “ predpovedal “ aj pandémiu
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Laci, nechcem byť zlý, ale predpovedať pandémiu ani blackout nie je žiadny kumšt. A nebol to kumšt ani 10 či 15 rokov nazad. Kto chcel, k relevantným zdrojom (na nete) sa vedel dostať už aj pred 15-20 rokmi. A hovorím o relevantných zdojoch, nie o nejakej hard-core alternatíve, ktorá k ním okamžite pripojí vlastne dezinterpretácie a ďalší balast. Samozrejme, laik, hoci poučený laik, sa môže vo svojich predikciách dopustiť rôznych chýb. To je fakt. Treba preto počúvať, čo hovoria odborníci a nie kadejakí doomsday sayers...
Kumšt pri takýchto predikciách je trafiť približný časový rámec a rozsah. No kumšt... aj to môže skôr smrdieť šarlatánstvom. Ale fakt je, že pri energetickej politike väčšiny západných krajín, ktoré za posledných 20-30 rokov premrhali obrovské prostriedky na rôzne slepé uličky (z nich MVO a veterné parky považujem za tie najstupídnejšie) a napĺňanie určitého politického a kultúrneho programu uprednostnili pred zaistením tzv. energetickej bezpečnosti, nie je priveľa dôvodov na optimistické domnienky, že v 21. storočí sa predsa nič také stať nemôže... Toť, samozrejme, len môj súkromný názor. Nedovolím si hodnotiť, ako blízko alebo ďaleko sme mali k regionálnemu prúseru nedávno, pri tej spomínanej situácii...

P.S.: Aj vo vyššie linknutom článku z Trendu o blackoute v Texase si všimnite tú zmienku, že energetické siete sa v čase klimatickej zmeny stávajú zraniteľnejšími. Klimatická zmena je jedna vec, ale sorry, tu je primárnou príčinou čosi iné...
Používateľov profilový obrázok
Laci
častý prispievateľ
Príspevky: 956
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Laci »

Možno som sa vyjadril nepresne, mal som na mysli toto

https://www.clydeco.com/en/insights/202 ... errorism-4
d-s
častý prispievateľ
Príspevky: 1870
Registered for: 8 years 4 months

Príspevok od používateľa d-s »

Rakuska armada robi pomerne intenzivnu informacnu kampan o blackoute - popisuje co to bude znamenat, ako sa maju ludia pripravit, ... .
A podla mna pomerne realisticku - napr. otvorene pisu ze bude trvat tyzdne kym sa obnovi dodavka energie.

Az ma to strasi, lebo ked uz o tom armada tak vo velkom informuje a edukuje asi sa blackoutu uz hodne boja.
Používateľov profilový obrázok
romen3
častý prispievateľ
Príspevky: 809
Registered for: 9 years 8 months

Príspevok od používateľa romen3 »

Rakusania a Nemci sa aj maju coho bat. odpajaju vlastne stabilne zdroje aby sa zapacili "ekologom". dufam, ze ak k tomu dojde, nebudeme ich zachranovat na ukor nasej siete.

inak, su na trhu aj nove mensie naftove el zdroje? alebo si to treba jedine vyskladat samodomo vyrobou?
Štefan252
prispievateľ
Príspevky: 147
Registered for: 8 years 1 month

Príspevok od používateľa Štefan252 »

Sú, stačí kuknúť nemenovaný vyhľadávací portál tovarov. Žiaľ osobnú skúsenosť zatiaľ nemám. Pre mňa za úvahu stojí aj kombinácia benzín/LPG - čistejšia robota s plynom a dlhodobé skladovanie.
Používateľov profilový obrázok
romen3
častý prispievateľ
Príspevky: 809
Registered for: 9 years 8 months

Príspevok od používateľa romen3 »

akurat som pozeral. ceny podstatne vyssie. ja mam k dispozicii dost vela paliva prave pre diesel.

pamatam si ze kedysi davnejsie som to vyhladaval a pod 2 tisic som nenasiel vtedy nic. dnes som nasiel uz od cca 800e. ale 100kg...
ale je priapdny blackout hroziaci tak moc aj na SR s nasimi atomovkami a priehradami na cele dni az tyzdne? alebo mam ocakavat ze budeme solidarne sucitit s rakuskom a nemeckom a tiez si ich zopar spravime?
Používateľov profilový obrázok
vydriduch
častý prispievateľ
Príspevky: 725
Registered for: 5 years 5 months

Príspevok od používateľa vydriduch »

Nejde o elektrarne ale o prenosovu sustavu. Dnes je europska tak poprepajana, ze uz dnes nemecke veterne elektrarne celkom slusne pretazuju cesku aj slovensku a minuly rok kvoli nemcom hrozil blackout aj nám, dokonca viac krat. Ak padne siet v nemecku, automaticky sa zruti aj nasa. Neviem o tom ze by sme mali moznost fungovat samostatne.
V takom pripade moze vypadok tvat pokojne v dnoch a jedina sanca na dalsie fungovanie je mat na dome hybridny el.system s moznostou ostrovneho fungovania. Ludia v bytoch su v.. Neviem si predstavit trojdnovy vypadok elektriky v Petrzalke. Nefukcne pumpy, ludia s vybitymi mobilmi..
Pozor na skladovatelnost nafty do centraly, vacsinou robi biozlozka problem - uz po par mesiacoch degraduje.
matus69
častý prispievateľ
Príspevky: 1896
Registered for: 11 years 11 months

Príspevok od používateľa matus69 »

podľa mňa v mestách by sme ostali aj bez vody.
Niekoľko dní bez elektriny = totálna apokalypsa. Ak aj majú niektoré zložky centrály, je to všetko na pár hodín, max dva tri dni. Potom zhasla fajka. Nie len nemocnice, ale v podstate aj strava (všetko čerstvé sa pokazí) atď.
Radšej si to nepredstavovať ale že to hrozí je fakt.

d-s - tie rakúske materiály nevieš odfotiť?
Štefan252
prispievateľ
Príspevky: 147
Registered for: 8 years 1 month

Príspevok od používateľa Štefan252 »

V zime by v tých bytovkách samozrejme nefungovalo ani kúrenie. To by mi asi nevadil ani ten vybitý mobil, pretože pri dlhšom výpadku by nefungovali ani mobilné ani pevné siete, takže by sa ani nedalo vyhľadať na YT video s témou "Čo robiť pri výpadku el. energie." :mrgreen:

2: matus69

1. zabudol si napr. na rabovanie obchodov a ďalšie mňamky ...

2. Netreba nič kopírovať. Daj do gugľa toto: "Stromausfall der österreichischen Armee" za posledný mesiac.

Fakt radšej na to nemyslieť, ale v rámci možnosti sa pripraviť.
Napísať odpoveď

Návrat na "When the shit hits the fan"