Príprava na blackout elektriny

...alebo tiež rady ako na to, keď sa všetko poser..
Steff
častý prispievateľ
Príspevky: 624
Registered for: 8 years 1 month

Príspevok od používateľa Steff »

Nas cely byt je na elektrinu - ziaden plyn.
Prave pre pripad, ze v zime vypadne elektrina na den/dva kvoli pocasiu a nebudem moct utekat z mesta, mam na balkone plynovy flasu a horak.
Nech aspon ten teply caj navarim.

Vypadok elektriny kvoli pocasiu (povoden/zima) povazujem za najpravdepodobnejsiu hrozbu.
matus69
častý prispievateľ
Príspevky: 1896
Registered for: 11 years 11 months

Príspevok od používateľa matus69 »

Mesi> pokial viem tak jeden z operatorov ma za ulohu prevadzkovat komunikacnu siet v pripade velkeho vypadku. Ci sa jedna o gsm siet, alebo nieco ine netusim.
Hovoris, ze stoziare sa menia, cize teoreticky su vzdy niekde nejake na sklade - ale kedze sa dnes skoro vsetko riesi dodavatelsky, zrejme to nema na sklade prenosova sustava. Ak nebude mobilna siet a nepojde internet - som naozaj skeptik, ako sa zisti kto a kde take skladuje, a vsetko s tym spojene. To by muselo byt naozaj precizne pripravene a tomu v podmienkach SR neverim - ale objektivne je aj narocne pripravit sa na kazdu eventualitu, cize mat napr na sklade 10 stoziarov, alebo tisic transformatorov a pod. To sa asi ani neda.

Igrlik> ja som zhodou okolnosti vtedy bol v novej robote a vela som po Bratislave jazdil, takze pamatam si to. Vtedy bolo VSETKO uplne inak. Bola snad polovica semaforov (aj niektore zlozite krizovatky boli bez semaforov) - netvrdim, ze soferi boli lepsi, ale jazdilo sa lahsie, bolo nepomerne menej aut. Ked bola zapcha, znamenalo to, ze cakas na semafore na 2 zelene... Neboli satelitne mestecka, do mesta nedochadzali desiatky tisic ludi ako dnes.

Jedine miesto, kde sa skutocne cakavalo bola krizovatka Vajnorska Tomasikova a Trnavska Bajkalska - este nebol obchvat, takze z dialnice to vsetko islo na Vajnorsku a Roznavsku.
Cez vikend nebola premavka, boli vyludnene cesty. Ked o cca 4 roky neskor otvorili obchvat okolo Avionu, tabula koniec Bratislavy bola hned za Pristavnym mostom - cely usek kde su dnes zapchy a kolizie sme jazdili 130.
Takze nie v zlom, ale v 1998 dopravny kolaps byt jednoducho nemohol.
Steff
častý prispievateľ
Príspevky: 624
Registered for: 8 years 1 month

Príspevok od používateľa Steff »

Dnešná sprava:
10:09 Masívny výpadok dodávky elektriny postihol v noci na utorok väčšinu Azerbajdžanu. Výpadok zasiahol Baku s dvoma miliónmi obyvateľov aj ďalšie veľké mestá Gäncä či Sumgajt. Príčinou bolo preťaženie, ktoré spôsobilo rozsiahle využívanie klimatizácie. Dodávku prúdu sa podarilo obnoviť ráno. (rferl)
Používateľov profilový obrázok
fotograf
častý prispievateľ
Príspevky: 800
Registered for: 9 years 3 months

Príspevok od používateľa fotograf »

Tak - a predstavme si k tomu ešte masívnejšie nasadenie elektromobilov (a ich stochastické nabíjanie...). :mrgreen:
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

Paradoxne elektromobil v garazi moze fungovat ako zalozna baterka pre domacnost
Plus moze poriadna masa elektromobilov na nabijackach absorbovat narazy zelenej energie
Steff
častý prispievateľ
Príspevky: 624
Registered for: 8 years 1 month

Príspevok od používateľa Steff »

Tesla a dalsi vyvijaju baterie pre domacnosti, ktore prave taketo vypadky/prebytky dokazu v domacnosti eliminovat.
Verim, ze to v blizkej buducnosti bude bezne.
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

no moj plan na stavbu dalsieho domu predpoklada solarne panely na streche a masivnu sustavu baterii nadimenzovanu tak, aby som bol 80% casu sebestacny
plus plug-in hybrid auto bude o 5 rokov uplne bezna vec
DeSade
častý prispievateľ
Príspevky: 1483
Registered for: 12 years 1 month

Príspevok od používateľa DeSade »

Hádá se Wikipedia, Google, Facebook, Internet a Elektřina:
Wikipedia: „Já vím všechno!“
Google: „já najdu všechno!“
Facebook: „Já znám všechny!“
Internet: „Beze mě jste všichni v hajzlu!“
Elektřina: „A tak se uklidníme, jo?“
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa arminius »

millan napísal:
greenie napísal: ...Ak by skutocne doslo k nejakemu dlhsiemu vecsiemu vypadku el. energie, tak ti ludkovia sa ani nenajedia. ...
a pekar by tie rozky upiekol pri svieckach ? :D
Chudáčisko Sulík... 8) :roll:
Ubik
častý prispievateľ
Príspevky: 561
Registered for: 9 years 2 months

Príspevok od používateľa Ubik »

Co si myslia o blackoutoch a schopnostiach Tesly riesit ich velkymi "baterkarnami" sa treba opytat v Australii. Tam tak rok-dva dozadu mali zachranovat svet.
Používateľov profilový obrázok
greenie
častý prispievateľ
Príspevky: 1000
Registered for: 8 years 2 months

Príspevok od používateľa greenie »

millan napísal:
greenie napísal: ...Ak by skutocne doslo k nejakemu dlhsiemu vecsiemu vypadku el. energie, tak ti ludkovia sa ani nenajedia. ...
a pekar by tie rozky upiekol pri svieckach ? :D
millan, netusim, co si touto otazkou chcel povedat, lebo neverim, ze ty, ako rozumny clovek nevies, ze za hotove peniaze sa da kupit cokolvek, co je v ponuke. A ked sme pri tych rozkoch, naopak verim, ze mi das za pravdu, ze v pripade naozaj velkej "psoty", aj stare, vysusene rozky mozu mat "cenu zlata" ... :wink:
bujny
častý prispievateľ
Príspevky: 1101
Registered for: 11 years 5 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa bujny »

roman napísal:no moj plan na stavbu dalsieho domu predpoklada solarne panely na streche a masivnu sustavu baterii nadimenzovanu tak, aby som bol 80% casu sebestacny
plus plug-in hybrid auto bude o 5 rokov uplne bezna vec
To budeš potrebovať jednu miestnosť s vetraním ako baterkáreň. Mám to poriešené trochu inak, elektrocentrálou pripojenou do siete. Otočim prepínač aby nešla energia zvonku a štartnem centrálu. Nieje to sice nič moc, ale čo to uvarím a svietiť sa bude. Keď nabehne elektrina odpojim centrálu, otočím spínač a idem na energiu zvonku. S plug-in hybridmi dúfam že sa mýliš, tie autá sú mi absolútne proti srsti - verím vo vodíkové články do desať rokov.
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

pri mojej sucasnej spotrebe <10kWh denne to az taka baterkaren nebude
a z toho vacsinu zozerie svietenie do akvaria cez den 8-20h, ktore aj tak planujem zrusit, v novom dome neplanujem ziadne tepelne cerpadlo a podobne veci, klimu nepouzivam a pracka + umyvacka mozu bezat cez den
po zapade slnka na baterky pojde akurat chladnicka a osvetlenie , a LED az tak nezeru
ak cez den slnko malo nasvieti, budem tahat elektrinu od ZSE
Používateľov profilový obrázok
millan
prispievateľ
Príspevky: 117
Registered for: 6 years 1 month

Príspevok od používateľa millan »

greenie napísal:
millan napísal:
greenie napísal: ...Ak by skutocne doslo k nejakemu dlhsiemu vecsiemu vypadku el. energie, tak ti ludkovia sa ani nenajedia. ...
a pekar by tie rozky upiekol pri svieckach ? :D
millan, netusim, co si touto otazkou chcel povedat, lebo neverim, ze ty, ako rozumny clovek nevies, ze za hotove peniaze sa da kupit cokolvek, co je v ponuke. A ked sme pri tych rozkoch, naopak verim, ze mi das za pravdu, ze v pripade naozaj velkej "psoty", aj stare, vysusene rozky mozu mat "cenu zlata" ... :wink:
no ja pre zmenu verim, ze ty ako rozumny clovek si uvedomujes, ze ak nastane taky masivny blackout ako tu opisujes/opisujete, tak nebude fungovat ani ta pekaren, kde by si si tie rozky za hotovost chcel kupit.
Používateľov profilový obrázok
greenie
častý prispievateľ
Príspevky: 1000
Registered for: 8 years 2 months

Príspevok od používateľa greenie »

To, ze "bude fungovat nejaka pekaren, pri tak masivnom blackoute" som samozrejme nikdy netvrdil. Takze v tomto sme vlastne obaja v zhode ... :lol:
Napísať odpoveď

Návrat na "When the shit hits the fan"