Príprava na blackout elektriny

...alebo tiež rady ako na to, keď sa všetko poser..
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3089
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa R »

Pri PO trafil kolo siedmej maly vrtulnik draty vn, neviem ako PO ale komplet severna vetva smer BJ az po hranice s PL je stale bez stavy. Prekvapivo nejdu ani niektore zeleznicne priecestia.
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Registered for: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

Používateľov profilový obrázok
greenie
častý prispievateľ
Príspevky: 1000
Registered for: 8 years 2 months

Príspevok od používateľa greenie »

Blackout elektriny v "malom meritku" vo viacmenej izolovanej oblasti:
Řeckou Hydru postihl blackout. Turistický ráj je bez dodávek elektřiny i vody, návštěvníci prchají

Ak by bol Blackout elektriny vo "velkom meritku", nebolo by odkial dovazat nudzove el. centraly, palivo, ci obycajnu vodu, resp. zasoby by sa pomerne rychlo minuli. A ak by sa potom aj nieco odniekal doviezlo, tak cena by bola adekvatna "ponuke a dopytu" ...
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

Bezne vykyvy (suvisiace s pocasim a pod.) ja osobne za az taku hrozbu nepovazujem (zvycajne sposobia len lokalny a relativne kratky vypadok), navyse tie sa aspon ako tak daju predvidat, a siete maju povacsinou dostatocnu rezervu na ne, vacsim problemom sa mne osobne zda byt cyberterorizmus. Vaznejsie sa zacal brat az ked ruski hackeri robili v 2015om tie blackouty na Ukrajine, ale zjavne na zozname je v EU momentalne navrchu Nemecko:

http://www.reuters.com/article/us-germa ... SKBN1JG2X2

http://www.spiegel.de/netzwelt/netzpoli ... 24727.html

V juni vraj tych pokusov bolo v nemecku rekordne vela (a vraj cca stovka bola uspesnych, aj ked to boli utoky hlavne na velkych zakaznikov, nie na providerov/kriticku infrastrukturu), no samozrejme toto sa von do medii moc nepusta (naco plasit ludi, vsakze :roll:

EU ale tlaci na zavadzanie smart-sieti a smart-elektromerov (ktore idu ruka v ruke s tlakom na 'zelenu' energiu a alternativne zdroje) vsade, rozne zdroje uvadzaju rozne mnozstva kazdopadne do 2020 maju byt v milionoch EU domacnosti. Problem je ze hackerske skupiny sa potom nemusia snazit preniknut do zvycajne dobre zabezpecenych systemov providerov, ale staci im dostat sa do dostatocneho mnozstva koncovych uzivatelov a napriklad ich koordinovanym vypnutim a/alebo zapnutim masivne pretazit a polozit miestne siete, a spoliehat sa na domino-efekt.

Na Slovensku uz tiez su a mozeme cakat ze ich bude coraz viac (ved kto by nechcel nizsi ucet za elektrinu?), pripadne sa to casom pretlaci cez nejake legislativne nariadenie...
http://www.pcrevue.sk/a/Inteligentne-el ... -elektrinu


Gunslinger
Ubik
častý prispievateľ
Príspevky: 561
Registered for: 9 years 2 months

Príspevok od používateľa Ubik »

K tomu clanku v PC Revue: Ucty za elektrinu najviac setrili tie "hlupe" elektromery predsa :wink:
Používateľov profilový obrázok
greenie
častý prispievateľ
Príspevky: 1000
Registered for: 8 years 2 months

Príspevok od používateľa greenie »

Zaujimave, ze o tomto sa v mediach nejako viacej nehovorilo, pricom, ako v komentaroch odznelo: "49,8 bylo fakt "o chlup"":
Evropská soustava 10. ledna zaznamenala významný pokles frekvence. Příčiny se zkoumají

Kto mate ake skusenosti s elektrocentralami ?
bus driver
častý prispievateľ
Príspevky: 1442
Registered for: 12 years 4 months

Príspevok od používateľa bus driver »

Maval som doma caste blackouty, elektr.vedenie slo cez les, stacila mensia burka a bolo po elektrike. Kupil som KIPOR IG 2000, aj som ho casto vyuzival. Napojil som centralu priamo na dom a fungoval som v nudzovom rezime aj 2 dni, kym nebola odstranena porucha na el.vedeni. Odhlucnenie vynikajuce, sice to vadilo susedom, ale to len preto, ze zavideli, ze mam prud. Centrala je fakt ticha. Spotreba cca 0,5 litra/hod. Vysvetlim ten nudzovy rezim : 2 TV, 2 mraznicky, 2 kombinovane chladnicky, pocitac, osvetlenie v celom dome, plynovy kotol. Na spotrebice s vysokym prikonom rovno treba zabudnut ( bojler, mikrovlnka, rychlovarna konvica, el.radiator atd. ) To znacenie IG 2000 je zavadzajuce, myslel som si, ze to dava konstantny vykon 2000W. Max. vykon pri tomto modeli je 1280W. Celkovy dojem z tejto centraly - vyborny. Akurat ze v buducnosti by som si vybral centralu z vyssim vykonom.
erebos
expert
Príspevky: 2130
Registered for: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

Bus : ja mam takuto Hondu a uplna spokojnost.

Otazka od temy, ale co prosim ta vadilo susedom na hlucnosti???? Vsak to na volnobeh nepocujes...
MareC3k
občasný prispievateľ
Príspevky: 46
Registered for: 8 years 2 months

Príspevok od používateľa MareC3k »

Ja mam okrem inych aj kipor ig2600, odhlucnena, 2kW dokaze davat trvale. Na "volnobehu" je velmi ticha, ale v pripade black outu je vsade v okoli vacsinou velmi ticho, aspon u nas som si to takto odsledoval a vtedy ju pocut kludne aj na 100m
bus driver
častý prispievateľ
Príspevky: 1442
Registered for: 12 years 4 months

Príspevok od používateľa bus driver »

erebos napísal:Bus : ja mam takuto Hondu a uplna spokojnost.

Otazka od temy, ale co prosim ta vadilo susedom na hlucnosti???? Vsak to na volnobeh nepocujes...
:evil: ZAVIST :evil: , ze mam centralu, ze mam elektriku, ze mam, mam, mam... Ono mozno za to mohla aj vtedajsia cena na SK. Porovnatelne centraly u nas stali v tom case ( 2007, 2008 ) od 1000 eur vyssie, ja som si ju uplne novu kupil v GB za 405 libier, co som im aj povedal. Ale ze oni chumaji sa nevedia trocha dopredu zabezpecit, to im nevadilo.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Lepšie si nepredstavovať, ako by asi na teba pozerali, keby boli bez šťavy päť či viac dní a nevedeli, kedy znova nabehne.
:twisted:
MudMax
častý prispievateľ
Príspevky: 525
Registered for: 6 years 1 month

Príspevok od používateľa MudMax »

Na mna pozeraju dobre,lebo si len natiahnu snury a pokial dodrziavaju dohodu,ze okrem chladniciek nebudu zapinat dalsie spotrebice,tak no problem :wink: .
bus driver
častý prispievateľ
Príspevky: 1442
Registered for: 12 years 4 months

Príspevok od používateľa bus driver »

Jack napísal:Lepšie si nepredstavovať, ako by asi na teba pozerali, keby boli bez šťavy päť či viac dní a nevedeli, kedy znova nabehne.
:twisted:
Ved prave toto. Cca pred 3 rokmi nam na ulici menili stlpy a tahali nove kable. Podivana to bola pekna, kable natahovali za pomoci vrtulnika. Prud nebol od pondelka do piatku medzi 8:00 az 16:00, a to pocas 3 tyzdnov. To bolo zazerania a zamracenych tvari :(.
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

tiež už mám v tejto problematike jasno. Minulý rok v zime niečo niekde rozkopali a presekli- celá jedna ulica bola 4 dni bez elektriky. Kto mohol, sťahoval sa k rodine.
Ja už mám nájdený konkrétny typ elektrocentrály ALKO, ktorá sa údajne vyrába v Rakúsoch a výkonovo potiahne niekoľko spotrebičov+ osvetlenie.
MudMax
častý prispievateľ
Príspevky: 525
Registered for: 6 years 1 month

Príspevok od používateľa MudMax »

Mozno by bolo dobre k centralke pridat este zo 2 solarne panely,par akumulatorov a silnejsi menic a toto moze krmit menej narocne spotrebice cely den.Centralku potom nakopnut len na cas,za ktory nachladi chladnicky,ci nakrmi nejaky vecsi spotrebic.Inak centralka zbytocne zerie.Ja mam staru 3fazovu,pohananu dizlom a vecsinou pouzivam len 2 fazy pre seba a jednu davam dvom susedom,aby im sli chladnicky,pripadne v zime fungovalo kurenie.Ja mam samotiaz :D , ale oni uz maju moderne a tak musia pohanat obehovky.Spotrebu teraz neriesim,ten motor moc nezerie,ale v pripade dlhodobeho vypadku prudu a nedostatku paliva by tie solare velmi pomohli.Asi si to dam zavezok na tento rok.
Napísať odpoveď

Návrat na "When the shit hits the fan"