Najdenie osoby (?vysielac?)

...alebo tiež rady ako na to, keď sa všetko poser..
Používateľov profilový obrázok
emkac
prispievateľ
Príspevky: 401
Registered for: 10 years

Najdenie osoby (?vysielac?)

Príspevok od používateľa emkac »

Vzdy ked v TV davaju film Taken (96 hodin), prepadne ma tazka paranoja a rozmyslam, ci a ako by som dokazal svoju dceru uchranit pred unosom.
Resp. ani nie tak v prvom kole uchranit, ako nasledne najst.

Je nejaka sanca na nejaky maly vysielac, ktory by som jej zabudoval do topanky/retiazky/prstena a pod., ktorym by som ju vedel na dialku najst?
Ja vidim iba same moznosti a otvorene otazky, preco sa to neda:
- vydrz baterky
- dosah a sila vysielaca
- len vysielac alebo aj prijimac
- velkost
a pod.

Ano viem, pozeram moc americkych spionaznych filmov :mrgreen: , ale mozno existuje nejake riesenie resp. nejaky rozumny kompromis medzi velkostou a vydrzou a dosahom.
Nejake napady?
Používateľov profilový obrázok
romen3
častý prispievateľ
Príspevky: 809
Registered for: 9 years 8 months

Príspevok od používateľa romen3 »

Radsej dceru vytrenuj ako Nicolas Cage svoju v americkom filme Kick-ass a nemusis sa bat, ze by sa pri unose o seba nevedela postarat.
Steff
častý prispievateľ
Príspevky: 624
Registered for: 8 years 1 month

Príspevok od používateľa Steff »

Asi si toho veľa nepogooglil.
Je toho plný trh - hodinky, prívesky atď atď.
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

Niečo tak malé, aby si to zabudoval do "(detskej) topanky/retiazky/prstena" a fungovalo to dosť dlho (=mesiace) na dosť ďaleko (=jednotky/desiatky km), tak na to môžeš dnes podľa mňa zabudnúť.
Ak sa teda bavíme o zariadení, ktoré plánuješ niekam zabudovať/prilepiť/zašiť a zabudnúť naň a nie ho každý druhý deň nabíjať ako mobil, smart hodinky/prívesky a pod.

Keď si aj pozrieš bežnú ponuku takýchto hračiek (napr. tu), ak to nemá pripojenie na solídny zdroj energie (auto/motorka), dosah býva pre účely sledovania osoby/vozidla doslova smiešny. Tak možno na hľadanie kľúčov na záhrade alebo psa v lese.

Valí sa na nás ale vlna "Internet of Things" (LoRa, 4G/5G IoT a iné), ktorej podstatou sú práve zariadenia malých až mini rozmerov, minimálnej spotreby, x-mesačnej výdrže a veľkoplošného pokrytia cez tú či onú sieť.
Takže v dohľadnej dobe sa môže aj situácia ohľadne týchto sledovacích bazmekov radikálne zmeniť.


<edit> samozrejme s budúcim rozšírením miniatúrnych IoT vysielačov sa dá predpokladať, že aj priemerne inteligentný únosca si premyslí jednoduché protiopatrenia.
Používateľov profilový obrázok
emkac
prispievateľ
Príspevky: 401
Registered for: 10 years

Príspevok od používateľa emkac »

Neriesme trening ani poucenie, ako sa spravat, vyhybat sa neznamym ludom, nenastupovat do auta a pod. 12 rocne dievca s hocijakym treningom a poucenim unesiem aj ja, nieto este "seriozny" unosca.
Fakt ma zaujima sledovacie zariadenie.

Googlit som googlil, ale ja hladam cosi na viac profi urovni ako napr. toto:
https://logistimatics.com/qbit/
Je to aj velke (a pritom pisu, ze je to jeden z najmensich na trhu), aj to funguje len v US, aj to vydrzi bez nabijania 3 dni.
Alibaba je plna takych hraciek, ale za cenu 10USD nedostanem zazrak.... co je v mojom ponimani nieco schovatelne do hodiniek alebo privesku a s moznostou vydrze tak pol roka minimalne.

edit: medzicasom yarco napisal prispevok, s tym zial suhlasim, ale predsa skusam, ci nahodou niekto cosi nepozna.
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa arminius »

Prvy, kto by dane zariadenie dal do polohy "off", by bola zanedlho dcéra... ;)
DeSade
častý prispievateľ
Príspevky: 1483
Registered for: 12 years 1 month

Príspevok od používateľa DeSade »

Počkaj si na začipovanie.
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

v danej chvili z technologii dostupnych pre bezneho smrtelnika asi iba smart-hodinky so SIM kartou
pros:
- cena
- pokrytie 3G/4G
- celkom slusna lokalizacia v GSM sieti
cons:
- vydrz baterky
- su dost viditelne
- rusicky maju dnes uz aj bezni autickari
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

-ak únosca prezuje a prezlečie unesený objekt, prípadné monitorovacie prostriedky prestanú plniť svoj účel. Prax obchodníkov s bielym mäsom býva, že baba ide do naha, odev a obuv sa likviduje, cennosti sa odoberajú. Zvykne sa meniť aj podoba- strihajú vlasy a občas tvár dostane iný vzhľad po zlomeninách nosa, lícnych kostí a pod.

Je to nepríjemné, ale zatial iba čip sa ukazuje ako relatívne účinný pokiaľ nedôjde k zarušeniu objektu alebo strate signálu.

Prevencia sa zatial ukazuje ako jediný účinný ochranný prostriedok.
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Registered for: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

V zmysle postupov ktore popisuje vyssie Peterson asi neobstoji ziadna technologia..

V pripade pachatelov s laxnejsim modus operandi mi vsak napada ze co by teoreticky mohlo fungovat je ta mala bezkontaktna platobna karta vlepena medzi podrazku a vlozku v topanke.
Ak by sa obeti (nejako) podarilo dostat sa k platobnemu terminalu stacilo by aby k nemu prilozila tu botu aby bola lokalizovana :mrgreen:
..velkou vyhodou je ze sa ta karticka da velmi dobre schovat a lokalizacia nieje odkazana na ziadne baterky, velkou nevyhodou je ze sa treba dostat k platobnemu terminalu.
sando
prispievateľ
Príspevky: 188
Registered for: 14 years 4 months

Príspevok od používateľa sando »

a ako získať prístup k lokalizácii platobnej karty?
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa arminius »

theplaky napísal: platobna karta vlepena medzi podrazku a vlozku v topanke.
Hm...vlepena ?
No neviem, neviem...u chlapcov by som to este bral, henti su schopný obut si tenisky v obchode a nosit do zodratia.
Dievčatá su predsa len trochu ine...a ked pride puberta, tak amen tma.
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3690
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Keď mimo scifi prejdeme trochu do praxe.

Problém všetkých zariadení na dohľadanie je vo fyzike, konkrétne v tých svojských vlnových dĺžkach a ich správaniu.

Berme teda ten sci-fi scenár, že ti unesú dcéru a ako bolo už spomenuté z nejakých čudných dôvodov ju nechajú pôvodný odev a na mieste, ktoré umožňuje prieniku vĺn.

Ultra vysoké frekvencie (konkrétne UHF) potrebujú len malé antény, šíria sa priamo, neohybajú sa, dobre sa odrážajú. Všetko fasa, akurát len dosah bude naprd, práve kvôli vyššie spomenutým vlastnostiam. Odrazy by boli aj super ale asi toľko energie ostáva v odrazenej vlne ako v odrazenej strele.
Tým že sa neohybajú je vo voľnom teréne (lúka) dajme tomu v dokonalo zakryvenej časti zemegule dosah 12 km ak sa vysielačka drží vo výške 1,5m nad zemou. Ono keby tá zem bola plochá tak teoreticky dosah by bol všade. Ale jednoducho elektróny dosť serú na to že tu máme gravitáciu a svine idú priamo. Kto nechápe, nakreslím.

Z uvedeného vyplýva že pokiaľ nemáš vybudovanú infraštruktúru po priestore, dosah je veľmi obmedzený. Ak navyše bude vysielač zavretý bez dostatočného rezonujuceho materiálu (vlny totiž cez pevný materiál neprejdú), celé je to aj tak naprd a ľahšie sa vezní v podzemí ako na najvyššom poschodí budovy ( taká skúsenosť z filmov :) )

Vysoké frekvencie (HF) sa ale šíria (vedia) prízemnou vlnou prípadne ohybom cez atmosféru, dosah fantastický. Pomalými Digi moduláciami na 1W viete preniesť správu na opačnú stranu zemegule ak sa zadarí, avšak asi dcére necháš z topánok trčať 20m kábel, ktorý navyše bude musieť byť (ideálne) v 10m výške. Ale možno by ju za to zavesili do prievanu :twisted:

Záver vidím asi tak: na nejaké nezávislé (neinfrastrukturne) sledovanie zabudni, pokiaľ ti teda neunesú dcéru susedia čo ju budú držať o vchod vedľa.

Nádejou môže byť GPS tracking s GSM, co sú tiež vyhodené peniaze asi tak ako diskusia o tejto téme - už z dôvodu že len hlupák by nechal dieťa v takých podmienkach aby to ostalo pri ňom. Ale o skús hodiť Tracker (hoc i mobil) do kufru auta alebo dodávky a hádaj kedy ti signál zmizne. Puf. A keďže nie sme v Argentínskej, Južnej Afrike či Brazílii, tak u nás šanca, že ti dieťa unesie hlupák a nie niekto, kto vie prečo a ako je taká smiešna, že sa radšej boj o úplne iné aspekty integrity tvojho dieťaťa (týranie, znásilnenie, šikana, drogy, autonehoda, vyber si...)
erebos
expert
Príspevky: 2130
Registered for: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Registered for: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

sando napísal:a ako získať prístup k lokalizácii platobnej karty?
Cez sms notifikaciu. Zasielanie sms oznameni o uspesnych aj neuspesnych transakciach je sluzba ktoru dnes ponukaju snad vsetky banky na trhu. Sucastou vypisu je aj identifikacia terminalu.
Druha moznost je taka ze nahlasis stratu/odcudzenie platobnej karty = vzdy po jej pouziti / pokuse o pouzitie banke vyskoci kontrolka (otazne je co s tym robia dalej).
Napísať odpoveď

Návrat na "When the shit hits the fan"